25 Şubat 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

97

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

25 Şubat 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(02/327) Cezaevinde İntihar İddiası…

Tutulduğu Van F tipi Cezaevi’nde intihar girişiminde bulunduğu iddia edilen Ramazan Akbaşlı (55) isimli mahpus,  tedavisinin devam ettiği Van Dursun Odabaşı Hastanesi yoğun bakım servisinde 24 Şubat 2021 tarihinde yaşamını yitirdi.

(02/328) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

24 Şubat 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Edirne F Tipi Cezaevi’nde adil yargılanma talebiyle 213 gün sürdürdüğü ölüm orucunun ardından 3 Eylül 2020 tarihinde Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin infazının iyileşinceye kadar durdurulması yönündeki kararıyla tahliye edilen ve 9 Aralık 2020 tarihinde Edirne’de gözaltına alınarak tutuklanan avukat Aytaç Ünsal hakkında, tutulduğu koğuşun sosyal mesafe kurallarına uymayan ve maske ile eldiven takmayan infaz koruma memurları tarafından aranmasına itiraz ettiği gerekçesiyle disiplin soruşturması açıldığı ve Aytaç Ünsal’a 1 gün hücre cezası verildiği öğrenildi. Haberde ayrıca Aytaç Ünsal’a verilecek kitap sayısının yılda 20 kitap ile sınırlandığı, gazetecilere ve milletvekillerine yazdığı mektupların “sakıncalı” oldukları gerekçesiyle gönderilmediği belirtildi.

(02/329) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpus…

24 Şubat 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Edirne F Tipi Cezaevi’nde adil yargılanma talebiyle 213 gün sürdürdüğü ölüm orucunun ardından 3 Eylül 2020 tarihinde Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin infazının iyileşinceye kadar durdurulması yönündeki kararıyla tahliye edilen ve 9 Aralık 2020 tarihinde Edirne’de gözaltına alınarak tutuklanan avukat Aytaç Ünsal’a tedavisi için gerekli diyetin uygulanmadığı, saf B1 vitaminin verilmediği öğrenildi.

(02/330) İstanbul’da Eyleme Polis Engellemesi…

Kültürel asimilasyon ve sansür ile ilgili Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Kültür Sanat Komisyonu tarafından 24 Şubat 2021 tarihinde İstanbul’un Avcılar ilçesinde yapılmak istenen basın açıklamasına polis tarafından izin verilmedi.

(02/331) Cezaevindeki Açlık Grevleri ile İlgili Eyleme Polis Müdahaleleri…

PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sona erdirilmesi talebiyle cezaevlerinde devam etmekte olan süresiz dönüşümlü açlık grevine dikkat çekmek için 24 Şubat 2021 tarihinde HDP tarafından Diyarbakır’da yapılmak istenen basın açıklamasına polis tarafından izin verilmedi. Basın açıklamasına polis tarafından izin verilmemesi üzerine basın açıklaması için gelenler bulundukları yerde oturma eylemi yaptı.

(02/332) Ankara’da Pankart Astıkları Gerekçesiyle Gözaltına Alınan Kişiler…

24 Şubat 2021 tarihinde Ankara’nın Çankaya ilçesinde çeşitli yerlere üzerinde “Üniversiteye Kelepçe Vurulamaz Bundan Sonrası Hepimizde” yazılı pankartlar astıkları iddiasıyla 2 kişi (Celil Resuloğulları ve Hüseyin Ege Kök) gözaltına alındı.

(02/333) Gözaltına Alınan ESP Üye ve Yöneticileri…

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üye ve yöneticilerine yönelik İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 3 ilde düzenlenen operasyonlarda 3 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar: İstanbul il yöneticisi Çınar Altan, Mehmet Ali Genç, Arda Özdoğan.

(02/334) İstanbul’da Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan Kişi…

S. E. isimli bir kişi 24 Şubat 2021 tarihinde İstanbul’da İçişleri Bakanı hakkındaki sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek gözaltına alındı ve aynı gün içinde sevk edildiği mahkeme tarafından ev hapsi tedbiri ve haftada bir öfke kontrolüne ilişkin seminere katılma şartı ile serbest bırakıldı.

(02/335) Belediye Eş Başkanı ile Belediye Meclis Üyelerinin Yargılandığı Dava…

Van’ın Erciş ilçesinin Belediye Eş Başkanı Bayram Çiçek ile Belediye Meclisi üyeleri Erhan Akbaş, Abdülkerim Akbaş hakkında Van 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 24 Şubat 2021 tarihinde görüldü.

Mahkeme ‘örgüte bilerek isteyerek yardım etmek’ suçundan Bayram Çiçek ve Abdulkerim Akbaş’ı ayrı ayrı 2 yıl 1 ay hapis cezası ile cezalandırdı; Erhan Akbaş’ın ise beraatına karar verdi.

(02/336) Diyarbakır’da Belediye Eş Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Kayyım atanan Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinin HDP’den seçilen Belediye Eş Başkanı Belgin Diken hakkında Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 24 Şubat 2021 tarihinde devam edildi.

Tanık ifadelerinin ardından mahkeme, Belgin Diken hakkındaki yurtdışı yasağının kaldırılması talebini reddederek duruşmayı 3 Mayıs 2021 tarihine erteledi.

Belgin Diken 23 Mart 2020 tarihinde gözaltına alınmış ve 24 Mart 2020 tarihinde ev hapsi tedbiri ile serbest bırakılmıştı. Yenişehir Belediyesi’ne 13 Kasım 2019 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından kayyım atanmıştı.

(02/337) Eski Belediye Eş Başkanının Yargılandığı Dava…

Hakkari Belediyesi eski Eş Başkanları Dilek Hatipoğlu ve Nurullah Çiftçi ile dönemin belediye meclisi üyesi 24 kişi hakkında ‘eş başkanlık sistemi’ gerekçe gösterilerek Hakkari 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 24 Şubat 2021 tarihinde görüldü.

Savunmaların ardından mahkeme Dilek Hatipoğlu’nu ‘zimmet’ suçundan 2 yıl 2 ay 20 gün hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme diğer belediye eş başkanı Nurullah Çiftçi’yi ‘kamu görevini usulsüz üstlenme’ ve ‘görevi kötüye kullanma’ suçundan 5.500 TL para cezası ile cezalandırdı. Mahkeme diğer belediye meclisi üyelerini de ‘görevi kötüye kullanma’ suçundan para cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

(02/338) HDP Eski Eş Genel Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 24 Şubat 2021 tarihinde devam edildi.

İddianamede Figen Yüksekdağ’ın Demokratik Toplum Kongresi (DTK) içindeki faaliyetleri ve diğer eylemleri gerekçe gösterilerek ‘örgüt yöneticisi olmak’, ‘2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Kanunu’na muhalefet’, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’, ‘Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama’ suçlarından 30 yıldan 83 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.

Savunmaların ardından mahkeme dava dosyasının Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2014 yılındaki Kobanê eylemleri ile ilgili açılan dava ile birleştirilmesine ve Figen Yüksekdağ’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

(02/339) Kocaeli’nde HDP Üyelerinin Yargılandığı Dava…

Aralarında HDP Kocaeli il eş başkanlarının da olduğu 6’sı tutuklu 27 kişi hakkında Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 24 Şubat 2021 tarihinde görüldü.

Savunmaların ardından mahkeme ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan HDP Parti Meclisi üyesi Mehmet Alçınkaya, Gebze İlçe Eş Başkanı Ebubekir Çoban, parti üyesi Damla Bağcı ile CHP’li Belediye Meclisi üyesi Osman Kurum’u ayrı ayrı 7 yıl 6 ay; Mehmet Karasalan ve Kudbeddin Güneşsu’yu ayrı ayrı 6 yıl 10 ay 15 gün; HDP İl Eş Başkanı Leyla Aygün ve Emine Karaaslan’ı ayrı ayrı 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme tutuklu sanıkların (Damla Bağcı, Mehmet Alçınkaya, Mehmet Karaaslan, Ebubekir Çoban, Osman Kurum, Kutbeddin Güneşsu) bu hallerinin devamına hükmetti. 19 kişi ise beraat etti.

Davanın 8 Temmuz 2020 tarihinde görülen ilk duruşmasında mahkeme 8 kişinin (HDP Kocaeli İl Eş Başkanı Leyla Aygün, HDP Parti Meclisi üyesi Engin Güleser, HDP Gebze İlçe Eş Başkanı Meryem Uslu, HDP Darıca İlçe eski Eş Başkanı Kudret Davutoğlu, HDP üyeleri Emine Karaaslan, Mekiye Aydın, Necla Erdoğan ve Hasret Erdem) tahliyesine karar vermişti.

(02/340) Eski Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

TBMM’nin 18. ve 19. dönem milletvekili Mahmut Alınak hakkında yazdığı “Mehmet Tunç ve Bêkes” başlıklı kitap nedeniyle İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 24 Şubat 2021 tarihinde görüldü. Mahkeme Mahmut Alınak’ı 1 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

2017 yılında yayınlanan “Mehmet Tunç ve Bêkes” isimli kitap 5 Aralık 2019 tarihinde İstanbul 2. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından yasaklanmıştı.

(02/341) Diyarbakır’da Yargılanan HDP Yöneticisi…

HDP Kayapınar eski İlçe Eş Başkanı Besile Narin hakkında Rosa Kadın Derneği’ne yönelik soruşturma kapsamında Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 24 Şubat 2021 tarihinde görüldü. Mahkeme Besile Narin’in beraatına karar verdi.

(02/342) Diyarbakır’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Hakkı Boltan hakkında DTK’ye yönelik soruşturma kapsamında Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 24 Şubat 2021 tarihinde görüldü. Mahkeme Hakkı Boltan’ın beraatına karar verdi.

(02/343) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesinin Eş Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Aykol ile gazetenin Yazı İşleri Müdürü Reyhan Çapan ve gazeteci Hasan Başak ve Kemal Aykut hakkında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 24 Şubat 2021 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 22 Haziran 2021 tarihine erteledi.

(02/344) Haklarında Fezleke Hazırlanan Milletvekilleri…

24 Şubat 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, 25 milletvekili hakkında dokunulmazlıklarının kaldırılması talebiyle hazırlanan 33 fezlekenin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderildiği öğrenildi. Haklarında fezleke hazırlanan milletvekilleri:

 • Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz (1 fezleke);
 • HDP Eş Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Pervin Buldan (2 fezleke);
 • HDP Grup Başkanvekili ve Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş (2 fezleke);
 • HDP Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Saruhan Oruç (1 fezleke);
 • HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü (2 fezleke);
 • HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan (2 fezleke);
 • HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran (2 fezleke);
 • HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar (2 fezleke);
 • HDP Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk (2 fezleke);
 • HDP Van Milletvekili Sezai Temelli (2 fezleke);
 • HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü (1 fezleke);
 • HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan (1 fezleke);
 • HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya (1 fezleke);
 • HDP Diyarbakır Milletvekili Hişyar Özsoy (1 fezleke);
 • HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca (1 fezleke);
 • HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ (1 fezleke);
 • HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm (1 fezleke);
 • HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede (1 fezleke);
 • HDP Siirt Milletvekili Sıdık Taş (1 fezleke)
 • HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy (1 fezleke);
 • HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir (1 fezleke);
 • CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır (1 fezleke);
 • CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer (1 fezleke);
 • CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ( 1 fezleke);
 • Demokrat Parti (DP) Ordu Milletvekili (1 fezleke).

(02/345) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

24 Şubat 2021 tarihinde İzmir merkezli bir soruşturma kapsamında 47 ilde düzenlenen operasyonlarda 135 kişi; İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 10 ilde düzenlenen operasyonlarda 13 kişi gözaltına alındı.

(02/346) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler

Osman Özdil isimli 1 kişi hakkında Ankara 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 24 Şubat 2021 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırdı.

(02/347) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 24 Şubat 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 72 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 660 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 9.561 olduğu belirtildi.

Buna göre 24 Şubat 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 28.285, vaka sayısı ise 2.665.194 oldu.

24 Şubat 2021 tarihinde İstanbul’da Dr. Eşsiz Çınaroğlu Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.