29.9 C
New York kenti
Cuma, Temmuz 1, 2022

9 – 11 Nisan 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

9 – 11 Nisan 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(04/111) Adana’da Ölen Askerler…

9 Nisan 2022 tarihinde Adana’nın Kozan ilçesinde askeri bir aracın yaptığı kaza sonucu 2 askerin (Yusuf Avan, Burak Şahin) öldüğü, 3 askerin ise yaralandığı öğrenildi.

(04/112) Şırnak’ta Polis Aracının Çarpması Sonucu Yaralanan Kişi…

10 Nisan 2022 tarihinde Şırnak’ta polise ait bir aracın çarpması sonucu avukat Serkan Karakaş yaralandı.

Basında yer alan haberlerden, gözaltına alınan polis memurunun ifadesinde “Psikolojim iyi değildi. Gaipten sesler duydum ve geri geri gelerek çarptım” dediği öğrenildi.

(04/113) İzmir’de Polis Tarafından Tehdit Edilen Kişi…

8 Nisan 2022 tarihinde İzmir’de motokurye olarak çalışan bir kişinin aracını durduran polis tarafından “beynine sıkarım” ve “ağzını burnunu kırarım” denilerek tehdit edildiği öğrenildi.

Motokurye basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Balatçık tarafında, cuma günü saat 09.50 sıralarında ters istikamette seyir alıyordum. Karşımdan da trafik polisinin geldiğini gördüm. Siparişimi yetiştirmek için yoluma devam ettim. Çünkü paket, yetiştirmem gereken bir siparişti. Daha sonrasında, aynamdan trafik polisinin belirdiğini gördüm, tam arkamdaydı. Sağa çektim. ‘Bizden kaçıyorsun. Sana cezai işlem uygulayacağız’ diye silah çekti bana. Yüzüme doğrultmadı. Ama silahını dışarı çıkardı. Ondan sonra ‘Kaçarsan beynine sıkarım’ dedi. Ben de ‘Ağabey ben durdum zaten, neden böyle bir tavır aldınız’ dedim. ‘Siren çaldık, anons yaptık duymadın’ dediler. Ben de kulaklığım ve kaskımdan dolayı duymadığımı söyledim.”

(04/114) Van’da Zabıtaların Fiziksel Şiddetine Maruz Kalan Kişiler…

8 Nisan 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Van’da sokakta çay satan kişilerin kayyım atanmış Van Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı zabıtaların fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve malzemelerine el konulduğu öğrenildi.

(04/115) Kayseri’de Saldırıya Uğrayan Belediye Meclisi Üyesi…

Kayseri’nin Kocasinan ilçesi Belediye Meclisi’nin Milliyetçi Hareket Partisi’nden (MHP) üyesi Sedat Kılınç, 8 Nisan 2022 tarihinde partisinden istifa ettikten sonra bir programa katılmak üzere geldiği Deniz Postası televizyon kanalında ülkücü oldukları iddia edilen bir grubun saldırısına uğradı. Saldırı sırasında Sedat Kılınç’ın yanı sıra gazeteci Azim Deniz’in de fiziksel şiddete maruz kaldığı öğrenildi. Saldırı sonucu 2 kişinin vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralandığı bildirildi. Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü saldırı ile ilgili 6 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

(04/116) Ankara’da Saldırıya Uğrayan SYKP Üyesi…

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) üyesi bir kişinin 8 Nisan 2022 tarihinde Ankara’nın Çankaya ilçesinde ırkçı bir grubun saldırısına uğradığı ve vücudunun çeşitli yerlerinden yaralandığı öğrenildi.

(04/117) Karaman’da Irkçı Saldırı…

9 Nisan 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, 31 Mart 2022 tarihinde Karaman’da bulunan Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’nin öğrenci yurdunda Kürtçe müzik eşliğinde halay çeken Kürt öğrencilerin ırkçı bir grubun saldırınsa maruz kaldığı öğrenildi. Haberde ayrıca öğrencilerin telefonlarının gasp edildiği ve öğrencilere ait sosyal medya hesapları üzerinden ırkçı paylaşımlar yapıldığı öğrenildi.

(04/118) İstanbul’da Ermeni Okullarına Irkçı Saldırı…

10 Nisan 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul’un Şişli ilçesinde bulunan 2 Ermeni okulunun kapısına kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından ırkçı semboller çizildiği öğrenildi.

(04/119) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

8 Nisan 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, isteği ve iradesi dışında Bodrum Cezaevi’ne sevk edilen Mehmet Salih Filiz isimli hasta mahpusun cezaevi girişinde çıplak arama dayatmasını kabul etmediği gerekesiyle işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı ve daha sonra tek kişilik hücreye konulduğu öğrenildi.

9 Nisan 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ağrı Patnos L Tipi Cezaevi’nde tutulan 3 mahpusun (Bilal Babahan, Vedat Kalın ve Ferit Kaşçı) elleri kelepçelendikten sonra infaz koruma memurlarının fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve mahpusların vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralandıkları öğrenildi.

9 Nisan 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan İbrahim Ayaz isimli mahpusun ailesi ile yaptığı telefon görüşmesinin maruz kaldığı işkence ve diğer kötü muameleyi anlattığı sırada kesildiği öğrenildi.

(04/120) Cezaevinde Açlık Grevi…

10 Nisan 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ağrı Patnos Cezaevi’nde tutulan 3 mahpusun işkence ve diğer kötü muameleye maruz kalması üzerine diğer mahpusların 5’er günlük dönüşümlü açlık grevine başladıkları öğrenildi.

(04/121) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi ve vasisi ile İmralı Cezaevi’nde tutulan Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın aileleri ve vasileri tarafından 8 Nisan 2022 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(04/122) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Çankaya Belediyesi’ndeki işine son verilen Yasin Keskin isimli bir kişinin işe geri alınma talebiyle 8 Nisan 2022 tarihinde belediye binası önünde yaptığı eyleme müdahale eden özel güvenlik görevlileri Yasin Keskin’i fiziksel şiddet kullanarak alandan uzaklaştırdı.

(04/123) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Cezaevinde ölüm orucu eylemi yapan Sibel Balaç ve Gökhan Yıldırım’a destek olmak için 8 Nisan 2022 tarihinde İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki Galatasaray Meydanı’nda yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis 2 kişiyi (Feridun Osmanağaoğlu ve Burak Başer) gözaltına aldı. Gözaltına alınan 2 kişi 9 Nisan 2022 tarihinde serbest bırakıldı.

(04/124) Batman’da Gözaltına Alınan Kişi…

31 Mart 2022 tarihinde Batman’ın Kozluk ilçesinde gözaltına alındıktan sonra işkence ve diğer kötü muameleye maruz kalan ve sevk edildiği mahkeme tarafından serbest bırakılan Yahya Karabaş, 10 Nisan 2022 tarihinde hakkında yeni deliller olduğu gerekçesiyle yeniden gözaltına alındı.

(04/125) Van’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Hikmet Tunç hakkında, yaptığı haberde Van Büyükşehir Belediyesi’ne atanan kayyıma hakaret ettiği gerekçesiyle açılan davada verilen 8 ay 22 gün hapis cezasının bozulması üzerine gazetecinin 8 Nisan 2022 tarihinde Van Asliye Ceza Mahkemesi’nde yeniden ifade verdiği öğrenildi.

(04/126) Kobanê Davası…

Aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları’nın da olduğu 21’i tutuklu 108 HDP üye ve yöneticisi hakkında Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 28 Mart 2022 ile 8 Nisan 2022 tarihleri arasında devam edildi.

Davanın 28 Mart 2022 tarihinde görülen duruşmasında, sanık avukatlarının önceki mahkeme heyeti başkanı olan, iddianameyi kabul eden, daha sonra gözaltına alınan ve ev hapsi şartıyla serbest bırakılan ve HSK tarafından görevden alınan Bahtiyar Çolak hakkındaki soruşturma sebebiyle, yargılamanın durdurulması yönündeki talebini mahkemenin reddettiği öğrenildi.

Davanın 29 Mart 2022 tarihinde görülen duruşmasında Antalya S Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan tanık Zuhat Özkan dinlendi. Zuhat Özkan ifadesinde şunları belirtti: “IŞİD’in insanlık suçlarına karşı yapılan etkinliğe katıldım. Yürüyüş vardı, polisler üstümüze saldırdılar. İsmini saydınız insanlarla alakam yoktur. Onların bir yönlendirmesi yoktur. Bir vatandaş olarak IŞİD’i protesto ettim, bugün de IŞİD’i protesto ediyorum”. Zuhat Özkan 2014 yılında tehditlerle eylemlere katıldığı şeklindeki ifadesi hakkında ise şunları belirtti: “Onu polis kendisi yazdı, birçok kişi de aynı ifadeler vardı. Öyle bir şey yok, kimse evimize gelmedi. O ifade bana ait değildir. O dönemde Muş Cezaevi’ne götürüldüm. Benimle birlikte tutuklananların hepsine aynı ifade verdirilmiş. Patnos’ta yargılanırken, aynı ifadeyi verdim. İfademde çelişki yok. İlk ifademde avukat yoktu, ikinci ifademde avukat yanımdaydı.”

Davanın 30 Mart 2022 tarihinde görülen duruşmasında mahkeme Ahmet Türk’ün duruşmalardan vareste tutulması talebini kabul etti, duruşmaya mazeret bildirerek katılmayan siyasetçilerin mazeretlerinin reddine karar verdi.

Davanın 1 Nisan 2022 tarihinde görülen duruşmasında mahkeme, önceki dönem HDP Parti Sözcüsü Günay Kubilay’ın mahkemenin reddi talebini, duruşmayı uzatmaya yönelik olduğu gerekçesiyle reddetti. Duruşmada tanık olarak dinlenen N. K.’nin, neden davaya müdahil olduğunu bilmediğini, yargılanan siyasetçileri milletvekili olarak tanıdığını, oğlu kaçırıldığı için karakola gidip kayıp ilanı verdiğini ve verdiği ifadenin de bu davayla ilgisi olmadığını ve kimse hakkında da aksi bir ifade vermediğini söylediği öğrenildi.

Davanın 4 Nisan 2022 tarihinde görülen duruşmasında tanık olarak dinlenen Sami Baran ise ifadelerinde şunları belirtti: “Ağır bir hastalığım var. Kulaklarımda sorun var. Bir şey sormuş olabilirler, evet demişimdir. Bunları söylerken aklım başımda değildi. Bu şahıslarla ilgili emniyetin elinde notlar, kağıtlar vardı. ‘Böyle bir şey var mı?’ diye soruyorlardı. Benim bundan bilgim yok. Siyasal alan dışında bu insanların neler yaptığını bilme şansım olamaz. İfadem alınırken yanımda avukat yoktu.”

Davanın 5 Nisan 2022 tarihinde görülen duruşmasında önceki mahkeme başkanı Bahtiyar Çolak hakkında sağlık sorunlarına dair istenen raporun dosyaya eklendiği öğrenildi. Avukatların söz talebinin mahkeme heyeti tarafından reddedilmesi üzerine çıkan tartışmanın ardından mahkeme başkanı avukatlar Cahit Kırkazak, Kenan Maçoğlu ve Cihan Aydın hakkında “izinsiz söz aldıklarına” dair tutanak tuttu.

Davanın 6 Nisan 2022 tarihinde görülen duruşmasında, yargılanan siyasetçilerin, tanıkların dinlenmesinden önce kendilerine tebliğde bulunması talebi mahkeme tarafından reddedildi.

Davanın 7 Nisan 2022 tarihinde görülen duruşmasında savcılık, ‘kuvvetli suç şüphesi’ gerekçesiyle tutuklu siyasetçilerin tutukluluğunun devamını talep etti.

Davanın 8 Nisan 2022 tarihinde görülen duruşmasında mahkeme 1 kişinin (Nezir Çakan) tahliyesine, diğer tahliye taleplerinin ise reddine karar vererek duruşmayı 25 Nisan 2022 ile 13 Mayıs 2022 tarihleri arasında görülmek üzere erteledi.

Davanın 15 Haziran 2021 tarihinde görülen duruşmasında yerine kayyım atanan Kars Belediye Eş Başkanı Ayhan Bilgen, HDP eski MYK üyeleri Berfin Özgü Köse, Can Memiş ve Cihan Erdal; 25 Haziran 2021 tarihinde görülen duruşmada ise eski milletvekili İbrahim Binici, Emine Beyza Üstün, Zeki Çelik ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eski Eş Genel Başkanı ve Diyarbakır eski milletvekili Emine Ayna tahliye edilmişti.

(04/127) Leyla Güven ile İlgili AYM Kararı…

9 Nisan 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden Anayasa Mahkemesi’nin, vekilliği düşürülen HDP Hakkari Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven’in yaptığı bireysel başvuruyu karara bağladığı öğrenildi. AYM, 2018 yılında yapılan milletvekilleri seçimlerinde yeniden milletvekili seçilen Leyla Güven’in tahliye edilmesine yapılan itiraz üzerine yeniden tutuklanmasının kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlali olduğuna hükmetti.

(04/128) Ankara’da Yargılanan Kişi…

Adil yargılanma talebiyle ölüm orucunda olan Sibel Balaç hakkında Ankara 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada verilen 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasının 8 Nisan 2022 tarihinde Yargıtay 3. Ceza Dairesi tarafından onandığı öğrenildi.

(04/129) İzmir’de Yargılanan Kişi…

Eskişehir H Tipi Cezaevi’nde tutulan ağır hasta mahpus Devrim Ayık hakkında İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 25 Ocak 2022 tarihinde devam edildi.

Devrim Ayık duruşmaya katıldı. Mahkeme Devrim Ayık’ın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 3 Haziran 2022 tarihine erteledi.

(04/130) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Ticaret eski Bakanı Ruhsar Pekcan’ın görevde olduğu dönemdeki bir ihaleye ilişkin https://www.sozcu.com.trhttps://www.yenicaggazetesi.com.trhttps://www.milligazete.com.tr internet sitelerinde yer alan haberlere İstanbul Bakırköy 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 29 Mart 2022 tarihli kararı ile kişilik hakları ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(04/131) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

8 Nisan 2022 tarihinde İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 2 ilde düzenlenen operasyonlarda 20 kişi gözaltına alındı.

(04/132) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 8 Nisan 2022 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 31 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 7.120 olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 9 Nisan 2022 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 35 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 6.986 olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 10 Nisan 2022 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 32 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 5.609 olduğunu açıkladı.

Buna göre 10 Nisan 2022 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 98.409, vaka sayısı ise 14.958.974 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz