Temmuz 2020 Antalya Hak İhlalleri

156

Antalya İl Hıfzıssıhha Kurulu, pandemiyi gerekçe göstererek, il genelinde siyasi partiler, sendikalar, meslek kuruluşları, dernekler ve diğer sivil toplum kuruluşları tarafından gerçekleştirilmesi muhtemel eylem/etkinlik programlarına sınırlama getirdi. Bazı etkinlikler ise tamamen yasaklandı. Antalya Valiliği,  29 Haziran 2020’den itibaren 15 gün süreyle tüm toplu yürüyüş, açık hava toplantısı, bildiri/broşür dağıtma, stant açma gibi faaliyetleri yasakladı. (29 Haziran)

EKOLOJİ

Alanya’nın Yeşilöz Sahili’nde  caretta caretta kaplumbağalarının yumurtalarını bıraktığı alanda bir kepçe gezerek yuvalara zarar verdi. ( 23 Temmuz)

KADIN

Antalya’da 24 yaşındaki  Onur D. “söz” yüzüğünün atılması üzerine kavga ettiği sözlüsünün kuzeninin kamyoneti ile evlerine 3 gün arayla pompalı tüfekle iki kez ateş etti. Sonra teslim oldu. (19 Temmuz)

Antalya’da bir kişi, polise giderek annesini pompalı tüfekle öldürdüğünü söyleyip teslim oldu. Eve giden polis ekipleri, kadının cesediyle karşılaştı. Edinilen bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğüne gelen Berk K. (35), bir gün önce annesi Seher Fak’ı pompalı tüfekle öldürdüğünü ve cesedin evde olduğunu söyledi. Emniyetteki işlemleri devam ediyor.( 21 Temmuz)

Muratpaşa da  saat 19.30 sıralarında kentin en işlek caddelerinden 100. Yıl Bulvarı üzerinde  denetleme yapan Antalya Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri ile meyve satan bir seyyar satıcı arasında kadın zabıta memuruna küfrettiği ve fiziki saldırıda bulunduğu gerekçesiyle sözlü tartışma yaşandı. Ardından 4 kişilik bir zabıta gurubu satıcıyı tartakladı. (22 Temmuz)

Antalya’nın Manavgat ilçesinde yaylada oğlak otlatan 22 yaşındaki Emine Ebru Arıcan genç kız, kimliği belirsiz 3 kişi tarafından ağzı bantlanıp, elleri ve kolları da bağlanarak karga tulumba kaçırıldı  (30 Temmuz)

ÇOCUK

Antalya’nın Alanya ilçesinde 21 Temmuz 2020 de 13 yaşındaki erkek çocuğa cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla polis tarafından gözaltına alınan 68 yaşındaki Hollanda uyruklu A.V.D. tutuklandı. (22 Temmuz)