7 – 9 Ağustos 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

127

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

7 – 9 Ağustos 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(08/062) Operasyonlar ve Saldırılar…

5 Ağustos 2021 tarihinde Mardin’in Nusaybin ilçesi kırsal alanında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 militanın öldüğü öğrenildi.

8 Ağustos 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içindeki Kandil bölgesine TSK tarafından 24 Haziran 2021 tarihinde gerçekleştirilen hava harekatında 2 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

(08/063) Mardin’de Polisin Bir Araca Ateş Açması…

6 Ağustos 2021 tarihinde Mardin’in Kızıltepe ilçesindeki polis kontrol noktasında yaşanan bir tartışma sonrasında polisin içinde 3’ü çocuk 6 kişinin bulunduğu araca ateş açtığı ve araçta bulunan 2 kişiyi (Tarık Birleşik ve Ramazan Birleşik) ‘polise mukavemet’ iddiasıyla gözaltına aldığı öğrenildi. Gözaltına alına 2 kişi aynı gün içinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Olayda ölen ya da yaralananın olmadığı bildirildi.

Gözaltına alınlar basında yer alan açıklamalarında şunları belirtti: “Polisler uygulama noktasında durdukları sırada yanlarından geçen ve içinde bir kadının olduğu araçtakilere ağza alınmayacak küfürler etti. Sonra dönerken bir polis bana ‘ne bakıyorsun’ dedi. Ben de bir şey demedim. GBT için kimliklerimizi ekipler alıp içeriye bakmaya götürdüler. Polisler kimlikleri alıp götürdükten sonra, yolda giden araçlara küfür eden polis dönerek kardeşime ‘Hani kimliğin’ dedi. Kardeşim de ‘diğer polisler aldı’ dedi. Yine ısrarla ‘hani kimliğin nerede’ diye sordu. Kardeşim tekrardan ‘diğer ekipler aldı’ dedi. Sonra polis kardeşimin eline vurdu. Ben de yaptığının yanlış olduğunu, araçta çocuklar olduğunu söyledim. Bunun üzerine bana da ağza alınmayacak kelimeler sarf etti. Polisler yaşananlar üzerine rutin araç kontrol yapacaklarını söylediler biz de gerekçesini sorduk. Polisin beni tutup çekmesi üzerine otomatik viteste olan araç hareket etti. Aracı kenara çekmek istediğim sırada başka bir polis ateş açtı. Özel harekat polisi 6-7 mermi ile aracımızı taradı (…) 15 özel hareket polisi yanımıza geldi. Beni ve kardeşlerimi araçtan indirdiler. Bize ‘siz teröristsiniz’ dediler. Ağza alınmayacak küfürler ettiler. Beni yere yatırıp ters kelepçe taktılar. Emniyette polisler hazırladıkları ifade tutanaklarını bize imzalatmaya çalıştı.”

(08/064) Mardin’de İşkence ve Diğer Kötü Muameleye Maruz Kalan Mülteciler…

8 Ağustos 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Suriye’den Türkiye’ye girmeye çalışan bir mülteci grubunda yer alan E. E. ve N. H. isimli 2 mültecinin askerlerin işkence ve diğer kötü muamelesine maruz kaldığı ve daha sonra 4 metre yükseklikteki sınır duvarından atıldıkları öğrenildi.

E. E. basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Sınırı geçtikten sonra biraz yürüdük. Bize ateş açtılar, bize doğru gelince yere yattık. İlk olarak 3-4 kişi bizi botlarla darp etti. Daha sonra bizi araca bindirip, karakola götürdüler. En az 10 asker etrafımızda toplandı, botlarla, hortumlarla, sopalarla, demir çubuklarla, 3 saat bizi darp ettiler. Her soru sorduklarında darp ediyorlardı. ‘Kürt’üm’ dedim, vurdular, arkadaşım ‘Arap’ım’ dedi, vurdular. İki kez baygınlık geçirdim. Kafamdan darbe yedim. Üstüme su dökerek uyandırdılar. Kolumdan, sırtımdan ağır yaralar aldım. Daha sonra 4-5 metre olan sınır duvarından attılar bizi.”

(08/065) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

6 Ağustos 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Antep H Tipi Cezaevi’nde tutulan İsmail Tüzün isimli mahpusun Adana Kürkçüler F Tipi Cezaevi’ne ve Hasan Atalay isimli mahpusun ise Osmaniye T Tipi Cezaevi’ne sevk edildikleri öğrenildi.

6 Ağustos 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Antep L Tipi Cezaevi’nde açlık grevinde olan mahpuslara şeker, tuz, limon verilmediği ayrıca açlık grevinde olan mahpusların kaldığı koğuşta suların iki haftadır kesik olduğu öğrenildi.

(08/066) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpus…

7 Ağustos 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Denizli T Tipi Cezaevi’nde tutulan hasta mahpus İsmet Özçelik’e 20 gündür ilaçlarının verilmediği öğrenildi.

(08/067) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi, avukatları ve vasisi tarafından 6 Ağustos 2021 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(08/068) Van ve Diyarbakır’da Eylemlere Polis Müdahalesi…

30 Temmuz 2021 tarihinde Konya’nın Meram ilçesine bağlı Hasanköy mahallesinde Dedeoğulları ailesinden 7 kişinin yaşamını yitirdiği ırkçı saldırıyı protesto etmek için 30 Temmuz 2021 tarihinde Van’da yapılan eylem gerekçesiyle gözaltına alınan 10 kişiden 3’ü (Nurullah Pekbay, Dilovan Duru ve Rojhat Duman) 6 Ağustos 2021 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘polise mukavemet’ iddiasıyla tutuklandı. 7 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Konya’da 7 kişinin yaşamını yitirdiği ırkçı saldırıyı protesto ettikleri gerekçesiyle 2 Ağustos 2021 tarihinde Diyarbakır’da gözaltına alınan 4 kişi 6 Ağustos 2021 tarihinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(08/069) İstanbul’da Kadın Eylemine Polis Müdahalesi…

Kadın cinayetlerini protesto etmek için 6 Ağustos 2021 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesinde yapılan eylem sonrasında dağılan gruba müdahale eden polis 1 kişiyi atılan sloganları gerekçe göstererek gözaltına aldı.

(08/070) İstanbul’da Gözaltına Alınan Kişi…

7 Ağustos 2021 tarihinde İsviçre’den geldiği İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda sosyal medya paylaşımlarında örgüt propagandası yaptığı iddiasıyla gözaltına alınan İsviçre Alevi Birlikleri eski Başkanı İsmail Ataş, 8 Ağustos 2021 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

(08/071) Şırnak’ta Gözaltına Alınan Kişiler…

6 Ağustos 2021 tarihinde Şırnak’ın İdil ilçesinde gözaltına alınan 2 kişi aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin adından serbest bırakıldı.

(08/072) Antalya’da Cumhurbaşkanı’na Hakaret İddiasıyla Tutuklanan Kişi…

Antalya’nın Gündoğmuş ilçesinde devam etmekte olan orman yangınına müdahale sırasında Y. T. isimli bir kişinin Cumhurbaşkanı’na ve Manavgat Belediye Başkanı’na hakaret ettiği iddiasıyla 7 Ağustos 2021 tarihinde gözaltına alındığı ve aynı gün içinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandığı öğrenildi.

(08/073) Muğla’da Gözaltına Alınan Kişi…

Devam etmekte olan orman yangınları ile ilgili 6 Ağustos 2021 tarihinde Muğla’nın Milas ilçesine gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’yi “Her taraf yandı, helikopterler nerede, siz neredesiniz? Yazıklar olsun! Hükümet istifa!” diyerek protesto ettiği gerekçesiyle 1 kişi gözaltına alındı.

(08/074) HDP Eski Eş Genel Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

6 Ağustos 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında gözaltına alındıktan sonra sevk edildiği Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’ndaki savunmasında Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği iddiasıyla açılan davada Diyarbakır 13. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından verilen 1 yıl 6 ay hapis cezası Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi tarafından bozulduğu ve mahkemenin Figen Yüksekdağ’ın beraatına karar verdiği öğrenildi.

(08/075) İstanbul’da Avukatların Yargılandığı Dava…

6 Ağustos 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları Rezan Sarıca, Ali Maden, Baran Doğan, Cengiz Yürekli, İnan Akmeşe, Mahmut Taşçı ve Mehmet Selim Okçuoğlu hakkında soruşturma açıldığı ve soruşturma kapsamında avukatların savcılığa ifade verdiği öğrenildi. Soruşturma kapsamında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İddianamede 7 avukatın ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan cezalandırılması istenmektedir.

(08/076) Muğla’da Gazeteciye Yönelik Engelleme…

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Marmaris’in Muğla ilçesinde halk ile yaptığı görüşmeleri takip eden Birgün gazetesi muhabiri Sarya Toprak’ın çekim yapmasının ilk önce polis tarafından daha sonra ise “Gazeteci olsan da çekim yapamazsın, kapat” diyen Bakan tarafından engellendiği ve çekim yapmaya devam etmesi üzerine polis tarafından zorla alandan çıkartıldığı öğrenildi.

(08/077) Van’da İndirilen HDP Pankartı…

Konya’da 7 kişinin yaşamını yitirdiği ırkçı saldırı ile ilgili Van’da HDP il ve İpekyolu ilçe binasına asılan pankartların 8 Ağustos 2021 tarihinde Van Cumhuriyet Savcılığı’nın kararı ile indirildiği öğrenildi.

(08/078) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

6 Ağustos 2021 tarihinde İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 25 ilde düzenlenen operasyonlarda 46 kişi gözaltına alındı.

7 Ağustos 2021 tarihinde Edirne’de yasadışı yollarla Yunanistan’a gitmeye çalıştıkları iddiasıyla 13 kişi gözaltına alındı.

(08/079) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 6 Ağustos 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 101 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 23.957 olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 7 Ağustos 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 112 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 25.100 olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 8 Ağustos 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 108 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 22.699 olduğunu açıkladı.

Buna göre 8 Ağustos 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 52.194, vaka sayısı ise 5.918.540 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.