26 Nisan 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

24

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

26 Nisan 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(04/309) Van’da İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

25 Nisan 2022 tarihinde Van’da Kürtçe şarkı söyleyerek yürüyen bir kişiye polis tarafından durdurularak ve GBT uygulaması yapılmak istendiği, çıkan tartışma sırasında bu kişinin polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve ters kelepçelenerek gözaltına alındığı öğrenildi.

(04/310) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

25 Nisan 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Manisa T Tipi Cezaevi’nde 1 mahpusun falaka işkencesine maruz kaldığı ve ayağından yaralandığı öğrenildi.

(04/311) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Cezaevinde açlık grevinde olan Sibel Balaç ve Gökhan Yıldırım’a dikkat çekmek için 26 Nisan 2022 tarihinde İstanbul’dan Ankara’ya yürümek isteyen 3 kişi (Erkan Yıldırım, Hüseyin Kütük ve Muhammet Akyıldız) İstanbul’un Kartal ilçesinde gözaltına alındı.

(04/312) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Çankaya Belediyesi’ndeki işine son verilen Yasin Keskin isimli bir kişinin işe geri alınma talebiyle 25 Nisan 2022 tarihinde belediye binası önünde yaptığı eyleme müdahale eden polis Yasin Keskin’i fiziksel şiddet kullanarak alandan uzaklaştırdı.

(04/313) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

“İşimi Geri İstiyorum” eylemi kapsamında Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 25 Nisan 2022 tarihinde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünden uzaklaştırdı.

(04/314) 1 Mayıs Kutlamalarına Yönelik Engellemeler ve Yasaklamalar…

25 Nisan 2022 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi Kuzey Kampüsü’nde 1 Mayıs için açılan standa özel güvenlik birimleri ve polis birlikte müdahale etti. Müdahale sırasında fiziksel şiddete maruz kalan bir öğrencinin yaralandığı ve ambülansla hastaneye kaldırıldığı öğrenildi. Fiziksel şiddete maruz kalan bir diğer öğrencinin ise kolundan yaralandığı bildirildi. Ayrıca 2 kişi de fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alındı.

(04/315) İzmir’de Gözaltına Alınan Dernek Yöneticisi…

Ege Tutuklu ve Hükümlü Yakınları Derneği (EGE-TUHAYDER) Eş Başkanı Nilay Güleser, 25 Nisan 2022 tarihinde İzmir’de evinin yakınındaki bir sokakta gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi. Nilay Güleser ifade işlemlerinin ardından aynı gün serbest bırakıldı.

(04/316) Çanakkale’de Gözaltına Alınan ESP, SGDF, SKM Üyeleri…

25 Nisan 2022 tarihinde Çanakkale’de yapılan ev baskınlarında aralarında Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) üyelerinin de olduğu 9 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanların isimleri: Öznur Çençik, Veysi Olan, Ozan Aksünger, Zeynep Altuntaş, Ömer Kadan, Mustafa Karataş, Yusuf Şahin, Kamuran Efe ve Ahmet Toprak.

(04/317) Ağrı’da Gözaltına Alınan HDP ve DBP Üye ve Yöneticileri…

22 Nisan 2022 tarihinde Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde gözaltına alınan 4 kişi [Hakların Demokratik Partisi (HDP) Doğubayazıt İlçe Eş Başkanı Gönül Öztürk, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Parti Meclisi Üyesi Abdullah Ekelik, HDP eski ilçe yöneticisi Bahattin Öztürk, Mustafa Taşdemir] 25 Nisan 2022 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandı.

(04/318) Batman’da Gözaltına Alınan Kişi…

Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz’ın 10 Nisan 2022 tarihinde Batman’da yaptığı esnaf ziyaret sırasında kendisine “Öcalan’a terörist diyorsanız 40 milyon Kürt var hepsine terörist diyorsunuz demektir” diyen bir kişi ‘örgüt propagandası yaptığı’ iddiasıyla 26 Nisan 2022 tarihinde polis tarafından gözaltına alındı.

(04/319) Gezi Davası…

17 kişi hakkında 2013 yılındaki Gezi Parkı eylemleri nedeniyle İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 25 Nisan 2022 tarihinde görüldü.

Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Can Atalay, Hakan Altınay, Mine Özerden, Yiğit Ali Ekmekçi ve Tayfun Kahraman duruşmaya katıldı.

Savunmaların ardından mahkeme Osman Kavala’yı ‘hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme ‘casusluk’ iddiasıyla ilgili olarak ise Osman Kavala’nın beraatına karar verdi.

Mahkeme Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Yiğit Ali Ekmekçi’yi ‘hükümeti ortadan kaldırmaya yardım etme’ suçundan 18 yıl hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme ayrıca 7 kişi hakkında tutuklama kararı verdi.

Mahkeme heyetinde bulunan bir hakimin “dosya içeriğinde dinleme kayıtlarından başka delil olmadığı ve dosyadaki şekliyle dinleme kayıtlarının kanuna ve hukuka aykırı delil niteliğinde bulundukları” gerekçesiyle karara muhalefet şerhi koyduğu öğrenildi.

Gezi Davası olarak bilinen davada verilen beraat kararının Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından bozulması üzerine davanın yeniden görülmesine başlanmış ve 8 Ekim 2021 tarihinde Çarşı Davası olarak bilinen davayla birleştirilmesi ile davada yargılananların sayısı 52 olmuştu. Ancak mahkeme 21 Şubat 2022 tarihinde görülen duruşmada dosyaların yeniden ayrılmasına hükmetmişti. 1 Kasım 2017 tarihinde tutuklanan Osman Kavala, Gezi eylemleri ile ilgili davada 18 Şubat 2020 tarihinde verilen beraat kararına rağmen, hakkında 2016 yılındaki darbe girişimi ile ilgili açılan başka bir soruşturma gerekçe gösterilerek cezaevinden tahliye edilmeden yeniden tutuklanmıştı.

(04/320) Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş hakkında ‘örgüt üyesi olmak’, ‘halkı kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne kışkırtmak’, ‘kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmamak’ ve ‘suç işlemeye alenen tahrik’ iddialarıyla Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 26 Nisan 2022 tarihinde devam edildi.

Meral Danış Beştaş’ın avukatı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılması ile ilgili verdiği ihlal kararını gerekçe göstererek yargılamanın düşürülmesi talebinde bulundu. Mahkeme talebin reddine karar vererek duruşmayı 27 Ekim 2022 tarihine erteledi.

(04/321) Diyarbakır’da Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca hakkında 2015 ile 2016 yıllarında katıldığı toplantılar ve açıklamaları nedeniyle ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 26 Nisan 2022 tarihinde devam edildi.

Feleknas Uca’nın avukatı, AİHM’in milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılması ile ilgili verdiği ihlal kararını gerekçe göstererek yargılamanın düşürülmesi talebinde bulundu. Mahkeme talebin reddine karar vererek duruşmayı 11 Ekim 2022 tarihine erteledi.

(04/322) Birol Yıldırım Davası…

1’i tutuklu 12 polis memuru hakkında Birol Yıldırım’ın 5 Haziran 2021 tarihinde İstanbul’un Esenyurt ilçesinde polis merkezinde yaşamını yitirmesi ile ilgili açılan davanın görülmesine İstanbul Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 25 Nisan 2022 tarihinde devam edildi.

Gazetecilerin duruşma salonuna alınmadığı öğrenildi. Savunmaların ardından mahkeme tutuklu polis memuru İ. S.’nin tahliyesine karar verdi ve duruşmayı 19 Eylül 2022 tarihine erteledi.

(04/323) Çanakkale’de Polis Tarafından Basılan Kültür Merkezi…

Çanakkale’de bulunan Düş Yolcuları Gençlik Kültür Evi 25 Nisan 2022 tarihinde polis tarafından basıldı.

(04/324) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 25 Nisan 2022 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 15 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 2.604 olduğunu açıkladı.

Buna göre 25 Nisan 2022 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 98.706, vaka sayısı ise 15.021.151 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.