29 Eylül 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

158

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

29 Eylül 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(09/293) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

Milli Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içinde sürdürmekte olduğu operasyon sırasında meydana gelen patlama sonucu 28 Eylül 2020 tarihinde 1 askerin (Serdar Temelli) öldüğünü açıkladı.

(09/294) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

28 Eylül 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ankara’da tutuklandıktan sonra isteği ve iradesi dışında Adana Kürkçüler F Tipi Cezaevi’ne sevk edilen, “Ankara İşimi Geri İstiyorum” eylemlerinin katılımcısı Mahmut Konuk’a kronik diyabet hastası olmasına rağmen diyet yemeği ve dilekçe yazmak için kağıt ile kalem verilmediği öğrenildi. Haberde ayrıca kendisine kalem ile kağıt verilmemesi nedeniyle tartıştığı infaz koruma memurlarının Mahmut Konuk’a fiziksel şiddet uyguladığı ve süngerli odaya atmakla tehdit ettiği belirtildi.

28 Eylül 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır Kadın Cezaevi’nde tutulan bir mahpusa gönderilen ve yazarları arasında Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’ın da olduğu “İfade Özgürlüğü: İlkeler ve Türkiye” isimli kitabın sakıncalı olduğu gerekçesiyle mahpusa verilmediği öğrenildi.

28 Eylül 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Tarsus 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nde Covid-19 salgını nedeniyle karantina koğuşunda tutulan mahpuslara verilen yemeklerin yeterli ve hijyenik olmadığı, yemekten yabancı maddelerin çıktığı, kantinde satılan ürünlerin normalden pahalı olduğu öğrenildi. Haberde ayrıca karantina koğuşunda tutulan mahpusların havalandırmaya çıkarılmadığı, karantina koğuşuna yeni bir mahpus gelmesi durumunda tüm mahpusların 14 gün olan karantina süresinin yeni baştan başlatıldığı belirtildi.

28 Eylül 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ağrı Patnos L Tip Cezaevi’nde tutulan mahpuslara Covid-19 salgınına rağmen yeterli temizlik ve hijyen malzemesi verilmediği öğrenildi.

(09/295) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpus…

28 Eylül 2020 tarihinde basında yer alan haberlerde, Tarsus 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nde revire götürülen hasta mahpuslara muayene edilmeden ilaç verildiği iddia edildi.

(09/296) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

1420 gündür devam etmekte olan “İşimi Geri İstiyorum” eylemi kapsamında Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 28 Eylül 2020 tarihlerinde saat 18.00’de yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünden uzaklaştırdı.

(09/297) Kocaeli’de Engellenen Basın Açıklaması…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) üye ve yöneticilerinin gözaltına alınmasını protesto etmek için 29 Eylül 2020 tarihinde Kocaeli’nin Gebze ilçesinde HDP ilçe örgütü tarafından yapılmak istenen basın açıklamasına polis Gebze Kaymakamlığı’nın kararını gerekçe göstererek izin vermedi.

(09/298) Ankara Merkezli Soruşturma Kapsamında Gözaltına Alınan Belediye Eş Başkanı, Eski Milletvekilleri, HDP Üye ve Yöneticileri…

25 Eylül 2020 tarihinde, 5-8 Ekim 2014 tarihlerindeki Kobanê eylemlerine yönelik Ankara merkezli soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve aralarında Kars Belediye Eş Başkanı Ayhan Bilgen, HDP Ankara eski milletvekili Sırrı Süreyya Önder, HDP Diyarbakır eski milletvekili Altan Tan’ın da olduğu 20 kişi 28 Eylül 2020 tarihinde gözaltı sürelerinin uzatılması talebiyle mahkemeye sevk edildi. 20 kişinin savunması sırasında avukatların mahkeme salonuna alınmadığı öğrenildi. Mahkemenin 20 kişinin gözaltı süresini 4 gün uzattığı ve 20 kişinin tekrar Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne geri götürüldüğü bildirildi.

(09/299) İstanbul Merkezli Soruşturma Kapsamında Gözaltına Alınan Kişiler…

25 Eylül 2020 tarihinde “İsimsizler hareketi” adı altında İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 19 kişiden 15’i 4’ü (Tamer Doğan, Defne Halman, Özen Kulaçoğlu, İsmail Keleş, Tayfun Uçar) yurtdışı yasağı şartıyla olmak üzere 28 Eylül 2020 tarihinde serbest bırakıldı. 3 kişi (Şehmus Kavak, Misli Cihan Şenleten ve Özgür Doğuş Erhan) ise sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ iddiasıyla tutuklandı. Gazeteci Hakan Gülseven 25 Eylül 2020 tarihinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakılmıştı.

(09/300) Diyarbakır’da Yargılanan HDP Yöneticisi ve Rosa Kadın Derneği Üyesi…

HDP Yenişehir İlçe Eş Başkanı Remziye Sızıcı ile Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya hakkında Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 28 Eylül 2020 tarihinde başlandı.

Savunmaların ardından mahkeme tutuklu yargılanan Remziye Sızıcı’nın tahliyesine ve dava dosyasının Diyarbakır’da görülmekte olan başka bir dava ile birleştirilmesine karar verdi ve duruşmayı 25 Ocak 2021 tarihine erteledi.

(09/301) Muş’ta HDP Yöneticisinin Yargılandığı Dava…

HDP eski Muş İl Eş Başkanı Ferhat Çakı hakkında Muş 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 28 Eylül 2020 tarihinde devam edildi.

İddianamede Ferhat Çakı’nın ‘örgüt üyesi olmak’, ‘örgüt propagandası yapmak’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir.

Savunmaların ardından mahkeme Ferhat Çakı’nın tahliyesine karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(09/302) Diyarbakır’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Durket Süren hakkında Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 28 Eylül 2020 tarihinde devam edildi.

İddianamede Durket Süren’in sosyal medya paylaşımları ve KHK ile kapatılmış Azadiya Welat ve Özgür Gündem gazetelerinin yasaklı sayılarının satışını yaptığı gerekçesiyle ‘örgüte yardım etmek’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ suçlarından 1 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.

Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 25 Ocak 2021 tarihine erteledi.

(09/303) İstanbul’da Gazeteci Hakkında Açılan Soruşturma…

TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman’ın düğününden sonra Cumhurbaşkanı’na yaptığı ziyaretle ilgili yapılan haber nedeniyle soruşturma açıldığı öğrenildi. 28 Eylül 020 tarihinde İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na ifade veren ve daha sonra Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen Merdan Yanardağ’ın yurtdışı yasağı şartıyla serbest bırakıldığı bildirildi.

(09/304) Hande Buse Şeker Davası…

Polis memuru V. H. hakkında trans kadın Hande Buse Şeker’i 9 Ocak 2019 tarihinde İzmir’de cinsel saldırıda bulunarak öldürdüğü iddiasıyla İzmir 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 28 Eylül 2020 tarihinde devam edildi.

İddianamede sanık polis memurunun ‘olası kastla silahla yaralama’, ‘kasten öldürme’, ‘konutta silahla yağma’, ‘kişinin hatırasına hakaret’, nitelikli cinsel saldırı’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir.

Duruşmada savcı mütalaasını açıkladı ve sanık polis memurunun ‘kasten öldürme’, ‘nitelikli yağma’, ‘nitelikli cinsel saldırı’ ve ‘basit yaralama’ suçlarından cezalandırılmasını istedi. Mahkeme duruşmayı 26 Kasım 2020 tarihine erteledi.

(09/305) İstanbul Ermeni Patrikhanesi Yakınlarında Taciz Gösterisi…

28 Eylül 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Azerbaycan ile Ermenistan arasında başlayan çatışmaların ardından, İstanbul’un Fatih ilçesindeki Kumkapı semtinde bulunan Ermeni Patrikhanesi yakınlarında bir grubun Azerbaycan’a destek gösterisi yaptığı öğrenildi. Basına yansıyan görüntülerde Azerbaycan bayraklı arabalardan oluşan bir grubun konvoy oluşturup Kumkapı’da gezdiği ve Ermeni Patrikhanesi’nin yakınından geçtiği görülmektedir.

(09/306) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İller…

Kars Valiliği 28 Eylül 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde toplanma, yürüyüş, 50 kişiyi geçen basın açıklaması, araç konvoyu, her türlü karşılama uğurlama, açlık grevi, oturma eylemi, miting, stant açma, çadır kurma, bildiri/broşür dağıtma, afiş/pankart asma, ve benzeri her türlü açık ve kapalı alanlardaki eylem ve etkinlikleri 28 Eylül 2020 tarihi itibarıyla 15 gün süreyle yasakladı.

Tunceli Valiliği 28 Eylül 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşü, miting, açık hava toplantısı, protesto eylemi, oturma eylemi, açlık grevi, stant açmak, imza kampanyası, konser, şenlik, el ilanı bildiri, broşür dağıtmak, afiş poster açmak, meşale yakma ve taşıma, konferans ve benzer tüm eylem ve etkinlikleri 29 Eylül 2020 itibarıyla 15 gün süreyle yasakladı.

(09/307) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 28 Eylül 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 65 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 1.412 vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Buna göre 28 Eylül 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 8.062 vaka sayısı ise 315.845 oldu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.