22 Aralık 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

131

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

22 Aralık 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(12/245) İzmir’de Polisin Fiziksel Şiddetine Maruz Kalan Kişi…

21 Aralık 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir’in Buca ilçesinde ismi öğrenilemeyen bir kişinin polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Basında yer alan görüntülerde polisin söz konusu kişiyi yerde teklemediği görülmektedir. İzmir Valiliği tarafından 21 Aralık 2020 tarihinde yapılan açıklamada şöyle denilmektedir: “20.12.2020 saat 22.00 sularında Buca ilçemizde yol uygulaması yapan polislerimizce sokağa çıkma yasağını ihlal ettiği değerlendirilen bir araç dur ihtarına uymayarak kaçmaya başlamış, takip edilirken başka bir araca çarparak içinde bulunanların hafif yaralanmalarına sebep olduktan sonra durabilmiştir. Araç sürücüsü 118 promil alkollüdür. Araç sürücüsü ile polis arasında maalesef yasal açıdan uygun olmayan kabul edilmesi mümkün olmayan görüntüler oluşmuştur. İlgili memura adli ve idari yönden soruşturma açılmış ve açığa alınmıştır.”

(12/246) Cezaevinde İşkence ve Kötü Muamele…

21 Aralık 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden Bursa Yenişehir Kadın Kapalı Cezaevi’nde iki buçuk yıldır tek kişilik hücrede tutulan Kübra Filiz’in başka bir cezaevine sevkinin yapılmasını talep ettiği dilekçelerin cezaevi yönetimi tarafından işleme alınmadığı öğrenildi.

21 Aralık 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kayseri Bünyan Kadın Kapalı Cezaevi’nde mahpuslara verilen yemeklerin yetersiz olduğu ve içinden yabancı maddeler çıktığı öğrenildi.

(12/247) Cezaevinde Çıplak Arama ile İlgili Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Açıklaması…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun Uşak’ta gözaltına alınan kişilere yönelik çıplak arama uygulamasını gündeme getirmesinin ardından, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü (CTE) 21 Aralık 2020 tarihinde bir açıklama yaptı. Söz konusu açıklamada aramaların 5275 Sayılı Kanun ve Ceza İnfaz Kurumlarının Yönetimi ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre ve CTE’nin 12.06.2017 tarihli genel yazısı doğrultusunda yapıldığı belirtilerek şöyle denilmektedir: “Bu kapsamda, ‘hükümlünün üzerinde kuruma sokulması veya bulundurulması yasak madde veya eşya bulunduğuna dair makul ve ciddi emarelerin varlığı ve kurum en üst amirinin gerekli görmesi hâlinde’, aşağıda belirtilen hususlar dikkate alınarak detaylı arama yapılabilmektedir. (…) Detaylı arama sırasında bedene dokunulmaması için gerekli özen gösterilir. Öncelikle, tutuklu ve hükümlüden yasak madde veya eşyanın kendisi tarafından çıkartılıp teslim edilmesi istenir. Aksi takdirde, beden çukurları aranması gereken hallerde detaylı arama hekim tarafından yerine getirilir.”

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal 20 Aralık 2020 tarihinde katıldığı bir televizyon programında, çıplak arama haberlerine ilişkin “Şimdi HDP ısrarla cezaevleri ile ilgili yalanları tekrar ediyor. HDP’nin tekrar ettiği yalanları sistematik olarak FETÖ’cüler sosyal medyada tekrar ediyorlar. HDP’liler ve FETÖ’cülerin tekrar ettiği yalanları sistematik olarak CHP’liler tekrar ediyor” demişti.

(12/248) Şırnak’ta Gözaltına Alınan Gazeteciler…

17 Aralık 2020 tarihinde Şırnak’ın Cizre ilçesindeki bir yol kontrolünde gözaltına alınan Mezopotamya Ajansı muhabiri Zeynep Durgut 21 Aralık 2020 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından adli kontrol şartı ve yurtdışına çıkış yasağıyla serbest bırakıldı. Zeynep Durgut ile birlikte gözaltına alınan 3 gazeteci (Azad Kaya, Rojda Aydın ve Derya Ren) aynı gün içinde serbest bırakılmıştı.

(12/249) Batman’da Gözaltına Alınan Kişiler…

21 Aralık 2020 tarihinde Batman’ın Kozluk ilçesinde yapılan ev baskınlarında, 2014 yılındaki Kobanê eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle 10 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınan kişilerin isimleri öğrenilemedi. Aynı gerekçeyle 20 Aralık 2020 tarihinde 4 kişi gözaltına alınmıştı.

(12/250) İstanbul’da Gözaltına Alınan ESP Üyesi…

21 Aralık 2020 tarihinde İstanbul’da Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üyesi Uğur Ok’un gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(12/251) Vekilliği Düşürülen HDP Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

Vekilliği düşürülen HDP Hakkari milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven hakkında, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’e yönelik harekatı ile ilgili açıklamaları ve DTK bünyesindeki faaliyetleri gerekçesiyle Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 21 Aralık 2020 tarihinde görüldü. Mahkeme Leyla Güven’in ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 13 yıl 15 ay, ‘örgüt propagandası yapmak’ suçundan ise 8 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına ve Leyla Güven hakkında tutuklama kararı verilmesine hükmetti. Kararın ardından Leyla Güven Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde bulunan evinden gözaltına alındı, 22 Aralık 2020 tarihinde tutuklandı.

(12/252) Van’da Bayrak Asılmasına Engel…

21 Aralık 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, 23 Aralık 2020 tarihinde Van’da yapılacak HDP kongresi için parti üyelerinin kentin çeşitli yerlerine astıkları bayrakların polis tarafından kaldırıldığı öğrenildi. HDP’nin Van Valiliği’nden izin aldığı, ancak polisin “Elinizdeki belge imzalı değil. Bize herhangi bir talimat gelmemiş. Valilik yanlışlıkla izin vermiş” diyerek bayrakları kaldırdığı bildirildi.

(12/253) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Jinnews haber ajansına ait http://www.jinnews15.xyz/ internet sitesine erişim, “milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması” gerekçesiyle Diyarbakır 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 21 Aralık 2020 tarihli kararı ile engellendi.

(12/254) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

21 Aralık 2020 tarihinde Balıkesir merkezli bir soruşturma kapsamında 4 ilde yapılan operasyonlarda 8 kişi gözaltına alındı.

(12/255) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 21 Aralık 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 254 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 3.412 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 19.103 olduğu belirtildi.

Buna göre 21 Aralık 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 18.351, vaka sayısı ise 2.043.704 oldu.

21 Aralık 2020 tarihinde hemşire Huriye Öztürk’ün Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdiği öğrenildi.

İçişleri Bakanlığı, 14-21 Aralık 2020 tarihleri arasında uygulanan sokağa çıkma yasakları sırasında 38 bin 874 kişiye Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ve TCK’nın ilgili maddeleri kapsamında adli ya da idari işlem yapıldığını açıkladı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.