3 Ağustos 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

93

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

3 Ağustos 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(08/014) Ankara’da Irkçı Saldırıya Maruz Kalan Suriye ve Lübnan Vatandaşı Kişiler…

2 Ağustos 2021 tarihinde Ankara’nın Altındağ ilçesindeki bir parkta biri Suriyeli diğeri Lübnanlı 2 ailenin aralarında Arapça konuştukları sırada “Pis Araplar sizi burada istemiyoruz, gitmezseniz sizi burada dövmeye devam edeceğiz” diyen bir grubun ırkçı saldırısına maruz kaldığı öğrenildi.

(08/015) Antalya’da Irkçı Saldırıya Maruz Kalan Kürt İşçiler…

2 Ağustos 2021 tarihinde Antalya’nın Elmalı ilçesinde mevsimlik tarım işçisi olarak çalışan Kurğa ailesinin “Siz Kürtsünüz, bizim topraklarımızı terk edin” diyen ırkçı bir grubun saldırısına maruz kaldığı öğrenildi. Irkçı saldırı sonrasında Kurğa ailesinin çalıştıkları köyü terk ettikleri öğrenildi.

Irkçı saldırıya maruz kalanlardan birinin yakını basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Dün gece yarısı bir grup ırkçı eve baskın yaparak, evdekileri darp ettiler. Olay yerine gelen jandarma aileme ‘Bizim elimizden gelen bir şey yok. Can güvenliğiniz için burayı terk edin’ demiş. Bu grup, aileme, ‘Siz Kürtsünüz sizi burada istemiyoruz. Size yarın akşama kadar süre veriyoruz. Yarın akşam Elmalı’yı terk etmeseniz, sizi ailenizle birlikte yakacağız’ dediler. Bugün de tekrar gelip saldırdılar. 2 kez saldırı yapıldı. Bu kişiler köylüdür ama kendilerine ‘ülkücüyüm’ diyorlar. Köy muhtarı bu olayı kışkırtıyor. ‘Onlar buradan gidecek’ diyor. Ailem bu saat itibariyle köyü terk etti.”

(08/016) Diyarbakır’da Kaçırılan ve Ajanlık Dayatmasına Maruz Kalan Gazeteci…

2 Ağustos 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Jinnews Diyarbakır muhabiri Gülistan Azak’ın 28 Temmuz 2021 tarihinde Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde 2 kişi tarafından zorla sivil bir araca bindirildiği öğrenildi. Araçta tutulduğu süre boyunca kendini istihbaratçı olarak tanıtan kişilerin ajanlık dayatmasına maruz kalan Gülistan Azak’ın daha sonra serbest bırakıldığı bildirildi.

(08/017) Cezaevlerinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

2 Ağustos 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Antalya Elmalı T Tipi Cezaevi’nde mahpuslara ait kişisel eşyalara koğuş aramaları sırasında el konulduğu, mahpusların aramalar sırasında sözlü şiddete maruz kaldığı öğrenildi.

(08/018) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları ve ailesi tarafından 2 Ağustos 2021 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(08/019) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

2 Ağustos 2021 tarihinde, KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek isteyen kamu emekçileri tarafından İstanbul’da Bakırköy Meydanı’nda yapılan oturma eylemine müdahale eden polis 1 kişiyi (Nursel Tanrıverdi) gözaltına aldı. Nursel Tanrıverdi aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(08/020) Diyarbakır’da Eyleme Polis Müdahalesi…

30 Temmuz 2021 tarihinde Konya’nın Meram ilçesinde Dedeoğulları ailesinden 7 kişinin yaşamını yitirdiği ırkçı saldırıyı protesto etmek için 2 Ağustos 2021 tarihinde Diyarbakır’da Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Tevgera Jinen Azad (TJA) tarafından yapılmak istenen basın açıklamasına polis tarafından izin verilmedi. Basın açıklamasına polis tarafından izin verilmemesi üzerine, aralarında milletvekillerinin de olduğu grubun bulundukları yerde oturma eylemi yaptığı öğrenildi.

(08/021) İstanbul’da Eyleme Giderken Gözaltına Alınan HDP Üye ve Yöneticileri…

“HDP’liyiz, her yerdeyiz” kampanyası kapsamında 1 Ağustos 2021 tarihinde İstanbul’un Esenyurt ilçesinde yapılan eyleme giderken araçları polis tarafından durdurularak gözaltına alınan HDP üye ve yöneticilerinin de aralarında olduğu 15 kişi, 2 Ağustos 2021 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Zübeyde İnce, Ali Durgun, Kiyasettin Durmuş, Ahmet İlde, Süleyman Taşçı, İnan Yıldırım, Nurettin Abukan, Muhammet Serhat Kutluay, Müslüm Kılıç.

(08/022) Antep’te Katıldıkları Eylem Sonrası Gözaltına Alınan HDP Üyeleri…

30 Temmuz 2021 tarihinde Konya’nın Meram ilçesinde Dedeoğulları ailesinden 7 kişinin yaşamını yitirdiği ırkçı saldırıyı protesto etmek için 2 Ağustos 2021 tarihinde Antep’te yapılan basın açıklaması sonrasında HDP Gençlik Meclisi üyesi 7 kişi (Ahmet Yıldız, Eray Üçer, Hasan Emre Çelik, Müslüm Şahinsoy, Serhat Karahan, Mustafa Yaşodun ve Alper Kulaz) haklarında ihbar olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı. 7 kişi polisteki ifade işlemlerinin ardından aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(08/023) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Kişiler…

2 Ağustos 2021 tarihinde Diyarbakır’da yapılan ev baskınlarında 4 kişi (Mehmet Yalçın, Muhsin Acar ile ismi öğrenilemeyen 2 kişi) haklarında ihbar olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı.

(08/024) İzmir’de Gözaltına Alınan HDP Üyleri…

2 Ağustos 2021 tarihinde İzmir’de yapılan ev baskınlarında HDP Gençlik Meclisi üyesi 2 kişi (Rabia Şevin Sarıbulak ve Seyit Güler) gözaltına alındı.

(08/025) Hakkari’de Gözaltına Alınan Kişiler…

27 Temmuz 2021 tarihinde Hakkari’nin Yüksekova kırsal alanında askeri bir aracın geçişi sırasında yaşanan patlama sonrasında gözaltına alınan 7 kişi 2 Ağustos 2021 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak’ iddiasıyla tutuklandı. Tutuklanan kişilerin isimleri: Rıfat Ekici, Menderes Ekici ve Memduh Akbaş, Levent Dere, Harun Ortaş, Davut Sarıtaş ve Abbas Kırmızıtaş.

(08/026) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 2 Ağustos 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 91 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 22.898 olduğunu açıkladı.

Buna göre 2 Ağustos 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 51.517, vaka sayısı ise 5.770.833 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.