25 – 27 Eylül 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

89

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

25 – 27 Eylül 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(09/229) Operasyonlar ve Saldırılar…

Milli Savunma Bakanlığı 25 Eylül 2021 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından sürdürülmekte olan harekât sırasında 1 askerin (Faruk Eser) öldüğünü açıkladı.

25 Eylül 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, IKBY sınırları içindeki Hakurk bölgesine yönelik TSK tarafından 22 Haziran 2021 tarihinde düzenlenen hava harekâtında 1 HPG militanının; 9 Eylül 2021 tarihinde Şırnak kırsal alnında çıkan çatışmada ise 1 militanın öldüğü öğrenildi.

(09/230) İzmir’de Saldırıya Uğrayan Deva Partisi Yöneticisi…

26 Eylül 2021 tarihinde İzmir’in Kiraz ilçesinde Deva Partisi İlçe Başkanı Hakkı Sab’ın aracına kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda ölen ya da yaralananın olmadığı öğrenildi.

(09/231) Hatay’da İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

26 Eylül 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, 11 Eylül 2021 tarihinde Hatay’ın Arsuz ilçesinde aracı polis tarafından durdurulan M. G. ile İ. K. isimli 2 kişinin haklarında gözaltı kararı olmamasına rağmen bekletildikleri, buna itiraz etmeleri üzerine B. Ö. isimli polis memuru tarafından fiziksel şiddet kullanılarak polis aracına bindirildikleri ve maruz kaldıkları fiziksel ve sözlü şiddete araçta da devam edildiği öğrenildi.

M. G.’nin avukatı Haydar Gökpınar basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “M. G. yaklaşık 40 dakika bekletildi, alkol ve plaka kontrolü yapıldı ve soruna rastlanmadı. ‘Herkesi kimlik kontrolü yapıp bıraktınız bizi burada hangi şüphe ile beklettiniz, öğrenebilir miyim?’ sorusuna, polis memuru ‘Sana hesap mı vereceğim, sen kimsin lan?’ dedikten sonra müvekkilimin boğazına sarılıp, gömleğini yırttı. Müvekkilim kalp hastası olduğunu söylemesine rağmen İ. K. ile tartaklanarak polis aracına bindirildi. B. Ö.’nün dışında araçta iki polis daha vardı. Aracın karakol güzergâhı dışında bir yöne gitmesi üzerine müvekkilim nereye gidildiğini sordu. Ancak polis B. Ö. buna daha da sinirlenerek, müvekkilime hakaret etmeye başladı. Hakaretamiz konuşmaların ardından B. Ö. belindeki silahını çıkartarak, ‘Devlet bu silahı boşuna vermedi bana, istersem şarjörü üzerinize boşaltırım’ diyerek müvekkilime yönelik tuttuğu silahının ağzına mermiyi sürmüştür. Müvekkilim M. G. ve arkadaşı İ. K. karakolda bir süre bekletildi ve kendilerinden özür ve af dilemeleri dikte edildi. Serbest bırakmaları karşılığında müvekkilime okutulmayan bir kâğıt imzalatıldı. M. G.’nin imzalatılan kağıdın suretini istemesine ‘S..tir git, ne sureti’ diye bir cevap verildi. Karakoldan ayrılmak üzere olan müvekkilim M. G. ve arkadaşı İ. K.’ye kimlikleri verilmedi. Polis B. Ö. ‘Size kimliklerinizi vermiyorum, ben bu kimlikleri nerede kullanacağımı bilirim, sizin gibi çok insan yaktım’ tarzında cümlelerle tehdide devam etti. Müvekkilim savcılığa başvuracağını söylediğinde ise polis B. Ö., ‘Git istediğin yere başvur, istediğin savcı gelsin buradan alsın’ dedi.”

(09/232) Tunceli’de Ajanlık Dayatmasına Maruz Kalan Kişi…

25 Eylül 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Tunceli’de Sefkan Kazan isimli bir kişinin polisin ajanlık dayatmasına maruz kaldığı öğrenildi.

Sefkan Kazan, İnsan Hakları Derneği (İHD) Tunceli Şubesi’nde düzenlediği basın toplantısında şunları belirtti: “16 Ekim 2021 tarihinde arayanlar beni Tunceli İl Emniyet Müdürlüğü’ne çağırdı. Emniyete gittiğimde 2 polis beni beyaz renkli 62 AE 781 plakalı arabaya bindirdi ve beni araçla Pülümür Vadisi’nde bulunan Kutu Dere mevkiine götürdü. Polis bana birkaç kişinin ismini sordu (…) Herhangi bir siyasi parti üyeliğimin olup olmadığını sordular ama onlara herhangi bir siyasi partiye üye olmadığımı söyledim. Daha sonra bana ajanlık dayatmasında bulundular (…) Daha sonra ‘bir daha çay içmeye çağırsam gelir misin’ diye sordular ve beni arayacaklarını söylediler (…) Daha sonra beni Tunceli İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürdüler.”

(09/233) Batman’da Tehdit Edilen Gazeteci…

26 Eylül 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Batman’da Jiyan Haber gazetesi İmtiyaz Sahibi İdris Yayla’nın kimliği belirsiz kişilerce telefonla aranarak tehdit edildiği ve evinin önünde silahla havaya ateş edildiği öğrenildi.

İdris Yayla basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “3 Eylül’de saat 01.45’te Yunanistan’a ait telefon koduyla arandım. Önce mesaj attılar. Daha sonra Whatsapp üzerinden aradılar. Aradıklarında ‘eleştiriniz nedir?’ diye sordum. Ama kendilerini hakaret ve tehdit için hazırlamışlardı. Haberlere son vermemizi istediler. Sonrasında tehdit yağdırmaya başladılar. ‘Kulaklarını kesip seni öldüreceğiz. Leşini de sokağa atacağız. Gazeteyi kapat, kendine sıradan bir iş yap, otur oturduğun yerde’ diye tehdit ettiler. Yapılan tehdidin ardından aynı gece evimin önünde 5 el silah sesi duyulması üzerine balkona çıktım. Balkona çıktığımda kimseyi görmedim. Sabah komşularım iki kişinin evimin önünde havaya ateş açtığını ve siyah bir araca binip kaçtığını söylediler.”

(09/234) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

24 Eylül 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Şırnak T Tipi Cezaevi’nde tutulan Nezir Katar isimli mahpusun Rize Kalkandere L Tipi Cezaevi’ne isteği ve iradesi dışında sevk edildiği öğrenildi.

25 Eylül 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Tekirdağ 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde tutulan avukat Engin Gökoğlu’nun Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi’ne isteği ve iradesi dışında sevk edildiği öğrenildi.

(09/235) Bolu’da “İşimizi Geri İstiyoruz” Eylemine Polis Müdahalesi…

24 Eylül 2021 tarihinde Bolu’da Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) il binası önünde yapılmak istenen “İşimizi Geri İstiyoruz” eylemine müdahale eden polis 3 kişiyi (Ramazan Çelik, Salih Bitnel ve Muhammet Akyıldız) gözaltına aldı. Söz konusu 3 kişi aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(09/236) İstanbul ve Düzce’de Gözaltına Alınan Kişiler…

22 Eylül 2021 tarihinde İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında Direnişler Meclisi ve Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği (TAYAD) üyelerine yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan 7 kişi (Hasan Basri Yıldız, Feridun Osmanağaoğlu, Selvi Polat, Nursel Tanrıverdi, Türkan Albayrak, Fahrettin Keskin, Turan Aktaş) 24 Eylül 2021 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ev hapsi tedbiri ile serbest bırakıldı.

(09/237) Malatya’da Gözaltına Alınan Emek Partisi Yöneticisi…

24 Eylül 2021 tarihinde Malatya’nın Akçadağ ilçesinde jandarma tarafından yapılan ev baskınında Emek Partisi ilçe başkanı Tacettin Yaşar gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi. Tacettin Yaşar aynı gün sevk edildiği mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(09/238) Adana’da Gözaltına Alınan Parti ve Dernek Yöneticileri…

Adana merkezli bir soruşturma kapsamında 21 Eylül 2021 tarihinde Adana, Mersin ve Siirt’te yapılan ev baskınlarında 8 kişi gözaltına alınmıştı. Aralarında Adana Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ATUHAY-DER) yöneticileri Zakir Akalın ve Sinan Balduz ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) Çukurova ilçe Eş Başkanı Yaşa Demir’in de olduğu 8 kişi 24 Eylül 2021 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından 7’si adli kontrol şartıyla olmak üzere serbest bırakıldı.

(09/239) Diyarbakır’da DBP Eş Genel Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz hakkında Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla açılan davanın görülmesine 24 Eylül 2021 tarihinde devam edildi.

Duruşmada H. B. A. isimli bir kişinin tanık olarak ifadesi dinlendi. H. B. A.’nın ifadesindeki HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun ile ilgili iddialar üzerine mahkeme Remziye Tosun hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi ve duruşmayı 19 Ocak 2022 tarihine erteledi.

(09/240) İstanbul’da Polis Memurlarının Yargılandığı Dava…

K. A., N. D., Y. Ş. isimli 3 polis memuru hakkında gazeteci Beyza Kural’a haber takibi sırasında şiddet uyguladıkları gerekçesiyle İstanbul 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 24 Eylül 2021 tarihinde devam edildi.

İddianamede sanık polis memurlarının ‘iş ve çalışma hürriyetini ihlal’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Anayasa Mahkemesi 18 Şubat 2021 tarihli kararı ile Beyza Kural’ın bireysel başvurusu üzerine insan haysiyetiyle bağdaşmayan muamele yasağının, ifade özgürlüğünün ve basın özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmetmişti. Mahkeme ayrıca ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden soruşturma açılmasına ve Beyza Kural’a 15.000 TL manevi tazminat ödenmesine karar vermişti.

Mahkeme duruşmayı 10 Aralık 2021 tarihine erteledi.

(09/241) Hatay’da Yasaklanan Konser…

İHD Hatay Şubesi tarafından Defne ilçesinde düzenlenmek istenen “Barış ve Dayanışma” konseri 25 Eylül 2021 tarihinde Defne Kaymakamlığı tarafından Covid-19 salgını gerekçe gösterilerek yasaklandı.

(09/242) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Etkin Haber Ajansı’na ait www.etha23.com internet sitesine Diyarbakır 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin 24 Eylül 2021 tarihli kararı ile milli güvenlik ve kamu güvenliğinin korunması gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

Jinnews haber ajansına ait https://www.jinews38.xyz, internet sitesine Diyarbakır 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 24 Eylül 2021 tarihli kararı ile milli güvenlik ve kamu güvenliğinin korunması gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

Gercüş Belediyesi’nin yaptığı bir ihaleye ilişkin https://www.cumhuriyet.com.trhttps://ilerihaber.orghttps://www.evrensel.net internet sitelerinde yer alan haberlere kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle Batman Gercüş Sulh Ceza Hakimliği’nin 24 Eylül 2021 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

Bilal Erdoğan’ın arkadaşının aldığı ihale ile ilgili haberlerinin engellenmesi ile ilgili haberlerin engellenmesi ile ilgili haberlerin engellenmesi ile ilgili https://www.cumhuriyet.com.trhttps://www.diken.com.trhttps://halktv.com.tr internet sitelerinde yer alan haberlere kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle İstanbul Anadolu 7. Sulh Ceza Hakimliği’nin 24 Eylül 2021 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(09/243) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

24 Eylül 2021 tarihinde Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 19 ilde yapılan operasyonlarda 35 kişi; Ordu’da 43 kişi; Afyon’da 1 kişi gözaltına alındı.

(09/244) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 24 Eylül 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 260 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 29.338 olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 25 Eylül 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 242 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 28.168 olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 26 Eylül 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 217 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 27.844 olduğunu açıkladı.

Buna göre 26 Eylül 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 63.669, vaka sayısı ise 7.021.039 oldu.

24 Eylül 2021 tarihinde İstanbul’da Dr. Cevat Güralp Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

25 Eylül 2021 tarihinde Adana’da Hacı Ömer Çınar isimli sağlık çalışanı Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

26 Eylül 2021 tarihinde İzmir’de Dr. Ali Sayan, Ankara’da eczacı Nurullah Atasoy ve Urfa’da Adem Demir olmak üzere toplam 3 sağlık çalışanı Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

26 Eylül 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul Maltepe 1 Nolu L Tipi Cezaevi’nde tutulan 3 mahpusun Covid-19 testlerinin pozitif çıktığı öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.