31 Aralık 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

117

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

31 Aralık 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(12/363) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Çatışmalar…

30 Aralık 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içindeki Haftanin bölgesine yönelik Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) 14 Haziran 2020 tarihinde düzenlediği hava harekatında 1 HPG militanının; 25 Eylül 2020 tarihinde düzenlediği hava harekatında 2 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

(12/364) Cezaevinde Açlık Grevi…

30 Aralık 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin ve maruz kaldıkları hak ihlallerinin sona ermesi talebiyle cezaevlerinde 26 Kasım 2020 tarihinde başlatılan süresiz dönüşümlü açlık grevine aşağıdaki mahpusların katıldığı öğrenildi:

  • Erzurum H Tipi Kapalı Cezaevi: 10 mahpus (Davut Kamış, Adem Çallar, Kahraman Varol, Abdülcelil Taşçı, Fahrettin Taş ve Melik Polat ile isimleri öğrenilemeyen 4 mahpus).

(12/365) İzmir’de Gelecek Partisi Yöneticisine Saldırı…

30 Aralık 2020 tarihinde Gelecek Partisi İzmir İl Başkanı Cüneyt İşçiler, seyir halindeki aracının içerisinde kimliği belirsiz kişi ya da kişilerin silahlı saldırısına uğradı. Saldırı sonucunda Cüneyt İşçiler’in yaralanmadığı bildirildi.

(12/366) Ankara’da Kadın Eylemlerine Polis Müdahalesi…

30 Aralık 2020 tarihinde, erkekler tarafından öldürülen kadınlar için Ankara’da Çankaya Belediyesi önünde Kadın Meclisleri tarafından yapılmak istenen basın açıklamasına müdahale eden polis 7 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Basın açıklamasını takip eden gazetecilerin, “fotoğrafta emniyet güçlerinin görünmesi ihtimali” gerekçesiyle polis tarafından engellendikleri bildirildi. Aynı gün içinde serbest bırakılan 7 kişinin isimleri öğrenilemedi.

30 Aralık 2020 tarihinde aynı gerekçeyle Üniversiteli Kadın Kolektifi üyeleri tarafından Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Ankara il binası önünde yapılmak istenen basın açıklamasına müdahale eden polis 5 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Aynı gün içinde serbest bırakılan 5 kişinin isimleri öğrenilemedi.

(12/367) İstanbul’da Tutuklanan Şair…

30 Aralık 2020 tarihinde bir noter işlemi yaptığı sırada gözaltına alınan şair Yılmaz Odabaşı, aynı gün sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı. Tutuklama gerekçesi öğrenilemedi.

(12/368) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazete Yolculuk muhabiri Buse Söğütlü hakkında ‘terörle mücadelede görev almış kişiyi hedef göstermek’ iddiasıyla İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 30 Aralık 2020 tarihinde devam edildi. Mahkeme Buse Söğütlü’nün “örgütsel bir ilişkisinin olup olmadığına dair” emniyete ve MİT’e müzekkere yazılmasına karar vererek duruşmayı 24 Mart 2021 tarihine erteledi.

(12/369) Diyarbakır’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Mehmet Çakmakçı hakkında Diyarbakır 10. Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 30 Aralık 2020 tarihinde görüldü. Mahkeme Mehmet Çakmakçı’nın beraatına karar verdi.

(12/370) HDP Eski Eş Genel Başkanları, Belediye Başkanları ve HDP Yöneticileri Hakkında İddianame…

30 Aralık 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından  “Kobanê soruşturması” kapsamında aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, Kars Belediye Eş Başkanları Şevin Alaca ve Ayhan Bilgen ile HDP yöneticilerinin de olduğu 27’si tutuklu 108 kişi hakkında iddianame hazırlandığı ve Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildiği öğrenildi. İddianamede 108 kişinin ‘devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozma’ ve 37 kez ‘öldürme’ olmak üzere çeşitli suçlardan cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme tarafından yapılacak incelemenin ardından dosyadaki gizlilik kararının kaldırılacağı bildirildi.

(12/371) Ankara’da Yargılanan Polis Memuru…

23 Temmuz 2018 tarihinde Ankara’da yapılan bir basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde Zeynal Danacı’ya fiziksel şiddet uygulayarak kolunun kırılmasına neden olan polis memuru E. T. hakkında Ankara 18. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 30 Aralık 2020 tarihinde görüldü. Mahkeme “olay anını gösterir kamera kayıtlarından anlaşılacağı üzere sanığın Zeynal Danacı’nın kolunu kıstırıp kırması nedeniyle katılanda hayat fonksiyonlarını 4. derecede etkileyecek şekilde yaraladığı” için polis memuru E. T.’nin 1 yıl 8 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Mahkeme daha sonra “sanığın sabıkasız oluşu ve kişilik özellikleri birlikte değerlendirildiğinde bir daha suç işlemeyeceği konusunda kanaate vardığından” hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

(12/372) AYM’nin Ev Hapsi Kararı…

Anayasa Mahkemesi (AYM), gözaltına alındıktan sonra çıkarıldığı mahkeme tarafından ev hapsi tedbiriyle serbest bırakılan Esra Özkan Özakça’nın bireysel başvurusunu 30 Aralık 2020 tarihinde karar bağladı. AYM, Esra Özkan Özakça’nın kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine karar verdi ve Esra Özkan Özakça’ya 20 bin Türk Lirası manevi tazminat ödenmesine karar verdi. KHK ile görevinden ihraç edilen kamu emekçileri tarafından Ankara’da Yüksel Caddesi’nde yapılan “İşimi Geri İstiyorum” eylemlerine katıldığı için 9 Temmuz 2017 tarihinde gözaltına alınan ve aralarında Esra Özkan Özakça’nın da olduğu 5 kişi çıkarıldıkları mahkeme tarafından ev hapsi tedbiriyle serbest bırakılmıştı.

(12/373) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndaki olaylarla ilgili 132 kişi hakkında Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 30 Aralık 2020 tarihinde görüldü. Mahkeme Tuğgeneral Adem Boduroğlu, Albay Mutlu Serkan Vurdem, Albay Hasan Yılmaz’ın da aralarında olduğu 12 kişinin ‘anayasal düzeni ihlale teşebbüs’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasına; 80 kişinin aynı suçtan müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasına; 22 kişinin ‘anayasal düzeni ihlale teşebbüse yardım’ suçundan 12 yıl 6 ay ile 19 yıl arasında değişen hapis cezaları ile cezalandırılmasına karar verdi. Mahkeme Tuğgeneral Erhan Caha’nın ‘öldürmeye teşebbüs’ ve ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarından 103 yıl hapis cezası ile, 2 kişinin aynı suçlardan 5 yıl ile 22 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezaları ile, 3 kişinin ise ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan ayrı ayrı 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Mahkeme 3 kişi hakkında dosyanın ayrılmasına ve 9 kişinin beraatına karar verdi.

(12/374) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Cumhurbaşkanı’nın avukatının aldığı vekalet ücretleriyle ilgili 125 sosyal medya paylaşımının ve 119 habere erişimin, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle, İstanbul Anadolu 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin 30 Aralık 2020 tarihli kararıyla engellendiği öğrenildi.

(12/375) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 30 Aralık 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 254 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 2.612 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 15.805 olduğu belirtildi.

Buna göre 30 Aralık 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 20.642, vaka sayısı ise 2.194.272 oldu.

30 Aralık 2020 tarihinde Hatay’da Dr. Adnan Ezelsoy ve Iğdır’da Dr. Emin Akyıldız olmak üzere 2 sağlık çalışanının Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdiği öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.