28 Temmuz 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

132

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

28 Temmuz 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(07/199) Operasyonlar ve Saldırılar…

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) devam etmekte olan Pençe-Kilit operasyonu sırasında 27 Temmuz 2022 tarihinde düzenlenen saldırıda 1 askerin (Cüneyt Taşyürek) öldüğünü açıkladı.

(07/200) Adana’da Fiziksel Saldırıya Maruz Kalan Gazeteciler…

Gazeteciler Vedat Örüç ve Elif Kurttaş’ın 27 Temmuz 2022 tarihinde ithal edilen atık maddelerle ilgili haber için gittikleri Adana Geri Dönüşüm Sanayiciler Sitesi’nde iki geri dönüşüm fabrikasının sahipleri ve çalışanları tarafından alıkonuldukları, sözlü ve fiziki şiddete maruz kaldıkları öğrenildi.

Vedat Örünç konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “İthal atık hakkında araştırma yapmak için gazeteci arkadaşım Elif Kurttaş ile birlikte geldiğimiz Adana Geri Dönüşümcü Sanayiciler Sitesinde Akbulut G.D. ve Akgül G.D. firmalarının patron ve çalışanları tarafından alıkonulduk, ekipmanlarımıza el konuldu, sözlü tacize, hakarete maruz kaldık ve darp edildik. Şu an durumumuz iyi. Hastaneden darp raporu aldıktan sonra firmalar hakkında suç duyurusunda bulunacağız.”

(07/201) İstanbul’da İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

28 Temmuz 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde ismi öğrenilemeyen bir kişinin sokakta kendisine kimlik soran polislerin sözlü ve fiziki şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada “Beyoğlu ilçesi Tarlabaşı Mahallesi’nde uyuşturucu ve madde bağımlılığının önlenmesine yönelik denetimler esnasında bir şahsın, denetim yapılmasını engellemek amacıyla, görevli personelimize yönelik olumsuz tavır ve sözlü mukavemeti sonrasında, tasvip etmediğimiz görüntüler yaşandığı tespit edilmiştir. Uyuşturucu ile mücadelemiz tavizsiz devam edecektir. Ancak suç ve suçluyla mücadele ederken buna halel getirmemek temel prensibimizdir. Meydana gelen olaydan teşkilatımız adına üzüntü duyuyoruz. Görevli personel hakkında inceleme ve soruşturma başlatılmıştır” denildi.

(07/202) Cezaevinde Yaralanan Mahpus…

28 Temmuz 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, 26 Haziran 2022 tarihinde Metris Cezaevi’nde tek kişilik bir hücrede tutulan Ali Ataç isimli bir mahpusun intihar ettiği iddiasıyla hastaneye kaldırıldığı ve 29 Haziran 2022 tarihinde mahkeme tarafından tahliye edildiği öğrenildi. Basında yer alan haberlerde Ali Ataç’ın beyin ölümü gerçekleştikten sonra tahliye edildiği ve ailesine hemen haber verilmediği belirtilmektedir.

(07/203) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

28 Temmuz 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ankara Sincan Kadın Cezaevi’nde mahpuslara verilen yemeklerin az olduğu, kantinde satılan ürünlerin fiyatlarının yüksek olduğu ve kantinde mahpusların ihtiyaç duyduğu ürünlerin hepsinin bulunmadığı öğrenildi.

28 Temmuz 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Adana Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nde tutulan gazeteci İbrahim Karakaş’a, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) tarafından çıkarılan “Kapalı Kapılar Ardında Gazeteciler” adlı derginin “söz konusu dernek kamu yararına çalışan dernekler listesinde yer almadığı” gerekçesiyle verilmediği öğrenildi.

(07/204) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpuslar…

28 Temmuz 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Giresun Espiye L Tipi Cezaevi’nde hastane sevki sırasında mahpusların ağız içi arama dayatmasına maruz kaldığı ve bunu kabul etmeyen mahpusların hastaneye götürülmediği öğrenildi.

(07/205) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 28 Temmuz 2022 tarihinde yapılan başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(07/206) Ordu’da Eyleme Jandarma Müdahalesi…

27 Temmuz 2022 tarihinde, Ordu’nun Fatsa ilçesine bağlı Sefaköy’ün tek su kaynağının özel bir işletmeye verilmesine yönelik protesto eylemine müdahale eden jandarma 11 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar aynı gün serbest bırakıldı. Müdahale sırasında cep telefonu ile görüntü çeken bir kişiye jandarmanın “Zor kullanacağım video çekmeyin (…) Basın özgürlüğü şu anda yok (…) Videoya çekmeyin, kanunu aşağıda gösteririz size” dediği öğrenildi.

(07/207) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Şişli Belediyesi’nde çalışırken işlerine son verilen işçilerin 27 Temmuz 2022 tarihinde Ankara’da Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi önünde yaptığı nöbet eylemlerine müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak parti binasının önünden uzaklaştırdı.

(07/208) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemlerine Polis Müdahalesi…

“İşimi Geri İstiyorum” eylemi kapsamında Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 27 Temmuz 2022 tarihinde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünden uzaklaştırdı.

(07/209) Manisa’da Gözaltına Alınan HDP Üyeleri…

27 Temmuz 2022 tarihinde Manisa’da yapılan ev baskınlarında aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) üyesi 3 kişinin de olduğu 4 kişi sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(07/210) İstanbul’da Gözaltına Alınan ESP Yöneticisi…

26 Temmuz 2022 tarihinde ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla gözaltına alınan Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) İstanbul İl Yöneticisi Selvinaz Göçmez, 27 Temmuz 2022 tarihinde serbest bırakıldı.

(07/211) Mersin’de Gözaltına Alınan Belediye Meclisi Üyeleri, HDP Yöneticileri…

28 Temmuz 2022 tarihinde Mersin’de yapılan ev baskınlarında aralarında Akdeniz İlçesi Belediye Meclisi üyesi 4 kişi (Nevzat Baran, Ali Tanrıverdi, Nuriye Aslan ve Mehmet Bitkin) ile HDP İl Eş Başkanı Bedriye Kuş’un da olduğu 21 kişi ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla gözaltına alındı.

(07/212) Antalya’da Gözaltına Alınan Kişiler…

28 Temmuz 2022 tarihinde Antalya’da yapılan ev baskınlarında 6 kişi ‘örgüt propagandası yapma’ iddiasıyla gözaltına alındı.

(07/213) Nusaybin’de Sokağa Çıkma Yasağı…

Mardin Valiliği 28 Temmuz 2022 tarihinde yaptığı açıklama ile Nusaybin ilçesine bağlı 1 kırsal mahallede (Günyurdu) 28 Temmuz 2022 saat 05.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti.

(07/214) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

27 Temmuz 2022 tarihinde Edirne’de yasadışı yollarla yurtdışına gitmeye çalıştıkları iddia edilen 2 kişi gözaltına alındı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete K(arınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.