9 Mart 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

146

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

9 Mart 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(03/105) Adıyaman’da Polisin Fiziksel Şiddetine Maruz Kalan Kişiler…

8 Mart 2021 tarihinde Adıyaman’da yol kontrolü sırasında polis tarafından durdurulan bir araçta bulunan Mehmet Mithat Arıkçı ve Mehpare Sahan isimli 2 kişinin polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve yüzleri ile vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralandıkları öğrenildi. Konuyla ilgili olarak Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldığı bildirildi.

(03/106) İstanbul’da Saldırıya Uğrayan Gazeteci…

Gazeteci Levent Gültekin, 8 Mart 2021 tarihinde bir programa katılmak üzere gittiği Halk TV’nin İstanbul’un Bakırköy ilçesinde bulunan merkez binası önünde 25 kişi oldukları öğrenilen kimliği belirsiz bir grubun saldırısına uğradı.

Levent Gültekin’in vücudunun çeşitli yerlerinden yaralandığı saldırı ile ilgili olarak Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

Levent Gültekin maruz kaldığı saldırı ile ilgili şu açıklamayı yaptı: “Geçen haftaki konuşmamın ardından sosyal medyadan ciddi tehditler aldım, Bakırköy meydanında kanala doğru yürüdüğümde iki kişiyle göz göze geldim. Bunlar beni takip etmeye başladılar, bir süre sonra da saldırdılar.”

(03/107) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

8 Mart 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde tutulan 50 mahpusun istekleri ve iradeleri dışında Diyarbakır 1 ve 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ne sevk edildikleri öğrenildi. Sevk edilen mahpuslardan isimleri öğrenilenler: Murat Balcı, Ömer Durmaz, Salih Mert, Çeçan Kilkaya, Recep Ergünlü, Abdullah Dursun, Fesih Turhan, Mahsun Kahraman, Mazlum Teke, Cebrail Kurt, Abdulmüttalip Tektaş, Hüseyin Karahan, Mehmet Can Alpaydıncı, Serdar Avuzlu, Murat Dişli, Celalettin Elçiçek, Agit Yıldız, Aydın Çalışkan, Abdullah Daldelen, Mahmut Okkan, Halil Kaya, Mehmet Şirin Polat, Neşet Kaçmaz, İhsan Akgül, Ertan Çadır, Tarık Aslan, İrfan Dallı, Mustafa Yayık, Ömer Üre, Ahmet Yoldaş, Mehmet Varol, Recep Bal, Cevdet Şendik, Ferhat Çiçek, Zınar Amer Ölmez, Nurullah Çiftçi, Abdullah Koç, Bahri Fidan, Velat Kaya, Erkut Kaçan, Süleyman Aslan, Ali Fırat Demir, Abdullah Zoraslan, Ziver Kinur, Urfi Pasin, Botan İverendi, Veysel Akkurt.

(03/108) İstanbul’da 8 Mart Eylemine Polis Müdahalesi…

8 Mart Dünya Emekçiler Günü kapsamında İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki İstiklal Caddesi’nde yapılan Feminist Gece Yürüyüşü sonrasında Karaköy vapur iskelesinde yapılacak basın açıklamasına polis tarafından izin verilmedi. Basın açıklamasına katılmak için yürüyen bir gruba müdahale eden polis 2 kişiyi gözaltına aldı.

(03/109) İdil Kültür Merkezine Polis Baskını…

5 Mart 2021 tarihinde İstanbul Okmeydanı’nda bulunan İdil Kültür Merkezi’ne yapılan baskında gözaltına alınan 2 kişi (Bakican Işık, Turgut Onur) 8 Mart 2021 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(03/110) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Dernek Üye ve Yöneticileri ile Siyasi Parti Yöneticileri…

Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEBYA-DER) üye ve yöneticilerine yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan toplam 29 kişiden 5’i (Aziz Ölçen, Hidayet Arslanoğlu, Halime Topuz, Yıldız Damla ve Aysel Pehlivan) 8 Mart 2021 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Şu ana kadar toplam 7 kişinin tutuklandığı soruşturma kapsamında adli kontrol şartıyla serbest bırakılanların sayısı 8’e yükseldi. 14 kişi ise halen gözaltında tutulmakta.

(03/111) Ankara’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Oda TV Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız, Erdal Baran, Tele1 Ankara Temsilcisi İsmail Dükel hakkında Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 8 Mart 2021 tarihinde görüldü.

İddianamede 3 kişinin ‘devletin güvenliğine ve yararları bakımından gizli kalması gereken bilgileri açıklama’ suçundan 6 yıl 3 aydan 17 yıl 6 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılmaları istenmektedir.

Mahkeme Müyesser Yıldız’ı 2 yıl 6 ay, İsmail Dükel’i 1 yıl 15 gün, Erdal Baran’ı ise 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme İsmail Dükel’e verilen cezayı erteledi.

Söz konusu 3 kişi 8 Haziran 2020 tarihinde gözaltına alınmış, Müyesser Yıldız ve Erdal Baran 11 Haziran 2020 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklanmış, İsmail Dükel ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

(03/112) Ceylan Önkol Davası…

Ceylan Önkol’un (12) 28 Eylül 2009 tarihinde Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Şenlik Mahallesi’nde koyunlarını otlatırken güvenlik güçleri tarafından atılan bir havan mermisinin patlaması sonucu yaşamını yitirmesi ile ilgili olarak İçişleri Bakanlığı aleyhine Diyarbakır 2. İdare Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 8 Mart 2021 tarihinde görüldü.

Mahkeme İçişleri Bakanlığı’nın Ceylan Önkol’un ölümünde yüzde 90 kusurlu bularak Önkol ailesine 182 bin 331 TL maddi ve 100 bin TL manevi olmak üzere toplam 282 bin 331 TL tazminat ödenmesine hükmetti.

(03/113) Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Batman Valiliği 5 Mart 2021 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde açık ve kapalı yer toplantısı, gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, çadır kurma, stant açma, el ilanı dağıtma ve benzeri eylem ve etkinlikleri 7 Mart 2021 tarihi itibarıyla 15 gün süreyle yasakladı.

(03/114) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler

8 Mart 2021 tarihinde Urfa merkezli bir soruşturma kapsamında 13 ilde düzenlenen operasyonlarda 35 kişi; İzmir’de yapılan ev baskınlarında 31 kişi gözaltına alındı.

(03/115) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 8 Mart 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 64 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 767 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 13.215 olduğu belirtildi.

Buna göre 8 Mart 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 29.094 vaka sayısı ise 2.793.632 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.