29 Nisan 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

32

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

29 Nisan 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(04/354) Batman’da Saldırıya Uğrayan HDP Yöneticisi…

28 Nisan 2022 tarihinde Batman’da Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl eski Eş Başkanı Ömer Kulpu’nun kimliği belirsiz kişi ya da kişilerin saldırısına maruz kaldığı öğrenildi.

Ömer Kulpu maruz kaldığı saldırı ile ilgili olarak basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “HDP Batman il binasından Petrol Mahallesi’ne kadar bir araç tarafından takip edildim (…) Takip edildiğimi anladıktan sonra mahallede bir yerde araçtan inip beni takip eden araca doğru ilerledim. Beni neden takip ettiklerini sormak için gittiğimde arabayı üzerime sürerek aracıma çarpıp kaçtılar. Olaydan bir buçuk saat sonra polisler geldi. Polisler aracıma çarpan aracın plakasının bir traktöre ait olduğunu söylediler. Sonra da bana çalıntı olduğunu söylediler. Polisler daha sonra zabıt tutup gittiler.”

(04/355) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

28 Nisan 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Aksaray T Tipi Cezaevi’nde görüntülü konuşma hakkından siyasi mahpusların yararlandırılmadığı öğrenildi.

28 Nisan 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Afyon T Tipi Cezaevi’nde tutulan İzzethan Aykut isimli mahpus hakkında 10 yıl önce okuduğu belirtilen kitaplar ile ilgili tuttuğu notlar gerekçe gösterilerek disiplin soruşturması açıldığı ve soruşturma kapsamında İzzethan Aykut’a 15 gün hücre cezası verildiği öğrenildi. Haberde ayrıca Afyon T Tipi Cezaevi’nde görüntülü konuşma hakkından siyasi mahpusların yararlandırılmadığı belirtildi.

(04/356) 1 Mayıs Kutlamalarına Yönelik Engellemeler ve Yasaklamalar…

28 Nisan 2022 tarihinde İstanbul’un Arnavutköy ilçesindeki bir fabrika önünde 1 Mayıs bildirisi dağıtan Deri Dokuma ve Tekstil İşçileri Sendikası (DERİTEKS) üye ve yöneticilerinin, aralarında fabrikanın genel müdürünün de olduğunun iddia edildiği bir grubun saldırısına uğradığı öğrenildi.

28 Nisan 2022 tarihinde Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan bir fabrika önünde DİSK/Gıda-İş sendikası tarafından 1 Mayıs ile ilgili bildiri dağıtılmasının fabrika yönetimi tarafından engellendiği öğrenildi.

(04/357) Eskişehir’de, Ankara’da ve Bursa’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Cezaevinde açlık grevinde olan Sibel Balaç ve Gökhan Yıldırım’a dikkat çekmek için 28 Nisan 2022 tarihinde İstanbul’dan Ankara’ya yürümek isteyen 4 kişi (Erkan Yıldırım, Nergis Doğru, Ferdi Sarıkaya ve Feridun Osmanağaoğlu) Eskişehir’de fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde serbest bırakıldı.

Aynı gerekçeyle 28 Nisan 2022 tarihinde Bursa’da yapılan yürüyüşe müdahale eden polis 4 kişiyi (Hasan Basri Yıldız, Hasan Kocaman, Cengiz Şahin ve Haydar Doğan) fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. 4 kişi aynı gün içinde serbest bırakıldı.

Aynı gerekçeyle 29 Nisan 2022 tarihinde Ankara’da Adalet Bakanlığı’na yürümek isteyen TAYAD üyelerine polis müdahale etti ve 9 kişi (Erkan Yıldırım, Feridun Osmanağaoğlu, Turan Aktaş, Taylan Cemal Sungur, Merve Demirel, Şengül Özdemir, Nergis Doğru, Ömer Akyel, Ayşe Arapgirli) fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alındı.

(04/358) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Çankaya Belediyesi’ndeki işine son verilen Yasin Keskin isimli bir kişinin işe geri alınma talebiyle 28 Nisan 2022 tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi önünde yaptığı eyleme müdahale eden özel polis eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak binanın önünden uzaklaştırdı.

(04/359) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

“İşimi Geri İstiyorum” eylemi kapsamında Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 28 Nisan 2022 tarihinde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünden uzaklaştırdı.

(04/360) Ankara’da Duruşmaya Katılmak İsteyenlere Polis Müdahalesi…

28 Nisan 2022 tarihinde İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine karşı yürütmenin durdurulması ve kararın iptali talebiyle Danıştay 10. Dairesi’nde görülen duruşmaya izleyici olarak katılmak üzere Danıştay binası önünde bekleyenlere polis biber gazı ile müdahale etti. Müdahale sonucu 1 kişinin yaralandığı öğrenildi.

(04/361) Van’da Eyleme Polis Engellemesi…

Cezaevindeki hasta mahpuslar ile ilgili 28 Nisan 2022 tarihinde Van Adliyesi önünde yapılmak istenen “Adalet Nöbeti” eylemine polis tarafından izin verilmedi.

(04/362) Çanakkale’de Gözaltına Alınan ESP, SGDF, SKM Üyeleri…

25 Nisan 2022 tarihinde Çanakkale’de gözaltına alınan ve aralarında Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) üyelerinin de olduğu 10 kişi, 28 Nisan 2022 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından 8’i adli kontrol şartıyla olmak üzere serbest bırakıldı.

Gözaltına alınanların isimleri: Öznur Çençik, Veysi Olan, Ozan Aksünger, Zeynep Altuntaş, Ömer Kadan, Mustafa Karataş, Yusuf Şahin, Kamuran Efe ve Ahmet Toprak, Hakan Karataş.

(04/363) İstanbul’da Gözaltına Alınan SYKP Yöneticisi…

27 Nisan 2022 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesindeki Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) ilçe binası önünde gözaltına alınan SYKP merkez yürütme kurulu üyesi Feyaz Çanak, 28 Nisan 2022 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(04/364) Mersin’de Gözaltına Alınan TÖP Üyeleri…

29 Nisan 2022 tarihinde Mersin’de yapılan ev baskınlarına Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) üyesi 10 kişi (A. A., O. G., S. B., Z. K., Ö. S., Ö. Ş. ve H. A. ile isimleri öğrenilemeyen 3 kişi) gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(04/365) İstanbul’da Sosyal Medya Paylaşımı Gerekçe Gösterilerek Tutuklanan Kişi…

Sonradan sildiği bir sosyal medya paylaşımında Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği gerekçesiyle gözaltına alınan ve 16 Nisan 2022 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanan Alp Emeç isimli İYİ Parti Üyesi bir kişinin 28 Nisan 2022 tarihinde tahliye olduğu öğrenildi.

(04/366) İstanbul’da Tabip Odası Yöneticilerinin Yargılandığı Dava…

Rektör olarak atandığı Kocaeli Üniversitesi’nde barış akademisyenlerini meslekten ihraç eden ve aynı zamanda Cumhurbaşkanı’nın doktoru olduğu öğrenilen Prof. Dr. S. H. ile ilgili disiplin soruşturması açan İstanbul Tabip Odası’nın o dönemki yönetim kurulu başkanı Pınar Saip, genel sekreteri Osman Küçükosmanoğlu ile yönetim kurulu üyeleri Rukiye Ömeroğlu, Güray Kılıç, Murat Ekmez, Osman Öztürk ve Recep Koç hakkında İstanbul 27. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 28 Nisan 2022 tarihinde başlandı.

İddianamede Tabip Odası yöneticilerinin ‘görevi kötüye kullanma’ suçundan 2 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaları istenmektedir.

Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 4 Ekim 2022 tarihine erteledi.

(04/367) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Metin Cihan hakkında eski bakan Berat Albayrak’ın şikayeti üzerine İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 28 Nisan 2022 tarihinde devam edildi.

İddianamede Metin Cihan’ın ‘kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret etme’ suçundan cezalandırılması istenmektedir.

Yurtdışında bulunan Metin Cihan duruşmaya katılmadı. Mahkeme Metin Cihan hakkında yakalama kararı çıkartarak duruşmayı 18 Ekim 2022 tarihine erteledi.

(04/368) İstanbul’da Yargılanan Kişiler…

8 Mart 2020 tarihinde İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde yapılan Feminist Gece Yürüyüşü’ne katıldıkları gerekçesiyle aralarında gazeteci Buse Söğütlü’nün de olduğu 35 kişi hakkında İstanbul 583. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 28 Nisan 2022 tarihinde devam edildi.

İddianamede 35 kişinin ‘2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet’, ‘görevi yaptırmamak için direnme’ ve ‘kamu malına zarar’ suçlarından cezalandırılmaları istenmektedir.

Duruşmada tanık polis memurları dinlendi. Mahkeme duruşmayı 14 Ekim tarihine erteledi.

(04/369) İstanbul’da Gazeteci, Yazar ve Diğer Kişilerin Yargılandığı Dava…

2018 yılı içinde ekonomik kriz ve döviz fiyatlarındaki artış ile ilgili haber yapan Bloomberg muhabirleri Kerim Karakaya ve Fercan Yalınkılıç ile bu haberler ile ilgili sosyal medya paylaşımlarında yorum yapan ve aralarında Mustafa Sönmez, Merdan Yanardağ, Gazi Kozanoğlu, Sedef Kabaş’ın da olduğu 38 kişi hakkında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yapılan şikayet üzerine, İstanbul 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 29 Nisan 2022 tarihinde görüldü.

İddianamede sanıkların ‘devletin ekonomik düzen ve istikrarını zayıflatmaya çalışılması’ iddiasıyla 38 kişinin 2 yıl ile 5 yıl arasında hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.

Mahkeme 38 kişinin beraatına hükmetti.

(04/370) Deniz Poyraz Davası…

17 Haziran 2021 tarihinde Deniz Poyraz’ın HDP İzmir il binasına yönelik silahlı saldırıda yaşamını yitirmesi ile ilgili olarak Onur Gencer hakkında İzmir 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 29 Nisan 2022 tarihinde devam edildi.

İddianamede Onur Gencer’in ‘tasarlayarak kasten öldürme’, ‘işyeri dokunulmazlığını ihlal etme’ ve ‘siyasi partiler veya meslek kuruluşlarının kullanımında olan bina, tesis veya eşyaya zarar verme’ suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 7 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.

Duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katılan sanık Onur Gencer’in HDP’ye hakaret ettiği ve tahrik indirimi talep ettiği öğrenildi. Mahkeme Van, Urfa, Siirt ve İzmir barolarının davaya katılma talebini, kovuşturmanın genişletilmesi ve sanığın duruşma salonuna getirilmesi yönündeki talepleri reddetti. Mahkeme sadece davaya katılma talebi kabul edilen avukatların soru sorabileceğine, yetki belgesi olan avukatlara soru sorma hakkı verilmeyeceğine karar verdi. Mahkeme kovuşturmanın genişletilmesi ve reddi hakim taleplerinin üst mahkeme olarak İzmir 7. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine, duruşmanın SEGBİS kaydının bilirkişiye çözümü yaptırılarak duruşma içinde suç içerikli söylem ve harekette bulunanların tespit edilip suç duyurusunda bulunulmasına, Onur Gencer’in tutukluluk halinin devamına ve bir sonraki duruşma için salonda hazır edilmesine karar verdi ve duruşmayı 18 Temmuz 2022 tarihine erteledi.

(04/371) Mersin’de Kürtçe ve Arapça Konuştuğu İçin Ceza Verilen Öğretmen…

28 Nisan 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Mersin’in Akdeniz ilçesinde öğretmenlik yapan Hüdai Morsümbül’ün Türkçe bilmeyen öğrencilerin ve velilerin talebiyle Kürtçe ve Arapça bazı cümleler ve kelimeler öğrettiği gerekçesiyle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından açılan idari soruşturma sonucunda aylıktan kesme cezasıyla cezalandırıldığı öğrenildi.

(04/372) Cezaevlerinde İşkence İddialarına Dair Adalet Bakanlığı Açıklaması…

28 Nisan 2022 tarihinde Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri (CTE) Genel Müdürlüğü, İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi tarafından hazırlanan rapora dayanan “Hapishanelerde üç ayda en az 3 bin 608 hak ihlali” haberine ilişkin bir açıklama yaptı ve şunları belirtti: “Ceza infaz kurumlarımızda tüm iş ve işlemler, Anayasa ve ilgili mevzuat çerçevesinde, ulusal ve uluslararası standart ve normlar gözetilerek, insan haklarına saygılı ve modern infaz anlayışının gerektirdiği şekilde yürütülmekte olup, her türlü kötü muamele ve işkence iddiası ciddiyetle takip edilmekte ve adli makamlarla eşgüdüm içerisinde neticelendirilmektedir. (…) Barındırılan her hükümlü ve tutuklunun başta yaşam hakkı olmak üzere tüm temel hak ve özgürlükleri noktasında titiz ve özenli uygulamalar sergilenmekte, işkence ve kötü muameleye sıfır tolerans anlayışı ile hareket edilmektedir.”

CTE Genel Müdürlüğü 18 Nisan 2022 tarihinde de “Cezaevlerinde işkence ve kötü muamele iddiaları” başlığıyla yayınlanan haberle ilgili olarak “manipülatif, karalayıcı, algı oluşturmaya yönelik” ifadeleri kullanarak bir açıklama yapmıştı.

(04/373) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Miyase İlknur’a ait “Man Adası davası ayan beyan” başlıklı yazının https://www.cumhuriyet.com.tr internet sitesinde yer alan içeriğe İstanbul Anadolu 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 27 Nisan 2022 tarihli kararı ile kişilik hakları gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(04/374) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 28 Nisan 2022 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 15 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 2.256 olduğunu açıkladı.

Buna göre 28 Nisan 2022 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 98.751, vaka sayısı ise 15.028.397 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumanta syon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.