23 Haziran 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

18

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

23 Haziran 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(06/258) Operasyonlar ve Saldırılar…

22 Haziran 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içindeki Zap bölgesinde 15 Mayıs 2022 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 4 militanın öldüğü öğrenildi.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), IKBY sınırları içinde devam etmekte olan Pençe-Kilit operasyonu sırasında 22 Haziran 2022 tarihinde düzenlenen saldırıda 1 askerin (Sercan Baş) öldüğünü açıkladı.

İçişleri Bakanlığı, 23 Haziran 2022 tarihinde Diyarbakır’ın Lice ilçesi kırsal alanında TSK birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 2 askerin (Oğuzhan Arduç, Turgut İçen) öldüğünü, 1 askerin yaralandığını açıkladı.

(06/259) Askerde Yaşamını Yitiren Kişi…

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki 39. Mekanize Piyade Tümen Komutanlığı’nda görevli uzman çavuş Fatih Özkaya’nın 22 Haziran 2022 tarihinde birliğin içinde geçirdiği kaza sonucu yaşamını yitirdiği öğrenildi.

(06/260) İstanbul’da İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

23 Haziran 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, 31 Mayıs 2022 tarihinde İstanbul’un Ataşehir ilçesinde Roman ailelerin düğününü sonlandırmalarını istemek üzere düğünün yapıldığı sokağa gelen polis ile çıkan tartışma sonrasında gözaltına alınan 3 kişinin (Resül Bayır, Yaşar Bayır, Hüseyin Bayır) gözaltında işkence ve kötü muameleye maruz kaldığı öğrenildi. 3 kişinin maruz kaldıkları işkence ve diğer kötü muamele sonucu vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralandığı öğrenildi. Haberde ayrıca 3 kişinin polisin ırkçı ve ayrımcı hakaretlerine maruz kaldığı belirtildi. 3 kişinin maruz kaldıkları işkence ve diğer kötü muameleyi belgeleyen tıbbi rapor alarak sorumlu polis memurları hakkında şikâyetçi olacakları öğrenildi.

Resül Bayır basında yer alan savcılık ifadesinde şunları belirtti: “İsmini Kenan olarak bildiğim ve mahalle halkına uzun bir süredir kötü davranan polis ailemin yanında bana hakaret etti, kolumdan tuttu. Daha sonra bana ‘karakola gel’ dedi. Karakola neden gelmem gerektiğini, suçumun ne olduğunu sorduğumda sesini daha da yükseltti. Ben de olay büyümesin diye arabama atlayıp karakola gittim. Bu sırada her ne kadar gelmeyin desem de ailem de peşimden geldi. 3001 Caddesi’nde bulunan polis karakolunun bahçesine girdiğimde Kenan da bahçeye girmişti. Gözü kızarmıştı, ya da alkollüydü. Bilemiyorum… Normal davranmadığını anlamak zor değildi. Bana, ‘Sen kimsin lan’ diyerek küfürler, hakaretler savurdu. ‘Bana saygı duyacaksın’ diyerek vurmaya başladı. Yüzüme gelen sert yumruklardan dolayı afalladım. Bana vururken, ‘Buranın Allah’ı benim’ diye bağırıyordu. Üstüne bana şiddet uygularken yanındaki arkadaşına, ‘Bu çingeneye benim kim olduğumu öğreteceğim’ diyordu (…) Kapıyı açtılar ben de 3001 Caddesi’ne çıktım. Ailem beni görünce bağırmaya başladı. Şikâyetçi olacaklarını söylediler. Aracıma yürürken polisler yine peşimden koştu. Ne olduğunu anlayamadan beni yere yatırdılar. Dövmeye devam ettiler. Oğlum, annem ve babam araya girdi. Annemi darp ettiler. Babamın kolunu kırdılar. Oğlumun kaşı patladı. Kenan diğer polislere, ‘Kaçıyorlardı diyeceksiniz. Yoksa sizin de…’ diye küfürler etmeye devam etti. Yaklaşık 2 saat karakol bahçesinde dayak yedim. Başka bir polis geldi. Bu polisin amir olduğunu düşünüyordum. Çünkü diğer polisler bu kişiye ‘amirim’ diye hitap ediyordu. Beyaz bir araca koydular. Amir olduğunu düşündüğüm kişi ‘Bunlar balkondan mı düştü?’ diye alay ediyordu. Kenan da, ‘Evet amirim bu ve oğlu balkondan düştü’ diyordu. Daha sonra ‘Sizi dövdüğümüze dair bir şey yaparsınız sizi öldürürüz’ diye tehdit ettiler. ‘Biz yazacağız sen ve oğlun imzalayacaksınız. Yoksa zulümlerden zulüm beğenin’ diyorlardı. Bana ve oğluma tuttukları tutanağı dayak ve işkenceyle imzalattılar.”

Hüseyin Bayır ise basında yer alan açıklamasında şunları ifade etti: “Babamı darp ettiklerini görünce araya girdim. 10 tane polis babamın sırtına vurdu, küfür ve hakaret etti… Araya girmeye çalışınca benim de başıma, gözüme ve sırtıma vurmaya başladılar. Babamın sırtında bot izleri var. Benim de vücudumun çeşitli yerlerinde darp izleri var.”

(06/261) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

22 Haziran 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Mersin Tarsus 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde 20 mahpusun infaz koruma memurlarının işkence ve diğer kötü muamelesine maruz kaldığı öğrenildi.

22 Haziran 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Elazığ 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde Süleyman Göksel Yerdut isimli mahpusun hakkında açılan davada verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının onanması üzerine kaldığı koğuştan infaz koruma memurları tarafından fiziksel şiddet kullanılarak çıkarıldığı ve tek kişilik hücreye götürüldüğü öğrenildi.

(06/262) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 23 Haziran 2022 tarihinde yapılan başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(06/263) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

“İşimi Geri İstiyorum” eylemi kapsamında Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 22 Haziran 2022 tarihinde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünden uzaklaştırdı.

(06/264) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Şişli Belediyesi’nde çalışırken işlerine son verilen işçilerin 22 Haziran 2022 tarihlerinde Ankara’da Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi önünde yaptığı nöbet eylemine müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak parti binasının önünden uzaklaştırdı.

(06/265) Onur Ayı Etkinliklerine Yönelik Müdahaleler ve Yasaklamalar…

LGBTİ+ Onur Ayı kapsamında Antep’te yapılacak etkinlikler fobik tehditler nedeniyle Antep Onur Haftası Komitesi tarafından iptal edildi.

(06/266) Mersin’de Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi ve Diğer Kişiler…

22 Haziran 2022 tarihinde Mersin’in Tarsus ilçesinde yapılan ev baskınlarında aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Tarsus İlçe eski Eş Başkanı’nın da olduğu 20 kişi ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla gözaltına alındı.

(06/267) Mersin Merkezli bir Soruşturma Kapsamında Gözaltına Alınan Kişiler…

11 Haziran 2022 tarihinde Mersin merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 28 kişiden 8’i 22 Haziran 2022 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandı. 20 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(06/268) “Gemlik Yürüyüşü” Eylemine Yönelik Müdahaleler…

PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sona ermesi için gerçekleştirilecek “Gemlik Yürüyüşü” ile ilgili İstanbul’da gözaltına alınan ve 13 Haziran 2022 tarihinde tutuklanan 2 kişi (HDP Kadıköy İlçe Eş Başkanı Koray Türkay ile İsmail Temel), 22 Haziran 2022 tarihinde tutukluluklarına yapılan itirazın kabul edilmesi üzerine tahliye edildi.

(06/269) Ankara Barosu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri Hakkında Açılan Dava…

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı ve dönemin Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan ile Ankara Barosu Başkanı Kemal Koranel ve yönetim kurulu üyeleri hakkında, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın ayrımcı ifadelerine dair yaptıkları basın açıklamasında ‘halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama’ iddiasıyla Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 22 Haziran 2022 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 9 Kasım 2022 tarihine erteledi.

(06/270) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Evrensel Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Görkem Kınacı ile BirGün Gazetesi Haber Müdürü Uğur Şahin ve birgun.net Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Uğur Koç hakkında bir Anayasa Mahkemesi üyesi ile ilgili haberler nedeniyle İstanbul Beykoz 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 22 Haziran 2022 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 12 Ekim 2022 tarihine erteledi.

(06/271) İstanbul’da Yargılanan Kişiler…

Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanı tarafından atanan rektörün protesto edildiği eylemler ile ilgili 2 kişi (Kaan Ünal ve Doğukan Akkaya) hakkında İstanbul 55. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 22 Haziran 2022 tarihinde görüldü. Mahkeme 2 kişinin “2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” suçundan ayrı ayrı 5 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına hükmetti.

(06/272) İzmir’de Yargılanan Kişi…

HDP İzmir il binasına yönelik ırkçı saldırıda yaşamını yitiren Deniz Poyraz’ın babası Abdülilah Poyraz hakkında, basında yer alan bir röportajında ‘örgüt propagandası yaptığı’ iddiasıyla İzmir 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 23 Haziran 2022 tarihinde görüldü. Mahkeme Abdülilah Poyraz’ın beraatına karar verdi.

(06/273) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

23 Haziran 2022 tarihinde Edirne’de 5 kişi yasadışı yollarla Yunanistan’a gitmeye çalıştıkları iddiasıyla gözaltına alındı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete K(arınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.