22 Şubat 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

149

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

22 Şubat 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(02/285) Şırnak’ta Fiziksel Şiddete Maruz Kalan Doktor…

Türk Tabipleri Birliği, 21 Şubat 2022 tarihinde Şırnak’ta doktorun “uygulanan tedaviyi beğenmediği” gerekçesiyle savcı olduğu belirtilen bir hasta yakınının fiziksel şiddetine maruz kaldığını açıkladı.

(02/286) Ankara’da Polis Tarafından Tehdit Edilen Somali Vatandaşı Kişiler…

21 Şubat 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ankara’nın Çankaya ilçesinde dükkanı olan Somali vatandaşı 2 kişinin (A. K., M. S.) polis tarafından tehdit edildiği ve ırkçı söylemlere maruz kaldıkları öğrenildi.

A. K. basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Sürekli kapıda durup bizi izliyorlar. Sözlü olarak taciz ediyorlar. Rengimizden ve kıyafetimizden dolayı ‘Sen ne biçimsin, neden böyle geziyorsun’ diye aşağılıyorlar. Hatta bir sivil polis bir kere bana ‘Sizin yüzünüzden kendi memleketimizde mülteci olduk’ diyerek sözlü taciz etti (…) Polis bir kere dükkana geldiğinde bu isimleri değiştirin Türkçe isimler koyun, ‘Türk yemekleri satın’ diye tehdit etti (…) Dükkana gelen bir polis, ‘Burası Türkiye. Kızılay bizim kalbimiz. Kalbimizde mülteci istemiyoruz, Türkleşeceksiniz’ dedi. Kızılay’da rahat gezemiyoruz, zaten her sokakta polis durduruyor bizi, tutuyorlar, kimliğimizle beraber tutup götürüyorlar. Açık açık bize burayı kapatıp gideceksiniz dediler.”

M. S. ise şunları belirtti: “Etrafımızdaki Türk esnaflara böyle bir durum söz konusu değil. Bir keresinde zorla dükkana girmeye çalıştıklarında, izin kağıdı istediğimi söyledim. Polisin biri kulağıma eğilip ‘benim her yerden iznim var, git istediğin yere şikayet et’ şeklinde tehdit etti.”

(02/287) İzmir’de Bildiri Dağıtırken Gözaltına Alınan LÖB Üyeleri…

21 Şubat 2022 tarihinde İzmir’in Alsancak ilçesindeki bir lisenin önünde 26 Şubat 2022 tarihinde gerçekleştirilecek kurultayın duyurusunu yapmak için bildiri dağıtan Liseli Öğrenci Birliği üyelerine müdahale eden polis 2 kişi (M. Y., B. P.) gözaltına aldı. Gözaltına alınan 2 kişi aynı gün içinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

 (02/288) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Şişli Belediyesi’nde çalışırken işlerine son verilen işçilerin 21 Şubat 2022 tarihinde Ankara’da Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi önünde yaptığı nöbet eylemine müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak parti binasının önünden uzaklaştırdı.

 (02/289) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

“İşimi Geri İstiyorum” eylemi kapsamında Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 21 Şubat 2022 tarihinde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünden uzaklaştırdı.

(02/290) HDP Eski Eş Genel Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

‘Cumhurbaşkanı’na hakaret etme’ iddiasıyla açılan davada Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a verilen 3 yıl 6 ay hapis cezası İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi tarafından 21 Şubat 2022 tarihinde onandı.

(02/291) Diyarbakır’da Baro Yönetim Kurulu Üyelerinin Yargılandığı Dava…

Diyarbakır Barosu’nun önceki dönem yönetim kurulu üyesi 11 avukat (Ahmet Özmen, Mahsum Bati, Nuşin Uysal Ekinci, Cihan Ülsen, Sertaç Buluttekin, Muhammet Neşet Girasun, Serhat Eren, İmran Gökdere, Velat Alan, Ahmet Dağ ve Nahit Eren) hakkında Diyarbakır 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 21 Şubat 2021 tarihinde görüldü.

İddianamede avukatların Baro tarafından 24 Nisan 2017 tarihinde yapılan açıklamada “Ermeni Soykırımı” ifadesini kullandıkları, yapılan başka bir açıklamada “Kürdistan” ifadesini kullandıkları ve Hakkari’nin Oğul köyünde 1 sivil kişinin ölümüyle ilgili hazırlanan rapor gerekçesiyle TCK’nin 216. maddesine göre ‘Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’ ve TCK’nin 301. maddesine göre ‘Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama’ suçlarından cezalandırılmaları istenmektedir.

Mahkeme, savunmaların ardından 11 avukatına beraatına karar verdi.

(02/292) Gezi/Çarşı Davası…

52 kişi hakkında 2013 yılındaki Gezi Parkı eylemleri nedeniyle İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 21 Şubat 2022 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından Osman Kavala’nın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme, ayrıca Çarşı dosyasının davadan ayrılmasına hükmederek duruşmayı 21 Mart 2022 tarihine erteledi.

Gezi Davası olarak bilinen davada verilen beraat kararının Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından bozulması üzerine davanın yeniden görülmesine başlanmış ve 8 Ekim 2021 tarihinde Çarşı Davası olarak bilinen davayla birleştirilmesi ile davada yargılananların sayısı 52 olmuştu. 1 Kasım 2017 tarihinde tutuklanan Osman Kavala, Gezi eylemleri ile ilgili davada 18 Şubat 2020 tarihinde verilen beraat kararına rağmen, hakkında 2016 yılındaki darbe girişimi ile ilgili açılan başka bir soruşturma gerekçe gösterilerek cezaevinden tahliye edilmeden yeniden tutuklanmıştı.

(02/293) İstanbul’da Yargılanan Kişiler…

İstanbul’un Kadıköy ilçesinde 22 Nisan 2021 tarihinde, 1 Mayıs için çağrı yapmak üzere düzenlenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde gözaltına alınan ve aralarında siyasi parti ve sendika yöneticilerinin de olduğu 41 kişi hakkında İstanbul Anadolu 53. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 21 Şubat 2022 tarihinde devam edildi.

İddianamede 41 kişinin ‘2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etme’ suçundan cezalandırılması istenmektedir.

Mahkeme duruşmayı 27 Haziran 2022 tarihine erteledi.

(02/294) İHD Eş Genel Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan hakkında, çeşitli tarihlerde yaptığı açıklamalar gerekçesiyle ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması 22 Şubat 2022 tarihinde görüldü. Mahkeme Öztürk Türkdoğan hakkında yurtdışı çıkış yasağının devamına hükmederek duruşmayı 19 Nisan 2022 tarihine erteledi.

(02/295) İzmir’de İnsan Hakları Savunucusu ve Diğer Kişiler Hakkında Açılan Dava…

Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanı tarafından atanan rektörü protesto etmek için 3 Şubat 2021 tarihinde İzmir’de yapılan eyleme yönelik polis müdahalesi sonucu gözaltına alınan insan hakları savunucusu TİHV İzmir Temsilciliği Tıbbi Sekreteri Aytül Uçar ile ÇHD üyesi avukat Erdoğan Akdoğdu’nun da aralarında olduğu 6 kişi (Aytül Uçar, Emine Akbaba, İrem Çelikbaş, avukat Erdoğan Akdoğdu ve 2 kişi) hakkında ‘2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet’, ‘hakaret’, ‘görevi yaptırmamak için direnme’ iddialarıyla İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamenin İzmir 49. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 14 Şubat 2022 tarihinde kabul edildiği öğrenildi.

(02/296) DİAYDER Davası…

Din Alimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DİAYDER) üye ve yöneticisi 7’si tutuklu 23 kişi hakkında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 18 Şubat 2022 tarihinde başlandı.

Duruşmalar 18 ve 21 Şubat 2022 tarihlerinde görüldü. Tutuklu sanıkların bir kısmı duruşma salonunda hazır bulunurken, diğerleri ise duruşmaya tutuldukları cezaevlerinden SEGBİS aracılığıyla katıldı. Savunmaların ardından 3 kişinin tahliyesine karar veren mahkeme ayrıca 3 kişi hakkındaki ev hapis tedbirini ve tutuksuz yargılananlar hakkındaki adli kontrol tedbirini kaldırarak duruşmayı 18 Mart 2022 tarihine erteledi.

(02/297) Diyarbakır’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Durket Süren hakkında Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 21 Şubat 2022 tarihinde görüldü.

İddianamede Durket Süren’in sosyal medya paylaşımları ve KHK ile kapatılmış Azadiya Welat ve Özgür Gündem gazetelerinin yasaklı sayılarının satışını yaptığı gerekçesiyle ‘örgüte yardım etmek’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ suçlarından 1 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.

Savunmaların ardından mahkeme Durket Süren’i ‘örgüt propagandası yapmak’ suçundan 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası ile cezalandırdı ve 5 yıl süreyle denetim uygulanmasına karar verdi.

(02/298) Boğaziçi Üniversitesi Öğrencilerinin Yargılandığı Dava…

52 kişi hakkında, Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanı tarafından rektör atanmasını protesto eylemine katıldıkları için ‘kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak’ ve ‘toplantı ve gösteri kanununa muhalefet etmek’ iddialarıyla İstanbul 49. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 21 Şubat 2022 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme, savunmalarını yapanlar hakkındaki adli kontrol şartının kaldırılmasına karar verdi ve duruşmayı 4 Temmuz Şubat 2022 tarihine erteledi.

(02/299) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

22 Şubat 2022 tarihinde Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 25 ilde düzenlenen operasyonlarda 63 kişi gözaltına alındı.

(02/300) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 21 Şubat 2022 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 268 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 85.026 olduğunu açıkladı.

Buna göre 21 Şubat 2022 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 92.719, vaka sayısı ise 13.589.511 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.