6 Nisan 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

112

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

(04/065) Kadın Cinayetleri…

Bianet’in 5 Nisan 2022 tarihinde yayınladığı “Erkek Şiddeti Çetelesi” ne göre 2022 yılının Mart ayında Türkiye genelinde erkekler tarafından en az 25 kadın ile 3 çocuk öldürüldü. Açıklamada ayrıca erkeklerin en az 3 kadına tecavüz ettiği, en az 93 kadını seks işçiliğine zorladığı, 51 kadına şiddet uyguladığı, 12 çocuğu istismar ettiği belirtildi.

(04/066) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

5 Nisan 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bayburt M Tipi Cezaevi’nde mahpusların infaz koruma memurları tarafından tehdit edildiği, koğuş aramaları sırasında mahpusların kişisel eşyalarının dağıtıldığı ve bazılarına el konulduğu, mahpuslara temizlik malzemesi verilmediği, mavi ve siyah dışındaki renkli kalemlerin kullanılmasına ve Kürtçe mektup yazılmasına izin verilmediği öğrenildi.

(04/067) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpuslar…

5 Nisan 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden Bayburt M Tipi Cezaevi’nde tutulan mahpusların hastane sevklerinin geç yapıldığı öğrenildi.

(04/068) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 5 Nisan 2022 tarihinde yapılan başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(04/069) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Çankaya Belediyesi’ndeki işine son verilen Yasin Keskin isimli bir kişinin işe geri alınma talebiyle 5 Nisan 2022 tarihinde belediye binası önünde yaptığı eyleme müdahale eden özel güvenlik görevlileri Yasin Keskin’i fiziksel şiddet kullanarak alandan uzaklaştırdı.

(04/070) Batman’da Jandarma Tarafından Engellenen Belediye Eş Başkanı ve Diğer Kişiler…

5 Nisan 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Batman’ın Kozluk ilçesine bağlı Tımok (Gümüşörgü) köyündeki işkence iddialarıyla ilgili inceleme yapmak isteyen ve aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acaran Başaran, yerine kayyım atanan Batman Belediyesi Eş Başkanı Songül Korkmaz ve HDP İl Eş Başkanı Hürriyet Kaytar’ın da bulunduğu heyetin köye girişinin askerler tarafından engellendiği öğrenildi. Engelleme gerekçesinin bölgede sürdürülen askeri operasyonlar nedeniyle Batman Valiliği tarafından verilen 7 günlük yasaklama kararı olduğu bildirildi.

(04/071) Aydın’da ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret’ İddiasıyla Yargılanan Kişiler…

12 Ocak 2022 tarihinde Adnan Menderes Üniversitesi’nde tahtaya yazı yazdıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 2’si Aydın LGBTİ+ Dayanışması üyesi 3 kişi (Hikmet Hazer, Nazlıcan Algaç, Diyar Adin) hakkında, ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ iddiasıyla Aydın 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Nisan 2022 tarihinde başlandı. Mahkeme ilk duruşmada kararını açıklayarak 3 kişinin de beraatına hükmetti.

(04/072) Muğla’da Yargılanan Hak Savunucuları…

Muğla’nın Milas ilçesindeki Akbelen Ormanı’nda kurulmak istenen linyit maden ocağına karşı nöbet eylemine 11 Ağustos 2021 tarihinde müdahale eden jandarma tarafından fiziksel şiddet kullanarak alandan çıkartılan Füsun Ergün ve Gülören Demir hakkında ‘görevi yaptırmamak için direnme’ ve ‘kamu görevlisine hakaret’ iddialarıyla Milas 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Nisan 2022 tarihinde başlandı. Duruşmaya Füsun Ergün katıldı. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 16 Eylül 2022 tarihine erteledi.

(04/073) Mersin’de Haklarında Soruşturma Açılan Avukatlar…

5 Nisan 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Eş Genel Başkanı Bünyamin Şeker, Mersin Şubesi Eş Başkanları İbrahim Kaya ve Serap Angay’ın da aralarında olduğu 22 avukat hakkında 18 Şubat 2022 tarihinde Mersin Adliyesi’nde Aysel Tuğluk’un sağlık durumuyla ilgili basın açıklaması yaptıkları gerekçesiyle Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ‘2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Kanunu’na muhalefet’ ve ‘görevi yaptırmamak için direnme’ iddialarıyla soruşturma açıldığı öğrenildi.

(04/074) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

5 Nisan 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Evrensel gazetesi yazarı Ender İmrek hakkında “Türkiye yanıyor, Saray izliyor” başlıklı yazısı nedeniyle ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ ve ‘halkı kin ve düşmanlığa teşvik’ iddialarıyla 16 Mart 2022 tarihinde bir iddianame hazırlandığı öğrenildi.

(04/075) “Diyarbakır KCK Ana Davası”…

“Diyarbakır KCK Ana Davası” olarak bilinen ve aralarında HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar ile HDP Van Milletvekili Tayip Temel’in de olduğu 38 kişi hakkında Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Nisan 2022 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmada bulunmayan sanıklar ile ilgili zorla getirme kararı çıkarılmasına hükmederek duruşmayı 29 Eylül 2022 tarihine erteledi.

(04/076) Diyarbakır’da Yargılanan Milletvekili, Eski Milletvekilleri ve Diğer Kişiler…

Aralarında HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü ile önceki dönem HDP milletvekilleri Besime Konca, Osman Baydemir, Ahmet Yıldırım, Nadir Yıldırım ve Selma Irmak’ın da olduğu 29 kişi hakkında Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Nisan 2022 tarihinde devam edildi. Esas hakkında mütalaasını açıklayan savcı, Nadir Yıldırım ile Alican Önlü’nün ‘örgüt yöneticisi olmak’, Osman Baydemir, Ahmet Yıldırım, Besime Konca, Nadir Yıldırım, Dilan Dirayet Taşdemir ve Selma Irmak’ın ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan cezalandırılmasını talep etti. Mahkeme duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(04/077) İzmir’de HDP Yöneticisinin Yargılandığı Dava…

5 Nisan 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden HDP İzmir İl Eş Başkanı Berna Çelik hakkında ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşmasının 3 Mart 2022 tarihinde görüldüğü öğrenildi. Mahkemenin Berna Çelik’in beraatına hükmettiği ancak savcılığın bu karara aynı gün itiraz ettiği bildirildi.

(04/078) Helin Hasret Şen Davası…

Helin Hasret Şen (12) isimli bir çocuğun Diyarbakır’ın Sur ilçesinde devam etmekte olan sokağa çıkma yasağı sırasında 12 Ekim 2015 tarihinde polise ait zırhlı araçtan açılan ateş sonucu yaşamını yitirmesi ile ilgili olarak polis memuru A. E. hakkında Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Nisan 2022 tarihinde devam edildi.

Sanık polis memurunun savunması ve Şen ailesinin avukatlarının beyanlarının ardından mahkeme sanık polis memurunun tutuklanması yönündeki talebi reddetti. Buna tepki gösteren Helin Hasret Şen’in annesi Nazmiye Şen’in ve avukatlarının mahkeme başkanının emriyle koruma polisi tarafından dışarı çıkmaya zorlandıkları öğrenildi. Mahkeme duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(04/079) AYM’nin Açlık Grevi Kararı…

5 Nisan 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, 2017 yılında Silivri Cezaevi’nde açlık grevi yaptığı için disiplin cezası verilen Nasrullah Kuran isimli mahpusun Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) yaptığı başvurunun sonuçlandığı öğrenildi. AYM’nin Nasrullah Kuran’ın ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdiği ve 5 bin TL manevi tazminat ödenmesine hükmettiği öğrenildi.

(04/080) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Kızıl Bayrak dergisine ait https://kizilbayrak68.net/ internet sitesine Diyarbakır 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 5 Nisan 2022 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

Özgür Gelecek dergisine ait https://ozgurgelecek35.net/ internet sitesine Diyarbakır 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 5 Nisan 2022 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(04/081) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 5 Nisan 2022 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 37 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 12.213 olduğunu açıkladı.

Buna göre 5 Nisan 2022 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 98.234, vaka sayısı ise 14.919.591 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.