7 Ocak 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

119

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

7 Ocak 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(01/047) Cezaevinde İntihar İddiası…

6 Ocak 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, 28 Aralık 2020 tarihinde Antalya E Tipi Cezaevi’nde A. S., H. K ve E. A. isimli 3 mahpusun intihar girişiminde bulunduğu öğrenildi. Mahpusların hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındığı bildirildi.

(01/048) İstanbul’da Gözaltında İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

6 Ocak 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, 4 Ocak 2021 tarihinde İstanbul Boğaziçi Üniversitesi’nde yapılan eylem sonrasında yapılan ev baskınları ile gözaltına alınan ve gözaltında çıplak arama dahil işkence ve kötü muameleye maruz kalan 36 kişi ile görüşmek üzere 6 Ocak 2021 tarihinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne giden İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı avukat Eren Keskin’in gözaltındakilerle görüşmesine polis tarafından izin verilmediği öğrenildi.

Gözaltına alınanların gözaltı süresinin 48 saate uzatıldığı bildirildi.

(01/049) İstanbul’da Gözaltına Alınan Üniversite Öğrencileri…

6 Ocak 2021 tarihinde İstanbul’da yapılan ev baskınlarında, Cumhurbaşkanı tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör atanmasını protesto etmek için 4 Ocak 2021 tarihinde kampus önünde yapılan basın açıklamasına katıldıkları gerekçesiyle aralarında Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) Eş Başkanı Deniz Bahçeci’nin de olduğu 14 kişi gözaltına alındı. Bu soruşturma kapsamında gözaltına alınan kişilerin sayısı 36 oldu.

Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Deniz Bahçeci, Azze Deniz Avşar, Mert Soydan, Elif Karakaya, Zeynel Çuhadır, Rıdvan Salih Gezegen, Aydın Onay, Arzum Yalçın, Muhammed Hizmetçi, Figen Çiçek Yaman, Tuana Öztuncel, Yunus Emre Karaca, Doğukan Akkaya.

(01/050) İstanbul’da Gözaltına Alınan Kişi…

Cumhurbaşkanı tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör atanmasını protesto etmek için 4 Ocak 2021 tarihinde kampus önünde yapılan basın açıklamasına katıldıkları gerekçesiyle 36 kişinin gözaltına alınmasına ilişkin 6 Ocak 2021 tarihinde İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde yapılan basın toplantısı sonrasında Mısra Sapan isimli 1 kişi polis tarafından gözaltına alındı.

(01/051) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

6 Ocak 2021 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör atanmasını protesto etmek için Ankara’da bulunan Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri tarafından Milli Kütüphane önünde yapılan kitap okuma etkinliğine müdahale eden polis 2 kişiyi (Tuna Yıldız ve Buğrahan Gönültaş) gözaltına aldı. Gözaltına alınan kişiler aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(01/052) Ankara’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Oda TV Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız, Erdal Baran, Tele1 Ankara Temsilcisi İsmail Dükel hakkında Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Ocak 2021 tarihinde devam edildi.

İddianamede 3 kişinin ‘devletin güvenliğine ve yararları bakımından gizli kalması gereken bilgileri açıklama’ suçundan 6 yıl 3 aydan 17 yıl 6 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılmaları istenmektedir.

Duruşmada Müyesser Yıldız ve İsmail Dükel hakkında zincirleme bir biçimde ‘devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etme’ suçlamasıyla hazırlanan yeni bir iddianamenin bu dava ile birleştirildiği öğrenildi. Savunmaların ardından mahkeme Erdal Baran’ın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 5 Şubat 2021 tarihine erteledi.

Söz konusu 3 kişi 8 Haziran 2020 tarihinde gözaltına alınmış, Müyesser Yıldız ve Erdal Baran 11 Haziran 2020 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklanmış, İsmail Dükel ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

(01/053) Hakkında Soruşturma Açılan Gazeteci…

6 Ocak 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Deutsche Welle’de (DW) 21 Eylül 2020’de yer alan “ABD Bankalarından Suçlama” başlık haber nedeniyle gazeteci Pelin Ünker ve DW müdürü Peter Limbourg hakkında Aktif Bank’ın şikayeti üzerine soruşturma açıldığı ve bu soruşturma kapsamında Pelin Ünker’in İstanbul Emniyeti Mali Suçlarla Mücadele Müdürlüğü’nde ifade verdiği öğrenildi.

(01/054) Eski Belediye Eş Başkanı ve DBP eski Eş Genel Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Malatya 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, yerine kayyım atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eski Eş Başkanı Gültan Kışanak’a verilen 14 yıl 3 ay hapis cezası ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eski Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel’e verilen 15 yıl hapis cezası Antep Bölge Adliye Mahkemesi 18. Ceza Dairesi tarafından bozulmuştu.

Yeniden yargılanmalarına 6 Ocak 2021 tarihinde Malatya 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edilen Gültan Kışanak ve Sebahat Tuncel, duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katıldılar. Mahkeme Gültan Kışanak ve Sebahat Tuncel’in tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 26 Şubat 2021 tarihine erteledi.

(01/055) Antep’te Siyasi Parti, Dernek Üye ve Yöneticilerinin, Belediye Meclis Üyelerinin Yargılandığı Dava…

Aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP), Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi (SYKP), İHD, 78’liler Derneği, Barış Anneleri Meclisi üye ve yöneticileri ile belediye meclis üyelerinin, avukatların olduğu 18’i tutuklu 29 kişi hakkında Antep 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması 4 ile 6 Ocak 2021 tarihleri arasında görüldü.

İddianamede bu kişilerin parti ve dernek faaliyetleri gerekçe gösterilerek ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan cezalandırılmaları istenmektedir.

Savunmaların ardından mahkeme 11 kişinin (Abdullah Acar, Avukat Adnan Erol, Ali Şimşek, Cüneyt Kaya, Ömer Sungur, Sevinç Selçuk, Songül Koçdağ, Recai Yılmaz, Enver Özmen, İbrahim Dağ ve Remziye Kuş) tahliyesine, 7 kişinin (Remziye Erden, Musa Aydın, Bahri Yarış, Hasan Saran, Mehmet Avşar, Hurşit Besle ve İsa Aslan) tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 19 Şubat 2021 tahine erteledi.

14 Temmuz 2020 tarihinde gözaltına alınan 29 kişi kişiden 18’i 16 Temmuz 2020 ve takip eden tarihlerde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

(01/056) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İlçeler…

İstanbul Valiliği 6 Ocak 2021 tarihinde yaptığı açıklama ile Beşiktaş ve Sarıyer ilçelerinde her türlü toplantı, gösteri ve yürüyüşün yasaklandığını açıkladı. Valilik tarafından yapılan açıklamada herhangi bir süre kısıtlaması bulunmamaktadır.

(01/057) İşkence ve Kötü Muamele Şikayetlerinin Soruşturulmasına Dair Mahkeme Kararı…

7 Ocak 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, 2 Mayıs 2019 tarihinde açlık grevindeki mahpuslar için Gebze Cezaevi önünde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polisin açıklamaya katılan kişilere işkence ve kötü muamelesi ile ilgili olarak, İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’nin soruşturma için izin alınması gerekmediği yönünde karar verdiği öğrenildi. İşkence ve kötü muamele, hakaret, kasten yaralama, kanuna aykırı emir vermek ve yerine getirmek, ifade özgürlüğünün engellenmesi iddialarıyla 6 polis memuru hakkında suç duyurusunda bulunulmuş, Gebze Kaymakamlığı soruşturma izni vermemişti. İstanbul Bölge İdare Mahkemesi ise söz konusu fiillerin görevleriyle ilgisi olmaması gerekçesiyle, özel soruşturma usulünün uygulanmayacağına hükmetti.

(01/058) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) milletvekili Ravza Kavakçı’ya hakaret ettiği iddia edilen bir kişiye yargılandığı davada verilen beraat kararına ilişkin https://www.sabah.com.trhttps://www.takvim.com.tr/https://www.yeniakit.com.tr/ internet sitelerinde yer alan haberlere İstanbul Anadolu 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin 6 Ocak 2021 tarihli kararı ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan’ın yazdığı yeni kitaba ilişkin https://www.cumhuriyet.com.tr/https://ilerihaber.org/https://t24.com.tr/https://odatv4.com/ internet sitelerinde yer alan toplam 6 habere Anadolu 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin 6 Ocak 2021 tarihli kararı ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(01/059) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

6 Ocak 2021 tarihinde Adana’da yapılan ev baskınlarında 4 kişi; Ankara’da yapılan ev baskınında 1 kişi göz atına alındı.

6 Ocak 2021 tarihinde Ukrayna’da gözaltına alınan 2 kişinin (Salih Fidan ve Samet Güre) sınır dışı edilerek Türkiye’ye getirildiği öğrenildi.

(01/060) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 6 Ocak 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 191 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 1.458 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 13.830 olduğu belirtildi.

Buna göre 6 Ocak 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 22.070, vaka sayısı ise 2.283.931 oldu.

6 Ocak 2021 tarihinde Amasya’da Orkun Karadağ, Aydın’da diş hekimi Ali Kandemir olmak üzere 2 sağlık çalışanı Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.