28–30 Kasım 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

135

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

28 – 30 Kasım 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(11/318) İstanbul’da Zorla Kaybedilmek İstenen Kişi…

14 Ekim 2020 tarihinde İran’a uçmak üzere gittiği İstanbul Havalimanı’nda kısa süreliğine gözaltına alınan ve daha sonra serbest bırakılan, ancak o tarihten beri kendisinden haber alınamayan Bahtiyar Fırat’ın İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şubesi’nde gözaltında olduğu öğrenildi. 26 Kasım 2020 tarihinde polis tarafından aranmaları üzerine İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne giden Bahtiyar Fırat’ın ailesi, basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “45 gün boyunca her gün savcılığa gittik. Bize kimse bilgi vermedi. (…) 26 Kasım günü telefonla arandık, Bahtiyar’ın emniyette tutulduğunu öğrendik. (…) aşırı kilo kaybı var. Şöyle ilk başta işkence yapılmış, belirli günler bu işkence izleri gitsin diye de ilaç sürülmüş. Kollarında, yüzünde şiddete uğradığına dair yaralar var. Zaten kendisini iyi ifade bile edemiyor, konuşamaz durumda.”

(11/319) Diyarbakır’da Polisin Fiziksel Şiddetine Maruz Kalan Kişiler…

27 Kasım 2020 tarihinde Diyarbakır’da Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Aziz Yağmur’un evine yapılan polis baskını sırasında, polisin yere yatırarak başlarına silah doğrulttuğu 4 kişiye fiziksel ve sözlü şiddet uyguladığı, 1 kişiye silah dipçiği ile vurduğu öğrenildi.

Polis baskını sırasında fiziksel şiddete maruz kalan Ü. A. basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Yüzüstü yere yatırıldık, başımıza silah dayandı. Küfür ve hakaretlere maruz kaldık. Polis dipçikle sırtımıza ve vücudumuzun çeşitli yerlerine vurdu. Hastaneye başvurduk, darp raporu yazdılar, ancak raporun karakola gidip ifade verdikten sonra geçerli olacağını söylediler. Doktor muayene etti ancak darp raporunun içeriğine ne yazıldı, karakolda değiştirilecek mi bilmiyoruz.”

(11/320) İstanbul’da Polisin Ajanlık Dayatmasına Maruz Kalan Kişi…

28 Kasım 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul’un Küçükçekmece ilçesinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) üyesi Abdulgaffar Evren isimli bir kişinin kendilerini polis olarak tanıtan kişiler tarafından zorla bir araca bindirilerek Yenibosna Çevik Kuvvet Polis Amirliği’ne götürüldüğü ve orada ajan olması için baskıya maruz kaldığı öğrenildi.

Serbest bırakıldıktan sonra da plakasız araçlarla takip edildiği belirtilen Abdulgaffar Evren’in İnsan Hakları Derneği’ne (İHD) başvurduğu ve daha sonra Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi. Haberde savcının Evren’e ‘Sana söyledikleri şeyin nesi kötü. Senden kötü bir şey istememişler, neden kabul etmiyorsun’ dediği iddia edildi.

(11/321) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

27 Kasım 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden Kırıkkale Keskin T Tipi Cezaevi’nde tutulan yakınlarını ziyaret etmek isteyen 20 yaş altı kişilere sokağa çıkma yasağı gerekçe gösterilerek izin verilmediği öğrenildi. Haberde, bu duruma itiraz eden mahpus yakınlarına askerlerin “vatan haini, bana hesap soramazsın” diyerek cevap verdiği iddia edildi.

29 Kasım 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kocaeli Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sona erdirilmesi talebiyle başlatılan açlık grevi üzerine, aralarında açlık grevinde olan HDP Diyarbakır eski milletvekili Çağlar Demirel’in de olduğu mahpusların tutulduğu odalarda arama yapıldığı ve mahpuslara ait savunma notlarına, yazı çalışmalarına, kitaplara, defterlere el konulduğu öğrenildi.

(11/322) Cezaevinde Açlık Grevi…

PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin ve maruz kaldıkları hak ihlallerinin sona ermesi talebiyle farklı cezaevlerinde tutulan çok sayıda mahpusun 26 Kasım 2020 tarihinde süresiz dönüşümlü açlık grevine başladığı öğrenildi.

Açlık grevinde olduğu öğrenilen mahpuslar:

  • Kocaeli Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi (HDP Diyarbakır eski milletvekili Çağlar Demirel)
  • Mersin Tarsus Cezaevi’nde tutulan 3 mahpus (Hatice Kaymak, Fatma Befre ve Nurcan Aslan)
  • İzmir Kırıklar F Tipi Cezaevi (Sertaç Kılıçarslan, Ozan Alpkaya ve Abdullah Günay)
  • Ankara Sincan Kadın Cezaevi (Saadet Akın, Necla Yıldız ve Arjin Yüksekbağ)
  • Kırıkkale F Tipi Cezaevi (Mehmet Emin Ürper, Şükrü Çiçek, Sabah Dayan ve Serhat Çağlı)

(11/323) Cezaevinde Açlık Grevi…

27 Kasım 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Malatya Akçadağ T Tipi Cezaevi’ne istekleri ve iradeleri dışında sevk edilen 16 mahpusun sevk sırasında işkence ve diğer kötü muameleye maruz kalmaları nedeniyle 10 gündür açlık grevinde olduğu öğrenildi.

(11/324) İzmir’de Eyleme Polis Engellemesi…

Maruz kaldığı polis şiddeti sonucu kalp krizi geçiren ve tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Mehmet Şerif Coşkun ile ilgili HDP Konak ilçe örgütü tarafından 28 Kasım 2020 tarihinde yapılmak istenen basın açıklamasına polis tarafından ‘halkı kin ve düşmanlığa sevk ettiği’ gerekçesiyle izin verilmedi.

(11/325) İstanbul’da Gözaltına Alınan Belediye Başkan Yardımcısı, Gazeteci, Siyasi Parti, Dernek Üye ve Yöneticileri…

26 Kasım 2020 tarihinde İstanbul’da Halkların Demokratik Kongresi’ne (HDK) yönelik bir soruşturma kapsamında aralarında Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Cihan Yavuz ile gazeteciler Davut Uçar ve Kesire Önal’ın, ayrıca çeşitli parti ve derneklerin üye ve yöneticilerinin de olduğu 26 kişi gözaltına alınmıştı.

Bu soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve Covid-19 testi pozitif çıkan Çiğdem Kılıçgün Uçar, 29 Kasım 2020 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(11/326) Batman’da Gözaltına Alınan Belediye Eş Başkanı…

Batman’ın Kozluk ilçesinin HDP’li Belediye Eş Başkanı Nazime Avcı 28 Kasım 2020 tarihinde evine yapılan polis baskını sonrasında gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(11/327) Ankara’da Gözaltına Alınan Gazeteci…

Mezopotamya Ajansı muhabiri Hakan Yalçın, 27 Kasım 2020 tarihinde Ankara’da gözaltına alındı. Hakan Yalçın 30 Kasım 2020 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(11/328) Siirt’te Gözaltına Alınan İl Genel Meclisi Üyesi…

27 Kasım 2020 tarihinde Siirt’te yapılan ev baskınında İl Genel Meclisi Üyesi Cemile Altan gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(11/329) Mardin’de Gözaltına Alınan Avukat…

Avukat Abdülkadir Güner 27 Kasım 2020 tarihinde hakkında ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla açılan bir soruşturma kapsamında ifade vermek üzere gittiği Mardin İl Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltına alındı. Abdülkadir Güner 28 Kasım 2020 tarihinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(11/330) Bursa’da Gözaltına Alınan Avukatlar ve Diğer Kişiler…

26 Kasım 2020 tarihinde Bursa’da gözaltına alınan ve aralarında 2 avukatın (Cahit Kırkazak ve Mehmet Deniz Büyük) da olduğu 10 kişi 28 Kasım 2020 tarihinde mahkemeye sevk edildi. 1 kişinin (Hüseyin Döken) ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandığı, 9 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi. Aynı soruşturma kapsamında hakkında yakalama kararı olan avukat İbrahim Korhan’ın adliyeye gelerek ifade verdiği ve adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

(11/331) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Diğer Kişiler…

27 Kasım 2020 tarihinde Diyarbakır’da yapılan ev baskınlarında aralarında Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Aziz Yağmur’un da olduğu 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi. Gözaltına alınan kişilerin isimleri: Aziz Yağmur, Mehmet Yalçın, Sabri Özdemir, Ercan Kaysı ve Agit Kaçar.

(11/332) Mardin’de Gözaltına Alınan Siyasi Parti Üye ve Yöneticileri ve Diğer Kişiler…

27 Kasım 2020 tarihinde Mardin’de yapılan ev baskınlarında aralarında HDP ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) üye ve yöneticilerinin de olduğu 5 kişi gözaltına alındı. 5 kişi 29 Kasım 2020 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi. Gözaltına alınanların isimleri: DBP Kızıltepe İlçe Eş Başkanı Mahmut Damar, HDP Savur eski ilçe Eş Başkanı Necdet Kavak, Abdülmecit Abi, Fesih Gökalp ve Tajdin Gürkan.

(11/333) Van’da Gözaltına Alınan Kişiler…

27 Kasım 2020 tarihinde Van’da yapılan ev baskınlarında 1’i çocuk 9 kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi. Gözaltına alınanların isimleri: Deniz Adar Eldemir, Dilaver Eldemir, Ferhat Azan, Seyithan Kardeş, Serhat Sönmez, Deniz Adar, Arjîn Tuncer, Ferhat Eldemir ve B. B. (16, e).

(11/334) Şırnak’ta Gözaltına Alınan Kişi…

27 Kasım 2020 tarihinde Şırnak’ın İdil ilçesinde yapılan ev baskınında HDP eski yöneticisi Hüsnü Babat gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(11/335) Batman’da Gözaltına Alınan Kişiler…

27 Kasım 2020 tarihinde Batman’da yapılan ev baskınlarında 15 kişi katıldıkları bir cenaze töreni gerekçe gösterilerek gözaltına alındı.

Gözaltına alınanların isimleri: Şemsettin Eser, Abdulkadir Soyvural, Mehmet Uluç, Leyla Açar, Mizgin Avanaş, Behçet Güngör, Fatma Tan, Kenan Güngör, Muhittin Şahin, Muzaffer Oran, Menaf Kızar, Faruk Ergün, Mehmet Selim Akyol ve Mehmet Utanç ve isimi öğrenilemeyen 1 kişi.

(11/336) Malatya’da Gözaltına Alınan Kişi…

27 Kasım 2020 tarihinde Malatya’nın Akçadağ ilçesinde yapılan ev baskınında 1 kişi (İnsaf Aktaş) gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(11/337) İzmir’de Gözaltına Alınan Kişiler…

27 Kasım 2020 tarihinde İzmir’de yapılan ev baskınlarında ‘örgüt propagandası yapmak’ ve ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla 17 kişi gözaltına alındı. 16 kişi 29 Kasım 2020 tarihinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. 30 Kasım 2020 tarihinde mahkemeye sevk edilen Abdi Ertaş isimli bir kişi ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandı.

Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Zerga Öztürk, Fadime Kocakaya, Zuhal Çelebi, Hediye Tekin, Muteber Akgül, Abdi Ertaş, Saime Sertoğlu, Bedia Güzelyüz, Derya Kandemir, Saime Akın, Felek Poyraz ve Ahmet Yusuf.

(11/338) Ankara’da Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan Kişiler…

27 Kasım 2020 tarihinde Ankara’da yapılan ev baskınlarında aralarında HDP üye ve yöneticilerinin de olduğu 8 kişi “sosyal medya paylaşımlarında örgüt propagandası yaptıkları” gerekçesiyle gözaltına alındı.

1 kişi (Nevroz Gülen) 30 Kasım 2020 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandı. 6 kişi ise 3’ü (Doğan Keleş, Tunahan Gözlügöl, Mesut Çiftçi) adli kontrol şartıyla ve 3’ü ev hapsi tedbiriyle olmak üzere serbest bırakıldı. Mahmut Altan isimli 1 kişi ise daha önce polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakılmıştı.

(11/340) Urfa’da Gözaltına Alınan Kişiler…

27 Kasım 2020 tarihinde Urfa’da yapılan ev baskınlarında 2 kişi (Veyis Yıldırım ve İsa Yıldırım) gözaltına alındı Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(11/341) Şırnak’ta Gözaltına Alınan Kişiler…

28 Kasım 2020 tarihinde Şırnak’ın Cizre ilçesinde yapılan ev baskınında Kıyaseddin Kalkan isimli 1 kişi gözaltına alındı. Ercan Oğuz isimli bir kişi ise ifade vermek üzere gittiği Cizre Adliyesi’nde gözaltına alındı. 2 kişi de aynı gün içinde savcılıktaki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(11/342) Muş’ta Gözaltına Alınan Kişi…

HDP Gençlik Meclisi üyesi Sinan Öztürk 28 Kasım 2020 tarihinde Muş’un Varto ilçesinde gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(11/343) Antep’te Gözaltına Alınan Kişi…

26 Kasım 2020 tarihinde Antep’te yapılan ev baskınında hakkında kesinleşmiş ceza olduğu gerekçesiyle gözaltın alınan Hasibe Yaman isimli 1 kişi, 27 Kasım 2020 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

(11/344) Aydın’da Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan Kişi…

29 Kasım 2020 tarihinde Aydın’ın Kuşadası ilçesinde Hakim Ekelik adlı bir kişinin Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu tehdit eden Alaattin Çakıcı ile ilgili sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alındı öğrenildi. Aynı gün içinde mahkemeye sevk edilen Hakim Ekelik’in ‘halkı kin ve düşmanlığa sevk’ iddiasıyla tutuklandığı bildirildi.

(11/345) PKK/KCK Soruşturmalarına İlişkin İçişleri Bakanlığı Tarafından Yapılan Açıklama…

İçişleri Bakanlığı 28 Kasım 2020 tarihinde yaptığı açıklamada PKK/KCK soruşturmaları kapsamında 42 ilde düzenlenen operasyonlarda 641 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

(11/346) Eski Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

HDP Ağrı eski milletvekili Halil Aksoy hakkında İstanbul 20. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 27 Kasım 2020 tarihinde devam edildi.

İddianamede Halil Aksoy’un ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir.

Halil Aksoy duruşmaya tutulduğu cezaevinden SEGBİS aracılığıyla katıldı. Halil Aksoy, hazırladığı yazılı savunmaya kaldığı odada yapılan arama sırasında infaz koruma memurlar tarafından el konulduğunu gerekçesiyle savunma yapmayacağını belirtti. Mahkeme duruşmayı 4 Aralık 2020 tarihine erteledi.

(11/347) Adıyaman’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gerger Fırat gazetesi sahibi Hacı Boğatekin hakkında sosyal medya paylaşımlarında ‘örgüt propagandası yaptığı! iddiasıyla Adıyaman 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 27 Kasım 2020 tarihinde görüldü. Mahkeme Hacı Boğatekin’in beraatın karar verdi.

(11/348) Antep’te Siyasi Parti Üye ve Yöneticilerinin Yargılandığı Dava…

Aralarında HDP ve DBP üye ve yöneticilerinin olduğu 25’i tutuklu 61 kişi hakkında Antep 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması 23 ve 27 Kasım 2020 tarihleri arasında görüldü.

Savunmaların ardından mahkeme 12 kişinin (Abdullah İnce, Cuma Ali Taşçı, İsmail Berkpınar, Mehmet Özkan, Müslüm Kılıç, Selman Tutumlu, Tahir Altuğ, Güler Erat, Bircan Demir, Azime Bali, Cengiz Tuç ve Duri Kaygusuz) tutukluluk halinin devamına, 13 kişinin (Ahmet İlbaş, Diyar Bayram, Kasım Şan, Mustafa Tunç, Müslüm Şahinsoy, Nafi Demir, Ömer Faruk Koç, Ramazan Kuas, Serhat Yıldırım, Şefik Sondu, Şükrü Özalan, Fatma Lebe ve Hasret Ergin) adli kontrol şartıyla tahliyesine karar vererek duruşmayı 28 Aralık 2020 tarihine erteledi.

Söz konusu 61 kişi 14 Kasım 2019 tarihinde Antep’te HDP il ve ilçe binaları ile evlere yapılan baskınlarda gözaltına alınmış, 25 kişi 20 Kasım 2019 ve takip eden tarihlerde tutuklanmıştı.

(11/350) Hakkında Soruşturma Açılan Milletvekili…

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır hakkında, katıldığı bir televizyon programında sarf ettiği “Cumhuriyet tarihinde ilk kez devletin ordusu Katar’a satılmış” şeklindeki sözler nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

(11/351) Hakkında Soruşturma Açılan Belediye Başkanı ve Belediye Meclisi Üyeleri…

Rize’nin Fındıklı ilçesinin Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu ve belediye meclis üyeleri hakkında ilçedeki “Millet” bahçesine “100. Yıl Atatürk Parkı”, “Millet” kıraathanesine “Kazım Koyuncu Kültür ve Sanat Evi” isminin verilmesi gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı tarafından soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

(11/352) Hakkında Soruşturma Açılan Hekim…

27 Kasım 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) 2. Başkanı Dr. Yusuf Eryazğan hakkında her 10 aile hekiminden ikisinde aile sağlığı çalışanı bulunmadığı şeklindeki açıklaması nedeniyle Urfa İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ‘vatandaşın devlet kurumlarına olan güven duygusunu zedeleme’ iddiasıyla soruşturma açıldığı öğrenildi.

(11/353) Görevden Alınan Belediye Başkanı…

24 Kasım 2020 tarihinde belediyeye yönelik bir yolsuzluk soruşturması kapsamında tutuklanan İzmir’in Menemen ilçesinin Belediye Başkanı Serdar Aksoy 27 Kasım 2020 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındı. Belediye Meclisi’nin 15 gün içinde yapacağı seçimle yeni Belediye Başkanı’nı belirleyeceği öğrenildi.

(11/354) Nusaybin’de Sokağa Çıkma Yasağı Sırasında Yaşamını Yitiren Sivil Kişilerle İlgili Soruşturma…

27 Kasım 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden Nusaybin’de ilki 1 Ekim 2015 tarihinde olmak üzere 8 kez ilan edilen sokağa çıkma yasakları sırasında yaşamını yitiren 24 sivil kişiye ilişkin soruşturmada Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’nın daimi arama kararı verildiği öğrenildi. Daimi arama kararı, faili belli olmayan veya belli olduğu halde yapılan araştırmalara rağmen açık kimlikleri tespit edilemeyen suçlar ile ilgili soruşturmanın bitirilmeyip belli aralıklarla kolluk birimlerinin ilgili Başsavcılığa bilgi vermesini öngörmektedir.

(11/355) Diyarbakır’da Polis Şiddeti İle İlgili Valilik Kararı…

5 Mayıs 2019 tarihinde cezaevlerinde sürmekte olan açlık grevleri ile ilgili Diyarbakır’da Koşuyolu Parkı’nda yapılan bir basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde mahpus yakınları polisin fiziksel şiddetine maruz kalmıştı. 28 Kasım 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, polisin fiziksel şiddeti ile ilgili suç duyurusu üzerine sorumlu polis memurları hakkında soruşturma için izin talep eden savcılığa Diyarbakır Valiliği’nin olumsuz yanıt verdiği öğrenildi.

(11/356) Van’da HDP İl Binasına Polis Baskını…

HDP Van il binası 27 Kasım 2020 tarihinde polis tarafından basıldı. Baskının akşam saatlerinde gerçekleştirildiği ve parti yöneticilerinin binada bulunmadığı bildirildi. Baskında Gençlik Meclisi’nin bulunduğu katta arama yapıldığı ve arama sonrasında bir bilgisayar ile çeşitli kitaplara el konulduğu öğrenildi.

(11/357) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

https://www.gazeteduvar.com.tr/https://odatv4.com/ ve https://www.bbc.com/turkce/ internet sitelerinde yer alan Nepal vatandaşı bir kişinin çalıştığı yerde maruz kaldığı fiziksel şiddet ile ilgili haberlere Erişim Sağlayıcıları Birliği’nin 26 Kasım 2020 tarihli kararı ile erişim engeli getirildiği öğrenildi.

https://t24.com.tr/ internet sitesinde yer alan Emniyet Genel Müdürlüğü’nde yapılan atamalarla ilgili bir habere Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 26 Kasım 2020 tarihli kararı ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

https://odatv4.com/ internet sitesinde yer alan Emniyet Genel Müdürlüğü’nde yapılan atamalarla ilgili bir habere Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 27 Kasım 2020 tarihli kararı ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

Dijital müzik platformu Tidal’e Radyo Televizyon Üst Kurulu’na lisans başvurusu yapmadığı gerekçesiyle 27 Kasım 2020 tarihinde erişim engeli getirildiği öğrenildi.

Elektronik yayıncılık platformu Issu’ya İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Fikri ve Sınai Haklar Soruşturma Bürosu’nun 27 Kasım 2020 tarihli kararı ile erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(11/358) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alına ve Tutuklanan Kişiler…

27 Kasım 2020 tarihinde Edirne’de yasadışı yollarla yurtdışına çıkmaya çalıştığı iddia edilen 3 kişi gözaltına alındı.

Denizli’de gözaltına alınan 1 kişi, 27 Kasım 2020 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 39 kişiden 15’i 27 Kasım 2020 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 24 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

(11/359) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Aralarında Şemdinli 34. Hudut Tugayı eski Komutanı Tuğgeneral Ali Salnur’un da bulunduğu 5 kişi hakkında Hakkari 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 27 Kasım 2020 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan Ali Salnur’u 8 yıl 6 ay, Yüksekova 3. Piyade Tümen Komutanlığı eski Kurmay Başkanı Albay Mehmet Sezgin’i 7 yıl 6 ay, Yüksekova 3. Piyade Tümen Komutanlığı Harekat ve Eğitim Şube eski Müdürü Binbaşı Erkan Doğanca’yı 6 yıl 10 ay hapis cezasıyla cezalandırdı. Mahkeme 1 sanığın beraatına, 1 sanığın ise dosyasının ayrılmasına karar verdi.

(11/360) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 27 Kasım 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 177 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 6.592 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 29.845 olduğu belirtildi.

Sağlık Bakanlığı, 28 Kasım 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 182 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 6.714 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 30.103 olduğu belirtildi.

Sağlık Bakanlığı, 29 Kasım 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 185 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 6.439 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 29.281 olduğu belirtildi.

Buna göre 29 Kasım 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 13.558, hasta sayısı ise 494.351 oldu.

27 Kasım 2020 tarihinde Bursa’da Dr. Ömer Akalın, Kütahya’da Hasan Baştuğ olmak üzere toplam 2 sağlık çalışanının Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdiği öğrenildi.

29 Kasım 2020 tarihinde Ordu’da eczacı Atila Ada, İstanbul’da eczacı Hasan Yücel ve Ferhat Ekici, Isparta’da eczacı Yalçınkaya Varol, Antep’te Dr. Enver Özçoban olmak üzere 5 sağlık çalışanının Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdiği öğrenildi.

İçişleri Bakanlığı, 27 Kasım 2020 tarihinde yayınladığı genelge ile derneklerin, vakıfların kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, birlikler veya kooperatiflerin genel kurullar da dahil olmak üzere geniş katılımlı etkinliklerini 1 Mart 2021 tarihine kadar erteledi.

Adalet Bakanlığı 27 Kasım 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile açık cezaevlerinde tutulan mahpuslara Covid-19 salgını nedeniyle 14 Nisan 2020 tarihinden beri verilen iznin süresinin 30 Kasım 2020 tarihi itibarıyla 2 ay uzatıldığını duyurdu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.