22 Temmuz 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

115

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

22 Temmuz 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(07/140) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

22 Temmuz 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Mersin Tarsus 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde tutulan 4 mahpusun (Vedat Çelikli, Mehmet Emin Binici, Cengiz Temel ve ismi öğrenilemeyen bir mahpus) istekleri dışında başka bir cezaevine sevk edildiği öğrenildi. Mahpusların hangi cezaevine sevk edildiği ise öğrenilemedi.

(07/141) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpus…

21 Temmuz 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kocaeli Gebze M Tipi Kadın Cezaevi’nde tutulan hasta mahpus Ayfer Ayçiçek’in ilaçlarını infaz koruma memurlarının önünde içme dayatmasına maruz kaldığı ve bu dayatmayı kabul etmediği için ilaçlarının verilmediği öğrenildi.

(07/142) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 21 Temmuz 2022 tarihinde yapılan başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi ve vasisi ile İmralı Cezaevi’nde tutulan Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın aileleri ve vasileri tarafından 22 Temmuz 2022 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(07/143) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Şişli Belediyesi’nde çalışırken işlerine son verilen işçilerin 21 Temmuz 2022 tarihlerinde Ankara’da Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi önünde yaptığı nöbet eylemlerine müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak parti binasının önünden uzaklaştırdı.

(07/144) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemlerine Polis Müdahalesi…

“İşimi Geri İstiyorum” eylemi kapsamında Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 21 Temmuz 2022 tarihinde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünden uzaklaştırdı.

(07/145) Diyarbakır Barosu İle ilgili Başlatılan İnceleme…

22 Temmuz 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içindeki Zaho kenti kırsal alanına yönelik Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından yapıldığı iddia edilen topçu ateşi sonucu aralarında çocukların da olduğu 9 sivil kişinin yaşamını yitirdiği, 23 kişinin ise yaralandığı olayla ilgili yaptığı açıklama nedeniyle Diyarbakır Barosu hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından inceleme başlatıldığı öğrenildi.

(07/146) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

8 Temmuz 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Çevre Ajansı ile ilgili haberlere erişim engeli getirilmesine ilişkin https://t24.com.tr (2 haber), https://www.birgun.nethttps://www.haber3.comhttps://www.cumhuriyet.com.trhttps://www.haber.sol.org.tr (2 haber), https://www.medyaport.nethttps://www.indyturk.comhttps://www.a3haber.comhttps://www.umke.orghttps://www.tukenmezhaber.comhttps://penceretv.comhttps://abcgazetesi.comhttps://www.solmedya.comhttps://www.medyaradar.comhttps://onedio.comhttps://www.malatyatime.comhttps://bianet.orghttps://ankahaber.nethttps://tele1.com.trhttps://www.yenicaggazetesi.com.trhttps://www.sondakika.com internet sitelerinde yer alan toplam 23 içeriğe erişimin İstanbul Anadolu 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından ‘kişilik haklarının ihlali’ gerekçesiyle engellendiği öğrenildi.

(07/147) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

22 Temmuz 2022 tarihinde İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 8 ilde düzenlenen operasyonlarda 42 kişi gözaltına alındı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete K(arınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.