21.6 C
New York kenti
Salı, Temmuz 5, 2022

Newroz Pîroz Be! Nevroz Kutlu Olsun!

21 Mart Nevroz günü, yeni gün anlamında baharın müjdecisi olduğu kadar yeniden dirilişi de içerir.

İnsan Hakları Derneği (lHD) olarak Nevroz’u kutluyoruz. Newroz Pîroz Be.

Demirci Kawa’nın zalim Dehak’a karşı mücadelesini kazandığı yıldan beri Nevroz kutlanmaktadır. Nevroz, birçok ülkede geleneksel olarak yüz yıllardır kutlanmaktadır. Türkiye’de Nevroz’un kutlanması için uzun mücadeleler verilmiş ve başta Kürt halkı olmak üzere ezilen halkların ciddi bir kazanımı olarak yaygın ve kitlesel olarak büyük bedeller karşılığında kutlanabilmektedir.

Ne var ki Nevroz, 2015 yılından sonra hak ettiği ve özlendiği bayram havasında kutlanamıyor. Bunun nedeni ise 24 Temmuz 2015 tarihinden beri devam eden silahlı çatışma ve bölgesel savaş halidir. Silahlı çatışma ve savaş hali Kürt sorununu çözümsüz bırakmakta, ülkenin giderek otoriterleşerek herkesi baskı rejimi altında yaşamaya zorlamıştır.

2022 yılı Nevroz’u vesilesi ile hatırlatmak isteriz ki insan hakları ve demokrasi mücadelesi, her türlü baskı yöntemine rağmen devam etmektedir.  Çünkü her Nevroz, dirilişi simgelemektedir. Dolayısıyla ne kadar baskı uygulanırsa uygulansın baskıya maruz kalan halklar her yıl yeniden dirilmektedir. İşte Nevroz’un gerçek anlamı ve büyüsü de budur. Nitekim, İki gündür yapılan Nevroz kutlamaları olumsuz mevsim koşullarına rağmen oldukça kitlesel geçmekte, adeta yeniden dirilişi kanıtlamakta, çok güçlü Barış mesajları vermektedir. Siyasal iktadarın bu mesajlara karşılık vermesi gerektiği görüşündeyiz.

İnsan hakları savunucuları olarak bu yılki Nevroz’un devam eden çatışma ve savaşa karşı barış getirmesini, yeni bir barış sürecine giden yolun başlangıcı olmasını ve bu vesileyle özgürlüklere kavuşacağımız bir yıl olmasını dileriz.

İnsan Hakları Derneği

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz