Antalya’da Hak İhlalleri Ağustos/Eylül/Ekim

246

Antalya Valiliği  1 Eylül Dünya Barış Günü Çerçevesinde yapılacak barış zinciri etkinliği öncesi Antalya’da 7 gün süreyle yürüyüş, oturma eylemi, stant/çadır kurma, çelenk koyma, barış zincirinin yasaklandığını basın duyurusu ile bildirdi. (31 Ağustos)  

KADIN

Antalya Konuksever’de 30 yaşında ki Hatice Şimşek evinde ölü bulundu. “Düştü” dediği sevgilisi Hatice Şimşek’i (30) döverek öldürdüğü ortaya çıkan Gökhan Çınar’ın (31) aynı gece ablası Ümran Çınar’ı da dövdüğü ortaya çıktı. Kardeşiyle birlikte tutuklanan Ümran Çınar’ın cinayete karışıp karışmadığı araştırılıyor. (4 ağustos) 

Antalya’da, 3 çocuk annesi E.S. (32), hakkında uzaklaştırma kararı aldırdığı boşanma aşamasındaki eşi G.S.’nin (34)  30 haziran perşembe günü,kendisini bıçaklayarak yaraladıktan sonra serbest bırakılmasına, “Benim can güvenliğim yok, tutuklanması için ölmem mi gerekiyor?” diyerek, tepki gösterdi. (5 Ağustos)

Antalya’da eşine boşanma davası açan kadını savunan avukat Bengisu Başak Okuyan (27), duruşma sonrası adliye koridorunda müvekkilinin kayınpederi 77 yaşındaki Ş.B. nin saldırısına uğradı. Ş.B. tutuklandı. (11 Ağustos)  

Korkuteli Sulh Ceza Hakimliği, 23 yaşındaki G.C.’ye tecavüz ettiği suçlamasıyla 2008’de tutuklanan, 2012’de de 23 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan milli güreşçi Recep Çakır hakkında çıkan tecavüz haberlerine erişim engeli getirdi. Hakimlik 13 Ağustos 2020 tarihli kararında ‘unutulma hakkı’nı gerekçe gösterdi. (13 Ağustos)

ANTALYA’nın Serik ilçesinde, kızının düğünü için barışan eşi Dudu Ç.’yi (40) bıçaklayarak öldürdükten sonra kaçan M.Ç. (41), komşusu tarafından yol kenarında otostop çekerken yakalandı. Polise teslim edilen şüpheli, gözaltına alındı. (20 Ağustos)  

Konyaaltı Altınkum’da, Süleyman T(45) platonik aşık olduğu Sennur N.’nin ablası Şenay N.’yi kendilerine engel olduğu gerekçesiyle iş yerine bıçakladı. Ağır yaralanan abla hastaneye kaldırılırken saldırgan kaçtı. (25 Ağustos).

Manavgat’ta , 7 aylık bebeği olan Rabia Çerçi(19),bir otomobilden pompalı tüfekle ateş edilerek öldürüldü. (3 Eylül)

Etiler mh. 826. sok. 5. kattan düşen Makbule Tiyan hayatını kaybetti.(17Eylül)

Kepez Varsak’da ki ormanlık alanda 13 gündür kayıp olan, 2 çocuk annesi Duygu Çelikten’in cesedi bulundu. Üzeri taş ve toprakla örtülmüş ve yaklaşık 10 günlük olduğu tahmin edilen cesette yapılan incelemede, sırtında ve göğsünde bıçak izine rastlanırken, başının ise bedeninden ayrıldığı tespit edildi. (21 Eylül)

Antalya’da koronavirüs teşhisiyle hastaneye yatırılan Iraz M.’nin (83) yanında refaketçi olarak kalan damadı Hasan B. (51), idddiaya göre kendisine virüs bulaştırmasından korktuğu kaynanasını yastıkla iki kez boğmak istedi. İkinci denemesi hastanenin güvenlik görevlisi tarafından cep telefonuyla görüntülenen Hasan B., cinayete teşebbüsten tutuklandı. ( 10 Ekim).

Antalya’da kaybolduktan 13 gün sonra cesedi bulunan Duygu Çelikten’in cansız bedenini, tutuklanan sevgilisi Veli Ünder’in 2 kişiye 10 bin lira karşılığında gömdürdüğü ortaya çıktı. 2 kardeş de tutuklandı. (10 Ekim)

Serik’te tartıştığı kaynanası Makbule Can’ı (64), damadı M.İ. 8 el ateş ederek öldürdü ve kaçtı. (12 Ekim)

ÇOCUK

Antalya’da Kepez ilçesi Baraj Mahallesi sınırlarından geçen kanalda 4 gün önce kaybolan 17 yaşındaki Sezgin Andariman’ın arama çalışmalarının 4’üncü gününde de şu ana kadar bir sonuç alınamadı. Ekip sayısının azlığı, kapak önünde arama yapılmaması ve arama çalışmalarının erken tamamlandığı gerekçesiyle tepki gösteren gencin akrabaları, Sezgin Andariman’ın kaybolduğu yerde suya atladı, bir botu kaçırdı. Gençlerin eylemi arama kurtarma ekiplerinin gelmesiyle son buldu. (10 Ağustos)

Antalya’da oturan  Suriyeli Şerif El Hemed’i bir gün önce serada çalışmak için ailesiyle birlikte  Serik ilçesi Karıncalı Mahallesine geldi. Babası çalışırken 5 yaşındaki oğlu Mohamet El Hemed gözlerden kayboldu. Çevre güzergahta arama yapan aile, küçük çocuğu evin yakınında bulunan sulama kanalında cansız bir şekilde buldu. (31 Ağustos)

SAĞLIK

Alanya’da pandemi hastanesi olarak hizmet veren Alaaddin Keykubat Üniversitesine bağlı Alanya Eğitim Araştırma Hastanesinde toplu istifa yaşandı; hastanede 1 göğüs hastalıkları cerrahı, 2 göğüs hastalıkları uzmanı ve 1 dahiliye uzmanı istifa etti. 2 fizik tedavi uzmanı da emeklilik istedi. Ayrıca hastanenin çocuk hastalıkları uzmanının da branş ve hastane değişikliği nedeniyle hastane ile ilişiğini 3 hafta önce kestiği aktarıldı. İstafaların sebebinin hastanenin, pandemi sürecini doğru yönetilememesi olduğu iddia edildi. Ayrıca hastanenin mahkum bölümünde Kovid-19 önlemleri yeterli olmadığı için geçtiğimiz günlerde bölüm hakkında tutanak tutulduğu da öğrenildi. (14 Ağustos)

Antalya’da seminerlere katılan öğretmenler arasında 19 kişinin Covid testinin pozitif olduğu belirtilirken, bu kişilerin izin taleplerinin reddedildiği, seminere katılan hiç bir öğretmene gerekli tetkiklerin yapılmadığı,10 okulda pozitif vaka çıktığı ifade edildi. Antalya Eğitim- Sen ve Antalya Tabip Odası, Milli Eğitim Bakanlığı ve Milli Eğitim Müdürlüklerini ; Öğretmenlerin toplu halde seminer çalışmasına başlatılması ile birlikte Antalya’daki bazı okullarda ve ülke genelinde öğretmenler arasında Covid-19 sayısının artması üzerine önlem almaya çağırdı.( 29 Ağustos).  

EKOLOJİ

Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı orman köylerinden biri olan Yaylapalamut’ta Orman Bölge Müdürlüğü tarafından yapılmak istenen düz ağaç kesimine karşı çıkan köylüler dilekçe ile kuruma başvurarak mühürlenen genç ağaçların kesiminin durdurulmasını istedi. (5 Ağustos)

Finike sahilde kepçe ve kamyonlar carettaları ezdi. (8 Ağustos)

Antalya’nın Kaş ilçesinde bulunan doğal sit statüsündeki Çukurbağ Yarımadası’nda geçtiğimiz Haziran ayında iki büyük parsel imara açıldı (9 Ağustos)

Ulupınar’da 200 yıllık çınarların,yol çalışması için kesilmesine karşı nöbet başlatıldı. (12 Ağustos) 

Alanya Aydap’ta bulunan Aysultan Kadınlar Plajı’nın’da MUÇEV adlı vakfa ihalesiz verildi. (13 Ağustos)

Manavgat ve Serik’teki 14 adet su sporları alanının da MUÇEV’e tahsis edildiği ortaya çıktı. (14 Ağustos)

Kumluca’da sahile giren iş makinaları caretta yuvalarını ezdi. (24Ağustos)

Gazipaşa ,Selinus antik kenti sınırlarında yer alan Hazineye ait yaklaşık 59 bin dekarlık arkeolojik sit alanı önce Kültür ve Turizm Bakanlığına devredildi, ardından da özel şahıslara kiralandı. Sondaj çalışması bile yapılmadan araziye iş makinesi sokarak imar yolu açılmaya başlandı.(31 Ağustos)  

Burdur’un Yeşilova İlçesi’ndeki Salda Gölü ile ilgili Salda Gölü kenarında yapılacak olan Millet Bahçesi inşaatı, keşif öncesi dururken, şimdi inşaat hızla sürüyor. (3 Eylül)

Antalya’nın simgelerinden biri olan ve Helenistik tapınaktan kiliseye, kiliseden camiye dönüşerek geçmişi 2 bin yıla uzanan Kesik Minare yapılan restorasyonun ardından belleklerden silindi. Restorasyonla külah eklenen tarihi yapının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katılımıyla 2021’de ibadete açılması planlanıyor. (3Eylül) 

Gazipaşa kıyı şeridinin tamamıyla Turizm Tesis Alanı olarak planlanıp, yapılaşmaya, ranta açılmasına karşı Mimarlar Odası Antalya Şubesi ,18 şahısla birlikte Gazipaşa Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığına dava açtı. (5 Eylül)

Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın “Sarısu plajına iskele”  yapımına  ilişkin teklifi,  Konyaaltı Belediyesi Meclisi ve Büyükşehir Belediye Meclisinin gündeminde. (1Ekim)

Antalya Limanı Katarlılara satıldı. (21ekim) 

Haberimizvar.net’in kent merkezinde ki ofisine,öğlen saatlerinde gelen,biri kar maskeli, diğerleri ise kasket ve maskeyle yüzlerini gizlemiş iri yarı 3 kişi, yetkili biriyle görüşmek istediklerini söyledi. Ofista 3 arkadaşıyla bulunan Ebru Küçüksydın’ın oğlu Ulaş Yavuz’un ”yetkili kimse yok, ofis kapalı, ben arkadaşlarımla oturuyorum” demesine rağmen  içeri zorla giren 3 şahıs, etrafı kolaçan ettikten sonra hızla çıkıp,kayıplara karıştı.(30 Ekim)

Antalya Gazeteciler Cemiyeti başkanı Mevlüt Yeni’nin Antalya Büyükşehir Belediyesi basın danışmanı Serap Belovacıklı’ya, yerel medya başlıklı whatsppgrubunda ‘şıllık vb.’ demesini  basın açıklamasıyla protesto etmek isteyen kadın gazeteciler polis tarafından engellendi. (26 Ekim)