Antalya’da Hak İhlalleri – Şubat 2021

250

KADIN

– Muratpaşa ilçesi Kızılarık Mahallesi’nde yalnız yaşayan Dilhan B.S.,  itfaiye ekibi tarafından evinde yüzü kanlar içerisinde bulundu. Genç kızın kendisine zarar vermeye çalışırken yaralanmış olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.( 2 şubat 2021)

– Antalya’da Kepez de yaşayan bir çocuk annesi 20 yaşındaki Büşra D., 2 yıl önce kaçarak evlendiği eşinin sürekli tekme, tokat, demir borulu şiddetine maruz kaldı. Ağzı bantlanan, kafası su dolu leğene batırılan, saldırgan köpeklerin önüne atılmakla tehdit edilen genç kadının son atılan tekmede burnu kırıldı. Büşra D, ailesinin de desteği ile hukuk mücadelesi başlattı. İlk olarak bir aylık uzaklaştırma kararı aldıran Büşra D, eşinden hem boşanmak hem de en ağır cezayı almasını istedi. (4 şubat 2021)  

– Antalya’da yaşayan Gizem Avcı (20), 2 yıl önce Konya’ya ziyarete gittiği annesinin sevgilisi İ.D.’nin (42) tacizine uğradığını beyan ederek, geçtiğimiz gün kente gelen ve annesini Konya’ya dönmeye ikna eden İ.D.’nin  evdeki eşyaların toplanması sırasında Gizem Avcı ile kardeşini darp ettiğini bildirdi. Polise şikayetçi olan Avcı, can güvenliğinin olmadığını söyledi (4 Şubat 2021)

  – Antalya’da Muratpaşa Kapalıyol  ailesiyle birlikte yürüyen kadın, arkasından gelen şahsın elle tacizine uğradı. Şehrin ortasında güpegündüz yaşanan taciz olayı, güvenlik kameralarına yansırken kadının tepkisi üzerine şahsın peşinden giden kocası şüpheliyi darp etti. Şüpheli  F.K. olay yerine çağrılan polis tarafından gözaltına alındı. (6 şubat 2021)  

– Konyaaltı’nda yüzünde çıkan yaralar sonrası iz kalınca bunalıma girdiği öne sürülen 2 çocuk annesi Şafak E. (45), tabancayla intihar etti. Şafak E., 8 ay önce yüzünde çıkan yaralar nedeniyle iz kalınca, iddiaya göre bunalıma girdi. Geçen ay ilaç içerek intihara kalkışan Şafak E., bugün evdeki tabanca ile başına bir el ateş etti. Şafak E.’nin eşi polis memuru H.E.’nin ihbarı üzerine eve çok sayıda polis ve sağlık ekibi sevk edildi. (7 Şubat 2021)

– Konyaaltı ilçesi Altınyaka Yoluna çıkan Rus turist Oolesia Fedarova’nın (35) sokakta,kimliği belirsiz bir erkek tarafından gasp edildi. (8 Şubat 2021

  – Aksu ilçesi Çamköy Mahallesi 34. Sokak’ta, 10 yaşındaki çocuğu mutfağa girdiğinde annesi Fatma Nur Sarı’yı (30) ipte asılı halde gördü. (11 şubat 2021)  

– Cezaevinde tutuklu bulunan Melek İpek hakkında ‘kasten öldürmek’ suçundan hazırlanan iddianame, Antalya 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Cumhuriyet savcısının ‘haksız tahrik’ indirimi uygulanmasını istediği iddianamede sanığın 18 yıldan 24 yıla kadar hapis istemiyle yargılanması talep edildi. (12  Şubat 2021)

– Manavgat İlçesi Fevzipaşa Caddesi’nde Sibel Gezici, balkondan atladı.’ intihar etmediği,abisi eve kilitlediği için bir anlık sinirle atladığı’ beyanında bulundu.(13 Şubat 2021)

– Kepezde Antalya’da Doktor Yusuf Onur Kaan Bozkurt (58), eşi diyetisyen Gamze Kaçar Bozkurt’u (38) tabancayla vurarak öldürdükten sonra aynı silahla intihar etti. (18 Şubat 2021)

– Muratpaşa ilçesi Yeşildere Mahallesi’nde geçen hafta; Mübeyyen Güner Dalkılınç (Konya’da Ayşe D’yi darp ettiği gerekçesiyle Kadir Şeker tarafından kalbinden bıçaklanarak öldürülen Özgür Duran’ın Antalya’da yaşayan annesi), sokakta  Ayşe D’nin kız kardeşi Figen D’nin saldırısına uğrayarak darp edildi. (24 Şubat2021)

ÇOCUK

– Alanya’da hakkında ‘Sarkıntılık’ ve ‘çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ suçlarından 9 yıl kesinleşmiş hapis cezasıyla aranan zanlı N.S. (56), evinde yakalanarak gözaltına alındı.( 17 Şubat 2021)

SAĞLIK

– Antalya Tabip Odası; ASM’lerin fiziki mekânlarının yetersiz olduğu, özellikle pandemi gibi olağan dışı durumlara karşılık verecek olanaklara (ekipman, personel vb.) sahip olmadığı tespitinde bulunduklarını açıkladı. (4 şubat 2021)

  – Eğitim Sen Antalya Şubesi okulların yüz yüze eğitime açılacağı kararı nedeniyle covid aşısının eğitimcilere bir an önce yapılmaya başlaması talebiyle Antalya İl Sağlık Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı.( 27 Şubat 2021)  

DÜŞÜNCE ve İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ

–  Antalya Valiliği; ”Yürüyüş, oturma eylemi, stant/çadır kurma, imza kampanyası, zincir ve benzeri materyaller kullanılarak insanların bağlanması/kilitlenmesi, çelenk koyma, sticker yapıştırma, broşür dağıtma, afiş/pankart asma, protesto gösterileri gibi tüm eylem/etkinliklerin 03.02.2021 tarihinden geçerli olmak üzere (15) On Beş gün süreyle yasaklanmıştır” açıklamasında bulundu. Açıklamada ayrıca düzenlenmek istenen basın açıklamalarının ise sosyal mesafe, maske ve temizlik kurallarına uygun olarak dernek, vakıf, siyasi parti, sendika, meslek kuruluşu gibi sivil toplum örgütlerinin kendi binalarında, basın açıklaması düzenlenecek yerin büyüklüğü göz önüne alınarak kişiler arasında en az 1,5 metre mesafe bırakılacak şekilde gerçekleştirilmesinin uygun görüldüğü bilgisi paylaşıldı. (3 şubat 2021)

– Salgın nedeniyle 65 yaş ve üzeri kişilere uygulanan kısıtlamalara 65’likler adına tepki gösteren Recep Durmasür isimli vatandaş, Cumhuriyet Halk Partisi Antalya İl Başkanlığında bir basın açıklaması yaparak ”65 yaş ve üzerinin ötekileştirildiğini ileri sürdü”  Cumhuriyet Meydanı’nda yapmayı planladıkları açıklamayı, Antalya Valiliği’nin 15 günlük yasağından dolayı CHP İl binasında yapmak zorunda kaldıklarını belirttiler. (4 şubat 2021)

–  Antalya Gençlik Dayanışması, Antalya İl Emniyet Müdürlüğü’nün Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine desteğin büyümesi olasılığına karşı demokratik eylemlerin yasaklamasına tepki göstererek mücadele çağrısı yaptığı basın açıklamasını,valilik yasağı yüzünden, Eğitim Sen binasında yaptı.( 4 Şubat 2021)

– Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri, Antalya Valiliği tarafından 15 gün süreyle basın açıklaması, toplantı, yürüyüş, protesto eylemi, broşür, afiş, pankart, stıkır gibi materyallerin dağıtılması, asılması ve yapıştırılması dahil yasaklama kararına tepki göstererek basın açıklamasını ,valilik yasağı yüzünden Eğitim Sen binasında yaptı. (6 şubat 2021)

– Halkevleri MYK üyesi K.M.e valiliğin yasaklarını protesto eden stickerları yapıştırdığı için para cezası verileceği tebliğ edildi. (16 Şubat 2021)

– Muratpaşa Kaymakamlığı, ilçe genelinde eylem ve etkinliklere 3 günlük yasak kararı verdi. (25 Şubat 2021)

  – Büro Emekçileri Sendikası Antalya Şubesinin bugün Antalya Defterdarlığı önünde yapmayı planladığı “Adil bir vergisi sistemi” basın açıklaması Muratpaşa Kaymakamlığı’nın ilçe genelinde aldığı eylem yasağı nedeniyle şube binasında gerçekleştirildi. (27 Şubat 2021)  

İŞ

– Antalya Turizm İşçileri Dayanışması – Kafe ve Bar Çalışanları Dayanışması – Otel ve Turizm İşçileri Sendikası’na üye çalışanlar tarafından’ Geçinemiyoruz, işyerleri açılsın, yasaklar kalksın’ basın açıklaması valilik yasağı yüzünden Eğitim Sen binasında yapıldı. (8 Şubat 2021)

– Eğitim Sen Antalya Şubesi ‘okulları gerekli önlemleri alarak açın’ basın toplantısını, valilik yasağı yüzünden, Eğitim Sen binasında yaptı. (18 şubat 2021)

– Eğitim-Sen Antalya Şube; Kadir Öztürk Eğitim Sen başkanı olduğu dönemde, kendisine, makamında küfür ve hakaret eden dönemin Konyaaltı İlçe Milli Eğitim Müdürü  Yusuf Hoplar’a  karşı açtığı davayı kazandığını ve  ceza aldığını duyurduğu basın açıklaması valilik yasağı yüzünden Eğitim Sen binasında yaptığı basın açıklamasıyla duyurdu.( 21 Şubat 2021)  

– Antalya Turizm İşçileri Dayanışması – Kafe ve Bar Çalışanları Dayanışması – Otel ve Turizm İşçileri Sendikası’na üye çalışanlar tarafından 2. ‘ Geçinemiyoruz, işyerleri açılsın, yasaklar kalksın’ basın açıklaması, valilik yasağı yüzünden, Eğitim Sen binasında yapıldı. (23 Şubat 2021)

HAYVAN

– Manavgat ta Mustafa Yıldız’a ait köpek, komşuları Aycan ve Zeynep Ulusoy tarafından taş ve sopalarla vurulmak suretiyle yaralanırken, köpeğini veterinere götürerek tedavi ettiren Mustafa Yıldız, jandarmaya giderek komşuları hakkında şikayette bulundu. (18 şubat 2021)

YAŞAM

– Antalya’da kepezde  evlerinin önünde park meselesi yüzünden çıkan kavgada, yüzde 90 engelli Mümün Kara’yı (57) dövüp, yüzde 40 engelli eşi Emine Kara (50) ile çocukları Bekir ve Fatma Kara’yı da darp eden Zanlı Nurettin Y. tutuklanarak cezaevine gönderildi, şüphelilerden oğlu Ahmet Y. ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. (19 şubat 2021)

– Antalya doktorlarından RIZA Uğur Keçecioğlu, Corona yüzünden hayatını kaybetti. (17 Şubat 2021)

– Darp edilen engelli Mümün Kara hayatını kaybetti. (27 Şubat 2021)

EKOLOJİ – KENT

– Finike-Demre arasında yapımı planlanan 7 kilometrelik alternatif turizm yoluna itiraz eden vatandaşlar imza kampanyası başlattı. Yol nedeniyle en az 1.000 dönüm arazinin feda edilmesinin tarıma vurulan en büyük darbe olacağını belirten vatandaşlar, “Finikemizin portakal bahçelerine kıymasınlar” diyorlar (8 Şubat2021) 

-Konyaaltı ilçesine bağlı Hisarçandır Mahallesi’nde ormanlık alandaki 100 yıllık ağaçlar köklerinden söküldü. 5 gündür ağaçların sökülüp, arazi alanı oluşturulmaya çalışıldığını öne süren mahalleli tehdit edildiklerini duyurdu. (10 Şubat 2021)

– Düden Çayı’nda devam eden balık ölümlerinden sonra şimdi de Manavgat’ta sulama kanalında ölen balıklar paniğe yol açtı. Bölge sakinleri ölümlerin nedeninin tarım ilaçları olabileceğini kaydederek, seralara dikkat çektiler. (17 Şubat 2021)

-Antalya kent merkezinde yer alan Vakıf arazilerinden biri olan ünlü Narenciye Bahçesi özel bir işletmeye kiralandı. Ağaçlar kesilerek yerine çim ekilen arazide çay bahçesi ve spor üniteleriyle fırın ve pastane gibi işletmelerin açılacağı öne sürüldü. (17 Şubat 2021)

– Sanayi ve evsel atıklar ile üzerinde kurulu balık çiftlikleri tarafından yıllardır kirletilen Karacaören Barajından Antalya’ya içme suyu sağlayacak proje 26 Şubat’ta yeniden ihaleye çıkarılıyor. Isparta’nın lağım ve katı atık arıtma deşarjı Karacaören barajına ulaşıyor. Bu suyu arıtarak Antalya’ya içme suyu olarak verecekler.( 21 Şubat 2021)

– Antalya’nın Kaş ilçesinde bulunan Patara Özel Çevre Koruma Bölgesinde binlerce kamyon kum hırsızlığı yapan 20 kişilik çete operasyon sonucu yakalandı. Aralarında AKP’li meclis üyelerinin de bulunduğu kum hırsızları gözaltına alındı. (25 Şubat 2021)

– Muratpaşa Etiler’de  Ekmel Öğrenci Yurdu (Süleymancılara yakınlığıyla biliniyor)nun 3 parseli hızlı bir şekilde tevhid edilip, Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oy çokluğuyla sosyal tesis alanına dönüştürüldü. AKP çekimser kalırken diğer partilerin tümü evet dedi. Mahalleli karara tepkili. (28 Şubat 2021) 

GÖZALTI

– Antalya Halkevi üyeleri E.İ ve G.G. (Yüzüncüyıl cd.ne Halkevi tarafından asılan Boğaziçililerle dayanışma pankartı için) ifadeye çağrıldı. İfadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldılar. (11 Şubat 2021)  

– Biri Vicdani Red Derneği üyesi 2 kişi gözaltına alındı. (14 Şubat 2021)

– Grup Yorum çevresinden 2 kişi, 23 Şubat Salı günü gözaltına alındı. Yurtdışı yasağı kaydıyla 26 Şubat’ta serbest bırakıldılar. (26 Şubat 2021)

CEZAEVLERİ

–  İ.A. adlı mahpus Ocak ayı sonunda Elmalı T tipi Kapalı C.İ.K. da, cezaevi görevlileri ve diğer mahpuslar tarafından ağır darp edildi. İHD Antalya Şubesi yapılan başvuru üzerine bir heyetle ilgili mercii ve kişilerle görüşmelerde bulundu,raporunu yayınladı. (1 Şubat- 17 Şubat 2021)

– Alanya C.İ.K.da açlık grevinde olan mahpuslara 11 günlük hücre cezası verildi. (Şubat 2021 Başı)

– Antalya LTipi C.İ.K. da e-7 koğuşunda uyuz salgını var.Gerekli tedavi yapılmıyor. (3 Şubat 2021)

– Antalya E Tipi C.İ.K. da koğuş yatak sayısının 2 katı mahkum bulunuyor,ilaç verilmiyor,koğuş içinde anlaşmazlıklar olduğu halde koğuş değişikliğine izin verilmiyor. (Şubat 2021)

MÜLTECİ

-Kemer’de durdurulan iki kapalı kasa kamyonda 55 Suriye, 45 Afganistan, 20 Irak, 17 Bangladeş, 16 Filistin, 13 Pakistan, 9 İran ve 1 Mısır uyruklu olmak üzere 37’si çocuk toplam 176 kaçak göçmen ile 11 organizatör yakalanarak gözaltına alındı. Göçmenler Göynük mh.de ki spor salonuna getirildi ve işlemleri sürüyor (28 Şubat 2021)

DİĞER

– Muratpaşa ilçesi Yıldız Mahallesi’nde  Ahmet A. (35), daha önce aralarında husumet bulunan Gökhan K. ile telefonda tartışmaya başladı. Giriş kattaki evin önüne gelerek camdan iki el ateş açan Gökhan K., Ahmet A.’yı bacağından vurarak kaçtı.( 2 şubat 20221)

– Konyaaltı ilçesi Molla Yusuf Mahallesi’ndeki evinde Hakan U. (37), ‘Kafamı dinleyeceğim’ diyerek eşini ve iki çocuğunu evden gönderdikten sonra 7’nci kattan atlayarak yaşamına son verdi. Malulen emekli olduğu öğrenilen Hakan U.’nun bir süredir psikolojik tedavi gördüğü söylendi. (9 Şubat 2021)

– Antalya’da FETÖ\PDY’ye yönelik terörle mücadele ekiplerince 1-7 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilen operasyonlarda biri Cumhurbaşkanına hakaretten olmak üzere aranan 11 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı. Gözaltına alınan 2 şahıs tutuklandı. 1 fetö, 1 firari, 1 Cumhurbaşkanına  hakaretten aranan 3 kişi serbest bırakıldı. 1 i adli kontrolle serbest bırakılırken 5 i arandıkları diğer il emniyetlerine yollandı. (11 şubat 2021)  

  • Antalya Asayiş Şube Müdürlüğü Aranan Şahıslar Büro Amirliğince , adli makamlarca haklarında yakalama emri bulunan, ‘Kasten Öldürme, Yağma, Hırsızlık, Dolandırıcılık, Yaralama,Cinsel Saldırı, Silahla Tehdit, Hakaret, Görevi Yaptırmamak İçin Direnme ve Uyuşturucu Madde Ticareti/Kullanımı/Bulundurma’ gibi haklarında yakalama emri bulunan kişilere yönelik 48 ekip ve 119 personelin katımıyla operasyon gerçekleştirildi. aralarında 18, 12 ve 10 yıl kesinleşmiş hapis cezasıyla aranan şahısların da bulunduğu 54 kişi yakalandı. (12 Şubat 2021)  

– Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde dün akşam saatlerinde, 52 yaşındaki  adlı erkek zeytin ağacında asılı olarak bulundu. Edinilen bilgiye göre, dün sabah saatlerinde bahçede çalışacağım diyerek evden ayrılan S.Y akşam olunca eve geri dönmedi. (15 şubat 2021)  

– Muratpaşa ilçesi Tahılpazarı Mahallesi 459. Sokak üzerinde bulunan bir pansiyona akşam saatlerinde giriş yapan 44 yaşındaki Ali Fuat Taştan ertesi gün ölü bulundu. (19 şubat 2021)  

– Antalya’da çeşitli suçlardan aranan 32 şüpheli yakalandı adliyeye sevk edildi. (22 Şubat  2021)  

– İbrahim Uysal (41), Burdur’da çatı yapımında çalışırken elindeki cismin yüksek gerilim hattına temas etmesi sonucu akıma kapılarak hayatını kaybetti. Elektrik güvenlik mesafesi ihlali’ yapıldığı için belediye inşaatı mühürlemişti ama patron çalıştırmaya devam etti. (4 Şubat 2021)

– Bardia Gharibi. 25 yaşında, İranlı mülteci. İntihar ederek hayatına son verdi. Arkadaşları, Isparta’da yaşayan ve bir süredir işsiz olan Gharibi’nin ev kirasını ödeyemediği için parkta yaşadığını ve bunalımda olduğu belirtiyor. (7 Şubat 2021)

– Burdur Bucak’ta çalıştığı inşaatın 4. katından düşen Suriyeli işçi İbrahim Zuveyn (41) hayatını kaybetti. (27 Şubat 2021)