23 – 25 Temmuz 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

216

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

23 – 25 Temmuz 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(07/148) Operasyonlar ve Saldırılar…

24 Temmuz 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, 21-27 Nisan 2022 tarihleri arasında Van kırsal alanında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmalarda 6 militanın öldüğü öğrenildi.

(07/149) Cezaevinde Yaşamını Yitiren Mahpus…

İzmir Ödemiş Cezaevi’nde tutulan ve durumunun ağırlaşması üzerine hastaneye kaldırılan hasta mahpus ve Yargıtay eski üyesi Mehmet Sait Demiröz’ün 22 Temmuz 2022 tarihinde hastanenin yoğun bakım servisinde yaşamını yitirdiği öğrenildi.

(07/150) Cezaevinde Şüpheli Ölüm…

Diyarbakır 2 Nolu Cezaevi’nde tutulan Kadri Ekici isimli mahpusun konulduğu tek kişilik hücrede 23 Temmuz 2022 tarihinde yaşamını yitirdiği öğrenildi. Haberde cezaevi idaresinin ailesine Kadri Ekici’nin intihar ettiğini söylediği belirtildi.

Annesi Netice Ekici 24 Temmuz 2022 tarihinde basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Yaklaşık bir yıldır tek kişilik hücrede tutuluyordu (…) Oğluma ilaçlarını vermiyorlardı. Tedavi etmiyorlardı (…) Yaşamını yitirmeden bir gün önce telefonla arayarak para istedi. İntihar etmek isteyen biri neden para istesin? Para istediği günden bir gün sonra ‘oğlun intihar etti’ dediler bana. Oğlum intihar etmedi, şayet intihar etmiş olsa bile gardiyan tarafından intihara sürüklendi. Gardiyanlar oğlum ölsün diye müdahale etmedi. Gardiyanlara, ‘oğlumu hücreden çıkartın’ dediğim de bana hücrede ‘kesici alet, ip, yorgan, battaniye bunların hiçbiri yok, maksat intihara teşebbüs etmesin’ dediler.”

(07/151) Cezaevlerindeki İşkence ve Diğer Kötü Muamele İddialarıyla İlgili Adalet Bakanı’nın Yaptığı Açıklama…

Cezaevlerindeki işkence ve diğer kötü muamele iddialarıyla ilgili olarak Adalet Bakanı 22 Temmuz 2022 tarihinde yaptığı açıklamada şunları belirtti: “Pek çok yerde işkence ve kötü muameleye dair haberler vesaireler zaman zaman yayınlanıyor, şunu açıklıkla ifade etmek isterim ki; Türkiye cezaevlerinde ve Türkiye’de işkence yoktur. Somut tek bir örnek kimse gösteremez (…) Hem adli yönden hem de idari yönden böyle bir vaka olduğu zaman biz üzerine kararlılıkla gidiyoruz, gitmekte de kararlıyız.”

(07/152) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

22 Temmuz 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Edirne’deki bir cezaevinden İzmir Şakran Kadın Cezaevi’ne sevk edilen 2 siyasi mahpusun adli mahpusların tutulduğu bir koğuşa konulma dayatmasına maruz kaldığı öğrenildi.

23 Temmuz 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Isparta E Tipi Cezaevi’ne sevk edilen mahpusların, cezaevi girişinde “yıkım timi” olarak adlandırıldığı bildirilen infaz koruma memurlarından oluşan bir ekibin işkence ve diğer kötü muamelesine maruz kaldığı öğrenildi.

24 Temmuz 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden Elazığ Kadın Cezaevi’nde tutulan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven’in ağır hasta mahpus Mehmet Emin Özkan’a yazdığı mektubun “mahpusa moral vereceği” gerekçesiyle verilmediği öğrenildi.

(07/153) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpus…

22 Temmuz 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Antalya L Tipi Cezaevi’nde tutulan kanser hastası Ahmet Zeki Özkan’ın tedavisinin yapılmadığı, doktorların istediği tomografinin 1 ay geçmesine rağmen hâlâ çekilmediği öğrenildi.

(07/154) Hatay’da İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

Hatay’ın Samandağ ilçesinde düzenlenen Evvel Temmuz Festivali kapsamında açılan bir standa İbrahim Kaypakkaya’nın fotoğrafı gerekçe gösterilerek 13 Temmuz 2022 tarihinde yapılan polis müdahalesi sonucu fiziksel kullanılarak gözaltına alınan 24 kişinin götürüldükleri Samandağ İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde polisin sözlü şiddetine ve tehditlerine maruz kaldığı öğrenildi.

(07/155) Hatay’da İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

23 Temmuz 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden 15 Temmuz 2022 tarihinde Hatay’ın İskenderun ilçesinde bir kavgayı ayırmaya çalıştığı sırada olay yerine gelen polis tarafından ters kelepçelenerek polis aracına konulan K. Ç. isimli bir kişinin polisi aracının içinde işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı ve buna bağlı olarak vücudunun çeşitli yerlerinden yaralandığı öğrenildi.

Avukatı basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Müvekkil kolluk tarafından hakarete uğramış ve darp edilmiştir. Daha sonra ters kelepçe ile bağlanan müvekkil ekip aracına alınmış ve bu esnada aracın içine biber gazı sıkılarak insanlık onuruyla bağdaşmayan fiillere maruz kalmıştır.”

(07/156) Eskişehir’de, İstanbul’da, Malatya’da Fobik Saldırılar…

21 Temmuz 2022 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesinde 4 LGBTİ+’nın fiziki saldırıya uğradığı öğrenildi. Konuyla ilgili yapılan basın açıklamasında şunlar belirtildi: “Kadıköy Yel değirmeni’nde 21 Temmuz saat akşam 9’da, dört lubunya evlerimize doğru ilerlerken, tanımadığımız bir erkeğin gözlerini dikerek bize yöneldiğini gördük. Kişi, kısa süre sonra bizim beraber yürüdüğümüz kaldırıma geçip, üzerimize doğru bir hamle yaptı. Bir arkadaşımızın ona neye baktığını sorması üzerine saldırgan üzerimize yürüyüp, bizim varlığımıza açtıkları savaşı; ettiği küfürlerle ve bütün mahalleye duyurduğu tehditlerle açıkça gösterdi (…) Etraftan gelen sözde mahalle arkadaşları sayıca üstünlük kurup, dört bir yandan bizlere saldırmaya, yumruklamaya, tekmelemeye başladılar.”

23 Temmuz 2022 tarihinde Eskişehir’de 1 LGBTİ+’nın 3 kişilik fobik ve ırkçı bir grubun fiziki saldırısına maruz kaldığı öğrenildi.

24 Temmuz 2022 tarihinde Malatya Kayısı Festivali kapsamındaki bir konser sırasında gökkuşağı bayrağı taşıyan 6 LGBTİ+’nın sözlü ve fiziki saldırıya maruz kaldığı ve saldırı sonucu 2 kişinin yaralandığı öğrenildi.

(07/157) Ankara’da Hakkında Sınır Dışı Kararı Verilen Somali Vatandaşı…

Ankara’nın Çankaya ilçesinde, daha önce polisin ayrımcı uygulamalarına maruz kalan, Saab isimli restoranın işletmecisi Somali vatandaşı Mohamed Abdullah hakkında sınır dışı kararı verildiği 23 Temmuz 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden öğrenildi.

(07/158) Manisa’da Eyleme Jandarma Engellemesi…

Manisa’nın Soma ilçesindeki Türkiye Kömür İşletmeleri’ne (TKİ) bağlı Soma Ege Linyitleri İşletmesi (ELİ) bünyesindeki bir ocağın bir bölümünün özel bir şirkete devredilmesine karşı 22 Temmuz 2022 tarihinde Ankara’ya yürüyüş eylemi başlatan işçilerin önü Kırkağaç bölgesinde jandarma tarafından kesildi. Yürümelerine izin verilmemesi üzerine işçilerin bölgede nöbet eylemine başladığı öğrenildi.

(07/159) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Şişli Belediyesi’nde çalışırken işlerine son verilen işçilerin 22 Temmuz 2022 tarihlerinde Ankara’da Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi önünde yaptığı nöbet eylemlerine müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak parti binasının önünden uzaklaştırdı.

(07/160) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemlerine Polis Müdahalesi…

“İşimi Geri İstiyorum” eylemi kapsamında Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 22 Temmuz 2022 tarihinde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünden uzaklaştırdı.

(07/161) İstanbul’da Futbol Turnuvasına Polis Müdahalesi…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi tarafından düzenlenen Kemal Kurkut Futbol Turnuvası’nın 23 Temmuz 2022 tarihinde oynanan bir maçına, bir takımın Zaho ve Roboski ile ilgi bir pankart ile çıkmasını gerekçe gösteren polis tarafından müdahale edildi. Müdahale sonucu 11 kişinin fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanlar 24 Temmuz 2022 tarihinde serbest bırakıldı.

(07/162) İstanbul’da Gözaltına Alınan Devrimci Parti Üyesi…

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içindeki Zaho kenti kırsal alanına yönelik Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından yapıldığı iddia edilen topçu ateşi sonucu aralarında çocukların da olduğu 9 sivil kişinin yaşamını yitirdiği, 23 kişinin ise yaralandığı olayla ilgili 23 Temmuz 2022 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ilçe binası önünde yapılan basın açıklaması sonrasında Devrimci Parti üyesi Erkin Barın gözaltına alındı ve aynı gün içinde sevk edildiği mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(07/163) Van’da Gözaltına Alınan HDP Üyesi…

HDP Gençlik Meclisi üyesi Arjin Tüncer 22 Temmuz 2022 tarihinde HDP Van il binası önünde gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(07/164) HDP Eski Eş Genel Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında dönemin Ankara Cumhuriyet Başsavcısı’na yönelik sözleri nedeniyle Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada ‘terörle mücadelede görev alan kamu görevlilerini hedef gösterme’ suçundan verilen 2 yıl 6 ay hapis cezası ve ‘suç örgütlerinin oluşturdukları korkutucu güçten yararlanmak suretiyle tehdit’ suçundan verilen beraat kararı Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 21. Ceza Dairesi tarafından bozulmuştu. Davanın yeniden görülmesine 22 Temmuz 2022 tarihinde devam edildi. Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, Selahattin Demirtaş’ın ‘suç örgütlerinin korkutucu gücünden yararlanılarak tehdit etme’ ve ‘terörle mücadelede görev almış kişileri hedef gösterme’ suçlarından cezalandırılmasını istedi. Mahkeme duruşmayı 16 Eylül 2022 tarihine erteledi.

Söz konusu dava, Selahattin Demirtaş’ın Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakkında açılan davanın 7 Ocak 2020 tarihinde görülen duruşmasında yaptığı savunmadaki sözleri nedeniyle, dönemin Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman’ı tehdit ettiği ve hedef gösterdiği iddiasıyla açılmıştı.

(07/165) Mühürlenen Dernek Binası…

Din Alimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DİAYDER) hakkında İstanbul Bakırköy 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan kapatma davasının 28 Haziran 2022 tarihinde görülen duruşmasında verilen “faaliyetlerinin durdurulması” kararı üzerine derneğin İstanbul’un Bahçelievler ilçesinde bulunan binası 22 Temmuz 2022 tarihinde polis tarafından mühürlendi.

(07/166) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Gazeteci Metin Cihan tarafından yapılan 1 sosyal medya paylaşımına İstanbul Anadolu 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin 13 Temmuz 2022 tarihli kararıyla ‘kişilik haklarının ihlali’ gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

Gazeteci Metin Cihan tarafından yapılan 1 sosyal medya paylaşımına İstanbul Anadolu 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 18 Temmuz 2022 tarihli kararıyla ‘kişilik haklarının ihlali’ gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

Yılmaz Ekici isimli mahpusun Aydın E Tipi Cezaevi’nde yaşamını yitirmesiyle ilgili https://www.evrensel.net internet sitesinde yer alan habere Aydın 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 18 Temmuz 2022 tarihli kararıyla ‘kişilik haklarının ihlali’ gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

Sanatçı Selçuk Ural ile yapılan bir röportaja ilişkin https://www.cumhuriyet.com.trhttps://www.yeniakit.com.tr internet sitelerinde ve bir sosyal medya platformunda yer alan 3 içeriğe İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği’nin 21 Temmuz 2022 tarihli kararıyla ‘kişilik haklarının ihlali’ gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

Sivas Valisi Yılmaz Şimşek’in İçişleri Bakanlığı’na şikayet edilmesine ilişkin https://www.diken.com.tr, internet sitesinde yer alan haberin Sivas 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin 22 Temmuz 2022 tarihli kararıyla ‘kişilik haklarının ihlali’ gerekçesiyle silinmesine hükmedildiği öğrenildi.

Sivas Valisi Yılmaz Şimşek’in İçişleri Bakanlığı’na şikayet edilmesine ilişkin https://www.diken.com.tr internet sitesinde yer alan haberin Sivas 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin 22 Temmuz 2022 tarihli kararıyla silinmesine ilişkin https://www.diken.com.tr internet sitesinde yer alan haberin de yine Sivas 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin 22 Temmuz 2022 tarihli kararıyla ‘kişilik haklarının ihlali’ gerekçesiyle silinmesine hükmedildiği öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete K(arınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.