27 Şubat – 1 Mart 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

125

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

27 Şubat – 1 Mart 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(03/001) Operasyonlar ve Saldırılar…

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içinde görevli bir korucunun (Abdullah Aydemir) 28 Şubat 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi sonucu öldüğü öğrenildi.

(03/002) Urfa’da Jandarmanın Fiziksel Şiddetine Maruz Kalan Kişi…

27 Şubat 2021 tarihinde Urfa’nın Siverek ilçesine bağlı Karacadağ kırsal mahallesine, hakkında yakalama kararı olan bir kişiyi gözaltına almak için giden jandarma birimleri ile bu kişinin yakınları arasında çıkan tartışma sırasında Z. A. isimli bir kadının jandarmanın fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

(03/003) Nevşehir’de Polis Baskını Nedeniyle Bebeğini Kaybettiği İddia Edilen Kişi…

28 Şubat 2021 tarihinde basında yer alan haberlerde, Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde Türkiye Komünist Partisi (TKP) üyesi Burak Aysu’nun yaşadığı eve yapılan polis baskını sonrasında, evde bulunan Burak Aysu’nun hamile olan ablasının yaşadığı stres sonucu düşük yaptığı ve ikiz bebeklerinden birini kaybettiği iddia edildi.

(03/004) İzmir’de Polisin Ajanlık Dayatmasına Maruz Kalan Kişiler…

26 Şubat 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, 23 Şubat 2021 tarihinde İzmir’de Halkevleri üyesi 2 kişinin afiş astıkları sırada polis tarafından karakola götürüldüğü ve orada ajanlık dayatmasına maruz kaldıkları öğrenildi.

(03/005) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

28 Şubat 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden 20 Şubat 2021 tarihinde Kayseri Bünyan 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nden Malatya Akçadağ T tipi Cezaevi’ne istekleri ve iradeleri dışında sevk edilen 5 mahpusun cezaevi girişinde çıplak arama dayatmasını kabul etmedikleri gerekçesiyle infaz koruma memurlarının fiziksel şiddetine maruz kaldıkları öğrenildi.

(03/006) İzmir’de Eyleme Polis Engellemesi…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) verdiği kararın uygulanması taleplerini içeren dilekçelerini Adalet Bakanlığı’na göndermek için 26 Şubat 2021 tarihinde İzmir’de PTT binası önünde bir araya gelen HDP üyelerinin basın açıklaması yapmasına polis tarafından izin verilmedi.

(03/007) Urfa’da Anmaya Polis Engellemesi…

Sokağa çıkma yasakları sırasında Şırnak’ın Cizre ilçesinde yaşamını yitiren gazeteci Rohat Aktaş ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Parti Meclisi üyesi Mehmet Yavuzer için 26 Şubat 2021 tarihinde Urfa’nın Suruç ilçesindeki mezarlıkta yapılmak istenen anmaya polis tarafından izin verilmedi. Mezarlıkta anma yapılmasına izin verilmemesi üzerine mezarlığın önünde bir basın açıklaması yapıldığı öğrenildi.

(03/008) Mardin’de Gözaltına Alınan HDP Üye ve Yöneticileri

Mardin’in Nusaybin ve Kızıltepe ilçelerinde 28 Şubat 2021 tarihinde yapılan ev baskınlarında HDP Parti Meclisi üyesi Abdullah İdiğ, HDP Nusaybin İlçe Eş Başkanı Hevidar Dinç ile Nesrin Çeçen, Mehmet Sait Sırdaş ve Abdullah Ayav gözaltına alındı. Hevidar Dinç, Nesrin Çeçen, Mehmet Sait Sırdaş ve Abdullah Ayav aynı gün içinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Abdullah İdiğ’in ise halen gözaltında olduğu öğrenildi.

(03/009) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Dernek Üye ve Yöneticileri ile Parti Yöneticileri…

27 Şubat 2021 tarihinde Diyarbakır’da yapılan ev baskınlarında Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEBYA-DER) Eş Başkanları ile DBP ve HDP yöneticilerinin de aralarında olduğu 14 kişi gözaltına alındı. Soruşturma hakkında gizlilik kararı olduğu öğrenildi.

Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: MEBYA-DER Eş Başkanları Yüksel Almas ve Şehmus Karadağ, MEBYA-DER yöneticisi Zeki Dağ, DBP il yöneticisi Hatice Güneş, DBP Bağlar ilçe yöneticisi Tahir Gül, HDP Kayapınar İlçe Eş Başkanı Hanım Altındağ, HDP Bağlar ilçe yöneticisi Fetullah Işıktaş ile Murat Üzgün, Hafiz Işık, Barış Annesi Hatun Aslan (71), Meyrem Soylu (79), Ayşe Çelikbilek, Muzaffer Ulaş.

(03/010) Nevşehir’de Gözaltına Alınan TKP Üyesi…

Türkiye Komünist Partisi (TKP) üyesi Burak Aysu 28 Şubat 2021 tarihinde Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde duvarlara yazılan “Ulaş Bardakçı Ölümsüzdür” şeklindeki yazı nedeniyle gözaltına alındı. Burak Aysu sevk edildiği mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

(03/011) Mardin’de Gözaltına Alınan Kişi…

26 Şubat 2021 tarihinde Mardin’in Kızıltepe ilçesinde yapılan ev baskınlarında Berivan Ado isimli bir kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(03/012) İstanbul’da Gözaltına Alınan Kişiler…

26 Şubat 2021 tarihinde İstanbul’da PKK’ye yönelik bir soruşturma kapsamında yapılan ev baskınlarında 11 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri öğrenilemedi.

(03/013) Belediye Eş Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Yerine kayyım atanan Hakkari’nin Yüksekova ilçesinin HDP’li Belediye Eş Başkanı Remziye Yaşar hakkında Hakkari 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan görülmesine 26 Şubat 2021 tarihinde devam edildi.

Remziye Yaşar duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katıldı. Mahkeme Remziye Yaşar’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 19 Mart 2021 tarihine erteledi.

Remziye Yaşar 15 Ekim 2019 tarihinde gözaltına alınmış ve 17 Ekim 2019 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanmıştı. Yüksekova Belediyesi’ne 18 Ekim 2019 tarihinde kayyım atanmıştı.

(03/014) Eski Belediye Eş Başkanı ve DBP Eski Eş Genel Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Malatya 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, yerine kayyım atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eski Eş Başkanı Gültan Kışanak’a verilen 14 yıl 3 ay hapis cezası ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eski Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel’e verilen 15 yıl hapis cezası Antep Bölge Adliye Mahkemesi 18. Ceza Dairesi tarafından bozulmuştu.

Gültan Kışanak ve Sebahat Tuncel’in yeniden yargılanmasına 26 Şubat 2021 tarihinde Malatya 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Gültan Kışanak duruşmaya SEGBİS aracılığıyla tutulduğu cezaevlerinden katıldı. Mahkeme Gültan Kışanak hakkında Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan başka bir davanın bu dava ile birleştirilmesine ve Gültan Kışanak ve Sebahat Tuncel’in tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı 21 Mayıs 2021 tarihine erteledi.

(03/015) Diyarbakır’da HDP Yöneticisinin Yargılandığı Dava…

HDP Diyarbakır il yöneticisi Mehmet Sayit Demir hakkında Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 26 Şubat 2021 tarihinde görüldü.

Savunmaların ardından mahkeme Sayit Demir’i ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 6 yıl 3 ay ve ‘2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’na muhalefet’ suçundan 5 ay olmak üzere toplam 6 yıl 8 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(03/016) Diyarbakır’da Dernek Yöneticisinin Yargılandığı Dava…

Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED) Eş Başkanı Elif Haran hakkında Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 26 Şubat 2021 tarihinde görüldü.

Elif Haran duruşmaya SEGBİS aracılığıyla tutulduğu cezaevinden katıldı. Savunmaların ardından mahkeme Elif Haran’ı ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

14 Temmuz 2020 tarihinde gözaltına alınan ve 18 Temmuz 2020 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanan Elif Haran, davanın 6 Kasım 2020 tarihinde görülen duruşmasında tahliye edilmişti.

(03/017) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Erk Acarer hakkında, yaptığı “Orduda ve Yargıda SADAT” başlıklı haber nedeniyle SADAT Uluslararası Savunma Danışmanlık şirketi ve şirketin kurucusu Adnan Tanrıverdi’nin şikayeti üzerine İstanbul 18. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 26 Şubat 2021 tarihinde görüldü.

Erk Acarer ve avukatının mazeret bildirerek katılmadığı duruşmada kararını açıklayan mahkeme Erk Acer’in şirkete 5 bin TL, Adnan Tanrıverdi’ye 5 bin TL olmak üzere toplam 10 bin TL manevi tazminat ödemesine hükmetti.

(03/018) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Urfa Valiliği 26 Şubat 2021 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşü, miting açık hava toplantısı, yürüyüş, protesto eylemi, oturma eylemi, açlık grevi, stant açmak, çadır kurma, imza kampanyası konser, şenlik, el ilanı bildiri, broşür dağıtmak, afiş poster açmak, meşale yakma ve taşıma, konferans ve benzeri eylem ve etkinlikleri 26 Şubat 2021 itibarıyla 30 gün süreyle yasakladığını duyurdu.

(03/019) Hakkında Toplatma Kararı Verilen Kitap…

28 Şubat 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden Nurettin Demirtaş tarafından yazılan ve Belge Yayınları tarafından basılan “Onur Borcu” isimli kitap hakkında Nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hakimliği tarafından basım, dağıtım ve satış yasağı getirilmesine, basılan kitaplara el konulmasına karar verildiği öğrenildi.

(03/020) Diyarbakır’da Baskın Yapılan Dernek Binası…

MEBYA-DER’in Diyarbakır’da bulunan binası üye ve yöneticilerine yönelik bir soruşturma kapsamında 27 Şubat 2021 tarihinde polis tarafından basıldı. Dernek binasında yapılan aramada derneğe ait resmi belgelere el konulduğu öğrenildi.

(03/021) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

https://sol.org.tr/https://www.yenisafak.comhttps://eksisozluk.com internet sitelerinde yer alan Elazığ’da bazı kişiler tarafından yaptığı ziyaret sırasında Cumhurbaşkanı’na şikayet edilen bir kişi ile ilgili haberlere Elazığ Keban Sulh Ceza Hakimliği’nin 25 Şubat 2021 tarihli kararı ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

https://www.birgun.nethttps://www.cumhuriyet.com.trhttps://halktv.com.tr internet sitelerinde yer alan, Türkiye Kömür İşletmeleri tarafından üretilen ve kamu kurumlarına hediye edilen milyonlarca lira tutarında tüy dökücü krem ile ilgili haberlere İstanbul Anadolu 7. Sulh Ceza Hakimliği’nin 26 Şubat 2021 tarihli kararı ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

https://eksisozluk.com internet sitesinde yer alan eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak hakkında açılan 3 başlığa İstanbul Anadolu 7. Sulh Ceza Hakimliği’nin 26 Şubat 2021 tarihli kararı ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

https://www.cumhuriyet.com.tr internet sitesinde yer alan “FETÖ/PDY soruşturması” ile ilgili bir habere Anadolu 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 26 Şubat 2021 tarihli kararı ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

https://www.sozcu.com.trhttps://www.haberler.com internet sitelerinde yer alan PTT ile ilgili haberlere Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliği’nin 25 Şubat 2021 tarihli kararı ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(03/022) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

İzmir merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 123 kişiden 36’sı 27 Şubat 2021 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 71’i adli kontrol şartıyla olmak üzere 87 kişi ise serbest bırakıldı.

(03/023) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 26 Şubat 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 74 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 658 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 9.572 olduğu belirtildi.

Sağlık Bakanlığı, 27 Şubat 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 71 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 621 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 9.193 olduğu belirtildi.

Sağlık Bakanlığı, 28 Şubat 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 66 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 610 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 8.424 olduğu belirtildi.

Buna göre 28 Şubat 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 28.569, vaka sayısı ise 2.701.588 oldu.

26 Şubat 2021 tarihinde Mersin’de laboratuar teknisyeni Mehmet Tevfik Yardak Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

27 Şubat 2021 tarihinde Aydın’da Emel Yaman isimli bir sağlık çalışanı Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

[1]Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.