9 Aralık 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

113

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

9 Aralık 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(12/102) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

8 Aralık 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden 26 Ağustos 2020 tarihinde Kars’ın Kağızman ilçesinde güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 4 militanın öldüğü öğrenildi.

(12/103) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

8 Aralık 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Silivri Cezaevi’nde tutulan Muhammet Ali Taş isimli bir mahpusun infaz koruma memurlarının fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Askeri lise öğrencisi olan ve 15 Temmuz Darbe Girişimi ile ilgili açılan bir davada müebbet hapis cezası ile cezalandırılan Muhammet Ali Taş ile ilgili bir açıklama yapan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, şunları belirti: “Şiddetli bir şekilde dövülmüş ve bayılmış sonunda. Sürüklenerek süngerli odaya götürülmüş. Süngerli oda pislik içindeymiş ve orada 2-3 saat tutulduktan sonra oradan çıkarılarak, başı, boynu öne eğdirilerek başka bir bölüme götürülmüş. Daha sonra biz bunu haber aldık ve sosyal medyada duyurulmasına yardımcı olduk. Avukatı ziyaret etti ve oldukça kötü bir şekilde darp edildiğini gördü. Sol gözünün altından sol kulağının arkasına kadar morarma olduğunu, sürüklemeden dolayı kolunda tahrişler olduğunu söyledi.” Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun konuyla ilgili olarak Adalet Bakanı’nın yanıtlaması talebiyle bir soru önergesi verdiği öğrenildi.

8 Aralık 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Manisa Salihli T Tipi Cezaevi’nde 18 kişilik bir koğuşta 28 kişinin tutulduğu öğrenildi.

8 Aralık 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Manisa Alaşehir M Tipi Cezaevi’nde 8 kişilik koğuşta 12 mahpusun tutulduğu öğrenildi.

(12/104) Siyasi Parti Yöneticisinin Evine Silahlı Saldırı…

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün’ün Sakarya’nın Adapazarı ilçesinde bulunan evine 8 Aralık 2020 tarihinde silahlı bir saldırı düzenlendi. Saldırıda ölen ya da yaralanan kimsenin olmadığı öğrenildi.

(12/105) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı cezaevlerinden başlayan açlık grevleri ile ilgili Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Özgür Kadın Hareketi (TJA) ve HDP Kadın Meclisi tarafından 8 Aralık 2020 tarihinde İstanbul’un Fatih ilçesindeki Aksaray Meydanı’nda yapılmak istenen basın açıklamasına polis tarafından izin verilmedi. Polisin engellemesi üzerine aralarında HDP milletvekillerinin de olduğu kişilerin basın açıklamasını yapmak üzere Marmara Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin (MA-TUHAY-DER) binasına yürüdüğü, polisin orada da basın açıklaması yapılmasını engellediği öğrenildi. HDP Fatih ilçe binası önünde yapılan açıklamanın ardından polisin müdahalesi sonucu 1 kişi (HDP ilçe yöneticisi Erkin Barın) gözaltına alındı.

(12/106) Şırnak’ta Gözaltına Alınan HDP Üyesi…

HDP Gençlik Meclisi üyesi Ercan Oğuz, 8 Aralık 2020 tarihinde Şırnak’ın Cizre ilçesindeki bir polis arama noktasında gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(12/107) Mersin’de Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi…

7 Kasım 2020 tarihinde Maraş merkezli bir soruşturma kapsamında Mersin’de gözaltına alınan HDP Mersin il yöneticisi Ali Bilen, Covid-19 testinin pozitif çıkması üzerine 8 Aralık 2020 tarihinde Maraş İl Jandarma Komutanlığı’ndan serbest bırakıldı.

(12/108) Muş’ta Gözaltına Alınan Kişiler…

8 Aralık 2020 tarihinde Muş’ta yapılan ev baskınlarında 5 kişi (Yüksel Gül, Anıl Kaya, Cüneyt Sucu, Naim Şahin ve ismi öğrenilemeyen bir kişi) gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(12/109) Tekirdağ’da Yargılanan Gazeteci…

Gazeteci Rıfat Doğan hakkında, Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde 8 Temmuz 2018 tarihinde meydana gelen tren kazasıyla ilgili açılan davanın duruşması sırasında fotoğraf çektiği gerekçesiyle Çorlu 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 8 Aralık 2020 tarihinde görüldü. Mahkeme Rıfat Doğan’ın beraatına karar verdi.

(12/110) Erzurum’da HDP Yöneticisinin Yargılandığı Dava…

HDP Erzurum İl Eş Başkan Yardımcısı Ömer Cemal Yazıcıoğlu hakkında internet ortamında yazdığı “Aktüel Uğrak: HDP refikliğiyle Türkiye’de toplum ve siyaset” başlıklı yazı gerekçe gösterilerek Tekman Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 8 Aralık 2020 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçundan Ömer Cemal Yazıcıoğlu’nu 11 ay 20 gün hapis cezası ile cezalandırdı.

2 Şubat 2018 tarihinde Erzurum’un Tekman ilçesinde eylem yapılacağı ihbarı gerekçe gösterilerek gözaltına alınan ve daha sonra bu soruşturma ile ilgili hakkında “kovuşturmaya yer yoktur” kararı verilen Ömer Cemal Yazıcıoğlu hakkında telefonunda yapılan inceleme sonrasında ayrı bir soruşturma açılmıştı.

(12/111) Antalya’da ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret’ İddiasıyla Yargılanan Almanya Vatandaşı…

4 Kasım 2020 tarihinde tatil için geldiği Antalya Havalimanı’nda yaşadığı bir tartışma sonrasında gözaltına alınan ve ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ ve ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’ iddialarıyla tutuklanan Almanya Vatandaşı Kristian W. B. hakkında Antalya 12. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 8 Aralık 2020 tarihinde başlandı.

Kristian W. B. duruşmaya katıldı ve savunma yaptı. Savunmaların ardından mahkeme ilk duruşmada kararını açıklayarak Kristian W. B.’yi ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçundan 11 ay 20 gün ve ‘halkın bir kesimini sosyal sınıf, dil, din, mezhep, cinsiyet ve bölge farkına dayanarak alenen aşağılama’ suçundan 5 ay olmak üzere toplam 1 yıl 4 ay 20 gün hapis cezası ie cezalandırdı ve hükümle birlikte tahliyesine karar verdi.

(12/112) Sur’dan Tahliye Edilenlerin Yargılandığı Dava…

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağı ve çatışmalar nedeniyle ilçede mahsur kaldıktan sonra 2016 yılının Şubat ve Mart aylarında tahliye edilen kişilerden 19’u tutuklu 40 kişi hakkında Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davan görülmesine 8 Aralık 2020 tarihinde devam edildi.

Mahkeme 10 Ocak 2020 tarihli kararında davanın her bir sanık yönünden tefrik edilmesine hükmetmişti.

Tutuksuz yargılanan sanık Emine Abiş hakkında açılan davada mahkeme, sanığı ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

KHK ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Mazlum Dolan hakkında açılan davada savcının esas hakkındaki mütalaasını açıkladı ve Mazlum Dolan’ın ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan cezalandırılmasını talep etti. Mahkeme duruşmayı 22 Aralık 2020 tarihine erteledi.

(12/113) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Batman’ın Gercüş ilçesinde aralarında asker, polis ve korucuların da olduğu iddia edilen 27 kişinin cinsel saldırınsa uğramasıyla ilgili https://www.gazeteduvar.com.tr/https://www.birgun.net/https://www.evrensel.net/ (2 ayrı haber), https://sol.org.tr/ internet sitelerinde yer alan haberlere Gercüş Sulh Ceza Hakimliği’nin 7 Aralık 2020 tarihli kararı ile “milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması” gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(12/114) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

8 Aralık 2020 tarihinde İzmir merkezli bir soruşturma kapsamında 50 ilde düzenlenen operasyonlarda aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 204 kişi; Ankara’da aralarında GATA’da görevli doktorların da olduğu 21 kişi; İstanbul’da 22 kişi; Malatya’da 5 kişi; Mardin’de 4 muvazzaf asker; Erzurum’da 6 muvazzaf asker; Kırklareli’nde 6 muvazzaf asker; Edirne’de 4 muvazzaf asker; Samsun’da 2 kişi gözaltına alındı.

(12/115) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 8 Aralık 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 211 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 6.593 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 33.198 olduğu belirtildi.

Buna göre 8 Aralık 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 15.314, hasta sayısı ise 552.304 oldu.

8 Aralık 2020 tarihinde Konya’da Eczacı Nazım Yiğit, İzmir’de Dr. Hamdi Kandilcioğlu ve Dr. Metin İber olmak üzere 3 sağlık çalışanı Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

8 Aralık 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul Silivri 3 Nolu L Tipi Cezaevi ve Manisa Salihli T Tipi Cezaevi’nde durumu ağır olanlar hariç Covid-19 belirtisi gösteren mahpuslara test yapılmadığı öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.