6 – 8 Şubat 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

115

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

6 – 8 Şubat 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(02/085) Şüpheli Asker Ölümü…

7 Şubat 2021 tarihinde basında yer alan haberlerde, Şırnak’ın Uludere ilçesinde zorunlu askerlik görevini yapan Azmi Ayverdi isimli bir askerin 19 Ocak 2021 tarihinde intihar ettiği iddia edildi.

Annesi Selma Ayverdi, intihar iddiasını kabul etmediği basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Bana ‘Anne üç gündür kar kürüyorum. Sırtım çok ağrıyor. Gittim komutandan izin almak için komutanla kavga ettim, bana dua et’ dedi. Ben oğlumu peygamber ocağına teslim ettim ama bana ‘Oğlun intihar etti’ dediniz. 15 saat niye beklediniz (…) Benim oğlum evlenme çağına gelmişti, damatlığını almıştı. Benim oğlum intihar edemez; çok güzel hayalleri vardı, gelseydi 15 gün sonra söz kesecekti.”

(02/086) Van’da Güvenlik Güçlerinin Açtığı Ateş Sonucu Yaralanan Sivil Kişi…

7 Şubat 2021 tarihinde Van’ın İpekyolu ilçesi ile Özalp ilçesi arasında yer alan Erçek bölgesinde güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu Mehmet Ali Nametoğulları isimli bir sivil kişinin yaralandığı öğrenildi.

Mehmet Ali Nametoğulları’nın babası basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Oğlum hasta olan ablasını almak için kente gidiyor. Giderken askeriyeyi görüyor ve o nedenle araçla yeniden dönüyor. Askeriyenin takip ettiğini görünce bir köyün içerisine giriyor. Takip devam edince kendisi de araçtan iniyor. Ellerini kaldırıyor. Önden ve arkadan ateş ediyorlar. Arkadan bir kurşun isabet ediyor. Sonrasında yaralı halde askerlerce alınarak hastaneye kaldırılıyor.”

(02/087) İş Cinayetleri…

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), 8 Şubat 2021 tarihinde, 2021 yılının Ocak ayında 13’ü kadın, 1’i çocuk, 9’u göçmen olmak üzere en az 199 işçinin çalışırken yaşamını yitirdiğini açıkladı.

(02/088) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

5 Şubat 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Maraş Türkoğlu L Tipi Cezaevi’nde tutulan 5 mahpusun (Sedat Karak, Veysi Altan, Servan Sertkaya, Orhan Doru ve İhsan Oran) infaz koruma memurlarının fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve bunun sonucu olarak mahpusların vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralandıkları öğrenildi.

5 Şubat 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Hatay İskenderun T Tipi Cezaevi’nde karantina koğuşunda ranza bulunmadığı ve mahpuslara yastık ve nevresim verilmediği öğrenildi. Haberde ayrıca karantina koğuşundaki mahpuslara kahvaltı da verilmediği belirtildi.

7 Şubat 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Düzce T Tipi Cezaevi’nde mahpuslara Evrensel ve Birgün gazetelerinin ‘kurum disiplinini, düzenini veya güvenliğini bozan ya da tehlikeye düşüren, hükümlülerin iyileştirilmesi amacına ulaşmayı zorlaştıran yahut müstehcen haber, yazı, fotoğraf ve yorumları kapsayan içerikleri taşıdığı’ gerekçesiyle verilmediği öğrenildi.

7 Şubat 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Nevşehir E Tipi Cezaevi’nde tutulan Firazpir Özbay isimli mahpusun tek kişilik hücrede tutulduğu, infaz koruma memurlarının psikolojik baskısına maruz kaldığı öğrenildi.

(02/089) İzmir’de Gözaltında İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanı tarafından atanan rektörü protesto etmek için 5 Şubat 2021 tarihinde İzmir’de yapılan eyleme yönelik polis müdahalesi sonucu gözaltına alınanlardan 2 kadının çıplak arama dayatmasına maruz kaldığı öğrenildi.

Çıplak arama dayatmasına maruz kalan 1 kadın basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Gündoğdu Meydanı’nda ters kelepçe ile gözaltına alındım. Araçta 5 kişiydik. Arabada 3 erkek 2 kadın vardı. Hastaneye gittikten sonra güvenlik şubeye getirildik ve kapıda kamera veya herhangi bir şey yoktu. Orada erkek polis vardı ve dedi ki ‘Çıplak arama yapılacak, ardından nezarete götürüleceksiniz’ (…) İki kadın polis bizi odaya koydu ve ilk olarak telefon IP numarasını aldı. Mail adresini aç dedi ve telefonumu kontrol etti. Ardından bana ‘parça parça arama yapacağız’ dedi. Ben, ‘Bu çıplak arama mı? Çıplak aramaysa kabul etmeyeceğim’ dedim. Polis bana bağırdı ve bana ‘Biz de senin oranı buranı görmeye meraklı değiliz. Ben memurum ve bunu yapmak zorundayım’ dedi. (…) İç çamaşırımı çıkardı ve bana ‘otur kalk, otur kalk’ dedi. Ben de dediklerini tartışarak yaptım.”

Çıplak arama dayatmasına maruz kalan diğer kadın ise şunları belirtti: “Biz gözaltına alınıp hastaneden geldikten sonra Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne getirildik. Polisler bana rutin arama yapılacağı söyledi. Çıplak arama ilk başta benden önce arama odasına giren arkadaşıma yapıldı. Arkadaşım odadan çıkınca çok kötüydü ve gözleri dolmuştu. Daha sonra bana da aynı şekilde arama yapılacağı söylendi. İç çamaşırıma kadar çıkarttılar. Çıplak arama için ‘parça parça tarama’ dediler. Daha sonra ben ‘Bu bir işkencedir’ diye bağırdım. Ardından kadın polisler bana vurmaya çalıştı. Ben de ‘Bana şiddet uygulayamazsınız’ dedim. Sinirlendim ve çığlık attım. Zaten sesimi duyan avukatlar yukarı çıktı. Ben avukatlara ‘Çıplak arama yapılıyor’ dedim. Avukatlar duruma tepki gösterdi. Daha sonra diğer avukatlarımız geldi. Dilekçeyle suç duyurusunda bulunduk.”

İzmir Valiliği yaptığı açıklama ile çıplak arama iddialarını yalanladı. Çıplak arama dayatması iddialarının Valilik tarafın yalanlanması üzerine İzmir Barosu şu açıklamayı yaptı: “İzmir Valiliği tarafından yapılan açıklama ve servis edilen görüntülerde, arama işlemine başından itibaren avukatların eşlik ettiği algısı yaratılmaya çalışılmaktadır. Bu iddia tümüyle gerçek dışı olup çıplak arama işkencesi iddiaları sevk edilen ilk beş kişi arasında bulunan iki kadına ve meslektaşlarımızın şube binasına alınmadığı zamana ilişkindir (…) İfadeye katılmak üzere Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne giden avukatlar arama yapıldığı gerekçesiyle başlangıçta ifadelerin alındığı İl Emniyet Müdürlüğü binasına alınmamış, başsavcı ile yapılan görüşmeler sonucunda ve ancak başsavcının verdiği talimat ile içeri girebilmişlerdir. Avukatların içeri girmesinden sonra müvekkilleri ile yaptıkları görüşmelerde iki kadın tarafından kendilerine çıplak arama işkencesi yapıldığı bildirilmiştir (…) İşkence faili şüpheli kolluk görevlilerinin eşkâlleri müvekkil görüşmeleri sonucunda avukatlarınca tespit edilmiş ve haklarında ifadeye katılan avukatlar tarafından suç duyurusunda bulunulmuştur.”

(02/090) Boğaziçi Üniversitesi’ne Rektör Atanmasını Protesto Eylemlerine Yönelik Polis Müdahaleleri ve Gözaltılar…

Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanı tarafından atanan rektörü protesto etmek için 5 Şubat 2021 tarihinde İzmir’de yapılmak istenen basın açıklamasına müdahale eden polis 26 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar 6 Şubat 2021 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından 6’sı adli kontrol şartıyla olmak üzere serbest bırakıldı. Gözaltına alınanların isimleri: Doğan Barış Halidi, Gizem Coşkun, Ebru Akeloğlu, Emine Akbaba, Evrim Çakır ve Uğur Demir (adli kontrol şartıyla serbest bırakıldılar); Murat Armutlu, Efecan Çakar, Çayan Akbıyık, Emre Özüm, Hasan Gevger, Emircan Yıldırım, Rojhat Tunç, Fatma Pınar Usta, Oluş Yılmaz, Zehra Akbıyık, Elif Yerlikaya, Eylül Berfin Koç, Ezgi Sayın, Sibel Saygı, Ayla Altıntaş, Heval Gül, Gül Gökboğa, Hamdullah Aktop, Enes Akan, Fatmanur Deniz Anur.

Aynı gerekçe ile 5 Şubat 2021 tarihinde Ankara’da yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis aralarında avukatların da oluğu 29 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. 29 kişi aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Avukatlar Olgu Esmer ve Sercan Aran, stajyer avukat Mustafa Avcıoğlu, Berfin Gündüz, Celil Resuloğulları, Cem Bolatcan, Devrim Deniz Kaplan, Ertürk Soysal, Leyla Mavili, Nisan Çıra, Safa Bayraktar, Sena Bademli, Tolga Köseoğlu, Zeynep Kurt, Kansu Yıldırım, Özgür Bozkurt.

Aynı gerekçe ile 5 Şubat 2021 tarihinde Eğitim-Sen Adana şubesine ait binanın içinde KESK Adana Şubeler Platformu, Adana Tabip Odası, Adana Barosu, TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu, Adana Emek ve Demokrasi Güçleri, Çukurova Öğretim Elemanları Derneği, Adana Üniversite Dayanışması tarafından yapılacak basın açıklamasına katılmak üzere gelen 10 kişi bina önünde polis tarafından fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar 6 Şubat 2021 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Gözaltına alınanların isimleri: Canser Dayanır, Mazlum Gök, Haşim Çağrı, Gamze Aktaş, Gülşah Şahin, Ayşe Bezeyiş, Mehmet Halis Saykan, Büşra Kodak, Ulaş Can Taylan Arguş ve Umut Özşimşek.

Aynı gerekçe ile İstanbul’da gözaltına alınan 6 kişiden 4’ü (Necmettin Erdem, Akın Karakuş, Ömer Şengel ve Murat Can Demirci) 6 Şubat 2021 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 2 kişi ise ev hapsi tedbiri ile serbest bırakıldı.

(02/091) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

4 Şubat 2021 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesinde Birleşik Mücadele Güçleri’nin, kuruluşunu duyurmak için yapılacak basın açıklamasına katılmak için Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadıköy ilçe binasından açıklamanın yapılacağı yere doğru yapılan yürüyüşe yönelik polis müdahalesi sonucu ters kelepçe takılarak gözaltına alınan 68 kişi arasında yer alan 4 çocuk 5 Şubat 2021 tarihinde savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Aynı müdahale sırasında gözaltına alınan Mezopotamya Haber Ajansı muhabiri Rojin Altay, 5 Şubat 2021 tarihinde savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

(02/092) İzmir’de Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçesiyle Tutuklanan Kişi…

7 Şubat 2021 tarihinde İzmir’de sosyal medya paylaşımları ve bir sosyal medya hesabının yöneticisi olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) öğrencisi Beyza Buldağ, aynı gün içinde sevk edildiği mahkeme tarafından ‘halkı kin, nefret, düşmanlığa ve suç işlemeye tahrik’ iddiasıyla tutuklandı.

(02/093) İstanbul’da Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçesiyle Tutuklanan HDP Üyesi…

Sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek İstanbul’da gözaltına alınan HDP Gençlik Meclisi üyesi Muhammed Ünal, 7 Şubat 2021 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

(02/094) Diyarbakır’ın Lice İlçesinde Gözaltına Alınan Muhtar ve Diğer Kişiler…

Diyarbakır’ın Lice ilçesi kırsal alanında devam etmekte olan bir askeri operasyon sırasında Yamaçlı, Yönlüce, Kılıçlı, Bayırlı, Konuklu, Akçabudak kırsal mahallerinde 5 Şubat 2021 tarihinde yapılan ev baskınlarında aralarında Yönlüce mahallesinin muhtarı Mekin Yalçın’ın da olduğu 13 kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi. Gözaltına alınanlardan 4’ü (Ramazan Aslan, Mehmet Budak, Abdullah Alan ve Mehmet Kaya) 6 Şubat 2021 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 9 kişinin ise halen gözaltında olduğu öğrenildi.

(02/095) Ankara’da Gözaltına Alınan Kişi…

7 Şubat 2021 tarihinde Ankara’nın Pursaklar ilçesinde H. B. isimli 1 kişi trafo binası üzerinde asılı olan ve üzerinde Cumhurbaşkanı’nın resminin bulunduğu bir posteri yakmaya çalıştığı iddiasıyla gözaltına alındı.

(02/096) İYİ Parti Genel Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, yaptığı bir açıklamada Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla Antalya 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan dava kapsamında 5 Şubat 2021 tarihinde Ankara 50. Asliye Ceza Mahkemesi’nde talimatla ifade verdi.

(02/097) HDP Eski Eş Genel Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Şubat 2021 tarihinde devam edildi.

İddianamede Selahattin Demirtaş’ın ‘tehdit’ ve ‘terörle mücadelede görev alan kamu görevlilerini hedef gösterme’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir.

Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 9 Nisan 2021 tarihine erteledi.

(02/098) Osman Kavala’nın Yargılandığı Dava…

İş insanı Osman Kavala hakkında İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Şubat 2021 tarihinde devam edildi.

İddianamede Osman Kavala’nın ‘Anayasa’yı ihlal’ ve ‘siyasal ve askeri casusluk’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir.

Osman Kavala duruşmaya tutulduğu cezaevinden SEGBİS aracılığıyla katıldı. Tanık ifadelerinin ve savunmaların ardından mahkeme Osman Kavala’nın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve dava dosyasının Gezi Parkı eylemleri ile ilgili olarak İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmekte olan dava ile birleştirilmesine hükmetti.

(02/099) İstanbul’da Yargılanan Kişiler…

Ankara’daki “İşimi Geri İstiyorum” eylemi katılımcılarından Nuriye Gülmen ve İdil Kültür Merkezi çalışanı Rıdvan Akbaş hakkında İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Şubat 2021 tarihinde başlandı.

Savunmaların ardından mahkeme 2 kişinin tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 9 Nisan 2021 tarihine erteledi.

5 Ağustos 2020 tarihinde İstanbul’daki İdil Kültür Merkezi’ne yalpan polis baskını ile gözaltına alınan 6 kişiden Nuriye Gülmen ve Rıdvan Akbaş, 11 Ağustos 2020 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

(02/100) İzmir’de Belediye Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

7 Şubat 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, yaptığı bir sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek açılan davada İzmir’in Kemalpaşa ilçesinin Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı’nın ‘halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama’ suçundan 7 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırıldığı ve hükmün açıklanmasının geri bırakıldığı öğrenildi.

(02/101) Kırklareli’de İşçilerin Yargılandığı Dava…

4 işçi ve DİSK/Tekstil Merter Şube Başkanı Asalettin Arslanoğlu hakkında, Kırklareli’de çalıştıkları fabrikanın önünde eylem yaptıkları gerekçesiyle açılan davanın karar duruşması 5 Şubat 2021 tarihinde görüldü. Mahkeme 5 kişinin beraatına karar verdi.

(02/102) Barış Kerem ve Oğuzhan Erkul’un Ölümü ile İlgili Açılan Dava…

15 Nisan 2017 tarihinde İstanbul’un Sultangazi ilçesine bağlı Gazi Mahallesi’nde dur ihtarına uymadığı iddia edilen bir araca polis tarafından ateş açılmış ve olayda Oğuzhan Erkul (17) ve Barış Kerem (17) isimli 2 çocuk yaşamını yitirmiş ve 2 çocuk ise yaralanmıştı. Bu olayla ilgili olarak 4 polis memuru (Erkan Ekmekçi, Zafer Sağlam, Davut Bakır ve Kenan Akıl) hakkında İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 5 Şubat 2021 tarihinde görüldü.

İddianamede 4 polis memurunun ‘Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve birden fazla kişinin yaralanmasına sebebiyet vermek’ suçundan 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir. İddianamede olay anına ilişkin polis telsiz konuşmalarının bant çözüm tutanağı yer almaktadır. Tutanaklardan, aracın taranmasından 10 dakika önce polisin araç hakkında yapılan ihbarın asılsız olduğunu bildiği anlaşılmaktadır. Dava dosyasında ayrıca İstanbul Adli Tıp Kurumu 2. İhtisas Kurulu tarafından olayda yaralanan Ramazan Altürk’ün durumuna ilişkin hazırlanan 20 Haziran 2018 tarihli sağlık raporu yer almaktadır. Raporda, Gaziosmanpaşa Adli Tıp Şube Müdürlüğü tarafından 1 Kasım 2017 tarihinde hazırlanan raporun aksine, Ramazan Altürk’ün vücudundaki yaralanmaların kişinin yaşamını tehlikeye sokan nitelikte olduğunun belirtildiği öğrenildi.

Mahkeme sanık polis memurları Erkan Ekmekçi, Zafer Sağlam, Davut Bakır ve Kenan Akıl’ı ‘bilinçli taksir ile birden fazla kişinin ölümüne veya yaralanmasına neden olma’ suçundan 3 yıl 4 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme daha sonra bu cezayı 24 taksitte ödenmek üzere 24.300 TL para cezasına çevirdi.

(02/103) Batman’da Eyleme Katıldıkları Gerekçesiyle Para Cezası Kesilen Kişiler…

6 Şubat 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Batman’da HDP, Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Özgür Kadın Hareketi (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) tarafından düzenlenen yürüyüşe katıldıkları gerekçesiyle 46 kişiye sosyal mesafe kurallarına uymadıkları gerekçesiyle ayrı ayrı 900 TL idari para cezası kesildiği öğrenildi.

(02/104) Muş’ta Görevden Uzaklaştırılan İl Genel Meclis Üyeleri…

Muş İl Genel Meclisi’ne HDP’den seçilen Savcı Arslan ve Mehmet Emin Taşer 7 Şubat 2021 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından haklarında ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla başlatılan soruşturmalar gerekçe gösterilerek görevden uzaklaştırıldı.

(02/105) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Adana Valiliği 5 Şubat 2021 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde toplantı ve gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, açık ve kapalı yer toplantısı, protesto eylemi, konser, şenlik, festival, miting, çadır kurma, oturma eylemi, stant açma, çelenk sunma, açlık grevi, anma töreni, afiş/pankart/poster asma, el ilanı dağıtma, imza masası açma, konferans, panel ve benzeri eylem ve etkinlikleri 5 Şubat 2021 tarihi itibarıyla 15 gün süreyle yasakladı.

(02/106) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 119 kişiden 62’si 5 Şubat 2021 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 57 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

5 Şubat 2021 tarihinde 2005 yılında yapılan komiser yardımcılığına geçiş sınavına ilişkin Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 48 kişi hakkında gözaltı kararı verildiği öğrenildi.

(02/105) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 5 Şubat 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 110 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 627 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 7.901 olduğu belirtildi.

Sağlık Bakanlığı, 6 Şubat 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 108 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 618 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 7.897 olduğu belirtildi.

Sağlık Bakanlığı, 7 Şubat 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 112 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 623 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 6.670 olduğu belirtildi.

Buna göre 7 Şubat 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 26.797, vaka sayısı ise 2.531.456 oldu.

5 Şubat 2021 tarihinde Bolu’da eczacı Nurcan Uslupat Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.