8 Mart 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

112

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

8 Mart 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(03/060) İş Cinayetleri…

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), 7 Mart 2022 tarihinde, 2022 yılının Şubat ayında 8’i kadın, 3’ü çocuk, 10’u göçmen olmak ve 10’u Covid-19 nedeniyle olmak üzere en az 106 işçinin çalışırken yaşamını yitirdiğini açıkladı.

(03/061) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

7 Mart 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Urfa 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nde tutulan 5 mahpusun istekleri ve iradeleri dışında başka cezaevlerine sevk edildiği öğrenildi. Sevk edilen mahpusların isimleri ve sevk edildikleri cezaevleri: Rıdvan Er ve Hasip Avşar (Aksaray 1 Nolu T Tipi Cezaevi), Ramazan Turan ve Selman Büyüktaş (Çorum Sungurlu T Tipi Cezaevi), Suat Obuz (Tokat T Tipi Cezaevi). Haberde ayrıca Rıdvan Er ve Hasip Avşar isimli mahpusların cezaevi girişinde çıplak aramaya maruz kaldığı bildirildi.

7 Mart 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır 3 Nolu T Tipi Cezaevi’nde mahpusların maruz kaldıkları işkence ve diğer kötü muameleyi kamuoyuna bildiren 3 mahpusun istekleri ve iradeleri dışında başka cezaevlerine sevk edildiği öğrenildi. Mahpuslardan Abdülaziz Tektaş’ın Ardahan’daki bir cezaevine, Serxwebun Güzel’in Erzincan’daki bir cezaevine, Fırat Güzel’in ise Rize’deki bir cezaevine sevk edildiği bildirildi.

8 Mart 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Kırıklar 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutulan Latif Mollaahmetoğlu isimli mahpusun 4 Mart 2022 tarihinde sevk edildiği hastanede kelepçeli muayene dayatmasını kabul etmediği gerekçesiyle görevli jandarmanın işkence ve diğer kötü muamelesine maruz kaldığı öğrenildi. Maruz kaldığı işkence ve diğer kötü muameleden dolayı Latif Mollaahmetoğlu’nun vücudunun çeşitli yerlerinden yaralandığı bildirildi.

8 Mart 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kocaeli Gebze Kadın Cezaevi’nde mahpuslara yüksek elektrik faturası kesildiği öğrenildi. Haberde ayrıca mahpuslara verilen yemeklerin az ve kalitesiz olduğu belirtildi.

(03/062) 8 Mart Eylem ve Etkinliklerine Yönelik Müdahaleler ve Engellemeler…

İstanbul Valiliği 7 Mart 2022 tarihinde yaptığı açıklama ile 8 Mart 2022 tarihinde Beyoğlu ilçesindeki İstiklal Caddesi üzerinde yapılacak olan Feminist Gece Yürüyüşü’nü yasakladı. Valilik açıklaması şu şekildedir: “08 Mart 2022 Salı günü Beyoğlu ilçemiz sınırları dahilindeki toplantı, yürüyüş, basın açıklaması, oturma eylemi, stant açma, çadır kurma, bildiri dağıtma vb. kanuna aykırı eylemlere; hak ve özgürlüklerin korunması ve suç işlenmesinin önlenmesi amacıyla 2911 Sayılı Toplantı ve Yürüyüşleri Kanunu ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu uyarınca müsaade edilmeyecektir.”

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 7 Mart 2022 tarihinde yapılan açıklamada “Belirlenen yerler dışında kalan alanlarda kanuna aykırı şekilde eylem yapılmasına kesinlikle müsaade edilmeyecektir” denildi.

(03/063) Eskişehir’de Yargılanan Kişiler…

30 Haziran 2021 tarihinde Eskişehir’de gerçekleştirilen 1. Onur Yürüyüşü’ne yönelik polis müdahalesinde işkence ve diğer kötü muameleyle gözaltına alınan 2’si çocuk 16 kişi hakkında Eskişehir 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Mart 2022 tarihinde başlandı.

Duruşmada yargılananların beyanları dinlendi. Deniz Konak beyanında “Hiçbir hukuki gerekçesi yokken, polis ‘dağılın’ demeden, konuşmamıza bile müsaade etmeden hemen bizi işkenceyle gözaltına aldılar” dedi. Gazeteci Can Selman ise “Gittiğimde her şeyin bittiğini görünce evime dönmeye karar verdim. Evime doğru yürürken birden polis saldırdı ve basın olduğumu söylememe rağmen beni gözaltına aldı” dedi. Eren Erken ise şunları belirtti: “Daha yürüyüş filan yokken ortada, ben bir arkadaşımı tramvay durağına götürürken renkli maske taktığım ve mini şort giydiğim için polis GBT yapmak istedi. Kimliğimi verdim ama geri alamadım. Gözaltına alındım. Tek suçum mini şort giymem ve renkli maske takmamdı.” Mahkeme beyanların ardından duruşmayı 26 Nisan 2022 tarihine erteledi.

(03/064) Diyarbakır’da Yargılanan Dernek Yöneticisi…

Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya hakkında Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Aralık 2021 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 22 Haziran 2022 tarihine erteledi.

(03/065) Şırnak’ta Yargılanan Kişiler…

28 Aralık 2011 tarihinde Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı savaş uçaklarının bombardımanı sonucu yaşamını yitiren 34 kişinin 16 yakını hakkında 2015 yılında yapılan anma etkinliğine katıldıkları gerekçesiyle Şırnak 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 7 Mart 2022 tarihinde görüldü. Mahkeme 16 kişinin de beraatına karar verdi.

(03/066) Gazeteci Hakkında Açılan Soruşturma…

Mezopotamya Ajansı muhabiri Mazlum Engindeniz hakkında sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldığı ve soruşturma kapsamında Mazlum Engindeniz’in 7 Mart 2022 tarihinde Şişli İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne giderek ifade verdiği öğrenildi.

(03/067) İçişleri Bakanlığı Aleyhine Açılan İşkence Davası…

7 Mart 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, evlerine yapılan polis baskını sırasında polisin köpekle yaptığı işkence ve diğer kötü muameleye maruz kalan Şeyhmus Yılmaz ve Menice Yılmaz tarafından İçişleri Bakanlığı aleyhine Diyarbakır 3. İdare Mahkemesi’nde açılan davada mahkemenin Bakanlığı toplam 60.000 TL manevi tazminat ödemeye mahkum ettiği öğrenildi.

(03/068) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

8 Mart 2022 tarihinde İzmir merkezli bir soruşturma kapsamında 38 ilde düzenlenen operasyonlarda 87 kişi; Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 10 ilde düzenlenen operasyonlarda 18 kişi gözaltına alındı.

(03/069) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 7 Mart 2022 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 132 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 34.424 olduğunu açıkladı.

Buna göre 7 Mart 2022 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 95.681, vaka sayısı ise 14.388.312 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.