22 Nisan 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

201

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

22 Nisan 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(04/232) Metin Lokumcu Davası…

Artvin İl Emniyet Müdürü ile Hopa İlçe Emniyet Müdürü’nün de aralarında bulunduğu 13 polis memuru hakkında Metin Lokumcu’nun 31 Mayıs 2011 tarihinde Artvin’in Hopa ilçesinde yapılan bir basın açıklamasına yönelik polis müdahalesi sırasında aşırı kimyasal gaz kullanılması sonucu yaşamını yitirmesi ile ilgili Trabzon 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 21 Nisan 2021 tarihinde başlandı.

Hopa Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan dava güvenlik gerekçesiyle Yargıtay tarafından Trabzon’a taşınmıştı. İddianamede sanık polis memurlarının ‘taksirle ölüme neden olma’ suçundan 6 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmaları istenmektedir.

Duruşmaya katılmayan sanık polis memurlarının ifadelerinin talimat ile alındığı öğrenildi. Lokumcu ailesinin avukatlarından Meriç Eyüboğlu müdahale sırasında OC ve CS kimyasal gazlarının kullanıldığını ve bunların Türkiye’nin de taraf olduğu sözleşmede yasaklı gazlar listesinde yer aldığını belirtti. Duruşmada daha sonra davaya müdahil olan Lokumcu ailesinin fertleri dinlendi. Mahkeme Lokumcu ailesinin avukatlarının görevsizlik kararı verilerek davanın ağır ceza mahkemesine gönderilmesi talebi ile Diyarbakır, Artvin, İzmir, Van, Trabzon baroları, Çağdaş Hukukçular Derneği, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği ve Halkevleri’nin duruşmaya katılma taleplerini reddetti. Sanık polis memurları ile tanık polis memurlarının duruşmada hazır edilmesi talebini de reddeden mahkeme avukatların sanıklara ve tanıklara soracağı soruların dilekçe ile iletilmesine karar verdi. Bu karar üzerine Lokumcu ailesinin avukatları reddi hakim talebinde bulundu. Mahkeme talebin değerlendirilmesi için dosyanın nöbetçi ceza hakimliğine gönderilmesine karar vererek duruşmayı 28 Haziran 2021 tarihine erteledi.

(04/233) İstanbul’da Zabıtanın Fiziksel Şiddetine Maruz Kalan Kişi…

21 Nisan 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde su satan bir seyyar satıcının belediye zabıtasının fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Olayla ilgili Beyoğlu Belediyesi sorumlu zabıta hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı.

(04/234) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

21 Nisan 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Mersin Tarsus Kadın Cezaevi’nde tutulan 6 mahpus hakkında PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sona erdirilmesi talebiyle başlatılan açlık grevine katıldıklar gerekçesiyle disiplin soruşturması açıldığı ve soruşturma sonunda mahpusların etkinliklerden mahrum bırakma cezası ile cezalandırıldıkları öğrenildi.

(04/235) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları 21 Nisan 2021 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(04/236) 1 Mayıs Kutlamalarına Yönelik Engellemeler ve Müdahaleler…

21 Nisan 2021 tarihinde İstanbul’un Bakırköy ilçesindeki Özgürlük Meydanı’nda Bakırköy ve Bayrampaşa Belediyesi ile Sinbo, SML Etiket ve Tur Assist işçileri ile İstanbul 1 Mayıs Platformu tarafından yapılmak istenen basın açıklamasına müdahale eden polis aralarında avukat Seher Dursun’un da olduğu en az 30 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Müdahale sırasında polisin gazetecilerin görüntü almasına da engel olduğu öğrenildi. Gözaltına alınanlar ayı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(04/237) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

20 Nisan 2021 tarihinde, hasta mahpus Ali Osman Köse’nin tahliye edilmesi talebiyle İstanbul’un Bahçelievler ilçesindeki Adli Tıp Kurumu önünde basın açıklaması yapmak isteyen Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği (TAYAD) üyelerine müdahale eden polis 2 kişiyi (Hasan Basri Yıldız ve Özmen Çim) gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde serbest bırakıldı.

21 Nisan 2021 tarihinde, hasta mahpus Ali Osman Köse’nin tahliye edilmesi talebiyle İstanbul’un Bahçelievler ilçesindeki Adli Tıp Kurumu önünde basın açıklaması yapmak isteyen TAYAD üyelerine müdahale eden polis 2 kişiyi (Hasan Basri Yıldız Cemil Kurt) gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(04/238) Cezaevindeki Açlık Grevleri ile İlgili Eyleme Polis Müdahaleleri…

PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sona erdirilmesi talebiyle cezaevlerinde devam etmekte olan süresiz dönüşümlü açlık grevine dikkat çekmek için Halkların Demokratik Partisi (HDP) 21 Nisan 2021 tarihinde Diyarbakır’da yapılmak istenen basına açıklamasına polis tarafından izin verilmedi. Basın açıklamasına polis tarafından izin verilmemesi üzerine basın açıklaması için gelenler bulundukları yerde oturma eylemi yaptı. Polisin gazetecilerin görüntü almasına engel olduğu öğrenildi.

(04/239) Hakkında Soruşturma Açılan Sol Parti Yöneticisi…

Sol Parti Samsun İl Başkanı Coşkun Konca hakkında partisine ait sosyal medya hesabı üzerinden yapılan ve Deniz Gezmiş ve Mahir Çayan’ın fotoğraflarının yer aldığı paylaşım ile ilgili soruşturma açıldığı ve soruşturma kapsamında Çoşkun Konca’nın ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla 21 Nisan 2021 tarihinde ifade verdiği öğrenildi.

(04/240) Yasaklanan CHP Afişleri ve Pankartları…

20 Nisan 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından Diyarbakır il binasına asılan ve 12 Nisan 2021 tarihinde indirilen “128 milyar nerede” pankartı nedeniyle CHP Diyarbakır İl Başkanlığı’na 13.237 TL idari para cezası kesildiği öğrenildi.

(04/241) RTÜK Tarafından Ceza Verilen Televizyon Kanalı…

21 Nisan 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından ‘Şimdiki Zaman’ isimli programa katılan CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç’un “Tüm diktatörlerin başına gelen onun da başına gelecektir. Türkiye’nin tek kurtuluşu Recep Tayyip Erdoğan’ın iktidardan gitmesidir” şeklindeki sözleri nedeniyle KRT TV televizyon kanalına üst sınırdan idari para cezası verildiği öğrenildi.

21 Nisan 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, RTÜK tarafından, ‘Haber Masası’ programına katılan bir kişinin Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) hakkında sarf ettiği sözler nedeniyle Halk TV’ye üst sınırdan idari para cezası verdiği öğrenildi.

(04/242) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

21 Nisan 2021 tarihinde İstanbul’da yapılan ev baskınlarında 30 kişi gözaltına alındı.

(04/243) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 21 Nisan 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 362 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 2.932 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 61.967 olduğu belirtildi.

Buna göre 21 Nisan 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 36.975 sayısı ise 4.446.591 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.