5 Şubat 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

85

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

5 Şubat 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(02/071) Operasyonlar ve Saldırılar…

4 Şubat 2021 tarihinde Suriye’nin El-Bab bölgesinde meydana gelen patlamada 1 asker (Süleyman Demirel) öldü.

(02/072) İstanbul’da Saldırıya Uğrayan Gazeteci…

KRT TV’de ‘Kent ve Yaşam’ programını hazırlayıp sunan Osman Güdü, 4 Şubat 2021 tarihinde İstanbul’un Kartal ilçesinde kimliği belirsiz bir kişinin saldırısına uğradı.

Başına aldığı darbeler sonucu yaralanan Osman Güdü’nün hastaneye kaldırıldığı öğrenildi.

(02/073) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

4 Şubat 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Mardin E Tipi Cezaevi’nde suların sık sık kesildiği, mahpuslara verilen yemeklerin hijyenik olmadığı öğrenildi.

(02/074) Samsun, Bursa, Çanakkale ve İstanbul’da Eylemlere Polis Müdahalesi…

Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanı tarafından atanan rektörü ve 30 Ocak 2021 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi 2 kişinin tutuklanmasını protesto etmek için 4 Şubat 2021 tarihinde Samsun’da yapılmak istenen basın açıklamasına müdahale eden polis aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Meclisi üyesi Seçkin Kır, HDP Samsun İl Eş Başkanı Fatma Şençelik, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Samsun İl Eş başkanı İlhan Cüre, SYKP üyesi Kürşat Aslan, Halkevleri Eğitim Sekreteri Hüseyin Aksoy, Halkevleri Bölge Temsilcisi Kadir İlik’in de olduğu 19 kişiyi gözaltına aldı.

Aynı gerekçe ile 4 Şubat 2021 tarihinde Bursa’da yapılmak istenen basın açıklamasına müdahale eden polis 17 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanların isimleri öğrenilemedi.

Aynı gerekçe ile 4 Şubat 2021 tarihinde Çanakkale’de düzenlenmek istenen foruma müdahale eden polis aralarında Çanakkale Tabip Odası Başkanı Güleda Erensoy’un da olduğu 9 kişiyi gözaltına aldı.

Aynı gerekçe ile İstanbul’un Kadıköy ilçesinde yapılan eyleme katıldıkları gerekçesiyle 4 Şubat 2021 tarihinde 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri: Y. A. K., N. E, M. C. D., Ö. Ş., A. K.

Aynı gerekçe ile İstanbul’da yapılan eylemlere katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 23 kişi 4 Şubat 2021 tarihinde mahkemeye sevk edildi. 2 kişi (Anıl Akyüz ve Şilan Delipalta) tutuklandı. 11 kişi ev hapis tedbiriyle, 10 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Tutuklama kararını protesto eden ve aralarında avukatların ve milletvekillerinin de olduğu gruba adliye binası içinde polisin müdahale ettiği öğrenildi.

Aynı gerekçe ile İstanbul’un Bahçelievler ilçesinde penceresine “Boğaziçi Abluka Altında, Aşağıya Bakmayacağız” yazısı asan bir vatandaşın evini basan polis pencereye asılan yazıları söktüğü ve tutanak tuttuğu öğrenildi.

İçişleri Bakanlığı 4 Şubat 2021 itibarıyla ile 38 kentte gözaltına alınan 528 kişiden 2’sinin tutuklandığını, 108’i adli kontrol şartıyla olmak üzere 498’inin serbest bırakıldığını, 28 kişinin ise halen gözaltında olduğunu açıkladı.

(02/075) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

4 Şubat 2021 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesinde Birleşik Mücadele Güçleri’nin kuruluşunu duyurmak için yapılacak basın açıklamasına katılmak için HDP Kadıköy ilçe binasından açıklamanın yapılacağı yere doğru yürümeye başlayan ve aralarında milletvekillerinin de olduğu gruba polis biber gazı ve plastik mermi ile müdahale etti.

Polisin haber takibi yapan gazetecilere de fiziksel şiddet uyguladığı ve Mezopotamya Ajansı muhabiri Rojin Altay ile Özgür Gelecek muhabiri Taylan Öztaş’ı gözaltına aldığı öğrenildi. Gün boyu devam eden müdahaleler sonucu aralarında Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun Öneren ve BEKSAV Eş Başkanı Ahmet Uçar’ın de olduğu 65 kişi gözaltına alındı.

Müdahale sırasında HDP milletvekilleri Gülistan Kılıç Koçyiğit, Nuran İmir, Dilan Dirayet Taşdemir, Kemal Bülbül, Dilşat Canbaz ve Musa Piroğlu’nun da polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı; polisin Nuran İmir’i gözaltına almak istediği ve fiziksel şiddet kullanarak gözaltı aracına bindirdiği öğrenildi.

Müdahale sonucu 1 kişinin hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Rojin Altay, Taylan Öztaş, Şahin Tümüklü, Elif Torun Öneren, Burcugül Çubuk, Ümmühan Özdemir, Selfinaz Göçmez, Bedran Çoğaltay%