23 – 25 Ekim 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

106

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

23 – 25 Ekim 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(10/241) Operasyonlar ve Saldırılar…

21 Ekim 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Şırnak kırsal alanına yönelik 9 Ağustos 2021 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından gerçekleştirilen hava harekatında 2 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

(10/242) İstanbul’da Polis Zırhlı Aracının Çarpması Sonucu Yaralanan Kişiler…

24 Ekim 2021 tarihinde İstanbul’un Sarıyer ilçesinde polis zırhlı aracının 6 araca çarpması sonucu 3 kişinin yaralandığı öğrenildi.

(10/243) Diyarbakır’da İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

23 Ekim 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde yapılan ev baskınında, evde bulunan 2 kişinin (Bekir Nadiroğlu ve Birsen Nadiroğlu) polisin işkence ve diğer kötü muamelesine maruz kaldığı öğrenildi.

Şervan Nadiroğlu konuyla ilgili basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Bismil’deki evimize yine baskın yapılmış ve evde yalnız olan annem ve babam polisler tarafından şiddete maruz bırakılmış. Evde kimsenin olmaması şüphe çekici bulunmuş, anneme babama hakaretler edilmiş ve neden çocuklarınız evde değil dağa mı çıktı denilmiş.”

(10/244) İstanbul’da Polis Tarafından Tehdit Edilen Kişi…

22 Ekim 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Tacettin Kılıç isimli bir kişinin kendini polis olarak tanıtan bir kişi tarafından tehdit edildiği ve ajanlık dayatmasına maruz kaldığı öğrenildi.

Tacettin Kılıç, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde düzenlenen basın toplantısında şunları belirtti: “Kendisini İstanbul İl Emniyet Müdürü olarak tanıtan bir kişi beni telefon ile aradı. ‘Seninle konuşmak istiyoruz’ dedi. Gittiğimde bana ajanlık dayatıldı. ‘Senin için Ankara’dan özel ekip geldi’ dediler. Kabul et etmeyince tehdit ettiler (…) Ailem takip edildi. 3 ay boyunca takipler ve tehditler devam etti.”

(10/245) İzmir’de Polisin Ajanlık Dayatmasına Maruz Kalan Kişi…

22 Ekim 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kaldıraç dergisi okuru olduğu bildirilen bir kişinin İzmir’de kendilerini polis olarak tanıtan kişilerin ajanlık dayatmasında maruz kaldığı öğrenildi.

İHD İzmir Şubesi’nde düzenlenen basın toplantısında Kaldıraç Dergisi temsilcisi şunları belirtti: “Geçtiğimiz hafta ifade için gittiği Bozyaka Emniyet Müdürlüğü’nden çıkan bir okurumuz kendilerini polis olarak tanıtan iki kişi tarafından durduruldu. Okurumuz polisin sohbet etmek adı altında görüşme isteğini reddetmesine rağmen polisler yol boyunca yanında yürüdü. Bu kişiler Kaldıraç dergisinin çalışmalarını kriminalize etmeye çalışmış, kurumdan ayrılmasını teklif etmişlerdir (…) Yol boyu yürümeye devam etmiş ve söylenenlere kulak asmamış, buna rağmen defalarca kez oturmaya davet edilmiştir. Kendilerini polis olarak tanıtan bu kişiler daha önce yapılan aile aramalarını kendilerinin yaptığını belirtmişlerdir.”

(10/246) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

23 Ekim 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nden 19 Ekim 2021 tarihinde isteği ve iradesi dışında Kayseri Bünyan 1 Nolu T Tipi Cezaevi’ne sevk edilen, bir eli ve bir bacağı olmayan Şaban Kaygusuz isimli mahpusun çıplak arama dayatmasına ve bunu kabul etmediği için işkence ve kötü muameleye maruz kaldığı öğrenildi.

24 Ekim 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Şakran 3 Nolu L Tipi Cezaevi’nde tutulan Abdurrahim Çetinkaya isimli mahpusun 1 Ağustos 2021 tarihinde isteği ve iradesi dışında Afyon 1 Nolu T Tipi Cezaevi’ne sevk edildiği öğrenildi.

24 Ekim 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Van T Tipi Cezaevi’nde tutulan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van İl Eş Başkanı Yadişen Karabulak’ın 21 Ekim 2021 tarihinde isteği ve iradesi dışında Mersin Tarsus Kadın Cezaevi’ne sevk edildiği öğrenildi.

24 Ekim 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul Silivri 5 Nolu Cezaevi’nde tutulan bir mahpusun yakınının cezaevi girişinde çıplak arama uygulamasına maruz kaldığı öğrenildi.

(10/247) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi, vasisi ve avukatları tarafından 22 Ekim 2021 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(10/248) Van’da Eyleme Polis Müdahalesi…

23 Ekim 2021 tarihinde Ankara’da trafik kazasında yaşamını yitiren Dr. Rümeysa Berin Şen için Türk Tabipleri Birliği (TTB) tarafından 25 Ekim 2021 tarihinde, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan basın açıklamasına, valiliğin eylem yasağını gerekçe göstererek müdahale eden polis, TİHV başvuru hekimi ve Van-Hakkari Tabip Odası Başkanı Dr. Hüseyin Yaviç ile TİHV Temsilcilik Sekreteri Sevim Çiçek’i gözaltına aldı. Gözaltına alınan 2 kişi aynı gün içinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. Valiliğin son yasaklama kararıyla Van’da eylem ve etkinlikler 21 Kasım 2016 tarihinden bu yana kesintisiz 1804 güne uzatılmıştı.

(10/249) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanı tarafından atanan rektörü protesto etmek için rektörlük binası önünde 22 Ekim 2021 tarihinde yapılmak istenen nöbet eylemine müdahale eden özel güvenlik birimleri eylem için kurulan çadırlara el koydu. Daha sonra müdahale eden polis 45 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Müdahale sonrası üniversite kampüsüne girmek isteyen Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Hüda Kaya’ya özel güvenlik birimleri tarafından izin verilmediği öğrenildi. Gözaltına alınan 45 kişi, 3’ü adli kontrol şartıyla olmak üzere serbest bırakıldı.

(10/250) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Kişiler…

22 Ekim 2021 tarihinde Diyarbakır’ın Lice ilçesinde yapılan ev baskınlarında 4 kişi (Behçet Bayhan, Hakan Mercan, Yavuz Çelik ve Nuvar Kaymaz) gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(10/251) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Müzisyen…

Müzisyen Abdullah Karakaş 24 Ekim 2021 tarihinde Diyarbakır’da gözaltına alındı. Evinde arama yapan polisin Abdullah Karakaş’a ait müzik arşivine de el koyduğu öğrenildi. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(10/252) Suruç Katliamı Davası…

20 Temmuz 2015 tarihinde Urfa’nın Suruç ilçesinde gerçekleştirilen ve 33 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırı ile ilgili Urfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 22 Ekim 2021 tarihinde görüldü.

Davanın tek tutuklu sanığı Yakup Şahin duruşmaya SEGBİS aracılığıyla tutulduğu Urfa T Tipi Cezaevi’nden katıldı. Mahkeme Yakup Şahin’i ‘tasarlayarak kasten öldürme ve öldürmeye teşebbüs’ suçlarından 34 kez ağırlaştırılmış müebbet, 70 kez 27 yıl hapis cezası ve 40.000 TL para cezası ile cezalandırdı.

Mahkeme ayrıca duruşmaya katılan Koray Türkay, Şahin Tümüklü, Çağla Seven, Fethi Aydın ve avukat Sezin Uçar hakkında duruşmadaki sözleri nedeniyle ‘hakaret ve tehdit’ iddiasıyla suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

(10/253) İstanbul’da CHP Yöneticisinin Yargılandığı Dava…

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun’un evinin fotoğrafının çekilmesi ile ilgili İstanbul Anadolu 55. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 22 Ekim 2021 tarihinde devam edildi.

Savunmaların ardından mahkeme dava dosyasının aynı olayla ilgili İstanbul Anadolu 13. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan dava ile birleştirilmesi için yazılan müzekkerenin yanıtının beklenmesine karar vererek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(10/254) İstanbul’da Yargılanan Kişi…

‘Pucca’ olarak bilinen Pınar Yıldırım’ın, hakkında sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek İstanbul Anadolu 21. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın 22 Ekim 2021 tarihinde görülen karar duruşmasında ‘halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama’ suçundan 5 ay 18 gün hapis cezası ile cezalandırıldığı öğrenildi.

(10/255) Hakkında Soruşturma Açılan Gazeteci…

24 Ekim 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, gazeteci Barış Pehlivan hakkında Jandarma Genel Komutanlığı ile ilgili yazdığı bir yazı nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma açıldığı ve soruşturma kapsamında Barış Pehlivan’ın ifadesinin alındığı öğrenildi.

(10/256) Hakkında Soruşturma Açılan Gazeteci…

24 Ekim 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Gerçek Gündem muhabiri Fırat Fıstık hakkında Cumhurbaşkanı tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanan Naci İnci ile ilgili yaptığı haber nedeniyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma açıldığı öğrenildi.

(10/257) İstanbul’da Yasaklanan Etkinlik…

İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu tarafından hasta mahpusların serbest bırakılması talebiyle yapılan “F Oturumu”nun 500. haftası dolayısıyla 22 Ekim 2021 tarihinde Beşiktaş ilçesindeki Barbaros Meydanı’nda düzenlenmek istenen basın açıklamasının yasaklandığı ve yasaklama üzerine basın açıklamasının İHD İstanbul Şubesi önünde yapıldığı öğrenildi.

(10/258) Adana’da Yasaklanan Etkinlik…

Mezopotamya Kültür Merkezi’nin (MKM) 30. kuruluş yılı etkinlikleri kapsamında 24 Ekim 2021 tarihinde Adana Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu’nda düzenlenecek konser Adana Valiliği tarafından ‘milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması, suç işlenmesi ihtimali, başkalarının hak ve özgürlüklerini tehlikeye sokacağı’ gerekçesiyle yasaklandı. Yasaklama kararı üzerine konser aynı tarihte HDP Adana il binasında gerçekleştirildi.

(10/259) Tunceli’de Yasaklanan Etkinlik…

Tunceli Belediyesi tarafından düzenlenen bir atölye çalışması sonrasında 22 Ekim 2021 tarihinde Seyit Rıza Meydanı’nda yapılmak istenen müzik dinletisine polis tarafından Covid-19 salgını gerekçe gösterilerek izin verilmediği öğrenildi.

(10/260) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Urfa Valiliği 21 Ekim 2021 tarihinde yaptığı açıklama ile il sınırları içinde yer alan cezaevlerinin kampüsünde, eklentilerinde ve tel örgü sınırının 1 km mesafesi içinde yapılacak ‘toplanma, gösteri ve yürüyüş, basın açıklaması, röportaj, kamera çekimi, pankart açma ve taşıma, slogan atma, yazılı veya üzerinde sembol bulunan kıyafetlerle cezaevine girme, cep telefonu ile çekim yapma, fotoğraf çekme, stant açma, eylemsel davranışlarda bulunma’ gibi eylem ve etkinlikleri 21 Ekim ile 28 Ekim 2021 tarihleri arasında yasakladı.

(10/261) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık tarafından Ziraat Bankası’yla ilgili verilen soru önergesine ilişkin https://ilerihaber.orghttps://kronos34.news internet sitelerinde yer alan haberlere kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 20 Ekim 2021 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

İstanbul Emniyet Müdürü ile bazı polisler hakkındaki rüşvet iddialarıyla ilgili www.yenicaggazetesi.com.tr/https://tr.sputniknews.comhttps://www.gercekgundem.com internet sitelerinde yer alan haberlere kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliği’nin 20 Ekim 2021 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir açıklamasına ilişkin https://www.diken.com.tr internet sitesinde yer alan bir habere kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 21 Ekim 2021 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

Boğaziçi Üniversitesi Genel Sekreteri Nedim Malkoç ile ilgili iddialara ilişkin https://www.sozcu.com.trhttps://www.cumhuriyet.com.trhttps://www.medyatava.com internet sitelerinde yer alan haberlere, kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle, İstanbul 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 22 Ekim 2021 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(10/262) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

22 Ekim 2021 tarihinde Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 15 ilde düzenlenen operasyonlarda 14 kişi; yine Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 37 ilde düzenlenen operasyonlarda 67 kişi; Konya merkezli bir soruşturma kapsamında 12 ilde düzenlenen operasyonlarda 17 kişi gözaltına alındı.

(10/263) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 22 Ekim 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 228 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 28.192 olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 23 Ekim 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 217 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 26.217 olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 24 Ekim 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 195 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 24.792 olduğunu açıkladı.

Buna göre 24 Ekim 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 69.538, vaka sayısı ise 7.813.328 oldu.

22 Ekim 2021 tarihinde Erzurum’da Dr. Lokman Toksoy, Trabzon’da sağlık memuru Hüseyin Taflan olmak üzere 2 sağlık çalışanı Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

22 Ekim 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Urfa Siverek T Tipi Cezaevi’nde tutulan 14 mahpusun Covid-19 testlerinin kaldıkları koğuşta yapılan arama sonrasında pozitif çıktığı öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.