8 Aralık 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

131

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

8 Aralık 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(12/088) İş Cinayetleri…

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), 2020 yılının Kasım ayında 3’ü çocuk yaşta ve 21’i kadın ve 4’ü göçmen olmak üzere en az 294 işçinin çalışırken yaşamını yitirdiğini açıkladı. Buna göre 2020 yılının ilk on bir ayında yaşamını yitiren işçisi sayısı 2032 oldu.

(12/089) Malatya’da Yaralanan Askerler…

7 Aralık 2020 tarihinde Malatya’nın Pütürge ilçesinde jandarmaya ait bir askeri aracın sürücünün direksiyon hâkimiyetini kaybetmesi sonucu devrildiği ve kazada 5 askerin yaralandığı öğrenildi.

(12/090) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

7 Aralık 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden Kocaeli Gebze Kadın Cezaevi’nde tutulan Selda Karataş isimli mahpusun yargılandığı davanın duruşmasına götürülürken cezaevi çıkışında 2 kez aranmasına rağmen tekrar aranmak istendiği, bu nedenle çıkan tartışma sonrasında Selda Karataş’ın görevli jandarmaların fiziksel ve sözlü şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Haberde bir jandarmanın boğazına dizini bastırması nedeniyle Selda Karataş’ın bayıldığı belirtildi. Maruz kaldığı fiziksel şiddet sonucu Selda Karataş’ın el bileğinden, dizinden ve yüzünden yaralandığı bildirildi.

7 Aralık 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır Kadın Cezaevi’nde mahpuslara düzenli sıcak su verilmediği, gönderilen mektupların mahpuslara geç verildiği öğrenildi.

7 Kasım 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden Kocaeli Gebze Kadın Cezaevi’nde mahpuslara verilen suyun kısıtlandığı öğrenildi.

(12/091) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpuslar…

7 Aralık 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır Kadın Cezaevi’nde hastane sevklerinde mahpusların çift kelepçe dayatmasına maruz kaldığı ve bunu kabul etmeyen mahpusların hastaneye götürülmediği öğrenildi.

7 Aralık 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden Kocaeli Gebze Kadın Cezaevi’nde hasta mahpuslara almaları gereken ilaçların düzenli verilmediği öğrenildi.

(12/092) Cezaevinde Açlık Grevi…

7 Aralık 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden PKK davaları nedeniyle cezaevinde olan mahpusların PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin ve maruz kaldıkları hak ihlallerinin sona ermesi talebiyle 26 Kasım 2020 tarihinde başladığı süresiz dönüşümlü açlık grevine aşağıdaki mahpusların katıldığı öğrenildi:

  • İzmir Şakran Kadın Cezaevi: 2 mahpus (Behrivan Aydın ve Mahsume Şedal);
  • Diyarbakır D Tipi Cezaevi: 5 mahpus (Sedat Nurioğlu, Rahim Şahin, Mustafa Kutay, Aydın Kazan ve Hüseyin Çelik);
  • Kocaeli Kandıra 1Nolu F Tipi Cezaevi: 1 mahpus (Demokratik Bölgeler Partisi [DBP] Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel)
  • Mersin Tarsus 1 Nolu T Tipi Cezaevi 2 mahpus (Veysi Denizhan ve Serhat Borak)

(12/093) Van’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Batman’ın Gergüş ilçesinde bir çocuğun aralarında asker, polis ve korucuların da olduğu iddia edilen 27 kişinin cinsel saldırısına maruz kalmasını protesto etmek için 7 Aralık 2020 tarihinde Van’da Tevgera Jinên Azad (TJA) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından yapılmak istenen basın açıklamasına polis müdahale etti. Müdahale sırasında polisin fiziksel şiddet uygulayarak Mezopotamya Ajansı ve Jinnews muhabirlerini eylem alanından uzaklaştırdığı öğrenildi.

(12/094) İstanbul’da Gözaltına Alınan Rusya Vatandaşı Gazeteciler…

3 Aralık 2020 tarihinde İstanbul’da İnsansız Hava Aracı (İHA) AR-GE Merkezi’nin bulunduğu alanı izinsiz bir şekilde görüntüledikleri iddiasıyla gözaltına alınan Rusya vatandaşı 2 gazeteci (A. P. ve I. M.) ve A. Ç. K. isimli 1 kişi 7 Aralık 2020 tarihinde savcılık ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

(12/095) Mersin’de Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi…

HDP Mersin il yöneticisi Ali Bilen, 7 Aralık 2020 tarihinde Maraş merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alındı.

(12/096) Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Haklarında Soruşturma Açılan Kişiler…

Batman’ın Gercüş ilçesinde aralarında asker, polis ve korucuların da olduğu iddia edilen 27 kişinin cinsel saldırısına uğramasıyla ilgili sosyal medya paylaşımları yapan 27 kişi hakkında 7 Aralık 2020 tarihinde Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

(12/097) Antalya’da Yargılanan Kişi…

Antalya’da yaptığı bir sokak röportajı sonrasında tutuklanan İsmail Demirbaş hakkında açılan davanın görülmesine 7 Aralık 2020 tarihinde başlandı.

Mahkeme İsmail Demirbaş’ın tahliyesine karar verdi ve duruşmayı 28 Aralık 2020 tarihine erteledi.

İsmail Demirbaş, hakkında verilen ev hapsi tedbirine itiraz etmek için 1 Kasım 2020 tarihinde gittiği adliyede tutuklanmıştı.

(12/098) Diyarbakır’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

KHK ile kapatılan İMC TV’nin Program Koordinatörü gazeteci Ayşegül Doğan hakkında Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) yönelik bir soruşturma kapsamında Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 7 Aralık 2020 tarihinde görüldü.

Mahkeme Ayşegül Doğan’ı ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve Ayşegül Doğan hakkındaki yurtdışı yasağının devamına hükmetti.

(12/099) Diyarbakır’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Silvan Mücadele gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Parlak hakkında Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 7 Kasım 2020 tarihinde görüldü.

Mahkeme Ferhat Parlak hakkında dava dosyasında bulunan aynı delillere dayandırılarak açılan başka bir davada verilen beraat kararını gerekçe göstererek davanın reddine karar verdi ve Ferhat Parlak hakkındaki yurtdışı yasağını kaldırdı.

(12/100) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

http://jinnews12.xyz internet sitesine yer alan “Gercüş tecavüz soruşturması: Uzman çavuş, polis, korucu 27 isim var” başlıklı habere Gercüş Sulh Ceza Hakimliği’nin kararı ile erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(12/101) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 4 Aralık 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 203 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 6.420 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 32.137 olduğu belirtildi.

Buna göre 7 Aralık 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 15.103, hasta sayısı ise 545.711 oldu.

7 Aralık 2020 tarihinde Aydın’da eczacı Rıdvan Mutlu, İstanbul’da Dr. Mustafa Kartal, Manisa’da Mücahip Etil, Hatay’da hemşire Fikriye Çakmak olmak üzere 4 sağlık çalışanı Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

7 Aralık 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul Silivri 2 Nolu L Tipi Cezaevi’nde tutulan bir mahpusun Covid-19 testinin pozitif çıktığı öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.