Ağır Hasta Mahpus RIDVAN YUSUFOĞLU Serbest Bırakılsın!

320

Halen Ağrı Patnos L tipi Hapishanesinde tutulan Rıdvan Yusufoğlu 1994 yılında Adana’da gözaltına alınıp tutuklanmış ve hakkında müebbet hapis cezası verilmiştir.

17 yıl önce Ülseratif Kolit tanısı konulan ve tedavi edilemediği için hastalığı ilerleyen Yusufoğlu, aynı zamanda varis, bel fıtığı, mide ve uyku apnesi hastasıdır.

Yusufoğlu; Ağrı’daki hastanelerde tedavi imkânı olmadığı için Van’daki hastanelere götürülüp getirilmekte, yolculuk sırasında yaşanan sorunlara, hastane dönüşünde uygulanan ve hastalıklarını daha da artıran ağır karantina koşulları eklendiğinden, hastaneye sevk talebinde bulunmaktan dahi kaçınma noktasına gelmiştir.

Pandemi sürecinin sağlığına ve yaşamına yarattığı risk nedeni ile  avukatı tarafından infaz ertelemesi talebinde bulunulmuş ancak bu talebi de kabul edilmemiştir.

478. F Oturması kapsamında sizleri; RIDVAN YUSUFOĞLU SERBEST BIRAKILSIN, YAŞAM HAKKI KORUNSUN!”demek için sosyal medya hesaplarımızdan canlı yayınla kamuoyuna ulaştıracağımız basın açıklamasını izlemeye, paylaşmaya, RIDVAN YUSUFOĞLU ve bütün ağır hasta mahpusların yaşam haklarının korunması için sesimize ses katmaya çağırıyoruz.

İnsan Hakları Derneği  

İstanbul Şubesi

Hapishane Komisyonu