26 – 28 Mart 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

30

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

(03/250) İzmir’de Ölen Asker…

Milli Savunma Bakanlığı İzmir’de bulunan Hava Eğitim Komutanlığı’nda görevli bir askerin (uzman çavuş Mahmut Güneş) 24 Mart 2022 tarihinde eğitim alanındaki silah kazası sonucu öldüğünü duyurdu.

(03/251) Urfa’da Şüpheli Biçimde Yaşamını Yitiren Çocuk…

26 Mart 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Urfa’nın Eyyübiye ilçesine bağlı Micit (Çalışkan) mahallesinde 16 yaşındaki Muharrem Aksem’in, 24 Mart 2022 tarihinde özel harekat polislerinin atış talimi yaptığı alanda uzuvları kopmuş ve çok sayıda mermi veya şarapnel parçası isabet etmiş şekilde ölü bulunduğu öğrenildi. Urfa Valiliği tarafından 26 Mart 2022 tarihinde yapılan açıklamada şöyle denildi: “Bölgenin Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğümüzce 2005 yılından bu yana resmî atış ve eğitim yeri olarak kullanıldığı, şüpheli ölüm olayının söz konusu alanın yaklaşık 300 metre dışında yaşandığı ve olay günü İl Emniyet Müdürlüğü personelinin sabah vakitlerinde alana gelip, eğitimi tamamladıktan sonra saat 15:08’de atış alandan ayrıldıkları PTS kayıtları, güvenlik kameraları ve alınan beyanlardan anlaşılmıştır. Ayrıca, yapılan otopsi incelemesinde; maktulün vücudunda mermi giriş çıkışının bulunmadığı, vücudun değişik yerlerinde metal parçaları olduğu anlaşılmıştır.  Bu verilerden hareketle, maktulün saat 17:30’dan sonraki bir saatte arazide bulmuş olabileceği bir cismin infilak etmesi sonucunda hayatını kaybettiği değerlendirilmektedir”.

Muharrem Aksem’in amcası Bakır Aksem, basında yer alan ifadelerinde şunları belirtti: “Burada ne bir uyarı var ne poligon var. Karşı tepeden buraya, buradan da oraya ateş ediyorlar. (…) Akşama kadar da burada atış oluyordu. Emniyet teşkilatından başka hiçbir şeyden şüphelenmiyoruz. Paramparçaydı cenaze. Patlayıcı madde olabilir, silah olabilir. Halen orada patlamamış el bombası gibi maddeler var.”

(03/252) Van’da İşkence ve Kötü Muameleye Maruz Kalan Kişiler…

25 Mart 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, 20 Mart 2022 tarihinde Van’ın İpekyolu ilçesine bağlı Hacıbekir (Xaçort) mahallesinde polis tarafından durdurulan 4 kişinin (Yakup Pekel, Ersin Pekel, Muhammed Balıkçı ve Civan Şakar) polisin işkence ve kötü muamelesine maruz kaldıkları öğrenildi. Basında yer alan haberlerde polisin silah dipçiği ile kalbine vurduğu Yakup Pekel’in krizi geçirdiği iddia edildi, gelen ambulansın Yakup Pekel’e müdahale etmesinin polis tarafından engellendiği belirtildi. Söz konusu 4 kişinin gözaltına alınarak Van Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldükleri bildirildi.

(03/253) Mardin’de Kaçırılma Girişimine Maruz Kalan DBP Yöneticisi…

25 Mart 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden Mardin’de Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Kızıltepe İlçe Eş Başkanı ve Kızıltepe Newroz Tertip Komitesi üyesi Mahmut Damar’ın, 17 Mart 2022 tarihinde kimliği belirsiz kişiler tarafından iki araçla takip edildiği ve kaçırılmaya çalışıldığı öğrenildi.

(03/254) Cezaevinde İşkence ve Kötü Muamele…

25 Mart 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Samsun Bafra T Tipi Cezaevi’nde tutulan Emir Karakum’un cezaevindeki ihlallere karşı çıktığı için 4 ay ziyaret yasağı, 1 ay telefon hakkından mahrumiyet ve 5 gün hücre cezası ile cezalandırıldığı öğrenildi.

26 Mart 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan 6 mahpusun (Talat Şanlı, Mecit Şahinkaya, Akil Nergüz, Yusuf Kenan Dinçer, Taner Korkmaz ve Murat Kaymaz) tek kişilik hücrelerde tutuldukları, mahpuslara gönderilen dergi ve gazetelerin verilmediği, haftada 10 saat olan sohbet hakkının engellendiği, Halk TV ve TELE 1 kanallarının izlenmesinin engellendiği, maruz kaldıkları hak ihlallerine karşı havalandırma duvarlarına yazı yazdığı gerekçesiyle 1 mahpusun (Yusuf Kenan Dinçer) 1 ay süreyle ziyaret hakkından mahrumiyet cezasıyla cezalandırıldığı, 1 mahpusa (Akik Nergüz) gönderilen eldiven ve kaşkolün “intihar edebileceği” gerekçesiyle kendisine verilmediği öğrenildi.

26 Mart 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden Denizli D ve T Tipi cezaevlerinde mahpuslara verilen yiyeceğin yetersiz olduğu öğrenildi.

(03/255) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpus…

26 Mart 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulan hasta mahpus Tenzile Acar’ın kelepçeli muayene dayatmasını kabul etmediği için tedavi edilmediği öğrenildi.

(03/256) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi ve vasisi ile İmralı Cezaevi’nde tutulan Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın aileleri ve vasileri tarafından 25 Mart 2022 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(03/257) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Şişli Belediyesi’nde çalışırken işlerine son verilen işçilerin 25 Mart 2022 tarihinde Ankara’da Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi önünde yaptığı nöbet eylemine müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak parti binasının önünden uzaklaştırdı.

(03/258) İstanbul’da Anmaya Polis Müdahalesi…

27 Mart 2022 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesinde Dev-Lis ve Dev-Güç üyeleri tarafından Kızıldere’de öldürülenleri anmak için yapılmak istenen basın açıklamasına polis müdahale etti ve 6 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Gözaltına alınanların isimleri: Enes Gürtekin, Candaş İşcan, Yusuf Turan, Sedef Özer, Eren Kaya ve Umut Doğan.

(03/259) Amasya’da Etkinliğe Saldırı…

27 Mart 2022 tarihinde Amasya’da Sol Parti tarafından düzenlenen edebiyat söyleşisine ülkücü oldukları iddia edilen 20 kişilik bir grubun cam şişe, koltuk gibi cisimlerle saldırıda bulunduğu, saldırı sonucunda 3 kişinin yaralandığı öğrenildi.

(03/260) Newroz Kutlamaları Gerekçesiyle Gözlatılar…

25 Mart 2022 tarihinde Tekirdağ’da yapılan ev baskınlarında Newroz kutlamasında “örgüt propagandası yapıldığı” gerekçesiyle 10 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri: Newroz tertip komitesinden Nesip Güneş, Mehmet Kartal, Önal Yağmur, Tuncay Akan, Rıdvan Ulaşman, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Tekirdağ İl Başkanı İsmail Üztok, Emek Partisi (EMEP) Çorlu İlçe Başkanı Erdal Koçer, Remziye Korkmaz ve Erkan Atalay.

(03/261) Bolu Merkezli Soruşturma Kapsamında Gözaltına Alınan Kişiler…

22 Mart 2022 tarihinde Bolu merkezli bir soruşturma kapsamında Ankara, Diyarbakır, Adana ve İstanbul’da gözaltına alınan 18 kişiden 7’si 25 Mart 2022 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 11 kişi 24 Mart 2022 tarihinde adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı

(03/262) Şırnak’ta Gözaltına Alınan Kişiler…

23 Mart 2022 tarihinde Şırnak’ın Cizre ve Güçlükonak ilçelerinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 5 kişi (Kasım Dayar, Abdullah Akman, Sait Acar, Vasfiye Elik, Sait İlhan) 25 Mart 2022 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

(03/263) Şırnak’ta Gözaltına Alınan Kişiler…

Şırnak’ın Güçlükonak ilçesine bağlı Demirboğaz köyünde jandarma tarafından 26 Mart 2022 tarihinde yapılan ev baskınlarında 4 kişi (Habeş Ergin, Hanım Ergin ve isimleri öğrenilemeyen 2 kişi) gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(03/264) Mardin’de Gözaltına Alınan Kişiler…

23 Mart 2022 tarihinde Mardin’in Dargeçit ilçesinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 9 kişi, sevk edildikleri mahkeme tarafından 25 Mart 2022 tarihinde serbest bırakıldı.

(03/265) Diyarbakır’da Belediye Eş Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinin HDP’li Belediye Eş Başkanı Necla Tamriş hakkında Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 25 Mart 2022 tarihinde devam edildi.

Esas hakkında mütalaasını açıklayan savcılık Necla Tamriş’in ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan cezalandırılmasını talep etti. Mahkeme duruşmayı 8 Haziran 2022 tarihine erteledi.

Necla Tamriş, 15 Haziran 2021 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınmıştı.

(03/266) Diyarbakır’da Belediye Meclisi Üyesinin Yargılandığı Dava…

Eğil ilçesinin HDP’li Belediye Meclisi üyesi Bahar Karakaş Uluğ hakkında Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 25 Mart 2022 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 3 Haziran 2022 tarihine erteledi.

Bahar Karakaş, 15 Haziran 2021 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınmıştı.

(03/267) Diyarbakır’da Yargılanan Gazeteci…

27 Mart 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, gazeteci Beritan Canözer tarafından kendisine ait olmayan bir sosyal medya hesabından yapılan paylaşımlar gerekçe gösterilerek Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamenin Diyarbakır 4. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildiği öğrenildi. Davanın ilk duruşması 31 Mart 2022 tarihinde görülecek.

(03/268) Ankara’da Yargılanan Kişiler…

25 Mart 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, 2 Şubat 2021 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanı tarafından rektör atanmasını protesto etmek için Ankara’da yapılan basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde gözaltına alınan ve haklarında Ankara 16. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açılan 21 kişiden 16’sına Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen yazıda gözaltı aracına hasar verdikleri iddia edilerek her bir kişiden aracın tamir masrafı olarak 2 bin 714 TL istendiği öğrenildi. Dava dosyasına eklenen söz konusu yazıda Emniyet Genel Müdürlüğü, paranın olay gününden bu yana işleyen faiziyle birlikte tek seferde belirtilen hesap numarasına yatırılmaması durumunda hukuki sürecin başlatılacağını belirtmektedir.

(03/269) Rize’de Cumhurbaşkanı’na Hakaret Gerekçesiyle Yargılanan Kişi…

Mehmet Ali Sancaktutan isimli bir kişi hakkında bir sokak röportajındaki sözleriyle ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği’ gerekçesiyle Rize 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 24 Mart 2022 tarihinde görüldü. Mahkeme Mehmet Ali Sancaktutan’ın beratına hükmetti.

(03/270) Denizli’de Haklarında Soruşturma Açılan Kişiler…

26 Mart 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Denizli Cumhuriyet Savcılığı tarafından cezaevindeki yakınlarına para gönderdikleri gerekçesiyle aralarında Tutuklu ve Hükümlü Aileler ile Yardımlaşma Derneği (TUHAYDER) Denizli temsilcisi Muhlis Kayar’ın da bulunduğu 4 kişi hakkında soruşturma başlattığı öğrenildi.

(03/271) Urfa’da Yargılanan Kişiler…

25 Mart 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında 5 Mart 2017 tarihinde Urfa’da yapılmak istenen yürüyüşe yönelik polis müdahalesinde gözaltına alınan 21 kişi hakkında Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamenin Urfa 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildiği öğrenildi. 21 kişi hakkında ‘kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme, yönetme, bunların hareketlerine katılma’ ve ‘zincirleme şekilde kamu görevlisine hakaret’ iddialarıyla açılan davanın ilk duruşması 6 Eylül 2022 tarihinde görülecek.

(03/272) Urfa’da İşkence ve Kötü Muamele Soruşturması…

27 Mart 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, 2012 yılında Urfa’da düzenlenen Newroz kutlamaları sırasında işkence ve kötü muameleyle gözaltına alınan avukatlar Hidayet Enmek, Eyüp Sabri Tinaş ve Mehmet Emin Uyguner tarafından Urfa Cumhuriyet Savcılığı’na 2016 yılında yapılan suç duyurusunun, zaman aşımı nedeniyle takipsizlikle sonuçlandığı öğrenildi.

(03/273) Mersin’de HDP Binasına Saldırı…

27 Mart 2022 tarihinde Mersin’de Halkların Demokratik Partisi (HDP) Erdemli ilçe binasına kimliği belirsiz kişi veya kişilerce silahlı saldırıda bulunulduğu öğrenildi. Saldırı sonucunda binada maddi hasar meydana geldiği bildirildi.

(03/274) Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nin Kayyum Kararı…

24 Mart 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Avrupa Konseyi’nin alt kollarından Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nin Türkiye’de belediyelere kayyum atanmasının uluslararası hukuka aykırı olduğunu belirten bir karar aldığı öğrenildi. Kararda, Türkiye’den terörizm tanımını değiştirmesinin, belediye başkanlarını mahkeme kararı olmadan görevden almamasının ve belediye başkanlarının görevlerinin etkin bir şekilde yerine getirmelerinin sağlanmasının istendiği öğrenildi.

31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerden sonra, HDP’li 3 büyükşehir, 5 il, 34 ilçe, 7 belde belediyesi olmak üzere 49 belediyeye, CHP’li 1 ilçe belediyesine kayyım atandı.

(03/275) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Özgür Gelecek dergisine ait ozgurgelecek33.net internet sitesine Diyarbakır 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 25 Mart 2022 tarihli kararıyla erişimin engellendiği öğrenildi.

(03/276) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İller…

Urfa Valiliği 25 Mart 2022 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde miting, açık hava toplantıları, gösteri yürüyüşleri, oturma eylemi, protesto eylemi, açlık grevi, çadır kurma, basın açıklamaları, her türlü stant açma, imza toplama el ilanı, bildiri, broşür dağıtma, afiş, poster asma ve benzeri eylem ve etkinliklerin 25 Mart 2022 itibarıyla 15 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

Diyarbakır Valiliği 26 Mart 2022 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde miting, açık hava toplantıları, gösteri yürüyüşleri, oturma eylemi, protesto eylemi, açlık grevi, çadır kurma, basın açıklamaları, her türlü stant açma, imza toplama el ilanı, bildiri, broşür dağıtma, afiş, poster asma ve benzeri eylem ve etkinliklerin 26 Mart 2022 itibarıyla 10 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

(03/277) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 25 Mart 2022 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 68 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 15.303 olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 26 Mart 2022 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 70 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 13.849 olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 27 Mart 2022 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 64 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 11.194 olduğunu açıkladı.

Buna göre 27 Mart 2022 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 97.800, vaka sayısı ise 14.800.677 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.