26 Kasım 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

122

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

26 Kasım 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(11/288) İzmir’de Polisin Fiziksel Şiddetine Maruz Kalan Kişi…

13 Kasım 2020 tarihinde İzmir’in Konak ilçesinde kendisine kimlik soran polislerin fiziksel şiddetine maruz kalarak kalp krizi geçiren Mehmet Şerif Coşkun (25), 25 Kasım 2020 tarihinde tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Bir görgü tanığı basında yer alan açıklamasında şunları belirtmişti: “Cuma günü dükkanındaydı. Arabayı park etmek için çıkmıştı. O esnada yunus polisler geldi ve GBT yapmak istediklerini söyledi. Şerif de ‘Arabayı park edeyim, yaparsınız’ dedi. 6 yunus polisi hiçbir şey yapmadığı halde Şerif’i araçtan indirip dövmeye başladı. Yerde yatarken biber gazı sıkıp, tekmelediler. Olay esnasında kalabalık oluştu, bizler polislerin şiddetini durdurmaya çalıştık. Fakat bize de şiddet uyguladılar. Tüm bunları telefonuyla kameraya çeken arkadaşımın elinden telefonu alıp, görüntüleri sildiler. Daha sonra ben bir kaç dakikalık video çektim. Bunu da silmek istediler ama telefonumu vermedim.”

(11/289) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

25 Kasım 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Malatya Akçadağ Cezaevi’nde mahpuslara verilen yemeğin az olduğu, koğuşlardaki kaloriferlerin yanmadığı, gönderilen kışlık elbiselerin mahpuslara verilmediği öğrenildi.

(11/290) 25 Kasım Eylemlerine Yönelik Müdahaleler ve Engellemeler…

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü kapsamında:

Adana’da Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi ve Adana Kadın Platformu tarafından yapılmak istenen yürüyüşe polis tarafından Covid-19 kapsamında alınan tedbirler gerekçe gösterilerek izin verilmedi.

Ankara Kadın Platformu tarafından Ankara’da yapılmak istenen yürüyüşe polis tarafından Covid-19 kapsamında alınan tedbirler gerekçe gösterilerek izin verilmedi. Polis yürüyüş yapmakta ısrar eden kadınlara müdahale etti.

İstanbul Taksim’de Kadın Komiteleri tarafından yapılmak istenen yürüyüşe ve basın açıklamasına polis tarafından izin verilmedi. Polis barikatı önünde oturma eylemi yapan kadınları yaklaşık 5 saat boyunca abluka altına alan polis, daha sonra 10 kadını fiziksel şiddet kullanarak ve ters kelepçeleyerek gözaltına aldı. Müdahale sırasında 1 kadının ise yaralandığı öğrenildi. Gözaltına alınanların avukatlarıyla görüşmesine izin verilmediği ve ters kelepçeli halde araç içinde bekletildikleri bildirildi. Polis, ayrıca haber takibi yapan gazetecilerin görüntü almasına izin vermedi.

Van’da Gelecek Partisi tarafından yapılmak istenen basın açıklamasına polis tarafından izin verilmedi.

(11/291) Karaman’da İşçi Eylemine Polis Müdahalesi…

Ödenmeyen ücret ve tazminatları için Karaman’ın Ermenek ilçesinden Ankara’ya yürümek isteyen maden işçilerine tazyikli su ve biber gazı ile müdahale eden polis aralarında Bağımsız Maden-İş Genel Başkanı Tahir Çetin’in de olduğu 30 kişiyi gözaltına aldı. Müdahale sırasında 1 kişinin yaralandığı öğrenildi.

(11/292) Bursa’da Gözaltına Alınan Avukatlar…

25 Kasım 2020 tarihinde Bursa’da jandarma tarafından yapılan ev baskınlarında Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi 2 avukat (Cahit Kırkazak ve Mehmet Deniz Büyük) gözaltına alındı. Hakkında gözaltı kararı verilen avukat İbrahim Fatih Korhan’ın ise evinde bulunmadığı için gözaltına alınmadığı öğrenildi. Gözaltına alınan avukatların Otosansit Jandarma Karakolu’na götürüldüğü bildirildi.

(11/293) Van’da Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçesiyle Tutuklanan Kişi…

22 Kasım 2020 tarihinde Van’da sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alınan Reber Mazlum Safran isimli üniversite öğrencisi, 25 Kasım 2020 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

(11/294) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Kişi…

24 Kasım 2020 tarihinde HDP Diyarbakır il binası önünde oturma eylemi yapan kişilerle yaşadığı tartışma sonrasında gözaltına alınan Suna Balta isimli kişi 25 Kasım 2020 tarihinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(11/295) Antep’te Siyasi Parti, Dernek Üye ve Yöneticilerinin, Belediye Meclis Üyelerinin Yargılandığı Dava…

Aralarında HDP, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), İnsan Hakları Derneği (İHD), Barış Anneleri Meclisi üye ve yöneticilerinin, avukatların yer aldığı 18’i tutuklu 29 kişi hakkında Antep Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame Antep 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İlk duruşma 4 Ocak 2021 tarihinde yapılacak.

İddianamede bu kişilerin parti ve dernek faaliyetleri gerekçe gösterilerek ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan cezalandırılmaları istenmektedir.

(11/296) Balıkesir’de Yargılanan Kişiler…

5 kişi hakkında 10 Ekim Katliamı’nın birinci yıldönümünde Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde düzenlenen anma etkinliğinde atılan sloganlar gerekçe gösterilerek Ayvalık 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 25 Kasım 2020 tarihinde görüldü.

Mahkeme Emek Partisi Balıkesir İl Başkanı Cemil Tosunoğlu, Ömer Aslan, Halis Çalık, Hasan Elmacı ve Evren Nesil Çalık’ı ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçundan ayrı ayrı 1 yıl 3 ay 16 gün hapis cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

(11/297) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 24 Kasım 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 168 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 6.814 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 28.351 olduğu belirtildi.

Buna göre 24 Kasım 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 12.840, hasta sayısı ise 467.730 oldu.

25 Kasım 2020 tarihinde Eskişehir’de Mehmet Say isimli 1 sağlık çalışanının Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB), 25 Kasım 2020 itibarıyla Covid-19 salgını nedeniyle ülke genelinde yaşamını yitiren sağlık çalışanı sayısının 180 olduğunu açıkladı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.