24 – 26 Ekim 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

179

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

24 – 26 Ekim 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(10/316) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

24 Ekim 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, 14 Haziran 2020 tarihinde Hakkari kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 2 militanın öldüğü öğrenildi.

24 Ekim 2020 tarihinde Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Ayvalık köyü yakınlarında devriye gezen askeri zırhlı aracın bilinmeyen bir nedenle kaza yaptığı ve kazada 11 askerin yaralandığı öğrenildi.

(10/317) Mardin’de Gözaltında İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

24 Ekim 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden Mardin’de Derik İlçe Emniyet Müdürü A. T. E.’nin gözaltında tutulan 3 kişiye kameraların bulunmadığı bir odada fiziksel şiddet uyguladığı öğrenildi. Haberde İlçe Emniyet Müdürü’nün fiziksel şiddet uyguladığı 3 kişi hakkında ‘polise mukavemet ettikleri’ iddiasıyla tutanak tutturduğu ifade edildi. Tutanakta ayrıca fiziksel şiddete maruz kalan M. T. ile ilgili olarak “anlaşılmayan bir şekilde kafasını yere vurmaya başladı” şeklinde bir ifadenin yer aldığı bildirildi. M. T.’nin İlçe Emniyet Müdürü’nden şikayetçi olduğu öğrenildi.

(10/318) Diyarbakır’da Askerlerin Fiziksel Şiddetine Maruz Kalan Kişiler…

25 Ekim 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır’ın Kulp ilçesine bağlı bir kırsal mahallede askerlerin atış talimi sonrasında çıktığı belirtilen yangın nedeniyle mahalle sakinleri ile askerler arasında çıkan tartışma sırasında 1 kişinin askerlerin fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve telefonunun kırıldığı öğrenildi.

(10/319) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

24 Ekim 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Antep H Tipi Cezaevi’nde 8 kişiye 2 kişilik yemek verildiği, verilen yemeklerin hijyenik olmadığı öğrenildi.

(10/320) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpuslar…

23 Ekim 2020 tarihinde basında yer alan haberlerde, Erzurum H Tipi Cezaevi’nde tutulan ülser hastası mahpus Yaşar Gümüşlü’ye ilaçlarının verilmediği iddia edildi.

(10/321) Cezaevinde Açlık Grevi…

24 Ekim 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden İzmir Menemen T Tipi Cezaevi’nde tutulan daha önce katıldığı bir ölüm orucu nedeniyle Wernicke Korsakoff hastası olduğu bildirilen Osman Çeken isimli mahpusun 4 Temmuz 2020 tarihinden beri ‘adil yargılanma’ talebiyle açlık grevinde olduğu öğrenildi. Haberde ayrıca Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından Osman Çeken’e dair “hapishane şartlarında yaşamını sürdüremez, bakım ve gözetim hastasıdır” şeklinde bir rapor düzenlendiği belirtilmektedir.

(10/322) Ankara’da, İzmir’de ve Adana’da Halkevleri Eylemlerine Müdahaleler ve Engellemeler…

Halkevi üyeleri tarafından 24 Ekim 2020 tarihinde Ankara’da “Güvenceli Çalışmak, İnsanca Yaşamak İstiyoruz” talebiyle yapılan basın açıklaması öncesinde yürüyüş yapan gruba müdahale eden polis aralarında Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttürk ile merkez yürütme kurulu üyeleri Sercan Aran ve Mustafa Eberliköse’nin de olduğu 24 kişiyi gözaltına aldı. Müdahale sırasında gazetecilerin görüntü almasının polis tarafından engellendiği ve “Yaklaşırsanız size ne yapacağımızı biliyoruz” denilerek tehdit edildiği öğrenildi. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

Halkevi üyeleri tarafından aynı taleple 24 Ekim 2020 tarihinde Adana’da yapılmak istenen basın açıklamasına polis tarafından izin verilmemesi üzerine açıklamanın Halkevi binasının içinde yapıldığı öğrenildi.

Halkevi üyeleri tarafından aynı taleple 25 Ekim 2020 tarihinde İzmir’de yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis aralarında 1 çocuğun da olduğu 17 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri: Eren Aktaş, Ebru Akeloğlu, Egemen Ulucan, Eyüp Ulucan, Elif Yerlikaya, D. T., Seval Ekşici, Fatma Pınar Usta, Gizem Coşkun, Erdem Engin, Doğan Barış Halidi, Uğurcan Akyol, Özgün Avcı, Serdar Türkmen, Emine Akbaba, Evrim Çakır, Uğur Demir.

Halkevi üyeleri tarafından aynı taleple 25 Ekim 2020 tarihinde Eskişehir’de yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis 9 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

Halkevi üyeleri tarafından aynı taleple 25 Ekim 2020 tarihinde Antalya’da yapılmak istenen basın açıklamasına valiliğin yasaklama kararı gerekçe gösterilerek izin verilmediği öğrenildi.

Halkevi üyeleri tarafından aynı taleple 25 Ekim 2020 tarihinde Kocaeli’de yapılmak istenen basın açıklamasına valiliğin yasaklama kararı gerekçe gösterilerek izin verilmediği öğrenildi.

(10/323) İstanbul’da Gençlik Örgütlerinin Eylemine Polis Müdahalesi…

25 Ekim 2020 tarihinde İstanbul’da çeşitli gençlik örgütleri tarafından 15 Kasım 2020 tarihinde ilan edilecek olan Birleşik Gençlik Meclisleri’ne ilişkin Kadıköy’de yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis en az 55 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Gözaltına alınanların aynı gün ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi.

Müdahale sırasında gazeteci Fatoş Erdoğan’ın da gözaltına alındığı ve daha sonra serbest bırakıldığı öğrenildi.

(10/324) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

1447 gündür devam etmekte olan “İşimi Geri İstiyorum” eylemi kapsamında Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 23, 24, 25 Ekim 2020 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılan basın açıklamalarına müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünden uzaklaştırdı.

(10/325) Ağrı’da Gözaltına Alınan HDP Yöneticileri…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ağrı Doğubayazıt ilçe eş başkanları Abdullah Ekelik ve Gönül Öztürk, 24 Ekim 2020 tarihinde evlerine yapılan polis baskını sonrasında ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiaları ile gözaltına alındı. 2 kişi 25 Ekim 2020 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(10/326) Muş’ta Gözaltına Alınan HDP Üyesi ve Diğer Kişiler…

23 Ekim 2020 tarihinde Muş’un Malazgirt ilçesinde yapılan ev baskınlarında aralarında 31 Mart 2019 tarihindeki yerel seçimlerde HDP’den belediye eş başkanı adayı olan Erdal Çakar’ın da olduğu 5 kişi gözaltına alındı. Erdal Çakar’ın aynı gün içinde savcılıktaki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı, 4 kişinin (Rahmi Coşkun, Kerem İbek, Mesut Gökdemir ve Zoral Yıldırım) halen gözaltında olduğu öğrenildi.

(10/327) Maraş’ta Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi ve Diğer Kişiler…

21 Ekim 2020 tarihinde Maraş’ta yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan ve aralarında HDP ilçe yöneticisi ve İnsan Hakları Derneği (İHD) üyesinin de olduğu 16 kişi, 23 Ekim 2020 tarihinde 2’si adli kontrol şartıyla olmak üzere serbest bırakıldı. Gözaltına alınan kişilerin isimleri: öğrenilenler: HDP Nurhak ilçe yöneticisi Bahir Horoz, İHD üyesi Volkan Doğan, Hacı Uzun, Dursun Bahça, Mehmet Biçer, Bese Usta, Mustafa Özgür, Ali Demir, Erdal Demir, Fidan Polat, Hatice Taş, Hasan Doğan, Ali Taş, Emre Genç.

(10/328) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Kişiler…

20 Ekim 2020 tarihinde Diyarbakır’da gözaltına alınan 8 kişiden 3’ü 24 Ekim 2020 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandı. 5 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(10/329) Antalya’da Gözaltına Alınan Kişi…

24 Ekim 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Antalya’da İsmail Demirbaş isimli bir kişinin bir sokak röportajındaki sözleri gerekçe gösterilerek 22 Ekim 2020 tarihinde gözaltına alındığı ve sevk edildiği mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

(10/330) İstanbul’da Gazeteci, Yazar ve Diğer Kişilerin Yargılandığı Dava…

2018 yılı içinde ekonomik kriz ve döviz fiyatlarındaki artış ile ilgili haber yapan Bloomberg TV muhabirleri Kerim Karakaya ve Fercan Yalınkılıç ile bu haberler ile ilgili sosyal medya paylaşımlarında yorum yapan ve aralarında Mustafa Sönmez, Merdan Yanardağ, Gazi Kozanoğlu, Sedef Kabaş Yirmibeşoğlu’nun da olduğu 36 kişi hakkında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yapılan şikayet üzerine, İstanbul 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 23 Ekim 2020 tarihinde devam edildi.

İddianamede sanıkların ‘devletin ekonomik düzen ve istikrarını zayıflatmaya çalışılması’ iddiasıyla 38 kişinin 2 yıl ile 5 yıl arasında hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.

Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 26 Şubat 2021 tarihine erteledi.

(10/331) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Hayri Tunç hakkında haber takibi sırasında çektiği fotoğrafları sosyal medya hesaplarında paylaştığı gerekçesiyle İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 23 Ekim 2020 tarihinde görüldü. Mahkeme Hayri Tunç’u ‘örgüt propagandası yapmak’ suçundan 2 yıl hapis cezası ile cezalandırdı ve cezayı ertelemedi.

(10/332) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Korkusuz gazetesi yazarı Memduh Bayraktaroğlu hakkında TGRT televizyon kanalındaki bir programda sarf edilen “haysiyetsiz, ahlaksız, foseptik çukuru, bidon kafa’ gibi sözlerle ilgili Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından ceza verilmemesi üzerine yaptığı yorumda “Ben de size aynı kelimelerle hitap edebilir miyim?” dediği gerekçesiyle açılan davada mahkemenin gazeteciyi ‘hakaret’ suçundan 380 gün hapis cezası ile cezalandırdığı 23 Ekim 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden öğrenildi.

(10/333) HDP Yöneticisinin Yargılandığı Dava…

HDP Parti Meclisi eski üyesi Nihat Akkaya hakkında 2019 yılında Antalya’daki Newroz kutlamasında yaptığı konuşma nedeniyle Antalya 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 23 Ekim 2020 tarihinde görüldü.

Mahkeme Nihat Akkaya’yı ‘örgüt propagandası yapmak’ suçundan 10 ay hapis cezasıyla cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

(10/334) Ağrı’da Polis Tarafından Basılan Parti Binaları…

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesindeki HDP binası 24 Ekim 2020 tarihinde polis tarafından basıldı ve binada arama yapıldı. Parti binasında yapılan arama sonrasında binada bulunan pankartlara ve bir kısım resmi evraka el konulduğu öğrenildi.

(10/335) Hakkında Toplatma Kararı Verilen Kitap…

24 Ekim 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından hazırlanan “21 soruda FETÖ’nün siyasi ayağı” isimli kitap hakkında toplatma ve satış yasağı kararı verildiği öğrenildi.

(10/337) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

https://www.hurriyet.com.tr/https://tr.sputniknews.com/https://www.ahaber.com.tr/https://www.cnnturk.com/https://www.takvim.com.tr/ internet sitelerinde yer alan, bir dolandırıcılık şebekesiyle ilgili haberlere Cizre Sulh Ceza Hakimliği’nin 22 Ekim 2020 tarihli kararı ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

https://www.milligazete.com.tr/ internet sitesinde yer alan, Fethiye Belediye Başkanı ile ilgili bir habere Fethiye Sulh Ceza Hakimliği’nin 21 Ekim 2020 tarihli kararı ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(10/338) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İller…

Konya Valiliği 23 Ekim 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde toplantı, gösteri yürüyüşü, oturma eylemi, çadır kurma ve benzeri eylem ve etkinlikleri 24 Ekim 2020 itibarıyla 15 gün süreyle yasakladı.

Siirt Valiliği 23 Ekim 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde miting, kapalı ve açık yer toplantıları ile gösteri yürüyüşleri, basın açıklaması, çadır kurma, stant açma, oturma eylemi, imza kampanyası, anma töreni ve benzeri eylem ve etkinlikleri 22 Ekim 2020 itibarıyla 15 gün süreyle yasakladı.

Antalya Valiliği, 24 Ekim 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde yürüyüş, oturma eylemi, stant/çadır kurma, çelenk koyma, protesto gösteri ve benzeri eylem ve etkinlikleri 25 Ekim 2020 itibarıyla 3 gün süreyle yasakladı.

(10/339) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

23 Ekim 2020 tarihinde Diyarbakır merkezli bir soruşturma kapsamında 12 ilde düzenlenen operasyonlarda 12 kişi gözaltına alındı.

(10/340) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 23 Ekim 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 74 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 2.165 hastanın tespit edildiğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 24 Ekim 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 69 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 2.091 hastanın tespit edildiğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 25 Ekim 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 72 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 2.017 hastanın tespit edildiğini açıkladı.

Buna göre 25 Ekim 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 9.799, hasta sayısı ise 361.801 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.