21 Nisan 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

183

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

21 Nisan 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(04/220) İstanbul’da Polis Şiddetine Maruz Kalan Kişi…

21 Nisan 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör atamasını protesto etmek için yapılan eylemler sırasında gözaltına alındıktan sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakılan bir kişinin, adli kontrol şartı kapsamında imza vermek için gittiği İstanbul’un Sarıyer ilçesindeki Fatih Sultan Mehmet Karakolu’nda polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve tehdit edildiği öğrenildi.

İsmini açıklamak istemeyen bu kişi basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Binaya girerken sırtımda çantam vardı. İçeri girerken bir polis çantamı tuttu ve geriye doğru itti. Kim olduğumu sordu, ‘Çantanı çıkar’ dedi. Ben de corona nedeniyle dokunmaması gerektiğini söyledim. Sonra çok sinirlendiler ve bütün polisler dışarı çıkmaya başladı. Yaklaşık 10 polis üzerime geldi, boynumdan tutup ittiler. Yaka paça sağa sola çekiştirdiler. Sonra başka bir polis geldi, uzun namlulu silahıyla karnıma vurarak itti ve sol yanağıma çok sert bir tokat attı. Tokat o kadar sertti ki savruldum. Arkadaşım araya girmeye çalıştığında onu kenara çekip ‘Burada kimse kimseye tokat atmadı’ diyerek onu tembihlediler. Amirleri geldi sonra. O da beni daha önce kulağımda kulaklıkla karakola girdiğim için vurmakla tehdit etmişti. Amir beni tanıdı ve ‘Seni duvara yaslarım, arkanı döndürürüm ve her tarafını ararım’ dedi. Daha sonra da yaka paça beni binadan attılar.”

Söz konusu kişinin hastaneden şiddet gördüğüne dair rapor aldığı ve savcılığa suç duyurusunda bulunacağı öğrenildi.

(04/221) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları 20 Nisan 2021 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(04/222) Hakkari’de Gözaltına Alınan Eski Belediye Eş Başkanları, İl Genel Meclisi Üyeleri…

20 Nisan 2021 tarihinde Hakkari’nin Çukurca ilçesinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 4 kişi (eski Belediye Eş Başkanları Servet Tunç ve Mehmet Kanar, İl Genel Meclisi üyesi Faris Çetinkaya ve Hacı Yanar) aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(04/223) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Yeni Yaşam Gazetesi Yazı İşleri Müdürü İnci Aydın hakkında gazetenin 17 Temmuz 2020 tarihli nüshasında yer alan bir haber nedeniyle İstanbul 26 Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 20 Nisan 2021 tarihinde görüldü.

Mahkeme İnci Aydın’ın beraatına karar verdi.

(04/224) Görevden Alınan Dernek Yöneticileri…

104 emekli amiral tarafından Montrö Antlaşması ile ilgili yapılan açıklamaya destek veren Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD) hakkında 8 Nisan 2021 tarihinde Mülkiye Müfettişi ve Dernek Denetçileri görevlendirerek inceleme başlatan İçişleri Bakanlığı’nın daha sonra 20 Nisan 2021 tarihinde TESUD Yönetim Kurulu Başkanı Namık Kemal Çalışkan ile yönetim kurulu üyelerini görevden uzaklaştırdığı öğrenildi.

(04/225) Adana’da İndirilen HDP Pankartı…

20 Nisan 2021 tarihinde Adana’nın Seyhan ilçesinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) ilçe binasına İstanbul Sözleşmesi ile ilgili asılan pankart polis tarafından indirildi.

(04/226) Yasaklanan CHP Afişleri ve Pankartları…

20 Nisan 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bartın’da Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından asılan “128 milyar nerede” pankartı ile onu çağrıştırabilecek her türlü afiş ve pankartın Bartın Valiliği’nin kararı ile yasaklandığı öğrenildi.

(04/227) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

http://jinnews20.xyz/http://umutgazetesi23.org ve http://yenidemokrasi16.net internet sitelerine Diyarbakır 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin 20 Nisan 2021 tarihli kararı ile “milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması” gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(04/228) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İller ve İlçeler…

Siirt Valiliği 20 Nisan 2021 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde miting, kapalı ve açık yer toplantıları ile gösteri yürüyüşleri, basın açıklaması, çadır kurma, stant açma, oturma eylemi, imza kampanyası, anma töreni ve benzeri eylem ve etkinlikleri 20 Nisan 2021 itibarıyla 15 gün süreyle yasakladı.

(04/229) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

20 Nisan 2021 tarihinde Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 17 ilde düzenlenen operasyonlarda 30 kişi gözaltına alındı.

(04/230) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Eski savcı Murat Dalkuş hakkında İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 20 Nisan 2021 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 6 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırdı.

(04/231) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 20 Nisan 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 346 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 2.895 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 61.028 olduğu belirtildi.

Buna göre 20 Nisan 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 36.613 sayısı ise 4.384.624 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.