7 Nisan 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

127

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

(04/082) Operasyonlar ve Saldırılar…

6 Nisan 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, 23 Nisan 2021 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içinde bulunan Avaşin, Zap ve Metina alanlarına Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından yapılan hava bombardımanında 5 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

(04/083) Cezaevinde Yaşamını Yitiren Mahpus…

Manisa Akhisar Cezaevi’nde 3 Nisan 2022 tarihinde tutulduğu tek kişilik odada beyin kanaması geçirdiği bildirilen Mehmet Sevinç isimli hasta mahpus kaldırıldığı Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesi’nde 7 Nisan 2022 tarihinde yaşamını yitirdi.

(04/084) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

6 Nisan 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kayseri Bünyan Cezaevi’nde tutulan ağır hasta mahpus Muhlise Karagüzel’in Jinnews haber ajansına gönderdiği mektubun iki sayfasına cezaevi yönetimi tarafından el konulduğu, bir sayfasının ise sansürlendiği öğrenildi.

6 Nisan 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Denizli D ve T Tipi cezaevlerinde tutulan siyasi mahpusların haftada 30 dakikalık görüntülü görüşme hakkından yararlandırılmadığı öğrenildi.

(04/085) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Şişli Belediyesi’nde çalışırken işlerine son verilen işçilerin 6 Nisan 2022 tarihlerinde Ankara’da Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi önünde yaptığı nöbet eylemlerine müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak parti binasının önünden uzaklaştırdı.

(04/086) Van’da Gözaltına Alınan Kişiler…

6 Nisan 2022 tarihinde Van’ın İpekyolu ilçesinde yapılan ev baskınlarında 13 kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi. Gözaltına alınan kişilerin isimleri: Barış Anneleri Meclisi üyesi Türkan Işık, Gıyasettin Çevirel, Metin Duman, Gülcan Adar, Dilber Işık, İsmail Kaval, Hekim Cindioğlu, Muhsin Duman, Abdurrahman Dik, Gürgin Kara, Nafia Öztunç, Hazal Öztunç ve Salih Kırat.

(04/087) İstanbul’da Polis Tarafından Taciz Edilen Kişiler…

6 Nisan 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul’un Başakşehir ilçesinde Güvercintepe mahallesinde bulunan ve Din Alimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DİAYDER) üyeleri tarafından kullanılan Hz. Ömer Mescidi’ne her Cuma namazı öncesinde polisin geldiği ve mescide girenleri kamera ile kaydettiği öğrenildi. 3 Temmuz 2021 tarihinde gözaltına alınan DİAYDER üyesi 28 kişiden 9’u tutuklanmış, 23 kişi hakkında ise ‘örgüte üye olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ iddialarıyla dava açılmıştı. Ayrıca derneğin kapatılması talebiyle İstanbul Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı tarafından da 3 Mart 2022 tarihinde iddianame hazırlanmıştı.

(04/088) Ankara’da Sendika Üye ve Yöneticilerinin Yargılandığı Dava…

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Eş Genel Başkanı ve Merkez Yürütme Kurulu üyelerinin de aralarında bulunduğu 8 kişi hakkında Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Nisan 2022 tarihinde başlandı. İddianamede tutuklu bulunan SES eski Eş Genel Başkanı Gönül Erden ile, Bedriye Yorgun, SES Eş Genel Başkanı Selma Atabey, eski MYK üyeleri Belkıs Yurtsever ve Fikret Çağlayan, Ankara Şubesi eski yöneticileri Rona Temelli, Erdal Turan ve Ramazan Taş’ın sendikal faaliyetleri gerekçe gösterilerek ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ suçlarından cezalandırılmaları istenmektedir. Mahkeme savunmaların ardından Gönül Erden’in tutukluluk halinin devamına ve tutuksuz yargılananlar için adli kontrol tedbirlerinin devamına karar vererek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

25 Mayıs 2021 tarihinde SES üye ve yöneticilerine yönelik bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve 1 Haziran 2021 tarihinde serbest bırakılan Gönül Erden, savcılığın itirazı üzerine 21 Eylül 2021 tarihinde Ankara’da gözaltına alınmış ve sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

(04/089) RTÜK Tarafından Ceza Verilen Televizyon Kanalları…

6 Nisan 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından Erzurum’da bir Kuran kursunda çocukların cinsel saldırıya maruz kalmasına ilişkin haberler nedeniyle Halk Tv, KRT Tv ve Tele1 TV kanallarına idari para cezası verildiği öğrenildi.

(04/090) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

6 Nisan 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ankara İl Jandarma Komutanlığı tarafından 1 Ocak – 31 Mart 2022 tarihleri arasında 2 bin 468 sosyal medya hesabının incelendiği ve ‘yasa dışı faaliyette bulunduğu’ gerekçesiyle bildirilen 387 internet sitesine erişimin engellendiği öğrenildi.

(04/091) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

Osman Karaca isimli bir kişi hakkında İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 6 Nisan 2022 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığın ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi.

(04/092) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 6 Nisan 2022 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 41 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 10.314 olduğunu açıkladı.

Buna göre 6 Nisan 2022 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 98.275, vaka sayısı ise 14.929.905 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.