5 Kasım 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

119

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

5 Kasım 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(11/048) Siirt’te Ölü Bulunan Kişi…

4 Kasım 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden Siirt’in Eruh ilçesine bağlı Yanılmaz köyünde 2 gün önce kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçırılan İhsan Erdemci (55) isimli kişinin köyün yakınlarında elleri ve ayakları bağlanmış şekilde ölü bulunduğu öğrenildi.

(11/049) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

4 Kasım 2020 tarihinde Hakkari’nin Derecik ilçesinde 2 askeri üs bölgesi arasındaki yol inşaatında çalışan kişilere yönelik kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından düzenlenen saldırıda 1 sivil kişinin öldüğü 2 kişinin ise yaralandığı öğrenildi.

(11/050) Askerde Irkçı Saldırıya Maruz Kalan Kişi…

4 Kasım 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden Edirne 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’nda zorunlu askerlik görevini yapan Ç. D. isimli kişinin Kürtçe eğitimi savunduğu gerekçesiyle 15 Ağustos 2020 tarihinde ırkçı saldırıya maruz kaldığı ve saldırı sonucu yaralandığı öğrenildi. Ç. D.’nin şikayeti üzerine 2 asker hakkında soruşturma açıldığı bildirildi. Bu iki askerin ifadeleri sonrasında Ç. D. hakkında ‘örgüt propagandası yapma’ ve ‘emre itaatsizlik’ iddialarıyla soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

(11/051) Manisa’da Eyleme Polis Müdahalesi…

4 Kasım 2020 tarihinde ödenmeyen ücret ve tazminatları için Ankara’ya yürümek üzere Manisa’nın Kırkağaç ilçesinde toplanan maden işçilerine müdahale eden jandarma işçileri fiziksel şiddet kullanarak yolun dışına çıkardı. Müdahale sonucu Bağımsız Maden-İş Örgütleme sekreteri Kamil Kartal ve Örgütlenme Sorumlusu Başaran Aksu’nun gözaltına alındığı ve 1 işçinin ise yaralandığı öğrenildi.

(11/052) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) görüşülmekte olan torba yasayı protesto etmek için 4 Kasım 2020 tarihinde Ankara’da Emekçi Hareket Partisi (EHP) tarafından yapılmak istenen yürüyüşe müdahale eden polis aralarında EHP Ankara İl Başkanı Sanem Deniz Kural’ın da olduğu 8 kişiyi gözaltına aldı.

(11/053) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

TBMM’de görüşülmekte olan torba yasayı protesto etmek için 4 Kasım 2020 tarihinde TBMM önünde Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) tarafından yapılmak istenen basın açıklamasına polis tarafından izin verilmedi. Müdahale sırasında Birleşik Metal-İş Sendikası Örgütlenme Daire Başkanı Hami Baltacı’nın ters kelepçelenerek gözaltına alındığı ve daha sonra serbest bırakıldığı öğrenildi. Ayrıca gazetecilerin görüntü almasının da polis tarafından engellendiği bildirildi.

(11/054) Ağrı’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekillerinin 2016’da gözaltına alınmasının yıldönümü nedeniyle Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde HDP tarafından yapılmak istenen basın açıklamasına polis müdahale etti. Müdahale sonucu aralarında HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir’in de olduğu HDP üye ve yöneticilerinin polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

(11/055) Balıkesir’de Gözaltına Alına İnsan Hakları Savunucusu, Siyasi Parti Yöneticileri ve Diğer Kişiler…

31 Ekim 2020 tarihinde Balıkesir merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve aralarında İnsan Hakları Derneği (İHD) Balıkesir Şube Başkanı Fahri Semizoğlu, HDP Burhaniye İlçe Eş Başkanı Yahya Anık ve Tarım ve Ormancılık Hizmet Kolu Kamu Emekçileri Sendikası (TARIM-ORKAM-SEN) Diyarbakır Şube Başkanı Nasır Demirkıran’ın da olduğu 20 kişi 4 Kasım 2020 tarihinde savcılıktaki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(11/056) İstanbul Merkezli Soruşturma Kapsamında Gözaltına Alınan Grup Yorum Üyeleri ve Diğer Kişiler…

28 ve 29 Ekim 2020 tarihlerinde İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 12 ilde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan ve aralarında Grup Yorum üyeleri Ali Aracı, Seher Adıgüzel, Barış Yüksel, Eren Erdem ve Özgürcan Elbiz; Halkın Hukuk Bürosu avukatlarından Seda Şaraldı, Ankara Yüksel Caddesi’nde yapılan “İşimi Geri İstiyorum” eylemlerinin katılımcılarından Merve Demirel ve Bengisu Demirel, İstanbul Bakırköy’de yapılan “İşimi Geri İstiyorum” eylemlerinin katılımcılarından Selvi Polat, İstanbul Sarıyer’de işine geri dönmek için 2 yıl boyunca oturma eylemleri düzenleyen Türkan Albayrak, Hatay’da evine yapılan polis baskını sırasında yaşamını yitiren annesi Edibe Özçelik için basın açıklamaları yapan Ümit Özçelk’in de olduğu 99 kişiden 20’si 4 Kasım 2020 tarihinde mahkemeye sevk edildi. 13 kişinin (Adalet Karataştan, Berdan Akçiçek, Betül Varan, Seher Adıgüzel, Volkan Baran, Volkan Çeşme, Volkan Bülent Aydemir, Zeynep Gonca Karakoç, Olcay Abalay, Doğan Karataştan, Meral Hır, Eren Erdem, Barış Yüksel) tutuklandığı, 7 kişinin (İlyas Argun, Ali Aracı, Şahin Kıslakçı, Sever Işık, Sevilay Işık, Türkan Albayrak Ümit Özçelik) adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

Buna göre bu soruşturma kapsamında tutuklananların sayısı 33, 21’i adli kontrol şartıyla olmak üzere serbest bırakılanların sayısı 37, ev hapsi tedbiri ile serbest bırakılanların sayısı 2 oldu.

(11/057) Osmaniye’de Gözaltına Alınan HDP Yöneticileri…

4 Kasım 2020 tarihinde Osmaniye’de yapılan ev baskınlarında HDP Osmaniye İl Eş Başkanları Kadriye Töre ve Ali Coşkun ile il yöneticileri Celal Aydın, Mehmet Yıldırım, Osman Atilla ve Devran Demir gözaltına alındı. Gözaltına alınan 6 kişiden 4’ünün (Celal Aydın, Mehmet Yıldırım, Osman Atilla ve Devran Demir) aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı, Kadriye Töre ve Ali Coşkun’un ise halen gözaltında olduğu öğrenildi.

(11/058) Adana’da Gözaltına Alınan Gazete Çalışanı…

Yeni Yaşam Gazetesi çalışanı İbrahim Karakaş, 4 Kasım 2020 tarihinde hakkında açılan bir soruşturma kapsamında çağrı üzerine gittiği Adana Adliyesi’nde gözaltına alındı.

(11/059) Hatay’da Gözaltına Alınan Kişiler…

Hatay’ın Payas ve İskenderun ilçelerinde yaşanan ve HPG militanı olduğu iddia edilen 2 kişinin öldüğü çatışmalar sonrasında gözaltına alınan 5 kişi 4 Kasım 2020 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla tutuklandı.

Gözaltına alınıp tutuklanan kişiler: Ş.K., M.D., R.A., S.O ve Suriye vatandaşı A.V.

(07/060) Kocaeli’nde HDP Üyelerinin Yargılandığı Dava…

Aralarında HDP Kocaeli il eş başkanlarının da olduğu 6’sı tutuklu 27 kişi hakkında Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 4 Kasım 2020 tarihinde devam edildi.

Tutuklu sanıklar duruşmaya SEGBİS aracılığıyla tutuldukları cezaevlerinden katıldı. Mahkeme 6 kişinin (Damla Bağcı, HDP Parti Meclisi üyesi Mehmet Alçınkaya, Mehmet Karaaslan, HDP Gebze İlçe Eş Başkanı Ebubekir Çoban, Cumhuriyet Halk Partisi’nden [CHP] Gebze Belediye Meclisi Üyesi Osman Kurum, Kutbeddin Güneşsu) tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 2 Aralık 2020 tarihine erteledi.

Davanın 8 Temmuz 2020 tarihinde görülen ilk duruşmasında mahkeme 8 kişinin (HDP Kocaeli İl Eş Başkanı Leyla Aygün, HDP Parti Meclisi üyesi Engin Güleser, HDP Gebze İlçe Eş Başkanı Meryem Uslu, HDP Darıca İlçe eski Eş Başkanı Kudret Davutoğlu, HDP üyeleri Emine Karaaslan, Mekiye Aydın, Necla Erdoğan ve Hasret Erdem) tahliyesine karar vermişti.

(11/061) Şırnak’ta Yargılanan Kişiler…

28 Aralık 2011 tarihinde Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı savaş uçaklarının bombardımanı sonucu yaşamını yitiren 34 kişinin yakını olan 16 kişi hakkında 2015 yılında yapılan anma etkinliğine katıldıkları gerekçesiyle Şırnak 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 4 Kasım 2020 tarihinde devam edildi.

İddianamede sanıkların ‘örgüt propagandası yapmak’ suçundan cezalandırılması istenmektedir.

Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 23 Aralık 2020 tarihine erteledi.

(11/062) Festus Okey Davası…

Nijerya vatandaşı Festus Okey’in 20 Ağustos 2007 tarihinde İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde gözaltına alındıktan sonra Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde yaşamını yitirmesiyle ilgili sanık polis memuru Cengiz Yıldız hakkında İstanbul 21. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 4 Kasım 2020 tarihinde devam edildi.

Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı sanık polis memurunun ‘taksirle öldürmek’ suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etti. Mahkeme duruşmayı 17 Mart 2021 tarihine erteledi.

İstanbul 21. Ağır Ceza Mahkemesi, 13 Aralık 2011 tarihinde sanık polis memuru Cengiz Yıldız’ın ‘taksirle öldürmek’ suçundan 4 yıl 2 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına hükmetmişti. Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Festus Okey’in ailesinin avukatlarının müdahillik talebinin reddedilmesini usule aykırı bularak, yeniden yargılama yapılması için dosyayı mahkemeye göndermişti. 5 Haziran 2014 tarihinde yeniden görülen duruşmada mahkeme, kararında direnmiş Yargıtay 1. Ceza Dairesi, kararın bozulmasına ve davanın yeniden görülmesine hükmetmişti.

(11/063) Osmaniye’de HDP Binasına Polis Baskını…

HDP Osmaniye merkez ilçe binası 4 Kasım 2020 tarihinde polis tarafından basıldı ve binada arama yapıldı.

(11/064) Para Cezası Verilen Sosyal Ağ Sağlayıcıları…

4 Kasım 2020 tarihinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Türkiye’den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan sosyal ağ sağlayıcıları Facebook, Twitter, YouTube, TikTok, Periscope ve Instagram’a temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüklerini yerine getirmedikleri gerekçesiyle 10’ar milyon TL para cezası verdi.

(11/065) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

4 Kasım 2020 tarihinde İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 7 ilde yapılan operasyonlarda 19 kişi gözaltına alındı.

4 Kasım 2020 tarihinde Antalya’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 1 kişinin aynı gün içinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandığı, 4 kişinin savcılık talimatıyla serbest bırakıldığı, 4 kişinin ise haklarında açılmış soruşturmalar kapsamında soruşturmaların yürütüldüğü illere gönderildiği öğrenildi.

(11/66) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 4 Kasım 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 77 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 2.391 hastanın tespit edildiğini açıkladı.

Buna göre 4 Kasım 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 10.558 hasta sayısı ise 384.509 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.