30 Ocak–1 Şubat 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

134

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

30 Ocak – 1 Şubat 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(02/001) İstanbul’da ‘Dur İhtarına Uymadığı’ Gerekçesiyle Polisin Açtığı Ateş Sonucu Yaşamını Yitiren Kişi…

31 Ocak 2021 tarihinde İstanbul’un Çatalca ilçesinde bir araca ‘dur ihtarına’ uymadığı gerekçesiyle polis tarafından açılan ateş sonucu araçta bulunan E. Ç. isimli 1 kişinin başına isabet eden bir kurşun sonucu ağır yaralandığı ve kaldırıldığı Çatalca Devlet Hastanesi’nde yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Olayla ilgili açıklama yapan İstanbul Valiliği şunları belirtti: “İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerimizce; bugün saat 13.00 sıralarında Esenyurt ilçemizde yapılan uygulama sırasında bir araç ‘Dur’ ihtarına uymayarak kaçmıştır. Ekiplerimizce yapılan takip sonucu Çatalca ilçesi girişindeki kapama noktasında durdurulmak istenen aracın sürücüsü, aracı görevli ekiplerimizin üzerine sürerek kaçmaya devam etmiştir. Şüpheli aracın kaçışı, ekiplerimizce silahla ateş açılmak suretiyle durdurulmuştur. Araçta bulunan ikisi yabancı uyruklu, dört kişiden üçü araçtan inerek kaçtıkları sırada, bir şahıs da araç içerisinde yaralı olarak yakalanmıştır. Yaralı (E. Ç.) adlı şüpheli ivedilikle Çatalca Devlet Hastanesi’ne sevk edilmiş, ancak hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetmiştir (…) Konu ile ilgili idari ve adli tahkikat başlatılmıştır.”

(02/002) Tehdit Edilen Milletvekili…

29 Ocak 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Antalya Milletvekili Kemal Bülbül’ün “Görünmeyen” isimli bir sosyal medya hesabı tarafından ölümle tehdit edildiği öğrenildi.

(02/003) Tehdit Edilen Gazeteci…

31 Ocak 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, gazeteci Gökçer Tahincioğlu’nun “Görünmeyen” isimli bir sosyal medya hesabı tarafından ölümle tehdit edildiği öğrenildi.

(02/004) Cezaevinde Covid-19 nedeniyle Yaşamını Yitiren Mahpus…

30 Ocak 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, İskenderun T Tipi Cezaevi’nde tutulan Kahraman Sezer isimli mahpusun Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdiği öğrenildi.

(02/005) Cezaevinde Açlık Grevi…

29 Ocak 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Elazığ 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan Yusuf Nakçi isimli mahpusun cezaevinde maruz kaldığı ajan olma dayatmalarının son bulması talebiyle 20 Ocak 2021 tarihinden beri açlık grevinde olduğu öğrenildi.

(02/006) Cezaevinde Yediği Yemekten Zehirlenen Kişi…

29 Ocak 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan gazeteci Cemil Uğur’un yediği yemekten zehirlendiği öğrenildi.

(02/007) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusu…

PKK lideri Abdullah Öcalan ile İmralı adasında tutulan Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar ve Veysel Aktaş’ın ailelerinin 29 Ocak 2021 tarihinde yaptığı görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(02/008) Batman’da Eyleme Polis Müdahalesi…

29 Ocak 2021 tarihinde Batman’da Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Özgür Kadın Hareketi (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve HDP tarafından yapılan yürüyüşe polis müdahale etti. Müdahale sonucu 6’sı çocuk 26 kişi gözaltına alındı. 3 kişi (Kezban Kuday, Besna Türkmen ve Hasan Erdem) ayını gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. 23 kişinin halen gözaltında olduğu öğrenildi.

Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Taybet Tatlı, Seyhan Erener, Abdi Onur Çakır, Berfin Can, Halide Keser, Bermal Can, Leyla Bayram, Veysi Sarıtak, Aycan Dayanan, Mehmet Acar, Şiyar Koç, Emine Kaya, Suzan Aşkın, Besna Türkmen, Gülistan Yılmaz, Kezban Kuday, Ferhat Kalkan, Diyar Acar, Zekeriya Aşkın, Delil Ürek, Sezgin Yavuz, Nuran Acar, Hasan Erdem.

(02/009) Artvin’de Anmaya Jandarma Müdahalesi…

29 Ocak 1980’de Trabzon’da uğradığı saldırı sonucu yaşamını yitiren İhsan Hacımuratoğlu isimli bir kişi için 29 Ocak 2021 tarihinde Artvin’in Hopa ilçesinde yapılan anmaya jandarma taşınan pankartları gerekçe göstererek müdahale etti.

Müdahale sırasında 1 kişi başından yaralandı.

Anma etkinliği sonrasında aralarında Sol Parti Hopa İlçe Başkanı’nın da olduğu 3 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar 30 Ocak 2021 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(02/010) İstanbul’da Gözaltına Alınan Kişiler…

İstanbul’da Boğaziçi Üniversitesi kampüsünde düzenlenen bir sergi etkinliğinde, bir Kâbe resminin yere konulduğu iddiasıyla 30 Ocak 2021 tarihinde 5 kişi gözaltına alındı.

Soruşturma kapsamında Boğaziçi Üniversitesi Güzel Sanatlar Kulübü ile Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü’nde polis tarafından arama yapıldığı öğrenildi. İstanbul Valiliği 30 Ocak 2021 tarihide yaptığı açıklamada aramalarda “bir kitap, LGBTİ bayrakları ile eylemlerde kullanılan çeşitli afiş ve pankartların ele geçirildiğini” belirtti.

1 kişi polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. Aynı gün mahkemeye sevk edilen 2 kişi ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’ iddiasıyla tutuklandı, 2 kişi ise ev hapsi tedbiri ile serbest bırakıldı.

Gözaltına alınanlara ilişkin İçişleri Bakanı sosyal medya hesabı üzerinden “4 LGBT sapkını gözaltına alındı!” şeklinde bir açıklama yaptı.

(02/011) İstanbul’da Gözaltına Alınan HDP Yöneticileri…

25 Ocak 2021 tarihinde gözaltına alınan HDP Esenyurt İlçe Eş Başkanı Ercan Sağlam 31 Ocak 2021 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı. Aynı gün gözaltına alınan diğer Eş Başkan Dilan Kılıç ise serbest bırakıldı.

Ercan Sağlam ve Dilan Kılıç 24 Ocak 2021 tarihinde HDP Esenyurt ilçe binasına yapılan polis baskını sonrasında gözaltına alınmış ve savcılık ifadelerinin ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakılmışlardı.

(02/012) Hakkari’de Gözaltına Alınan Kişi…

24 Ocak 2021 tarihinde Van’da gözaltına alınan ve çıkarıldığı mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Perihan Karaman isimli kişi, savcılığın itirazı üzerine 29 Ocak 2021 tarihinde Hakkari’de yeniden gözaltına alındı ve 30 Ocak 2021 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

(02/013) Van’da Gözaltına Alınan Kişiler…

29 Ocak 2021 tarihinde Van’da yapılan ev baskınlarında 6 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri ve gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(02/014) Diyarbakır’da Yargılanan Kişi…

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeliği düşürülen Mehmet Akdoğan hakkında Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla açılan davanın karar duruşması 29 Ocak 2021 tarihinde görüldü. Mahkeme Akdoğan’ın beraatına karar verdi.

(02/015) Van’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

KHK ile kapatılan Van TV sunucuları Sibel Eres, Kadir Cesur, Nahide Aslan, Gülsün Altan, program yapımcısı Serdar Altan, Sorumlu Müdür Koçali Özipek ve Van TV ortaklarından Gürcan Bayrakçı ile Nedim Dalga hakkında Van 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 29 Ocak 2021 tarihinde görüldü.

Mahkeme ‘örgüt propagandası yapmak’ suçundan Nahide Aslan’ı 1 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme Serdar Altan, Gülsüm Altan, Kadir Cesur ve Sibel Erez’in beraatına, Nedim Dalga, Koçali Özipek ve Gürcan Bayrakçı hakkındaki dosyanın düşürülmesine hükmetti.

(02/016) Berkin Elvan Davası…

Gezi Parkı eylemleri sırasında, İstanbul’un Beyoğlu ilçesine bağlı Okmeydanı semtinde 16 Haziran 2013 tarihinde, polisin attığı gaz fişeği ile yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede 11 Mart 2014 tarihinde hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın öldürülmesiyle ilgili, polis memuru Fatih Dalga hakkında İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 29 Ocak 2021 tarihinde devam edildi.

İddianamede polis memuru Fatih Dalga’nın ‘olası kastla öldürme’ suçundan cezalandırılması istenmektedir.

Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, sanık polis memuru Fatih Dalga’nın ‘olası kastla öldürme’ değil ‘bilinçli taksirle ölüme neden olma’ suçundan 2 yıl 8 aydan 9 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi. Mahkeme duruşmayı 18 Haziran 2021 tarihine erteledi.

(02/017) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

https://www.birgun.net/ internet sitesinde yer alan Türkiye Wushu Federasyonu Başkan Vekili ilgili 3 habere Sakarya 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 29 Ocak 2021 tarihli kararı ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

https://eksisozluk.comhttps://t24.com.trhttps://www.birgun.net/ internet sitelerinde yer alan komşusunun köpeğini silahla vurarak öldüren bir kişi ile ilgili haberlere ve içeriklere 29 Ocak 2021 tarihinde Ankara Sulh Ceza Hakimliği’nin 29 Ocak 2021 tarihli kararı ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

https://www.yenicaggazetesi.com.tr internet sitesinde yer alan “TRT’nin harcamaları denetimden çıkarılmış” başlıklı Murat Ağırel’e ait yazıya İstanbul Anadolu 26. Sulh Ceza Hakimliği’nin 269 Ocak 2021 tarihli kararı ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(02/018) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İller…

Hakkari Valiliği 31 Ocak 2021 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde miting, açık yer toplantıları, gösteri yürüyüşleri, oturma eylemi, protesto eylemi, insan zinciri oluşturarak yapılabilecek protesto, yürüyüş ve toplanmalar, halk kürsüleri şeklinde toplantı, halk toplantıları, ses-yayın araçları ile yapılabilecek her türlü sesli ve görsel faaliyetler, açlık grevi, çadır kurma, basın açıklamaları, her türlü stant açma, imza toplama, imza kampanyası, dilek feneri, balon uçurtmak, kamu kurum ve kuruluşları hariç olmak üzere anma töreni, konser, şenlik, tiyatro, sinevizyon ve benzeri faaliyetler, meşale yakma, el ilanı, bildiri, broşür dağıtma, afiş, poster asma ve benzeri eylem ve etkinlikleri 31 Ocak 2021 itibarıyla 15 gün süreyle yasakladı.

Antep Valiliği 30 Ocak 2021 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde toplantı ve gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, açık yer toplantısı ile protesto eylemi, miting, çadır kurma, oturma eylemi, stant açma, açlık grevi, anma töreni, afiş, pankart ve poster asma, el ilanı ve bildiri dağıtma, imza masası açma, meşale yakma ve taşıma, konferans, panel, seminer, kermes, yardım toplama faaliyetleri ve benzeri eylem ve etkinlikleri 1 Şubat 2021 itibarıyla 15 gün süreyle yasakladı.

(02/019) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

29 Ocak 2021 tarihinde Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 25 ilde düzenlenen operasyonlarda aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 41 kişi gözaltına alındı.

31 Ocak 2021 tarihinde İzmir merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 3 kişiden 2’si aynı gün sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 1 kişi ise ev hapis tedbiri ile serbest bırakıldı.

(02/020) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 29 Ocak 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 131 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 664 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 6.912 olduğu belirtildi.

Sağlık Bakanlığı, 30 Ocak 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 129 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 658 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 6.871 olduğu belirtildi.

Sağlık Bakanlığı, 31 Ocak 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 128 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 641 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 6.562 olduğu belirtildi.

Buna göre 31 Ocak 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 25.993, vaka sayısı ise 2.477.463 oldu.

29 Ocak 2021 tarihinde Hatay’da Atılım Köker isimli bir sağlık çalışanı Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

30 Ocak 2021 tarihinde Osmaniye’de Bekir Koluçolak isimli bir sağlık çalışanı Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

31 Ocak 2021 tarihinde İstanbul’da Dr. Cengiz Aslan Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.DİĞERLERİ29 Ocak 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu28 Ocak 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu27 Ocak 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu26 Ocak 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu23 – 25 Ocak 2021 Günlük İnsan Hakları RaporuTümünü GösterTİHV TWITTER