6 -8 Mart 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

112

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

6 -8 Mart 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(03/086) İş Cinayetleri…

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), 7 Mart 2021 tarihinde yaptığı açıklama ile 2021 yılının Şubat ayında 7’si kadın, 4’ü çocuk, 5’i göçmen olmak üzere en az 138 işçinin çalışırken yaşamını yitirdiğini duyurdu.

(03/087) Cezaevi’nde İntihar İddiası…

6 Mart 2021 tarihide basında yer alan haberlerden, Trabzon Beşikdüzü Cezaevi’nden Giresun Espiye Cezaevi’ne sevk edilen ve cezaevi girişinde çıplak arama dayatmasına yanı sıra fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kalan Kurbani Özcan isimli mahpusun intihar girişiminde bulunduğu öğrenildi. Haberde intihar girişiminde bulunan mahpusun hastaneye sevk edilmediği iddia edildi.

(03/088) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

4 Mart 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Maraş Türkoğlu Cezaevi’nde mahpusların infaz koruma memurlarının fiziksel şiddetine maruz kaldığı, PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle başlayan süresiz dönüşümlü açlık grevine katılan mahpusların tek kişilik hücrelere konulduğu ve su verilmediği öğrenildi.

(03/089) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpuslar…

7 Mart 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Balıkesir Bandırma 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nde tutulan siyasi mahpusların hastane sevklerinin PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle devam eden açlık grevini bırakma şartıyla yapıldığı öğrenildi.

(03/090) Ankara’da Polis Tarafından Tehdit Edilen Avukat…

5 Mart 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ankara’da kaçırılan 3 kişinin Ankara Valiliği’ne dilekçe vermelerinin engellenmesi ile ilgili olarak ABRA Hukuk Bürosu üyesi Tonguç Cankurt isimli avukatın Ankara’da polis tarafından tehdit edildiği öğrenildi.

ABRA Hukuk Bürosu tarafından yapılan açıklamada şöyle denilmiştir: “Bir hafta önce (26 Şubat 2021) öğrenciler yaşananlarla ilgili Ankara Valiliği’ne dilekçe vermek istemişlerdi. Ancak öğrenciler daha Valiliğe ulaşamadan, bindikleri taksi yoldan çevrildi ve gidişleri engellendi. Ankara Valiliği önünde öğrencilerin yaşadığı hak gaspını belgelemek ve hukuka aykırı bu işleme karşı çıkmak için delil toplayan büromuz avukatlarından Tonguç Cankurt’un etrafı Ankara Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından sarılmış, telefonuna el konulmaya çalışılmış ve büromuz hedef gösterilerek avukatlığı üzerinden tehdit edilmiştir.”

(03/091) İstanbul’da 8 Mart Eylemine Polis Müdahalesi…

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında 6 Mart 2021 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesinde yapılan mitinge katılmak isteyen LGBTİQ+ kortejinin alana girmesine polis tarafından izin verilmedi. Polisin engelleme girişimine rağmen LGBTİQ+ korteji alana girdi. Ayrıca polisin LGBTİQ+ sembollerinin ve gökkuşağı renginde şemsiyelerin miting alanına alınmasına izin vermediği öğrenildi.

Miting sonrasında polis LGBTİQ+ aktivistlerinin olduğu bir taksiyi durdurdu ve içindekileri fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. LGBTİQ+’ların gözaltına alınmasına itiraz eden kadınlar da polis tarafından fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alındı. Ayrıca gözaltıları görüntüleyen gazetecilerin de polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve 1 gazetecinin gözaltına alındığı öğrenildi. Müdahaleler sonucu toplam 9 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Yıldız İdil Şen, Güneş Çetin, Eren Kaya, Nevruz Tuğçe Özçelik, Sedef Özer, Hejar, Ruken ve gazeteci Şener Yılmaz Aslan.

Kadıköy Kaymakamlığı gözaltılar ile ilgili 6 Mart 2021tarihinde şu açıklamayı yaptı: “Kontrol noktasından geçmek isteyen 20 kişilik LGBTİ grubu, güvenlik güçlerinin görev yapmasını engelleyerek mukavemet göstermişlerdir. Dağılımlar esnasında aynı grubun yeniden mukavemet göstermesi üzerine, güvenlik güçlerine görevini yaptırmamak için direnen 9 kişi yakalanarak gözaltına alınmış olup, adli işlemlere devam edilmektedir.”

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şubesi’ne götürülen 9 kişinin uzun süre avukatları ile görüşmelerine polis tarafından izin verilmediği öğrenildi. 7 Mart 2021 tarihinde mahkemeye sevk edilen 9 kişiden 2’si (Yıldız İdil Şen ve Güneş Çetin) 1 ay süreyle ev hapsi tedbiri ve 7’si adli kontrol şartıyla olmak üzere serbest bırakıldı.

(03/092) Kocaeli’nde Migros İşçilerinin Eylemine Polis Müdahalesi…

Sendika üyesi olduktan sonra ilk önce zorunlu ücretsiz izne çıkartılan ve daha sonra işlerine son verilen Migros işçileri tarafından 5 Mart 2021 tarihinde Kocaeli’nde bulunan Migros Depo önünde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için yapılan çağrıya müdahale eden polis 14 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı.

Aynı tarihte Migros’un bağlı olduğu Anadolu Grup’a ait binanın önünde yapılan eyleme dönük polis müdahalesi sonucu ise 8 kişi gözaltına alındı.

Aralarında Depo, Liman, Tersane ve Deniz İşçileri Sendikası (DGD-SEN) Genel Başkanı Murat Bostancı’nın da olduğu 22 kişi aynı gün ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(03/093) İdil Kültür Merkezine Polis Baskını…

5 Mart 2021 tarihinde İstanbul Okmeydanı’nda bulunan İdil Kültür Merkezi polis tarafından basıldı. Baskında İdil Kültür Merkezi’nde bulunan 2 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri: Bakican Işık, Turgut Onur.

(03/094) Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Hakkında Soruşturma Açılan Kişi…

Sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek hakkında açılan soruşturma kapsamında 5 Mart 2021 tarihinde ifade veren Kızıl Okyanus aktivisti Havin Özcan, aynı gün içinde sevk edildiği mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(03/095) Samsun’da Sosyal Medya Paylaşımı Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan Kişi…

  1. B. isimli bir kişi Bitlis’te 11 askerin öldüğü olayla ilgili sosyal medya paylaşımları nedeniyle 5 Mart 2021 tarihinde Samsun’da gözaltına alındı. Y. B., aynı gün içinde sevk edildiği mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(03/096) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Dernek Üye ve Yöneticileri ile Siyasi Parti Yöneticileri…

Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEBYA-DER) üye ve yöneticilerine yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan toplam 26 kişiden 3’ü (Zeki Dağ, Hanım Altındağ ve ismi öğrenilemeyen 1 kişi) 5 Mart 2021 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. Mevlüde Gündüz ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Bu soruşturma kapsamında tutuklananların sayısı 7’ye, adli kontrol şartıyla serbest bırakılanların sayısı 3’e yükseldi. 16 kişi ise halen gözaltındadır.

(03/097) Mardin’de Gözaltına Alınan HDP Üyesi…

HDP Genç Kadın Meclisi üyesi Berfin Can, 5 Mart 2021 tarihinde Mardin HDP il binasında düzenlenen bir etkinliğin çıkışında polis tarafından gözaltına alındı. Berfin Can aynı gün içinde savcılıktaki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(03/098) Boğaziçi Üniversitesi’ne Rektör Atanmasını Protesto Eylemleri Nedeniyle Tutuklanan Kişi…

Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan rektörü protesto etmek için yapılan eylemler nedeniyle gözaltına alınıp tutuklanan Murat Can Demirci, 5 Mart 2021 tarihinde tutukluluğuna yapılan itirazın kabul edilmesi üzerine tahliye edildi. Diğer tutuklular ile ilgili yapılan itirazların reddedildiği öğrenildi.

(03/099) Mardin’de Belediye Eş Başkanının Yargılandığı Dava…

Mardin’in Derik ilçesinin HDP’li Belediye Eş Başkanı Mülkiye Esmez hakkında Mardin Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Mart 2021 tarihinde devam edildi.

Tutuklu yargılanan Mülkiye Esmez duruşmaya SEGBİS aracılığıyla tutulduğu cezaevinden katıldı. Savunmaların ardından mahkeme Mülkiye Esmez’in tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 21 Mayıs 2021 tarihine erteledi.

Mülkiye Esmez 16 Kasım 2019 tarihinde gözaltına alınmış ve 26 Kasım 2019 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklanmıştı. Derik Belediyesi’ne 16 Kasım 2019 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından kayyum atanmıştı.

(03/100) Eski HDP Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

Eski HDP Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel hakkında Derik Belediye Başkanlığı görevini yürüttüğü 2009-2014 yıllarında, bütçe yetersizliği ve altyapı eksikliğinden dolayı hayata geçiremediği atık su arıtma tesisi projesi nedeniyle Derik Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 5 Mart 2021 tarihinde görüldü.

İddianamede ‘çevreyi kasten kirletmek’ ve ‘Çevre Kanunu’na muhalefet’ suçlarından Çağlar Demirel ve diğer sanıkların 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.

Mahkeme Çağlar Demirel ile aynı davada yargılanan 2004-2009 yıllarında Derik Belediye Başkanı olan Ramazan Kapar ve Belediye Başkanvekili Doğan Özbahçe’nin beraatına karar verdi.

(03/101) Gazeteye Verilen İlan Kesme Cezası ile İlgili AYM Kararı…

Anayasa Mahkemesi (AYM), Korkusuz gazetesine “Milletin Parasını Böyle Çarçur Ediyorlar!” başlıklı yazı nedeniyle Basın İlan Kurumu’nun (BİK) tarafından verilen bir günlük resmi ilan ve reklamların kesilmesi cezasına ile ilgili bireysel başvuruyu 13 Ocak 2021 tarihinde karara bağladı. 5 Mart 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden AYM’nin Anayasa’nın 26. ve 28. maddelerinde güvence altına alınan ifade ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiğine ve ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için kararın bir örneğinin Küçükçekmece 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne gönderilmesine hükmettiği öğrenildi. AYM’nin tazminat talebini ise reddettiği bildirildi.

(03/102) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler

5 Mart 2021 tarihinde İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 7 ilde düzenlenen operasyonlarda 13 kişi; Ankara 7 ilde düzenlenen operasyonlarda 33 kişi gözaltına alındı.

7 Mart 2021 tarihinde Edirne’de 1 kişi yasadışı yollarla yurtdışına çıkmaya çalıştığı iddiasıyla gözaltına alındı.

İzmir merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 11 kişi 7 Mart 2021 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı.

(03/103) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler

18 kişi hakkında 15 Temmuz Darbe Girişimi sırasında İstanbul Kartal Köprüsü’ndeki olaylarla ilgili İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 5 Mart 2021 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘cebir ve şiddet kullanarak T.C. Anayasası’nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım’ suçundan 4 sanığı 15 yıl; 3 sanığı 12 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme 6 sanığa ceza verilmesine yer olmadığına, 5 sanığın ise dosyalarının ayrılmasına hükmetti.

(03/104) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 5 Mart 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 62 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 698 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 11.302 olduğu belirtildi.

Sağlık Bakanlığı, 6 Mart 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 64 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 702 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 11.770 olduğu belirtildi.

Sağlık Bakanlığı, 7 Mart 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 65 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 735 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 11.187 olduğu belirtildi.

Buna göre 7 Mart 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 29.030 vaka sayısı ise 2.780.417 oldu.

5 Mart 2021 tarihinde Samsun’da eczane teknisyeni Hatice Özgümüşdağ Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

6 Mart 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden Kocaeli Gebze kadın Cezaevi’nde 9 mahpusun Covid-19 testinin pozitif çıktığı öğrenildi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.