29.8 C
New York kenti
Çarşamba, Ağustos 10, 2022

23 Şubat 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

23 Şubat 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(02/297) Tokat’ta Kaçırılan Kişi…

22 Şubat 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ali Rıza Çalpar (26) isimli bir kişinin 5 Şubat 2021 tarihinde Tokat’ın Almus ilçesine bağlı Kınık beldesinde kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçırıldığı ve götürüldüğü yerde işkence ve kötü muameleye maruz bırakıldığı öğrenildi. Ali Rıza Çalpar’ın aynı gün içinde Almus Barajı’nın yakınlarında serbest bırakıldığı bildirildi.

Ali Rıza Çalpar basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Tokat’ın Almus ilçesi Kınık Beldesi Gevrek Mahallesi Şendere Sokak’tan Görümlü Beldesi’ne gitmek için yaya olarak yola çıktım. (…) Yolda yaya devam ederken yanımda beyaz renkli ‘Renault kangoo’ tipli bir araç durdu. (…) Arka kapılardan ve ön sağ kapıdan yüzleri siyah maskeli üç kişi inerek üzerime saldırdılar. Birisi boğazımı ensemden sıkıp başım aşağı gelecek şekilde araca itelerken diğerleri kollarımı tutarak aracın arka kapısından arabaya girmem için uğraştılar. Ayaklarımı araç koltuğuna dayayarak arabaya girmemek için direnmek istedim fakat o sırada boynumda bir yanma hissederek kendimden geçtim (…) Kendime geldiğimde gözlerim ve kollarım bağlı, üst tarafımdaki elbiselerim çıkartılmış bir şekilde, iki kişi kollarımdan tutmuş karla kaplı bir zeminde yürüdüğümüzü anladım. Yürüme esnasında; ‘Kimsiniz nereye getirdiniz beni?’ diye sordum. Bir tanesi ‘birkaç soru sorup hemen bırakacağız seni, tabii ki sorularımıza doğru cevap verirsen. Yoksa aileni de buraya getirir, burada hepinizi öldürürüz, kimsenin de haberi olmaz’ dedi. Bir iki dakika kadar yürüdükten sonra kapalı bir ortama girdiğimizi kapı açılma sesi ve rüzgarın etkisinin azalması sebebiyle öğrendim. İçeri de sandalye olduğunu düşündüğüm bir şeye oturttular (…) ‘Bize doğruları söyle, söylemezsen seni bırakmayız. Dünya peşine düşse kimse seni bulamaz da kurtaramaz da. Burada bizden başkası yok, burada JİTEM var, burada bin yıllık devlet geleneğini temsil edenler var konuş’ diyerek karnıma vurmaya başladılar. (…) Karın bölgemden, sandalye olduğunu düşünüp sırtımı yasladığım cisme dikenli ince bir metal tel sardılar. Derin nefes aldıkça karnım şişiyor ve teldeki dikenler vücuduma batıp acı veriyordu. Daha sonra bana bazı kişilerin isimlerini sordular. Şahsı tanımadığımı söylediğimde kollarıma naylon olduğunu düşündüğüm cismi damlatmaya başladılar. Konuşmazsam her yerimi delik deşik edeceklerini söyleyerek kollarıma ve omuzlarıma naylon olduğunu düşündüğüm şeyi damlatmaya devam ettiler (…) Karnıma bağladıkları teli biraz daha sıkıp tekrar kollarıma naylon damlattılar. Üzerime soğuk su tuttular, sonrasında tekrar boynumda bir acı hissettim. Gerisini hatırlamıyorum. Kendime geldiğimde Karadere Köprüsü denen yere yakın Almus Baraj kenarına bırakılmıştım. Kaçırıldığımda üzerime giyinmiş olduğum elbiselerden sadece kazağımı tekrar giydirmişlerdi. Montum ve atletim yoktu. Montumun cebinde cüzdanım; para, kimlik ve banka kartlarım vardı. Hiçbirini bırakmamışlar. Konuyla ilgili Almus Jandarma Karakolu’na şikayet dilekçesi verdim.”

(02/298) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

22 Şubat 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Mardin E Tipi Cezaevi’nde tutulan 13 mahpusun istek ve iradeleri dışında Urfa ve Diyarbakır’da bulunan başka cezaevlerine sevk edildikleri öğrenildi. Sevk edilen mahpusların isimleri: İlhan Dayan, Selman Acet, Sabri Kömürcü, Adem Irmak, Beşir Dal, Agit Öcal, Bayram Demirhan, Ersin Çiçek, Ebubekir Koç, Abdullah Erez, Ali Aslan, Mahzun Geçgin ve Umut Deniz Ertem.

(02/299) İstanbul’da Sergiye Polis Müdahalesi…

8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında 22 Şubat 2021 tarihinde İstanbul’un Avcılar ilçesinde Avcılar Kadın Platformu tarafından yapılmak istenen “8 Mart direnen kadınlar fotoğraf sergisi” etkinliğine polis tarafından izin verilmedi. Etkinliklerine izin verilmeyen, polis tarafından etrafları çevrilen ve fiziksel şiddete maruz kalan kadınlar, bulundukları yerde oturma eylemi yaptı.

(02/300) Van’da HDP Eylemine Polis Müdahalesi…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından “Herkes için Adalet” kampanyası kapsamında 22 Şubat 2021 tarihinde Van’ın Saray ilçesinde bulunan Kapıköy Sınır Kapısı’nda yapılmak istenen basın açıklamasına polis tarafından izin verilmedi. Basın açıklamasının engellenmesi üzerine aralarında HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın da olduğu grup polis tarafından durduruldukları yerde bir basın açıklaması yaptı. Polisin gazetecilerin görüntü almasına izin vermediği öğrenildi.

(02/301) Boğaziçi Üniversitesi’ne Rektör Atanmasını Protesto Eylemleri Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan Kişiler…

21 Şubat 2021 tarihinde İstanbul’da Boğaziçi Üniversitesi’ne yapılan rektör atamansı protesto etmek için yapılan eylemlere katıldıkları ve bu eylemler sırasında tutuklanan Şilan Delipalta tarafından yazılan mektubu çoğaltarak dağıttıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 2 kişi, 22 Şubat 2021 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ ve ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ iddialarıyla ev hapsi tedbiri ile serbest bırakıldı. .

(02/302) Manisa’da Gözaltına Alınan HDP Üyeleri…

15 Şubat 2021 tarihinde Manisa’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan HDP Gençlik Meclisi üyesi 7 kişiden 3’ü (Zahir Aslan, Hamza Aslan ve Ahmet Aslan) 22 Şubat 2021 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 4 kişi (Aleyna Tekin, Mahsun Silinsin, Sultan Aslan, Mehmet Emin Polat) ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(02/303) DTK Üyesinin Yargılandığı Dava…

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Divan Üyesi Jiyan Taş hakkında Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 22 Şubat 2021 tarihinde görüldü.

Mahkeme Jiyan Taş’ı ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(02/304) Belediye Eş Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Diyarbakır’ın Sur ilçesinin HDP’li Belediye Eş Başkanı Filiz Buluttekin hakkında Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 22 Şubat 2021 tarihinde görüldü.

Mahkeme Filiz Buluttekin’i ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

20 Aralık 2019 tarihinde gözaltına alınan ve 23 Aralık 2019 tarihinde tutuklanan Filiz Buluttekin yargılandığı davanın 17 Haziran 2020 tarihinde görülen duruşmasında tahliye edilmişti. Sur ilçesi Kaymakamı Abdullah Çiftçi İçişleri Bakanlığı tarafından 22 Aralık 2019 tarihinde Sur Belediyesi’ne kayyum olarak atanmıştı.

(02/305) Aydın’da CHP Yöneticisinin Yargılandığı Dava…

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın Kadın Kolları Başkanı Ayşe Özdemir hakkında partisinin 9 Şubat 2019 tarihinde düzenlenen il kongresinde, kadına yönelik şiddeti protesto etmek için yapılan Las Tesis dansının sözleri gerekçe gösterilerek Aydın 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 22 Şubat 2021 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçundan Ayşe Özdemir’i 11 ay 20 gün hapis cezası ile cezalandırdı.

(02/306) Mazıdağı’nda Sokağa Çıkma Yasağı…

Mardin Valiliği 22 Şubat 2021 tarihinde yaptığı açıklama ile Mazıdağı ilçesine bağlı 6 kırsal mahallede 22 Şubat 2021 saat 06:00 itibarı ile ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Mardin Valiliği aynı gün içinde yaptığı ikinci bir açıklama ile 22 Şubat 2021 saat 22:30 itibarıyla sokağa çıkma yasağını kaldırdı.

Sokağa çıkma yasağı ilan edilen kırsal mahalleler: Meşeli, Yalınağaç Ürünlü, Yevri, Armağan, Konur, Kocaköy.

(02/307) Derik’te Sokağa Çıkma Yasağı…

Mardin Valiliği 22 Şubat 2021 tarihinde yaptığı açıklama ile Derik ilçesine bağlı 6 kırsal mahallede 22 Şubat 2021 saat 06.00 itibarı ile ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Mardin Valiliği aynı gün içinde yaptığı ikinci bir açıklama ile 22 Şubat 2021 saat 22:30 itibarıyla sokağa çıkma yasağını kaldırdı.

Sokağa çıkma yasağı ilan edilen kırsal mahalleler: Çayköy, Bozok, Kelek, Gündik, Harmanlı, Giriktepe.

(02/308) Kızıltepe’de Sokağa Çıkma Yasağı…

Mardin Valiliği 22 Şubat 2021 tarihinde yaptığı açıklama ile Kızıltepe ilçesine bağlı 4 kırsal mahallede 22 Şubat 2021 saat 06:00 itibarı ile ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Mardin Valiliği aynı gün içinde yaptığı ikinci bir açıklama ile 22 Şubat 2021 saat 22:30 itibarıyla sokağa çıkma yasağını kaldırdı.

Sokağa çıkma yasağı ilan edilen kırsal mahalleler: Akçapınar Gürmeşe, Çimenlik, Örencik, Doğanlı.

(02/309) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 22 Şubat 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 78 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 623 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 8.104 olduğu belirtildi.

Buna göre 22 Şubat 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 28.138, vaka sayısı ise 2.646.526 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.DİĞERLERİ

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz