25 Şubat 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

93

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

25 Şubat 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(02/324) Antalya’da Saldırıya Uğrayan Video Muhabiri…

İlave TV isimli Youtube kanalı için sokak röportajları yapan Arif Kocabıyık’ın 24 Şubat 2022 tarihinde Antalya’da Ülkü Ocakları üyesi oldukları iddia edilen bir grubun saldırısına uğradığı öğrenildi.

(02/325) Muğla’da Saldırıya Uğrayan Gazeteci…

Korkusuz yazarı Memduh Bayraktaroğlu’nun Muğla’nın Ula ilçesindeki evine 24 Şubat 2022 tarihinde Ülkü Ocakları üyesi olduğu iddia edilen bir grubun saldırdığı, Memduh Bayraktaroğlu’nun jandarmayı araması üzerine saldırganların eve giremeden evin çevresinden ayrıldığı öğrenildi.

Memduh Bayraktaroğlu’nun birkaç gün önce Ülkü Ocakları Genel Başkanı tarafından sosyal medya üzerinden tehdit edilmişti.

Memduh Bayraktaroğlu saldırı girişimi ile ilgili basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Bu gece saat 23.01’de bir grup eli sopalı yüzleri beyaz bezle örtülü evimin kapısına gelip çiçek getirdiklerini söylediler. Çiçekçinin telefonunu istedim telefon numarası veremeyince şüphelendim (…) Akyaka Jandarma Karakol Komutanlığı’nı aradım ve evime 5-6 kişilik bir grubun baskın yaptığını kapımı tekmeleyerek zorla evime girmek istediklerini söyledim. Jandarma Komutanı da yüksek sesle konuşunca yardım çağırdığımı anladılar ve hep birlikte bahçemizi koşarak terk ettiler.”

(02/326) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

24 Şubat 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Afyon Bolvadin T Tipi Cezaevi’nde tutulan Hamgin Karakaş ve ismi öğrenilemeyen bir diğer siyasi bir mahpusun infaz koruma memurları tarafından zorla bağımsızlar koğuşuna götürüldüğü ve orada infaz koruma memurlarının askeri nizamda sayım dayatmasını kabul etmedikleri gerekçesiyle işkenceye maruz kaldıkları ve ölümle tehdit edildikleri öğrenildi. Hamgin Karakaş’ın annesi, oğlu ile yaptığı telefon görüşmesi sonrasında şu açıklamayı yaptı: “Oğlum sayım sırasında elini masaya koymuş. Gardiyanlar oğluma, ‘askeri nizamda duracaksınız’ diyerek, elini masadan kaldırmasını istemiş. Oğlum da ‘Ben sizin askeriniz değilim, ben adli değilim, ben siyasiyim. Bana bunları dayatamazsınız. Kabul etmiyorum’ demiş. Daha sonra çok sayıda gardiyan gelip oğlum ve arkadaşının ellerini kelepçeleyerek, koğuştan çıkarmış. Hamgin ve arkadaşını yere yatırıp, ‘Bizim dediklerimizi yapacaksınız. Yoksa başınızı keseriz. Diğerleri bizim askerimiz gibi davranıyor. Siz de bizim askerimiz gibi davranacaksınız’ diye tehdit etmişler”.

24 Şubat 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden Kırıkkale Keskin T Tipi Cezaevi’nde mahpusların kaldığı koğuşlardaki kaloriferlerin yeterince yakılmadığı öğrenildi.

24 Şubat 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kayseri Bünyan T Tipi Cezaevi’nde siyasi mahpusların İstiklal Marşı okuma dayatmasına maruz kaldığı, bunu kabul etmeyen mahpusların işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı öğrenildi.

(02/327) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpuslar…

24 Şubat 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden Adana Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nde ağız içi arama dayatmasını kabul etmeyen mahpusların hastane sevkinin yapılmadığı öğrenildi. Haberde ayrıca

25 Şubat 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden İzmir Kırıklar 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde Covid-19 testi pozitif çıkan 74 mahpusa tedavileri için ilaç verilmediği öğrenildi.

(02/328) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından 24 Şubat 2022 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi ve vasisi ile İmralı Cezaevi’nde tutulan Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın aileleri ve vasileri tarafından 25 Şubat 2022 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(02/329) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısını protesto etmek için 24 Şubat 2022 tarihinde Ankara’da Rusya Büyükelçiliği’nin önünde basın açıklaması yapmak isteyen Karala isimli gruba müdahale eden polis 6 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(02/330) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Şişli Belediyesi’nde çalışırken işlerine son verilen işçilerin 24 Şubat 2022 tarihinde Ankara’da Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi önünde yaptığı nöbet eylemine müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak parti binasının önünden uzaklaştırdı.

(02/331) Ankara’da Polisin Müdahale Ettiği Kişiler…

24 Şubat 2022 tarihinde, 5 Ocak 2020 tarihinde Tunceli’de kaybolan ve o tarihten beri kendisinden haber alınamayan Gülistan Doku’nun annesi, babası ve ablasının Adalet Bakanı ile görüşmek üzere bakanlık binasına gitmesine polis tarafından izin verilmedi. Polisin Doku ailesinin kaldıkları otelden dışarı çıkmasına fiziksel şiddet kullanarak izin vermediği bildirildi. Ayrıca polisin gazetecilere de müdahale ederek onları otelin çevresinden uzaklaştırdığı öğrenildi.

Daha sonra kaldıkları otelden çıkarak Adalet Bakanlığı binasına gitmek isteyen Doku ailesi mensuplarına polis bir kez daha fiziksel şiddet kullanarak müdahale etti. Müdahale sonucu Gülistan Doku’nun ablası Aygül Doku’nun bayıldığı öğrenildi.

(02/332) İstanbul’da Gözaltına Alınan SYKP Yöneticisi…

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) İstanbul İl Eş Başkanı Roni Gören, 25 Şubat 2022 tarihinde İstanbul’da gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(02/333) Diyarbakır’da Yargılanan Gazeteci…

Gazeteci Kibriye Evren hakkında Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 24 Şubat 2022 tarihinde devam edildi.

İddianamede Kibriye Evren’in ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir.

Mahkeme, dava dosyasının Kibriye Evren hakkında Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılmış başka bir dava ile birleştirilmesine karar verdi.

Kibriye Evren, aralarında gazeteci ve siyasetçilerin bulunduğu 142 kişinin gözaltına alındığı operasyonun ardından 9 Ekim 2018 tarihinde Diyarbakır’da tutuklanmıştı. Kibriye Evren yargılandığı davanın 12 Kasım 2019 tarihinde görülen ilk duruşmasında serbest bırakılmıştı.

(02/334) Diyarbakır’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Amerika merkezli Vice News muhabiri Jacop Philip John Gıngell Hanrahan, kameraman Philip John Pendlebury ile onlarla birlikte çalışan tercüman Mohamed İsmael Rasool ve şoför Abdurrahman Direkçi hakkında Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 24 Şubat 2022 tarihinde devam edildi.

Mahkeme gazetecilerin İngiltere’de istinabe yoluyla alınan ifadelerinin mahkemeye gönderilmesinin beklenmesine karar vererek duruşmayı 26 Mayıs 2022 tarihine erteledi.

Sokağa çıkma yasaklarının ilan edildiği Cizre, Silopi, Nusaybin ve Sur’da yaşananlara ilişkin belgesel çekimi yapmak amacıyla Diyarbakır’a gelen Vice News muhabiri Jacop Philip John Gıngell Hanrahan ve kameraman Philip John Pendlebury ile tercüman Mohamed İsmael Rasool ve şoför Abdurrahman Direkçi, 28 Ağustos 2015 tarihinde konakladıkları otele yapılan baskın sonrası gözaltına alınmışlardı. İngiltere vatandaşı gazeteciler ve tercüman ’örgüte yardım etmek’ iddiasıyla tutuklanmış, şoför ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. İngiliz gazeteciler 3 Eylül 2015 tarihinde serbest bırakılmışlar ve sonrasında sınır dışı edilmişlerdi. Irak vatandaşı tercüman ise 4 Ocak 2016 tarihinde tahliye edilmişti.

(02/335) Diyarbakır’da ESP Yöneticisinin Yargılandığı Dava…

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran hakkında Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 24 Şubat 2022 tarihinde devam edildi.

İddianamede Beycan Taşkıran’ın ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan cezalandırılması istenmektedir.

Mahkeme duruşmayı 9 Haziran 2022 tarihine erteledi.

(02/336) Urfa’da Avukatların Yargılandığı Dava…

2012 yılında Urfa’da düzenlenen Newroz kutlamaları sırasında fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alınan avukatlar Hidayet Enmek, Eyüp Sabri Tinaş ve Mehmet Emin Uyguner hakkında ‘devlet memuruna hakaret’, ‘görevi yaptırmamak için direnme’ iddialarıyla Urfa 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 24 Şubat 2022 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 28 Mart 2022 tarihine erteledi.

(02/337) İstanbul’da Yargılanan Kişiler…

2’si gazeteci 13 kişi hakkında cezaevlerindeki açlık grevi ile ilgili 10 Mayıs 2019 tarihinde İstanbul Bakırköy Kadın Cezaevi önünde yapılan eylem nedeniyle İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 24 Şubat 2022 tarihinde devam edildi.

Duruşmayı izleyen gazetecilerin Covid-19 salgını gerekçe gösterilerek duruşma salonundan çıkartıldığı öğrenildi. Savunmaların ve tanık ifadelerinin ardından mahkeme 13 kişi hakkında yurtdışı yasağının kaldırılmasına, 13 kişinin duruşmalardan vareste tutulmasına, gazetecilere ait dijital materyalin geri verilmesine karar vererek duruşmayı 28 Haziran 2022 tarihine erteledi.

(02/338) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

24 Şubat2022 tarihinde Edirne merkezli bir soruşturma kapsamında 9 ilde düzenlenen operasyonlarda 13 kişi gözaltına alındı.

25 Şubat 2022 tarihinde İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 9 ilde düzenlenen operasyonlarda 31 kişi gözaltına alındı.

(02/339) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 24 Şubat 2022 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 281 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 79.708 olduğunu açıkladı.

Buna göre 24 Şubat 2022 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 93.539, vaka sayısı ise 13.841.889 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.