7 – 9 Kasım 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

122

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

7 – 9 Kasım 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(11/083) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

7 Kasım 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, 6 Kasım 2020 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içinde yer alan Avaşin bölgesinde güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 militanın öldüğü öğrenildi.

8 Kasım 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, 3 Ekim 2020 tarihinde Diyarbakır kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 2 militanın öldüğü öğrenildi.

(11/084) İş Cinayetleri…

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), 2020 yılının Ekim ayında 8’i çocuk yaşta, 14’ü kadın ve 12’si göçmen, en az 207 işçinin çalışırken yaşamını yitirdiğini açıkladı. Covid-19 nedeniyle yaşamını yitiren işçi sayısının ise en az 52 olduğu açıklandı.

(11/085) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

7 Kasım 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kocaeli Gebze Kadın Cezaevi’nde 5 Kasım 2020 tarihinde mahpuslara akşama kadar yemek verilmediği öğrenildi.

8 Kasım 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Afyon T Tipi Cezaevi’nde 12 kişilik koğuşlarda 25 kişinin kaldığı öğrenildi.

(11/086) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpuslar…

6 Kasım 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, kanser hastası mahpus Ramazan Çınar’a 14 günde bir alması gereken kemoterapi ilacının tedavi için götürüldüğü Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’nde “İlacınız kargodan gelmedi” denilerek verilmediği öğrenildi.

(11/087) İzmir’de Deprem Yardım Çadırlarına Polis Müdahalesi…

31 Ekim 2020 tarihinde İzmir’de meydana gelen 114 kişinin yaşamını yitirdiği ve 1035 kişinin yaralandığı deprem sonrasında depremden etkilenenlere yardım amacıyla İzmir’in Bayraklı ilçesinde bulunan 75. Yıl Parkı’nda İzmir Halkevi tarafından açılan yardım çadırı 7 Kasım 2020 tarihinde polisin müdahalesiyle söküldü. Müdahale sırasında 8 kişi gözaltına alındı. Polisin ayrıca yardım malzemelerini Kızılay’a ait bir kamyona yükleyerek götürdüğü öğrenildi.

7 Kasım 2020 tarihinde Dayanışma Ağı tarafından kurulan yardım çadırına da müdahale eden polis 2 kişiyi (Sultan Özbek ve Nazlı Yöller) gözaltına aldı. Gözaltına alınan kişilerin aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(11/088) Ankara’da Öğrenci Eylemine Polis Müdahalesi…

6 Kasım 2020 tarihinde Yüksek Öğretim Kurumu’nun (YÖK) kuruluş yıldönümünü protesto etmek için Ankara’da yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis 32 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı.

Gözaltına alınanlar aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Zeynep Kurt 7 Kasım 2020 tarihinde basında yer alan açıklamasında gözaltına alınırken maruz kaldıkları polis şiddeti hakkında şunları belirtti: “Bizi servislerin içine doğru itmeye başladılar. Çok sert bir müdahaleyle karşılaştık, flamalarımızı alıp ağzıma vurdular. Arkadaşlarımın kafaları yerlere vuruldu, saçlarından çekiştirerek araçlara bindirildi. Kimliğimi ve telefonumu izinsiz almaya, çantamı izinsiz açmaya çalıştılar. Ben vermeyeceğim dediğimde, ‘Gerekirse soyarak alırız’ şeklinde bir tepkiyle karşılaştım.”

İrem Naz Çelik şunları belirtti: “Saçımdan tutularak yerlerde sürüklendim, gözaltı aracına kadar. Ters kelepçelendim, çantam açıldı, bütün eşyalarımı yerlere saçtılar. Eşyalarımı istediğimde ‘Yalan söylüyorsun eşyaların yok’ denildi. Kafa travması geçiren, ağzı yüzü parçalanan arkadaşlarımız var. Karşılaştığım hakaretler ve yerde sürüklenmem üzerine şikayetçi oldum.”

Nisa Çaran şunları belirtti: “Polislerin gelmesiyle müdahale başladı dövizlerimiz yırtıldı. Telefonumu alırken saçımı çektiler, bu duruma tepki gösteren arkadaşıma gözaltı aracında kafasına tekmeler vurdular.”

(11/089) Ankara’da Sendika Eylemine Polis Müdahalesi…

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Ankara Şubeler Platformu tarafından 7 Kasım 2020 tarihinde Ankara Sakarya Caddesi’nde OHAL ile kamu emekçilerinin meslekten ihraç edilmeye başlanmasının 4. yıldönümü nedeniyle yapılmak istenen basın açıklamasına polis tarafından izin verilmedi. Polisin izin vermemesi üzerine basın açıklamasının Büro Emekçileri Sendikası Ankara 1 Nolu Şube’de yapıldığı öğrenildi.

(11/090) Tunceli’de Eyleme Polis Müdahalesi…

6 Kasım 2020 tarihinde Tunceli’de bir kadının çalıştığı işyerinde cinsel tacize maruz kalmasını protesto etmek için Dersim Kadın Platformu üyeleri tarafından yapılmak istenen basın açıklamasına polis müdahale etti. Müdahale sırasında gözaltına alınan olmadığı öğrenildi.

(11/091) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Sendika Üyeleri…

6 Kasım 2020 tarihinde Diyarbakır’da gözaltına alınan Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) üyesi öğretmenden 3’ünün aynı gün içinde 8’nin ise 7 Kasım 2020 tarihinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi. Gözaltına alınan 2 kişinin 2 kişinin (Hacer Alp, Zeynep Alak) 5 ve 8 aylık bebekleri olduğu öğrenildi.

Serbest bırakılan kişilerin isimleri: Mehmet Emin Uzel, Remzi Mehmetoğlu, Nuri Aras, Hamdin Öztekin, Tahir Çetin, Mehmet Emin İldeniz, Murat Derince, Cihan Yaşdemir, Hacer Alp, Ruken Çelik ve Pınar Çetin.

(111/092) İstanbul’da Gözaltına Alınan Avukat…

Avukat ve Devrimi Parti üyesi Sinan Varlık 6 Kasım 2020 tarihinde İstanbul’da evine yapılan baskın sonrasında gözaltına alındı. Sinan Varlık 8 Kasım 2020 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

(11/093) Mardin’de Gözaltına Alınan Kişiler…

30 Ekim 2020 tarihinde Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) yönelik bir soruşturma kapsamında Mardin’de gözaltına alınan 12 kişiden 4’ü 6 Kasım 2020 tarihinde mahkemeye sevk edildi. 1 kişinin (Lokman Fındık) tutuklandığı, 3 kişinin (Edip Dursun, Sakine Yılmaz ve Siraç Dinç) ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi. Bu soruşturma kapsamında daha önce aralarında Tevgera Jinên Azad (TJA) Sözcüsü Ayşe Gökkan’ın da olduğu 5 kişi serbest bırakılmıştı.

(11/094) Adana’da Gözaltına Alınan Gazete Çalışanı…

4 Kasım 2020 tarihinde hakkındaki soruşturma kapsamında ifade vermek üzere gittiği Adana adliyesinde gözaltına alınan Yeni Yaşam gazetesi çalışanı İbrahim Karakuş, 7 Kasım 2020 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandı.

(11/095) Adana’da Sosyal Medya Paylaşımları Gereke Gösterilerek Gözaltına Alınan Kişiler…

6 Kasım 2020 tarihinde Adana’da sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alınan 3 kişi (H. Y., Ö. K. ve M. Ö.) 8 Kasım 2020 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(11/096) Adana’da Gözaltına Alınan Kişiler…

30 Ekim 2020 tarihinde Adana’da gözaltına alınan 7 kişiden 2’si (E. D. ve Ş. B.) 6 Kasım 2020 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüte yardım etmek’ iddialarıyla tutuklandı. 5 kişinin ise polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi.

(11/097) Eski Belediye Başkanının Yargılandığı Dava…

Diyarbakır’ın Dicle ilçesinin eski Belediye Başkanı ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Kayapınar ilçe Eş Başkanı Mustafa Uyguner ile Kayapınar İlçe Eş Başkanı Sevim Adsoy hakkında Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 6 Kasım 2020 tarihinde görüldü.

Mahkeme Mustafa Uyguner’i ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme Sevim Adsoy’un ise beraatına karar verdi.

Diyarbakır’da gözaltına alınan Mustafa Uyguner ile Sevim Adsoy 15 Şubat 2020 tarihinde tutuklanmıştı.

(11/098) Eski Belediye Başkanının Yargılandığı Dava…

Hakkari eski Belediye Başkanı Şükrü Çallı hakkında Hakkari 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Kasım 2020 tarihinde başlandı.

İddianamede Şükrü Çallı’nın ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan cezalandırılması istenmektedir.

Şükrü Çallı duruşmaya SEGBİS aracılığıyla tutulduğu cezaevinden katıldı. Savunmaların ardından mahkeme Şükrü Çallı’nın tahliyesine karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Şükrü Çallı, DTK’ya yönelik bir soruşturma kapsamında 14 Ağustos 2020 tarihinde gözaltına alınmış ve 18 Ağustos 2020 tarihinde tutuklanmıştı.

(11/099) Eski Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

DBP eski Eş Genel Başkanı ve eski Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame 6 Kasım 2020 tarihinde Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İddianamede Emine Ayna’nın ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama’ suçlarından 8 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir. İddianamede ayrıca bu davanın Emine Ayna hakkında aynı iddialarla açılmış ve halen devam etmekte olan dava ile birleştirilmesinin talep edildiği öğrenildi.

(11/100) Diyarbakır’da Dernek Yöneticisinin Yargılandığı Dava…

Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER) Eş Başkanı Elif Haran hakkında Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Kasım 2020 tarihinde devam edildi.

Elif Haran duruşmaya SEGBİS aracılığıyla tutulduğu cezaevinden katıldı.

Savunmaların ardından mahkeme Elif Haran’ın adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Elif Haran 14 Temmuz 2020 tarihinde gözaltına alınmış ve 18 Temmuz 2020 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

(11/101) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Sezgin Kartal hakkında Hatay 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2015 yılında Suriye’de bir Alevi köyünde El Nusra isimli örgüt tarafından gerçekleştirilen katliam ile ilgili sosyal medya paylaşımları ve katıldığı eylem ve etkinlikler gerekçe gösterilerek açılan davanın karar duruşması 6 Kasım 2020 tarihinde görüldü.

Mahkemenin Sezgin Kartal’ı ‘örgüt propagandası yapmak’ suçundan 18 ay 22 gün hapis cezası ile cezalandırdığı ve cezayı ertelemediği öğrenildi.

(11/102) Ankara’da Avukatın Yargılandığı Dava…

HDP Hukuk Komisyonu Üyesi avukat Kenan Maçoğlu hakkında Reza Zarrab’ın ABD’de verdiği ifadelerin ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve dönemin bakanları hakkında yapılan suç duyurusu ile ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ iddiasıyla Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 6 Kasım 2020 tarihinde görüldü.

Mahkeme Kenan Maçoğlu’nun beraatına karar verdi.

(11/103) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Muğla Valiliği 6 Kasım 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde toplantı ve gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, stant açma, oturma eylemi, imza toplama, bildiri, broşür dağıtma, toplanma, konvoy oluşturma, zincir oluşturma, anma ve benzeri eylem ve etkinlikleri 7 Kasım 2020 tarihi itibarıyla 2 gün süreyle yasakladı. Yasaklama kararının HDP Kadın Meclisi tarafından “Erkek Devlet Şiddetine Karşı Mücadeledeyiz” etkinlikleri kapsamında 7 Kasım 2020 tarihinde Muğla’da yapılacak basın açıklaması nedeniyle alındığı öğrenildi.

(11/104) Hakkında Toplatma Kararı Verilen Kitap…

6 Kasım 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından hazırlanan “Kıdem Tazminatında Fon Aldatmacası” ve “Arpalık Aile Şirketi…” isimli 2 kitap hakkında Nevşehir Sulh Ceza Hakimliği tarafından toplatma kararı verildiği öğrenildi.

(11/105) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

https://www.milligazete.com.tr/ internet sitesinde yer alan, Milli Gazete’nin önceki haberlerine getirilen erişim engellemelerine dair bir habere Bakırköy 6. Sulh Ceza Hakimliği’nin 4 Kasım 2020 tarihli kararı ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

https://www.cumhuriyet.com.tr/https://www.gercekgundem.com/https://www.birgun.net/ internet sitelerinde yer alan, Diyanet Vakfı’nın bir çalışanına dair haberlere Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliği’nin 4 Kasım 2020 tarihli kararı ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(11/106) İdari Para Cezası Verilen Kanallar…

6 Kasım 2020 tarihinde Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Sadakatsiz isimli dizi nedeniyle Kanal D’ye, “evlilik dışı ilişkileri normal gibi gösterilmesi” gerekçesiyle ve Öğretmen isimli dizi nedeniyle FOX TV’ye “öğretmenlik mesleğinin itibarını zedelediği” gerekçesiyle idari para cezası verdi. RTÜK ayrıca “Gün Başlıyor” programı nedeniyle TELE1 kanalına ve “Gündem Özel” programı nedeniyle de Halk TV kanalına idari para cezası verdi.

(11/107) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

6 Kasım 2020 tarihinde Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 37 ilde yapılan operasyonlarda 60 kişi; Ankara’da 3 kişi gözaltına alındı.

7 Kasım 2020 tarihinde Ankara’da 1 kişi gözaltına alındı.

(11/108) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 6 Kasım 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 83 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 2.436 hastanın tespit edildiğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 7 Kasım 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 81 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 2.483 hastanın tespit edildiğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 8 Kasım 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 84 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 2.516 hastanın tespit edildiğini açıkladı.

Buna göre 8 Kasım 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 10.887 vaka sayısı ise 395.255 oldu.

7 Kasım 2020 tarihinde Kayseri’de Dr. Sami İpek’in Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdiği öğrenildi.

8 Kasım 2020 tarihinde Ankara’da Dr. Salim Akın’ın ve Dr. Galip Orhan Ahıshalı’nın Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdiği öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.