24 Haziran 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

24

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

24 Haziran 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(06/274) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

24 Haziran 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Adana Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nde mahpuslara yeterli miktarda yemek verilmediği öğrenildi.

(06/275) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpuslar…

24 Haziran 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Adana Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nde hastane sevkleri sırasında mahpusların ağız içi arama dayatmasına maruz kaldığı ve bunu kabul etmeyen mahpusların hastaneye götürülmediği öğrenildi.

(06/276) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi ve vasisi ile İmralı Cezaevi’nde tutulan Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın aileleri ve vasileri tarafından 24 Haziran 2022 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(06/277) Cezaevinde Açlık Grevi…

Afyon 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nde tutulan 11 mahpusun maruz kaldıkları hak ihlallerinin sona ermesi talebiyle 25 Mayıs 2022 tarihinden beri devam ettikleri açlık grevi eylemini, cezaevi idaresinin talepleri kabul etmesi üzerine 24 Haziran 2022 tarihine sonlandırdığı öğrenildi.

(06/278) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Hasta mahpusların durumu ile ilgili 23 Haziran 2022 tarihinde İstanbul’da Çağlayan Adliyesi önünde yapılan adalet nöbeti eylemine müdahale eden polis 6 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Müdahale sırasında ayrıca gazetecilerin görüntü almasının da polis tarafından engellendiği öğrenildi. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde serbest bırakıldı.

Polisin, müdahaleyi protesto etmek için Çağlayan Adliyesi’nden Galatasaray Meydanı’na doğru yürümek isteyen Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekillerine de engel olduğu öğrenildi. Engelleme üzerine milletvekillerinin bulundukları yerde basına açıklaması yaptığı bildirildi.

(06/279) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

“İşimi Geri İstiyorum” eylemi kapsamında Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 22 Haziran 2022 tarihinde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünden uzaklaştırdı.

(06/280) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Şişli Belediyesi’nde çalışırken işlerine son verilen işçilerin 22 Haziran 2022 tarihlerinde Ankara’da Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi önünde yaptığı nöbet eylemine müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak parti binasının önünden uzaklaştırdı.

(06/281) Onur Ayı Etkinliklerine Yönelik Müdahaleler ve Yasaklamalar…

Eskişehir Valiliği 23 Haziran 2022 tarihinde yaptığı açıklama ile LGBTİ+ Onur Ayı kapsamında yapılacak etkinliklerin “genel ahlaka karşı bir takım tutum ve davranışlar içeren bu tür etkinliklerin toplumun tepkisine yol açabileceği, radikal görüşlere sahip kimi kişi ve gruplar tarafından, sosyal medya platformları ve bazı basın yayın organları üzerinden yapılması istenen etkinliklere karşı tepki gösterildiği” gerekçesiyle Eskişehir’de “LGBTİ dernekleri, benzeri oluşumlar ve gruplar ile bu grupların yapmış olduğu bu tür eylemleri desteklemek veya protesto etmek amacıyla” yapılacak toplanma ve toplanma teşebbüsünde bulunma, basın açıklaması, yürüyüş, oturma eylemi, stant/çadır kurma, bildiri dağıtma, afiş/pankart asma, protesto eylemi, şenlik, festival vb. her tür eylem ve etkinlikleri 23 Haziran 2022 tarihi itibarıyla 15 gün süreyle yasakladı.

(06/282) Mersin’de ”Cumhurbaşkanı’na Hakaret” İddiasıyla Gözaltına Alınan Kişi…

23 Haziran 2022 tarihinde Mersin’de dükkanına üzerinde “Her yer açlık, her yer işsizlik” yazılı pankart asan O. A. isimli bir esnafın polis tarafından gözaltına alındığı ve “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçundan tutuklanması talebiyle sevk edildiği mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

(06/283) İzmir’de İnsan Hakları Savunucusu ve Diğer Kişiler Hakkında Açılan Dava…

Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanı tarafından atanan rektörü protesto etmek için 3 Şubat 2021 tarihinde İzmir’de yapılan barışçıl toplantıya yönelik polis müdahalesi sonucu gözaltına alınan insan hakları savunucusu TİHV İzmir Temsilciliği Tıbbi Sekreteri Aytül Uçar ile ÇHD üyesi avukat Erdoğan Akdoğdu’nun da aralarında olduğu 6 kişi (Aytül Uçar, Emine Akbaba, İrem Çelikbaş, avukat Erdoğan Akdoğdu ve İ. T. ile M. K.) hakkında İzmir 49. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 24 Haziran 2022 tarihinde devam edildi.

İddianamede 6 kişinin ‘2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet’, ‘hakaret’, ‘görevi yaptırmamak için direnme’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir.

İl Emniyet Müdürlüğü’nün, olay günü görüntü kayıtlarına mahkemenin talebine yanıt verdiği ve olay günü binadaki kameraların bozuk olduğunun, gözaltı aracında ise kameranın olmadığının belirtildiği öğrenildi.

Müşteki polis memurlarından H. Y. duruşmadaki ifadesinde şunları belirtti: “Olay yerinde görevliydim. Eylemciler taşkınlık çıkardı. Gözaltına almaya çalışırken bazıları telefonlarıyla bizi çekiyordu. Kimliğini istediğim bir şahıs kaçmaya başladı. Yakalayınca aramızda arbede çıktı. Bu esnada ayağım kaldırım taşına sıkıştı ve ayağım kırıldı. Şahsı görsem tanımam ama şikayetçiyim.” Mahkeme duruşmayı 4 Kasım 2022 tarihine erteledi.

(06/284) Ankara’da Oda Yöneticilerinin Yargılandığı Dava…

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Nihal Evirgen ve Yönetim Kurulu üyeleri Muteber Osmanpaşaoğlu, Ünal Kara, Tuğba Arslan, Ece Yoltay ve Özgür Bayramoğlu hakkında Ankara Mimarlar Odası tarafından Uluslararası Televizyon Haberciliği dalında Jin Tv muhabirine ödül verilmesi nedeniyle Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 23 Haziran 2023 tarihinde başlandı. İddianamede 7 kişinin ‘örgüt propagandası yapmak’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 15 Eylül 2022 tarihine erteledi.

(06/285) Manisa’da HDP Yöneticilerinin Yargılandığı Dava…

Manisa’nın Turgutlu ilçesinin HDP İlçe Eş Başkanları Naile Gümüştaş ve Hayri Bökü hakkında Manisa 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 23 Haziran 2022 tarihinde devam edildi. Naile Gümüştaş duruşmaya SEGBİS aracılığıyla tutulduğu cezaevinden katıldı. Savunmaların ardından mahkeme Naile Gümüştaş’ın tahliyesine karar verdi ve duruşmayı 5 Temmuz 2022 tarihine erteledi. Naile Gümüştaş, 14 Şubat 2022 tarihinde gözaltına alınmış ve 22 Şubat 2022 tarihinde tutuklanmıştı.

(06/286) İzmir’de Yargılanan Kişiler…

Muğla’da yaşayan Pınar Gültekin isimli bir kadının Cemal Metin Avcı isimli bir erkek tarafından öldürülmesini protesto etmek için 21 Temmuz 2020 tarihinde İzmir’de yapılan basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde gözaltına alınan 12 kişi hakkında İzmir 47. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 24 Haziran 2022 tarihinde görüldü. Mahkeme 1 kişiyi (Meryem Yıldırım) “2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na Muhalefet” suçundan 5 ay hapis cezasıyla cezalandırdı. 11 kişi hakkında ise mahkeme beraat kararı verdi.

(06/287) Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu Üyeleri Hakkında Açılan Soruşturma…

24 Haziran 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu üyeleri hakkında 24 Nisan 1915 Ermeni Soykırımı ile ilgili yaptıkları açıklama gerekçe gösterilerek Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma açıldığı öğrenildi.

(06/288) Zırhlı Aracın Çarpması Sonucu Yaşamını Yitiren Hazna Sü Davası…

11 Ocak 2022 tarihinde Mardin’in Kızıltepe ilçesinde karşıdan karşıya geçmekte olan Hazna Sü isimli kişiye çarparak yaşamını yitirmesine neden olduğu iddiasıyla uzman çavuş B. D. hakkında Kızıltepe 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 23 Haziran 2022 tarihinde görüldü. Mahkeme sanık uzman çavuşu ‘taksirle ölüme sebebiyet verme’ suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve cezayı ertelemedi.

(06/289) İstanbul’da Polis Memurlarının Yargılandığı Dava…

Gazeteci Erdal İmrek’in Gezi eylemlerinin yıldönümü nedeniyle 31 Mayıs 2014 tarihinde İstanbul’da yapılan eyleme yönelik polis müdahalesi sırasında işkence ve kötü muameleye maruz kalmasıyla ilgili olarak Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından ihlal kararı verilmesi üzerine açılan davanın ilk duruşması 24 Haziran 2022 tarihinde İstanbul 60. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme Erdal İmrek’in avukatlarının, dava dosyası ile ilgili görevsizlik kararı verilmesi talebini kabul etti ve dosyanın İstanbul Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine hükmetti.

(06/290) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

24 Haziran 2022 tarihinde İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 3 ilde düzenlenen operasyonlarda 17 kişi; Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 12 ilde düzenlenen operasyonlarda 25 kişi gözaltına alındı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete K(arınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.