27 Ağustos 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

181

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

27 Ağustos 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(08/224) Operasyonlar ve Saldırılar…

26 Ağustos 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, 18 Ağustos 2021 tarihinde Tunceli’nin Hozat ilçesinde askeri operasyon sırasında başladığı iddia edilen yangının yeterli müdahale yapılmadığı için Ovacık ilçesindeki Buzlutepe bölgesine sıçradığı öğrenildi. Tunceli Valiliği devam etmekte olan orman yangını ile ilgili şu açıklamayı yaptı: “Bölgeye Hozat istikametinden ulaşım imkanı bulunmamaktadır. Bu sebepledir ki araçlarımız ve ekiplerimiz Ovacık istikametinden çalışmaktadır. Bölge görevli olmayan vatandaşlarımız için risk arz etmektedir. Vatandaşlarımızın görevli arkadaşlarımıza kolaylık göstermeleri ve Ovacık Kaymakamlığımızın izni olmaksızın alana girmemeleri rica olunur.”

27 Ağustos 2021 tarihide basında yer alan haberlerden, 14 Ağustos 2021 tarihinde Şırnak kırsal alanına Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından düzenlenen hava harekatında 3 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

(08/225) İstanbul’da Kaçırılan HDP Yöneticisi…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi ve Parti Meclisi üyesi Celalettin Yalçın’ın 25 Ağustos 2021 tarihinde İstanbul’un Beşiktaş ilçesindeki Levent metro durağında kendilerini polis olarak tanıtan kişiler tarafından kaçırıldığı öğrenildi. Celalettin Yalçın’ın elleri arkadan kelepçelenerek ve gözleri kapatılarak götürüldüğü ormanlık alanda işkence ve diğer kötü muameleye ve ajanlık dayatmasına maruz kaldığı öğrenildi.

Celalettin Yalçın basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Ellerime ters kelepçe takılıp, kafamı eğerek, beni araca bindirdi. Daha sonra da gözlerim kapatıldı. Araçta birkaç kişi daha vardı. Araçtayken bana ‘ağabeylerimiz gelecek ve ağabeylerimizin sorularına uygun cevap verirsen seni bırakacağız’ dediler. Bir saat sonra içinde olduğumuz araca başka bir araç yanaştı ve beni araçtan indirerek, başka bir araca bindirdiler (…) Gözlerim bağlı olduğu için araca kimin bindiğini görmedim. Araç biraz daha yol gittikten sonra ormanlık alan olduğunu tahmin ettiğim bir yerde durduk. Araçtan indirildiğimde ayakkabılarımı çıkardılar ve bastığım yer toprak ve çalılıktı. Çok rüzgar esiyordu ve ağaç sesleri geliyordu. Bir eve götürüldüm ve yüz üstü beni yere yatırdılar. Ardından ellerim ve ayaklarım çapraz şeklide bağlandı. İstanbul’da ne zamandan beri yaşadığımı sordular. Doğma büyüme İstanbullu olduğumu söyledim. İllegal işler içerisinde olduğum söylendi. Bende HDP Parti Meclisi üyesi olduğumu ve çalışmalarımı açık bir şekilde sürdüğümü söyledim (…) Daha sonra üstümü başımı çıkararak, beni darp ettiler. İlk başta tekmelerle vücuduma, böbreklerime vurdular. ‘Söylediklerimizi yaparsan, bizimle anlaşırsan sana imkan sağlarız’ diyerek, ‘ajanlık’ dayattılar. Ama ben bunu kabul etmedim. İşkenceler sonuçsuz kalınca tecavüz girişiminde bulundular. İç çamaşırımı indirerek, eldiven giyilmiş bir şekilde makatıma doğru bir girişimde bulunuldu. Çıplak haldeyken görüntülerimi çektiler (…) Bana ‘Seni kısırlaştıracağız’ deyip, penisime baskı uyguladılar. Zorla bana İstiklal Marşı’nı okutmak istediler. Uzun bir süre sonra gözlerim kapalı ve ellerim kelepçeli bir şekilde beni başka bir yere götürdüler. Diz üstü çöktürüp, mermi sürülen silahı kafama dayatıp, ‘şahadet getir’ dediler. İşkencelerden sonuç almayınca bana ‘Sana son kez yaşama hakkı veriyoruz. İstanbul’u terk etmezsen sana bir daha bu hakkı tanımayacağız’ dediler (…) Saat altı sularında Tuzla civarında beni bıraktılar. Hiçbir eşyamı vermediler, sadece iç çamaşırlarım üstümdeydi. Üzerimde bulunan 3.000 TL paranın yanı sıra telefonum ve sırt çantam kaçırılanlar tarafından alındı. İç çamaşırlarıyla otobanın kenarına, ormana bırakıldım. İki saat boyunca birilerine ulaşmaya çabaladım. Uzun süre bekledikten sonra oradan geçen bir İETT otobüsü beni aldı. Otobüste aileme telefon açarak, beni almalarını istedim.”

(08/226) Askerde İşkence ve Diğer Kötü Muameleye Maruz Kalan Kişi…

26 Ağustos 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden Kocaeli’deki Memduh Tağmaç Kışlası’nda zorunlu askerlik yapan Mehmet Ali Akşit isimli kişinin işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı öğrenildi.

Mehmet Ali Akşit maruz kaldığı işkence ve diğer kötü muameleye ilişkin yazdığı dilekçede şunları belirtmektedir: “16 Ağustos saat 21:00 sularında yatakhanede yatarken Teğmen R. T. gelerek beni nizamiye kapısına götürdü. Burada bana ‘Sen firar edecekmişsin’ diye bağırmaya başladı. Akabinde arkamda duran üç acil müdahale mangası askerine kurma kolu çektirip G3 silahlarını boynuma dayattırdı. Yarım saat bu şekilde nizamiyede bekledikten sonra saat 22:00 sularında beni eski bir soğuk hava deposuna götürdüler. Burada beni soydular. Üstümde sadece külot ve çorap kaldı. Sabah saat 6’ya kadar beni burada tuttular ve uyumama izin vermediler (…) Sabah eğitim alanına çıkarıp yağmurun altında bir kilometre boyunca yat-kalk, ördek yürüyüşü ve sürünme ile kötü muamelede bulundular. Halsizlikten ve yorgunluktan bitkin düşmem üzerine beni belimden araca bağladılar ve iki kilometreye yakın beni aracın arkasından koşturdular. Bunları yapan R. T. isimli teğmendir. Daha sonra kronik bronşit olduğumdan ilaçlarımı vermelerini istedim. İlaçları aç karnına içmek zorunda kaldığım için kusup bayılmışım.”

(08/227) Diyarbakır’da İşkence ve Diğer Kötü Muameleye Maruz Kalan Kişiler…

27 Ağustos 2021 tarihinde Diyarbakır’ın Kocaköy ilçesine bağlı Yazı kırsal mahallesinde jandarma tarafından yapılan ev baskınları sırasında gözaltına alınan 8 kişinin işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı öğrenildi. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen 8 kişinin İlçe Jandarma Karakolu’na götürüldüğü öğrenildi.

Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Saliha Narin, Rojda Narin, Ubeydullah Narin, Veysi Narin.

(08/228) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

27 Ağustos 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden Ağrı Patnos L Tipi Cezaevi’nde tutulan 5 mahpusun istekleri ve iradeleri dışında Erzurum Dumlu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ne sevk edildiği öğrenildi.

27 Ağustos 2021 Tarihinde basında yer alan haberlerden 13 Ağustos 2021 tarihinde tutuklanan HDP Muş İl Eş Başkanı Belma Nergiz’in isteği ve iradesi dışında Muş Cezaevi’nden Kayseri Bünyan Kadın Cezaevi’ne sevk edildiği öğrenildi.

(08/229) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından 26 Ağustos 2021 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları, ailesi ve vasisi tarafından 27 Ağustos 2021 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(08/230) Adana’da Alevilere Ayrımcı Saldırı…

26 Ağustos 2021 tarihinde Adana’nın Seyhan ilçesindeki Ova ve Uçak mahallelerinde Alevilerin yaşadığı bazı evlerin duvarına çarpı işareti çizildiği ve “Kızılbaş” yazıldığı öğrenildi.

(08/231) Van’da Gözaltına Alınan Kişiler…

24 Ağustos 2021 tarihinde Van’da gözaltına alınan 2 kişi (Mahsar Kurt ve Ramazan Duman) 26 Ağustos 2021 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla tutuklandı.

(08/232) Artvin’de Vicdani Retçinin Yargılandığı Davalar…

26 Ağustos 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, vicdani retçi Şendoğan Yazıcı hakkında “Askere gitmeyin, militarist düzenin bir parçası olmayın, askerlikten soğuyun, buz kessin ülkenin dört bir yanı, insanlık dışı uygulamaların milyonlarcasının yaşandığı, aşağılanmaları, rezillikleri yaşamayın ve yaşatmayın” şeklindeki sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek Artvin Borçka Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davada mahkemenin Şendoğan Yazıcı’yı ‘halkı askerlikten soğutma’ ve ‘Türkiye Cumhuriyeti devletini, TBMM’yi, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ve devletin yargı organlarını alenen aşağılama’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ suçlarından toplam 42 ay 6 gün hapis cezasıyla cezalandırdığı ve daha sonra bu cezayı 12 bin 957 TL para cezasına çevirdiği öğrenildi.

Yine 26 Ağustos 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden Şendoğan Yazıcı hakkında askere gitmeyip Askeri Ceza Kanunu’nun 63/1-d maddesine muhalefet ettiği iddiasıyla Artvin Borçka Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davada mahkemenin Şendoğan Yazıcı’yı 16 ay hapis cezası ile cezalandırdığı öğrenildi.

(08/233) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

27 Ağustos 2021 tarihinde Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 32 ilde düzenlenen operasyonlarda aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 30 kişi gözaltına alındı.

(08/234) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 26 Ağustos 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 257 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 19.616 olduğunu açıkladı.

Buna göre 26 Ağustos 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 55.469, vaka sayısı ise 6.293.297 oldu.

25 Ağustos 2021 tarihinde Antep’te Mahmut Ağdemir, Kırşehir’de Dr. Murat Tad ve Ankara’da Dr. İlham Atılgan olmak üzere 3 sağlık çalışanı Covid-19 salgını nedeniyle yaşamını yitirdi.

26 Ağustos 2021 tarihinde İzmir’de Dr. Harun Alper Yalınçetin Covid-19 salgını nedeniyle yaşamını yitirdi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.