8 Eylül 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

165

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

8 Eylül 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(09/067) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

KHK ile görevlerinden ihraç edilen kamu emekçileri tarafından 7 Eylül 2020 tarihinde Ankara’da Sakarya Caddesi’nde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis 3 kişiyi (Cemal Yıldırım, Muhammet Semih Karaoğlu ve Resul Kalyoncu) fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı.

(09/068) Tunceli’de Eyleme Polis Müdahalesi…

Kendisinden 247 gündür haber alınamayan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’nun ailesi tarafından, arama faaliyetlerinin devam etmesi talebiyle, 7 Eylül 2020 tarihinde Tunceli’de Seyit Rıza Meydanı’nda yapılan oturma eylemine müdahale eden polis, 2 kişiyi (Gülistan Doku’nun annesi Bedriye Doku ve ablası Aygül Doku) fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Aygül Doku’nun maruz kaldığı fiziksel şiddeti belgeleyen bir rapor aldığı öğrenildi. Gözaltına alınan 2 kişi aynı gün içinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(09/069) Şırnak’ta Gözaltına Alınan ve Polisin İşkence ve Diğer Kötü Muamelesine Maruz Kalan Kişiler…

7 Eylül 2020 tarihinde Şırnak’ın Cizre ilçesinde yapılan ev baskınlarında 3 kişi (İbrahim Kızılkaya, Resul Vesek ve Abdulmütalip Tetik) gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan Abdulmütalip Tetik’in evindeki güvenlik kamerası tarafından kaydedilen ve basında yer alan görüntülerde, kar maskesi takan ve uzun namlulu silah taşıyan özel harekat polislerinin baskın sırasında evin kapısını açan Kahraman Tetik isimli kişiyi dizleri üzerinde beklettiği, bu sırada bir polisin Kahraman Tetik’in beline tekme attığı, evin içinden çıkan başka bir polisin de sırtına diziyle vurduğu görülmektedir.

(09/070) Elazığ’da Saldırıya Uğrayan ve Tehdit Edilen Gazeteci…

7 Eylül 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Elazığ’da yayın yapan Haberkent gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Efraim Gündem’in, 5 Eylül 2020 tarihinde T. A. isimli bir kişi ile kimliği belirsiz bir diğer kişinin saldırısına maruz kaldığı, silahla tehdit edildiği öğrenildi. Basında yer alan haberlerde Adalet ve Kalkınma Partisi’nden (AKP) Elazığ Belediye Başkanı olan Şahin Şerifoğulları’nın T. A. isimli kişi ile diğer kişiyi, belediyeyi eleştirdiği haberler nedeniyle Efraim Gündem ile konuşmak üzere gönderdiği iddia edildi.

(09/071) Van’da Gözaltına Alınan Gazeteci…

Gazeteci Oktay Candemir, TRT’de yayınlanan “Diriliş Ertuğrul” dizisiyle ilgili sosyal medya paylaşımında ‘kişinin hatırasına hakaret’ iddiasıyla 7 Eylül 2020 tarihinde Van’da gözaltına alındı. Oktay Candemir aynı gün içinde çıkarıldığı mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(09/072) Reina Katliamı Davası…

“Reina katliamı” olarak bilinen, 1 Ocak 2017 tarihinde İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde bir eğlence merkezine düzenlenen ve 39 kişinin öldüğü saldırıyla ilgili olarak İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 7 Eylül 2020 tarihinde görüldü. Davada 18’si tutuklu 58 sanık yargılanmaktadır.

Mahkeme, saldırıyı gerçekleştiren Abdulkadir Masharipov’un 39 kişiyi ‘kasten öldürme’ ve ‘Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’, 79 kişiyi ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ suçlarından 40 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 1368 yıl hapis ve 375 bin lira adli para cezası ile cezalandırdı. Mahkeme İlyas Mamaşaripov isimli sanığı Abdulkadir Masharipov’a yardım suçundan 1432 yıl ve ‘Anayasa’yı ihlal’ suçundan 20 yıl hapis cezası ile; 44 kişinin ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 6 yıl 3 ay ile 12 yıl arasında değişen hapis cezaları ile cezalandırılmasına; 11 sanığın tüm suçlardan beraatına ve 1 sanık hakkında dosyanın ayrılmasına karar verdi.

(09/073) Diyarbakır’da Yargılanan Dernek Üyesi…

Rosa Kadın Derneği üyesi Gülistan Nazlıer hakkında Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması 7 Eylül 2020 tarihinde görüldü. Mahkeme Gülistan Nazlıer’in yurt dışına çıkma yasağıyla tahliyesine karar verdi ve duruşmayı 18 Kasım 2020 tarihine erteledi. Gülistan Nazlıer 7 Haziran 2020 tarihinde Diyarbakır merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınmış, 8 Haziran 2020 tarihinde tutuklanmıştı.

(09/074) Mardin’de HDP ve DBP Üye ve Yöneticilerinin Yargılandığı Dava…

HDP Mardin İl eski Eş Başkanı Ali Sincar, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Mardin İl eski Eş Başkanları Leyla Bozkurt ve Şehmuz Sun ile HDP Parti Meclisi üyeleri Alaattin Semir Zuğurli ve Sedat Ay hakkında Mardin 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Eylül 2020 tarihinde devam edildi. Mahkeme Leyla Bozkurt, Şehmuz Sun ve Sedat Ay’ın adli kontrol şartıyla tahliyesine, Ali Sincar ile Alaattin Semir Zuğurli’nin tutukluluk hallerinin devamına karar verdi ve duruşmayı 2 Kasım 2020 tarihine erteledi.

(09/075) Ankara’da Belediye Başkanı’nı Protesto Ettikleri İçin Yargılanan Kişiler…

2 Haziran 2012 tarihinde dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’i, Dikmen Vadisi’nde bulunan evlerin yıkılması ve kürtaj hakkı ile ilgili açıklamaları nedeniyle, yumurta atarak protesto eden 2 kişi (Neslihan Uyanık ve Nebiye Merttürk) hakkında, Ankara 24. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından ‘tehdit’ ve ‘hakaret’ suçlarından verilen toplam 2 yıl 7 ay 20’şer gün hapis cezasının Yargıtay tarafından bozulduğu 7 Eylül 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden öğrenildi. 2 kişinin yeniden yargılanmasına 20 Ocak 2021 tarihinde başlanacak.

(09/076) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

AKP’li Bahçelievler Belediyesi’nin gıda kolisi ihalesiyle ilgili https://www.birgun.net/ sitesinde yer alan habere erişimin Küçükçekmece 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 26 Ağustos 2020 tarihli kararıyla engellendiği öğrenildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin metro projesi için aldığı kredinin bir asfalt firmasının alacakları gerekçesiyle haczedilmesine dair https://www.sol.org.tr/https://www.gercekgundem.com/ ve http://www.krttv.com.tr/ sitelerinde yer alan haberlere erişimin İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 20 Ağustos 2020 tarihli kararıyla engellendiği öğrenildi.

(09/077) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 7 Eylül 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 57 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 1.703 vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Buna göre 7 Eylül 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 6.6730 vaka sayısı ise 281.509 oldu.

Diyarbakır Sağlık Platformu 7 Eylül 2020 tarihinde yaptığı açıklamada kentte Covid-19 nedeniyle yaşamını yitiren sağlık çalışanlarının 7 olduğunu duyurdu. Sağlık Bakanlığı’nın 2 Eylül 2020 tarihli açıklamasına göre Türkiye genelinde 29 bin 865 sağlık çalışanı Covid-19’a yakalandı, 52 sağlık çalışanı ise yaşamını yitirdi.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) 7 Eylül 2020 tarihinde bir açıklama yayınlayarak sendika genel merkezine ulaşan bilgilere göre Türkiye genelinde 172 okulda Covid-19 vakalarına rastlandığını duyurdu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.