22 – 24 Ocak 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

55

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

22 – 24 Ocak 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(01/207) Bursa’da Irkçı Saldırı…

22 Ocak 2022 tarihinde Bursa’nın Osmangazi ilçesinde Suriye vatandaşı 2 mültecinin kimliği belirsiz bir kişinin saldırısına uğradığı ve saldırı sonucu 1 kişinin öldüğü, 1 kişinin ise yaralandığı öğrenildi.

(01/208) Cezaevinde Yaşamını Yitiren Mahpus…

Ramazan Turan (70) isimli mahpus 21 Ocak 2022 tarihinde Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde 22 gündür tutulduğu tek kişilik karantina hücresinde yaşamını yitirdi.

Basında yer alan haberlerde Ramazan Turan’ın ölüm nedeninin kalp krizi olduğu iddia edilmektedir. Ramazan Turan’ın otopsisinin Turan ailesinin avukatları olmadan yapıldığı öğrenildi. Kayyım atanmış Van Büyükşehir Belediyesi’nin Ramazan Turan için cenaze aracı ve tabut vermediği bildirildi. Ayrıca Ramazan Turan’ın cenazesinin Hakkari Devlet Hastanesi’nde yıkanmasına izin verilmediği, çağrılan imamın il müftülüğünün talimatı olmadığı gerekçesiyle gelmediği öğrenildi.

(01/209) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

23 Ocak 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Şakran Kadın Cezaevi’nde koğuş araması sırasında mahpuslara ait kişisel eşyaların dağıtıldığı, mahpusların Adalet Bakanlığı’na yazdığı dilekçelerin ilgili kuruma gönderilmediği öğrenildi.

23 Ocak 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Edirne F Tipi Cezaevi’nde mahpuslara istedikleri gazete, dergi ve benzeri yayınların haklarında toplatma kararı olmamasına rağmen verilmediği öğrenildi.

(01/210) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpuslar…

22 Ocak 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Adana Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nde tutulan Fatih Özgür Aydın isimli mahpusun hastane sevkinin ağız içi arama dayatmasını kabul etmediği için yapılmadığı öğrenildi.

23 Ocak 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutulan Ferzende Erbi (72), Abdullah Ateş (70), Ehettin Kaynar (72) ve Kerim Boran (81) isimli 4 hasta mahpusun tedavilerinin yapılmadığı, kullanmaları gereken ilaçların mahpuslara düzenli verilmediği, hastane sevklerinin havasız ve dar araçlarla yapıldığı öğrenildi.

(01/211) Cezaevinde Açlık Grevi…

Maruz kaldığı hak ihlallerini sona ermesi talebiyle 25 Aralık 2021 tarihinden beri Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde süresiz dönüşümsüz açlık grevinde olan Gökhan Yıldırım’ın 22 Ocak 2022 tarihinde eylemini ölüm orucuna çevirdiği öğrenildi.

(01/212) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi ve vasisi ile İmralı Cezaevi’nde tutulan Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın aileleri ve vasileri tarafından 21 Ocak 2022 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(01/213) Kocaeli’de Gözaltında İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

9 Ocak 2022 tarihinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından Kocaeli’nin Gebze ilçesinde düzenlenen mitingin ardından gözaltına alınan S. N. isimli bir kişinin gözaltına alınırken ve gözaltında işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı öğrenildi.

S. N. basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Mitingin sona ermesinin ardından HDP üzerindeki baskılara dikkat çekmek amacıyla slogan attık. Bu sırada bizi takip eden 3 polis tarafından kimlik kontrolü yapıldı. Kimliğimi verdiğim sırada küfür ve hakaretlere maruz kaldım. Anneme küfürler etmeye başladılar. Israrla ‘Lütfen anneme küfür etmeyin. Annem rahmetli. Anneme küfür etmeyin ne yapıyorsanız yapın’ dedim. Ama onlarda ısrarla anneme ağza alınmayacak şekilde küfürler ettiler. Bunun için polisi ittim. İtince orada bir kargaşa yaşandı. Kargaşada iki polis memuru kollarımı ters çevirerek, yaklaşık 60-70 metre yerde yüz üstü sürüklediler. Ardından ters kelepçeleyip yere attılar, tekme ve yumrukla vurmaya başladılar (…) Beni aldılar ve benim sırtımı bir duvara dayadılar. Bana ‘sen terör örgütü propagandası yaptın’ dediler. Böyle bir şey yapmadığımı dile getirdim. Ardından tekrar bana şiddet uyguladılar. Karnıma iki yumruk yedim. Oradan bir polis memuru ‘gözaltı kararı var’ dedi ve beni araca aldılar. Bir polis amiri de araca bindi. Bu kişi araçta bana yaklaşık 60 yumruk vurdu. Ardından karakola götürüldüm. Orada iri yapılı biri geldi konuştu. Konuşmada herhangi bir sıkıntı yoktu. Ama ayağa kalkarken, elinin tersiyle bana iki tokat vurdu. Ardından 3-4 polis birlikte üstüme gelip, kolumu ters çevirerek, kafamı koltuğun arasına koydular ve sırtımı yumruklamaya başladılar.”

(01/214) Ankara’da İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

23 Ocak 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ankara’nın Altındağ ilçesinde bir araç sürücüsü ile tartışan O. P. isimli bir kişinin tartışmaya müdahale eden polislerin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Haberde olaya engel olmaya çalışan F. P. isimli bir kişinin de polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı bildirildi.

(01/215) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

“İşimi Geri İstiyorum” eylemi kapsamında Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 21 Ocak 2022 tarihinde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünden uzaklaştırdı.

(01/216) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Şişli Belediyesi’nde çalışırken işlerine son verilen işçilerin 21 Ocak 2022 tarihinde Ankara’da Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi önünde yaptığı nöbet eylemine müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak belediye binasının önünden uzaklaştırdı.

(01/217) İstanbul’da Tutuklanan Gazeteci…

Gazeteci Sedef Kabaş, katıldığı bir televizyon programındaki sözleri gerekçe gösterilerek ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ iddiasıyla 22 Ocak 2022 tarihinde İstanbul’da gözaltına alındı. Sedef Kabaş aynı gün içinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

(01/218) Zonguldak’ta Gözaltına Alınan Gazeteci…

Zonguldak’ta yayın yapan Pusula gazetesi muhabiri Aytaç Öztürk, şehirde görevli bir savcının yaptığı trafik kazasıyla ilgili haberi sosyal medya hesabından paylaştığı gerekçesiyle 23 Ocak 2022 tarihinde evine yapılan polis baskınıyla gözaltına alındı. Aytaç Öztürk aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(01/219) Hatay’da Gözaltına Alınan Kişiler…

23 Ocak 2022 tarihinde Hatay’ın Samandağ ilçesinde müzik dinletisi yapılan bir kafeye baskın düzenleyen polis aralarında çocukların da olduğu 30 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. 26 kişinin aynı gün içinde serbest bırakıldığı 4 kişinin ise halen gözaltında olduğu öğrenildi.

(01/220) Mersin’de Gözaltına Alınan Kişiler…

Mersin’de gözaltına alınan Zilan Korkmaz isimli bir kişi 21 Ocak 2022 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandı. Aynı soruşturma kapsamında gözaltında alınan 3 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(01/221) Şırnak’ta Tutuklana Kişi…

17 Ocak 2022 tarihinde Şırnak’ın Silopi ilçesinde gözaltına alınan Nurullah Çetin isimli bir kişi 21 Ocak 2022 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandı.

(01/222) Şırnak’ta Gözaltına Alınan Kişi…

18 Ocak 2022 tarihinde Şırnak’ın Uludere ilçesinde gözaltına alınan Nusret Babat isimli bir kişi 22 Ocak 2022 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandı.

(01/223) Diyarbakır’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

2017 yılında Diyarbakır’da düzenlenen Newroz kutlamaları sırasında Kemal Kurkut’un polis tarafından öldürülmesini fotoğraflayan gazeteci Abdurrahman Gök hakkında Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 20 Ocak 2022 tarihinde devam edildi.

İddianamede Abdurrahman Gök’ün sosyal medya paylaşımları ve gazetecilik faaliyetleri gerekçe gösterilerek ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan cezalandırılması istenmektedir.

Mahkeme duruşmayı 31 Mart 2022 tarihine erteledi.

(01/224) Diyarbakır’da Sendika Yöneticisinin Yargılandığı Dava…

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Genel Merkez Denetleme Kurulu üyesi Arzu Koç hakkında Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 21 Ocak 2022 tarihinde başlandı.

Arzu Koç duruşmaya SEGBİS aracılığıyla tutulduğu cezaevinden katıldı. Savunmaların ardından mahkeme Arzu Koç’un tahliyesine karar verdi ve duruşmayı 30 Mart 2022 tarihine erteledi.

Arzu Koç 8 Kasım 2021 tarihinde Diyarbakır’da gözaltına alınmış, 15 Kasım 2021 tarihinde tutuklanmıştı.

(01/225) Tunceli’de Yaşam Savunucususun Yargılandığı Dava…

Munzur Çevre Derneği Tunceli Temsilcisi Özkan Arslan hakkında, katıldığı çevre eylemleri ve sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek Tunceli 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 21 Ocak 2022 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan Özkan Arslan’ı 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(01/226) HKP Genel Başkanı Hakkında Açılan Soruşturma…

22 Ocak 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) Genel Başkanı Nurullah Ankut Efe hakkında yaptığı bir açıklamada Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği iddiasıyla soruşturma açıldığı ve soruşturma kapsamında Nurullah Ankut Efe’nin İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne giderek ifade verdiği öğrenildi.

(01/227) Sertip Şen Davası…

Sertip Şen’in 2 Mayıs 2019 tarihinde Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde askeri bölgeden açılan ateş sonucu yaşamını yitirmesi ile ilgili uzman çavuş M. T. hakkında Yüksekova Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 21 Ocak 2022 tarihinde başlandı.

İddianamede sanık uzman çavuşun ‘taksirle ölüme neden olma ’suçundan cezalandırılması istenmektedir.

Mahkeme savunmaların ve Şen ailesinden bireylerin beyanlarının ardından sanık uzman çavuşun tutuklanması yönündeki talebi reddederek duruşmayı 18 Şubat 2022 tarihine erteledi.

(01/228) Ankara JİTEM Davası…

1993 ile 1996 yılları arasında Ankara ve çevresinde işlenmiş faili meçhul cinayetlerle ilgili olarak Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada sanıklar eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, İbrahim Şahin, Korkut Eken, Ayhan Çarkın, Ayhan Akça, Ziya Bandırmalıoğlu, Ercan Ersoy, Ahmet Demirel, Ayhan Özkan, Seyfettin Lap, Enver Ulu, Uğur Şahin, Alper Tekdemir, Yusuf Yüksel, Abbas Semih Sueri, Lokman Külünk, Mahmut Yıldırım, Nurettin Güven, Muhsin Korman hakkında verilen beraat kararının Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi tarafından bozulması üzerine davanın yeniden görülmesine 21 Ocak 2022 tarihinde devam edildi.

Duruşmada sanık Enver Ulu savunma yaptı. Mahkeme duruşmayı 22 Nisan 2022 tarihine erteledi.

(01/229) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

21 Ocak 2022 tarihinde Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 28 ilde düzenlenen operasyonlarda 51 kişi gözaltına alındı.

23 Ocak 2022 tarihinde Ankara’da 1 kişi gözaltına alındı.

Kastamonu’da gözaltına alınan ve aralarında Deva Partisi İl Başkanı Mustafa Günaydı’nın da olduğu 14 kişiden 6’sı 22 Ocak 2022 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 6 kişinin adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı, 2 kişinin ise halen gözaltına olduğu öğrenildi.

(01/230) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 21 Ocak 2022 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 181 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 72.555 olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 22 Ocak 2022 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 184 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 72.856 olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 23 Ocak 2022 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 185 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 65.503 olduğunu açıkladı.

Buna göre 23 Ocak 2022 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 85.969, vaka sayısı ise 10.947.129 oldu.

21 Ocak 2022 tarihinde Antep’te radyoloji teknisyeni Şahin Salman, Erzurum’da eczacı Sezai Kılkıl Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

22 Ocak 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden Ağrı Patnos L Tipi Cezaevi’nde talep etmelerine rağmen mahpuslara Biontech aşısı yapılmadığı öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.