KASIM-ARALIK 2020 ANTALYA HAK İHLALLERİ

487

İŞ
– Ümit Ata (42), montaj ustası. Antalya’da çalıştığı fabrika inşaatında yüksekten düşerek hayatını kaybetti. (3 Kasım 2020)

– Berkay Yıldız (22), Antalya Alanya’da inşaatta kalıp çakarken 3 metre yükseklikten düşerek hayatını kaybetti. (25 kasım 2020)

ÇOCUK

–  Antalya Gazipaşa’da yaşları 9 ile 12 arasındaki 4 kız ve erkek kardeşler rehber öğretmenlerine, amcaları Hasan Y.’nin kendilerine 2 yıldır cinsel  istismarda bulunduğunu söyledi. Öğretmen durumu hemen jandarma ekiplerine iletti. Hasan Y. tutuklandı. (6 Kasım 2020) 

– Antalya’da E.M. isimli erkek, sokakta 17 yaşındaki kız çocuğunu taciz etti. Polis E.M.’yi gözaltına aldı, E.M. tutuklandı. (22 Kasım 2020)  

– Antalya’da C.K. (22) isimli erkek hakkında “çocuk cerrahisi uzmanı Prof. Dr. A.C.” ismiyle sahte sosyal medya hesabı açtığı ve Sakarya, Kastamonu, Kütahya ve Antalya’da çocukları taciz ettiği gerekçesiyle soruşturmalar başlatıldı. Erkeğin daha önce birçok kez aynı suçtan şikâyet edildiği ve yargılandığı açıklandı. Erkeğin 5 Mart 2019’da tahliye edildiği açıklandı.(26 Kasım 2020)  

–  Isparta’da A.Ş. (51) isimli erkek, yaşları 7 ve 10 arasında olan 7 kız çocuğu ve 1 oğlan çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle tutuklandı. Erkeğin köyde ebeveynleri tarlaya hasada giden çocukları evine götürdüğü ve istismar ettiği, çocuklara cinsel içerikli video izlettiğini ve onların kıyafetlerini çıkararak fotoğraflarını çektiği iddia edildi. Bazı çocuklar olayı ailelerine anlatınca aileler şikâyetçi oldu.(27 kasım 2020)  

KADIN

–  Antalya’da 2 çocuk annesi Neslihan Yılmaz, ormanlık alanda eski eşi Anıl Kahraman tarafından boğazı kesilerek öldürüldü. ( 3 Kasım 2020 )

–  Antalya’da V.S. (38) isimli erkek, Rusya vatandaşı eski sevgilisi A.O.’yu (39) işyerine giderek darp etti, ölümle tehdit etti, kadının telefonunu ve işyerinin camlarını kırdı. Kadın şikâyetçi oldu. Erkek gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldı.( 4 Kasım 2020 )

– Antalya’da ismi basına yansımayan bir erkek, C.K. isimli kadını sistematik olarak tehdit ve taciz etti. Erkeğe elektronik kelepçe takıldı. Olay, C.K. açıklama yaptığı için 25 Kasım’da basına yansıdı.( 25 Kasım 2020 )

– Antalya’da yaşayan M.A., bir süre önce evli olduğu F.A.’dan boşanmak istedi ve ailesinin evine yerleşti. F.A., M.A.’nın ailesinin evini kurşunlamasının ardından F.A.’ya 45 gün uzaklaştırma cezası verildi. Sonrasında da eve zehirli baklava göndererek aileyi zehirleme girişiminde bulundu. Zehirlenen M.A.’nın babası M.K. yoğun bakımda, Fail F.A. tutuklandı.( Kasım 2020 )

LGBTİ

– Muratpaşa’da Trans kadın Melis Özden Dinçer (37) evinde iple asılı olarak ölü bulundu. Bir kaç gün önce sevgilisi için, Aile içi Şiddet Savcılığı’ndan koruma kararı istemişti. (26 Kasım 2020)

EKOLOJİ

– Korkuteli ve Sülekler Yaylasında maden ocağıaçılmasına onay verildi. (19 Kasım 2020)

– Kemer Beycik sakinleri 20 hektarlık ormanın  düz ağaç kesimiyle traşlanmasına karşı  yeniden Kaymakamlığa ve Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne başvurdu. (15 Kasım 2020)

– KAŞ İlçesi Çukurbağ Yarımadası’nda 3. Derece Doğal Sit Alan olan Hidayet  Koyu’nda ‘plaj işletmesi olarak başlayıp otele dönen Blanca Beach’in yıkım kararı olmasına karşın, yapı kayıt belgesi aldığı öğrenildi.(20 Kasım 2020)

– KAŞ ilçesi Ahatlı Mahallesi’nde, Albayrak İnşaat Tic. ve San. Ltd. Şti.‘nin 22 hektarlık ormanlık alanda faaliyet yürüttüğü taş ocağı için kapasite artırma talebine karşı Köy ve çevre halkı toplantıya müdahil olarak itiraz etti. (24 Kasım 2020)

ARALIK 2020

–  Antalya’nın Alanya ilçesine memleketi Siirt’ten çalışmaya gelen 21 yaşındaki Ümit Cevar, Avsallar Mahallesi’ndeki bir otelde işe girdi. Çalıştığı otelden 1 ay önce ayrılarak kayıplara karıştı. Jandarmaya kayıp başvurusu yapan aile ise oğullarının fotoğrafını iş yerlerine dağıtarak arama çalışmalarını sürdürüyor. (3 Aralık 2020 )

 – Antalya Büyükşehir Belediyesi, İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün genelgesi kapsamında İl Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı bireylerin toplu ulaşımda Antalya Kartlarını 7 Aralık Pazartesi gününden itibaren kullanıma kapattı. (7 Aralık 2020 )

– İbradı ilçesi Ürünlü Mahallesi muhtarı Lütfullah Yamansoy 2 kaçak avcıyı ihbar ederek ceza almalarını sağlamıştı. Geyik avcılarını ihbar eden muhtar, kaçak avcılar tarafından kafası kesilmiş, derisi yüzülmüş dağ keçisinin üzerine yazılı notla tehdit edildi. Bir yıl önce de tehditler aldığını söyleyen mahalle muhtarı Yamansoy  jandarmaya giderek şikayetçi oldu, kaymakamlıktan koruma talep etti. (23 Aralık 2020 )-

-Antalya’da kalacak yeri olmadığı için sokakta yaşayan Ali Çiçek’e kısıtlama kurallarına uymadığı için 3.150 lira para cezası kesildi. (27 Aralık 2020)

İŞ

–  Halil Şenbüyük (16), Üç ay önce işe başlamıştı. Antalya Serik’te kullandığı iş makinesinin 50 metrelik uçuruma yuvarlanması sonucu hayatını kaybetti. (13 Aralık 2020)

-Alanya  Oba Mahallesi Müderrisler Sokak’ta bulunan Oba Çayı’nda ,Alanya Belediyesi’nde temizlik işçisi olarak çalışan Veli Uyar’ın (37) cansız bedeni bulundu. Epilepsi hastası olan Uyar’ın temizlik yaptığı esnada nöbet geçirerek çaya düştüğü boğulduğu tahmin ediliyor. Uyar’a Covid-19 testide yapacağı belirtilirken, olayla ilgili soruşturma başlatıldı. (14 Aralık 2020)

– Kumluca Devlet Hastanesi’nde gece nöbetinde olan iki hemşire, alt katta düşen bir hastanın olduğu bilgisi üzerine müdahale etmek için görev yerlerini terk etti. Başhekim Ayşegül Alkan ise hemşireleri yerinde göremeyince A4 kağıdına 500 kere ‘Ben salağım görev yerimi terk ettim’ yazmalarını istedi. Yazıyı yazan hemşireler, daha sonra söylenildiği üzere evrak kayıta teslim etti. Olayın duyulmasının ardından konuyla ilgili inceleme başlatıldı. 17 Aralık’ta Başhekim görevden uzaklaştırıldı. (13 Aralık 2020)

KADIN

–  Antalya’da Alev S. (18) evinde ölü bulundu. Polis soruşturma başlattı.( 2 Aralık 2020 )

–  Antalya’da K.A. isimli erkek, aylar önce ayrıldığı eski sevgilisi H.C.’nin evine zorla girmeye çalıştı. K.A. kadının evlendiğini ve hamile olduğunu öğrendiği için kadını tehdit etti ve ona hakaret etti. Eve giremeyen K.A. sokakta park halindeki araçlara saldırdı, bir arabanın camına “kafa attı”. Kadın şikâyetçi oldu. Erkek gözaltına alındı. (6 Aralık 2020)

–  Antalya’da A.T.A. (40) isimli erkek, elinde tabanca ile hakkında uzaklaştırma kararı olan A.K.’nin (35) çocuğu, annesi ve babasıyla yaşadığı eve gitti, içeri girmeye çalıştı. Kadın polis çağırdı, polisin ateş ederek yakaladığı erkek hastaneye kaldırıldı. (6 Aralık 2020 )

–  Antalya’da Ş.İ. isimli erkek, karısı Ö.İ.’yi ve kuzeni olan M.K. isimli erkeği ateşli silahla yaraladı. Ö.İ. ve M.K. hastaneye kaldırıldı. Ş.İ. tutuklandı. (11 Aralık 2020 )

– Antalya’da K.Y. isimli erkek, 3 Aralık’ta arabasıyla yolunu kestiği H.B.’yi (18) taciz etti. Kadın olayı ailesine anlattı ancak şikâyetçi olmadı. 15 Aralık’ta erkek kadını tekrar taciz etti ve arabasına bindirmeye çalıştı. Kadın şikâyetçi oldu. (15 Aralık 2020)

  • Antalya’da A.H.Y. (42) ve O.T. (27) isimli erkekler, O.T.’nin eski sevgilisi F.Y.’nin (28) arabasını yaktı. Kadın erkeğin kendisini tehdit ve darp ettiğini açıkladı.( 16 Aralık 2020 )

–  Alanya Seki mahallesinde, H.Ö.(22)  adlı erkek Rus uyruklu Anna R.’ye  boğazına bıçak dayayarak cinsel tacizde bulundu. Yakalan H.Ö. tutuklandı. (18 Aralık 2020)

– Muratpaşa Fener mh. 1988 sokakta oturan Ukrayna asıllı Türk vatandaşı Karina Demchenko sevgilisi Erhan Razı tarafından öldürüldü. Razı’nın gasp ve yağma suçundan bulunduğu cezaevinden izinli çıkıp dönmediği ortaya çıktı, tutuklandı. (15 Aralık 2020)

– Antalya’da M.Ö. isimli erkek, 4 aylık hamile olduğu açıklanan karısı M.Ö.’yü boğazına bıçak dayayarak ölümle tehdit etti. Komşuların ihbarı üzerine olay yerine gelen polis erkeği gözaltına aldı, erkek tutuklandı. (25 Aralık 2020 )

  • Antalya’da Kırgizistan vatandaşı Rakhat K. (23) isimli kadın sevgilisinin evinde ölü bulundu. Sevgilisi E.O. isimli erkek, kadını sabah ölü bulduğunu iddia etti. Kadının ölüm sebebinin tespit edilmesi için çalışma başlatıldı.( 27 aralık 2020)
  • Antalya’da Cansu K. (26) isimli kadın iple asılı şekilde ölü bulundu, kadının intihar ettiği, işvereni ve sevgilisi olan S.B. isimli erkek, kadını evde ölü bulduğunu iddia etti. S.B. ifade verdikten sonra serbest bırakıldı.( 27 Aralık 2020)

EKOLOJİ

– Kemer ilçesine bağlı Beycik Köyünde, bir ay önce başlayan ve 20 hektarlık orman alanının traşlanmasına karşı Beycikliler aileleriyle alana gidip kesimi bir kez daha engellediler. Orman kesimine karşı dava açan köylüler, kesim için gelen şirketin önüne geçerek, ‘kesimi durdurun, dava açıldı, yürütmeyi durdurma istendi, karar verilene kadar durdurun’ diye karşı çıktılar. Mahkemeye erişilene dek kesim tekrar durdurularak, kesim işçileri alandan çıkarıldı (8 Aralık 2020)

– KEPEZALTI-SANTRAL Mahallesi KENTSEL DÖNÜŞÜM Projesi için Türel döneminde AB fonlarından SAMPAŞ adlı şirket aracılığı ile 4.750.000,00 euro, hibe kredi alındığı, BŞB, Sampaş, Antepe, Akdeniz Üniversitesi, Demir Enerji ve Tay isimli kurum ve kuruluşlar arasında bu hibenin paylaşıldığı açıklandı. Kimin neye göre hibeden pay aldığı, ne amaçla nereye ne kadarının harcadığı, alınan hibenin kamu zararına neden olduğu, 6366 sayılı yasa kapsamında kullanımı hakkında açıklama yapılması istendi. (13 Aralık 2020)

– SAYIŞTAY’ın açıkladığı inceleme sonuçlarına göre ; ALANYA BELEDİYESİ kayıtlarında usulsüzlükler, geriye dönük değişiklikler yapıldığı; ASAT’ın 4 adet atık su arıtma tesisine ait geri ödeme belgesi teslim edilmediği için elektrik enerjisi kullanım teşvikinde yararlanamadığı bu nedenle de kurum, 1.134.574,19 TL gelirden mahrum bırakılarak kamu zararına neden olduğu  açıklandı. (20 Aralık 2020)

– ÇAĞLARCA Sinan değirmenine giden yol boyunca selenderlerin olduğu Orman alanında yoğun ağaç kesimi yapıldığı tespit edildi. (20 Aralık 2020)

– SALDA Gölüne ahşap yapılar yerleştirilmeye başlandı. Gölün çekilmeye başladığı tespit edildi.( 22 Aralık 2020)

– LARA KUMULLARININ motosiklet pisti olarak kullanılması kumullara ve fıstık Çamlarının köklerine zarar verdiği, 2. Derece sit alanı alanı olan bölgenin doğal  yapısını bozduğu duyuruldu.( 25 Aralık 2020)

– 2019 yılı Eylül ayı ASAT genel kurulunda alınan karar gereği her ay açıklanan üretici fiyat endekslerindeki artış oranının yansıtılması nedeniyle Antalya merkez ilçelerde 2020 yılı Ocak ayı başında3.62 TL olan 1 m3 su fiyatı 2021 yılı ocak ayı başında 4.47 TL oldu. 2020 yılı su fiyatının yıllık artış oranı % 23.48. oldu. (31 Aralık 2020)

– ALANYA’nın Oba Mahallesi’nden çıkıp denizle buluşan dereye ASAT arıtma tesisinden kanalizasyon suyu veriyor. (15 Aralık 2020)

SAĞLIK

– Antalya Tabip Odası ve Sağlık Emekçileri Sendikası salgın hastalık nedeniyle kentte hastalık sayısında azalma olmadığı, filyasyonda yoğunluk devam ettiği, hastanelerde doluluk oranının üst seviyede olduğu, en az 3 hafta ya da ardışık 2 kez 14 er günlük  kapanma uygulanmaması ve sınırlı ve yetersiz kısıtlılıklarla bulaşın yayılmasını önlenemediği, bunda şeffaf bir sağlık otoritesinin olmamasının ve yerel dinamiklerle birlikte hareket edilmemesinin etkisi olduğu, mesleki risklerinin önlenmesine yönelik gerekli düzenlemelerin yapılmadığını açıkladı.  (31 Aralık 2020)

KAYNAKLAR

–  BİANET/ Erkek Şiddeti Çetelesi 2020
– KADIN CİNAYETLERİNİ DURDURACAĞIZ PLATFORMU7/ 2020 Raporu
–  ANTALYA KENT İZLEME PLATFORMU/ 2020 Antalya Kent Hakkı İhlalleri Raporu
– LASTİK – İŞ/ 2020 Ölümlü İş Kazaları Raporu
–  Çeşitli basın yayın organları…