6 Ağustos 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

86

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

6 Ağustos 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(08/048) Kadın Cinayetleri…

Bianet’in, 6 Ağustos 2021 tarihinde yayınladığı “Erkek Şiddeti Çetelesi”ne göre 2021 yılının Temmuz ayında Türkiye genelinde erkekler tarafından en az 24 kadın ile 4 çocuk öldürüldü. Açıklamada ayrıca erkeklerin en az 7 kadına tecavüz ettiği, en az 36 kadını seks işçiliğine zorladığı, 77 kadına şiddet uyguladığı, 13 çocuğu istismar ettiği belirtildi.

(08/049) Cezaevinde Yaşamını Yitiren Mahpuslar…

5 Ağustos 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Antalya E Tipi Cezaevi’nde tutulan Cenk Sarı isimli mahpusun geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdiği öğrenildi.

5 Ağustos 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Burdur E Tipi Cezaevi’nde tutulan ve 25 Temmuz 2021 tarihinde beyin kanaması geçirdikten sonra tahliye edilen Mehmet Özen (37) isimli mahpusun yaşamını yitirdiği öğrenildi.

(08/050) Van’da Yaşamını Yitiren Mülteci…

5 Ağustos 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, ismi öğrenilemeyen Afganistan vatandaşı bir mülteciye ait cenazenin Van’ın Muradiye ilçesi kırsal alanında bulunduğu öğrenildi. Cenazenin otopsi için Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi morguna kaldırıldığı bildirildi.

(08/051) Operasyonlar ve Saldırılar…

5 Ağustos 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı 10 köyde ilan edilen sokağa çıkma yasağı sonrası başlatılan operasyon sırasında bölgede orman yangını çıktığı ve köylülerin yangına müdahale etmesine güvenlik güçleri tarafından izin verilmediği öğrenildi.

(08/052) Hakkari’de İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

5 Ağustos 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, 31 Temmuz 2021 tarihinde Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Köycük köyünde yapılan ev baskınında gözaltına alınan Abbas Kırmızıtaş ve eşinin ev baskını sırasında işkence ve kötü muameleye maruz kaldığı öğrenildi.

Abbas Kızıltaş’ın eşi basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Sabah saatlerinde geldiler, eşimin koluna kelepçe taktılar. 3 tane silah dayadılar kafasına. 40 askerden fazla kişi toplandı başına. Eşimi tutukladılar. Küçük bebeğim evdeydi. Eve geldiler, evi aradılar. Eşimin yanına gitmeyeyim diye kafama silah dayadılar. Oğlum küçük. Uyuyordu, az daha ona basacaklardı. ‘Oğlum orada uyuyor dikkat edin onun ne suçu var’ dedim, bağırmaya başladılar bana (…) Eşimi o kadar dövmüşlerdi ki ayakları tutmuyordu, sekiyordu. Gözlerini öyle bir hale getirmişlerdi ki görünmüyordu bile. Gözaltına aldığı zaman da görmemize izin vermediler. Askerler eşimi ve beraberinde gözaltına alınan diğer kişiyi operasyona götürdüler. İkisini çıplak bir şekilde götürmüşlerdi. Askerler ‘Bir şey olursa da bile onlara olsun’ diyorlardı.”

Annesi ise şunları ifade etti: “Oğlum dışarı askerilerin yanına gittiği gibi 50’den fazla asker başında toplandı. Hepsi kafasına ve sırtına silah dayadılar. Onlara ‘Yapmayın oğlum suçsuz’ dedim, beni oradan kovdular. ‘Oğlumun kafasından silahları çekin nefes alsın’ dedim ama onlar, bana inat oğlumu yere yatırıp 3 silahı kafasına dayayıp ‘Öldüreceğiz’ dediler (…) Oğlumu gözümün önünde çıplak hale getirdiler. O şekilde dövüyorlardı.  Oğlumu aldıktan sonra bir dağa götürdüler, öğlen saat 11 buçuğa kadar işkence yaptılar. Çıplak bir şekilde operasyona götürdüler. Çocuklarımızı önden gönderiyorlardı kendileri arkalarından yürüyorlardı. ‘Öldürülürlerse bile onlar ölsün’ diyorlardı.”

(08/053) Ankara’da Kaçırılan Kişi…

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi Devrim Taylan Eryılmaz’ın 5 Ağustos 2021 tarihinde Ankara’da kendilerini polis olarak tanıtan 3 kişi tarafından zorla bir araca bindirildiği ve bir otoparkta birkaç saat alıkonulduğu ve daha sonra serbest bırakıldığı öğrenildi.

(08/054) İstanbul’da Ajanlık Dayatmasına Maruz Kalan Kişi…

5 Ağustos 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, tiyatro sanatçısı Ayşenur Demir’in 2 Ağustos 2021 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesinde polisin ajanlık dayatmasına maruz kaldığı öğrenildi.

Ayşenur Demir basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Saat 14.00 civarında Hasanpaşa karakolunun yakınlarında bir simitçinin önünde üç polisçe durduruldum, polislere kimliğimi gösterdiğimde kalın bir dosya gösterdiler bana. Konuşmak istediklerini ve bir takım bilgiler vermemi isteyen polisler, tiyatro yaptığım Bilim Eğitim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı (BEKSAV) eş başkanlarının da isminin geçtiği bir konuşma yaparak bilgi istediler benden. Konuşma sırasında gözaltına almakla tehdit ettiler. Gece üçte ev baskını olur, bize bilgi vermezsen seni de alırız diye tehdit ettiler. Polisler özel hayatıma ilişkin bilgilere sahip olduğunu ima eden ifadeler kullandılar.”

(08/055) Muğla’da Gazetecilere Saldırı…

5 Ağustos 2021 tarihinde Muğla’nın Marmaris ilçesindeki İçmeler beldesinde, orman yangınları ile ilgili Halk TV tarafından yapılan canlı yayına müdahale eden bir grup, program sunucusu Gökmen Karadağ ile konuk gazeteciler İsmail Saymaz, Murat Ağırel, avukat Salim Şen ve CHP Muğla milletvekili Burak Erbay’a saldırıda bulundu. Cam şişelerle gazetecilere müdahale eden saldırganların “Yanlış şeyler konuşursanız engelleriz” dedikleri bildirildi. Gözaltına alınan 5 kişiden 4’ü (B. T., Ş. U., S. Y., F. Ç.) polisteki ifade işlemlerinin ardından, 1 kişi (M. T.) ise savcılıktaki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(08/056) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

5 Ağustos 2021 tarihinde İstanbul Boğaziçi Üniversitesi önünde Eğitim Sen 6 Nolu Şube tarafından yapılmak istenen basın açıklamasına polis tarafından izin verilmedi. Polisin engellemesi üzerine basın açıklaması kampus içindeki sendika temsilciliği önünde yapıldı.

(08/057) Aydın’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Ahmet Kanbal hakkında Jandarma Genel Komutan Yardımcısı Korgeneral Musa Çitil’in şikayeti üzerine Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame 5 Ağustos 2021 tarihinde Aydın 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İddianamede Ahmet Kanbal’ın yaptığı bir sosyal medya paylaşımında ‘terörle mücadelede görev almış kişileri hedef gösterdiği’ ve ‘Musa Çitil’e hakaret ettiği’ gerekçesiyle cezalandırılması istenmektedir.

(08/058) Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Haklarında Soruşturma Açılan Kişiler…

5 Ağustos 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden Türkiye’de devam etmekte olan orman yangınları ile ilgili olarak sosyal medyada “Help Turkey” [Türkiye’ye Yardım Edin] paylaşımı yapan kişiler hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma açıldığı öğrenildi. Kaç kişi hakkında soruşturma açıldığı öğrenilemedi.

(08/059) Nusaybin’de Sokağa Çıkma Yasağı…

Mardin Valiliği 5 Ağustos 2021 tarihinde yaptığı açıklama ile Nusaybin ilçesine bağlı 4 kırsal mahallede (Serinkaya, Eroğlu, Görentepe ve Yavruköy) 5 Ağustos 2021 saat 04.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Mardin Valiliği aynı gün içinde yaptığı ikinci bir açıklama ile sokağa çıkma yasağını 19.00 itibarıyla kaldırdı.

(08/060) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

5 Ağustos 2021 tarihinde Ankara’da yapılan ev baskınında 1 kişi gözaltına alındı.

(08/061) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 5 Ağustos 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 108 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 24.297 olduğunu açıkladı.

Buna göre 5 Ağustos 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 51.875, vaka sayısı ise 5.846.784 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.