20 Temmuz 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

48

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

20 Temmuz 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(07/121) Denizli’de Irkçı Saldırı…

20 Temmuz 2022 tarihinde Denizli’nin Pamukkale ilçesinde Kürt bir ailenin “Bu mahallede Kürtlerin ne işi var? Sizi öldüreceğiz” diyen kişilerin ırkçı saldırısına maruz kaldığı öğrenildi.

Polisin ırkçı saldırıyı gerçekleştiren 3 kişinin yanı sıra saldırıya maruz kalan aileden 3 kişiyi gözaltına aldığı bildirildi. Haberde ayrıca polisin “ırkçı saldırı” ifadesini tutanağa geçirmediği belirtildi. Gözaltına alınanlar ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(07/122) Cezaevinde Covid-19 Testi Pozitif Çıkan Mahpuslar…

19 Temmuz 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır Kadın Cezaevi’nde tutulan 7 mahpusun Covid-19 testlerinin pozitif çıktığı öğrenildi.

(07/123) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemlerine Polis Müdahalesi…

“İşimi Geri İstiyorum” eylemi kapsamında Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 19 Temmuz 2022 tarihinde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünden uzaklaştırdı.

(07/124) İstanbul Sözleşmesi’nin Feshinin İptaline İlişkin Danıştay’da Açılan Dava…

İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen “Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi”nin 20 Mart 2021 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararı ile fesih edilmesinin iptali için Danıştay 10. Dairesi’nde açılan davanın kararı 19 Temmuz 2022 tarihinde açıklandı. Danıştay 10. Ceza Dairesi, “Anayasa tarafından verilen temsil yetkisi ve 9 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde verilen yetkiye istinaden tesis edilmiş olan dava konusu Cumhurbaşkanı Kararında hukuka aykırılık bulunmadığı” gerekçesiyle oy çokluğu ile iptal istemini reddetti.

(07/125) İstanbul’da Avukatların ve Diğer Kişilerin Yargılandığı Dava…

46’sı avukat 50 kişi hakkında İstanbul 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt kurmak ve yönetmek” iddialarıyla açılan davanın görülmesine 19 Temmuz 2022 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 24 Ocak 2023 tarihine erteledi.

(07/126) 10 Ekim Ankara Katliamı Davası…

10 Ekim Ankara Katliamı ile ilgili, 16 firari sanık ve Erman Ekici hakkında Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 19 Temmuz 2022 tarihinde devam edildi.

Davanın tek tutuklu sanığı Erman Ekici duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katıldı. Duruşmada başka bir dosyadan tutuklu olan Kasım Güler SEGBİS aracılığıyla duruşmaya katıldı ve ifade verdi. Daha sonra tanık Gökhan Karademir dinlendi. Mahkeme, Kasım Güler’in bir sonraki duruşmada hazır edilmesine, dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu ile Ümit Özdağ’ın dinlenmesi taleplerinin reddine, Erman Ekici’nin tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 6 Ekim 2022 tarihine erteledi.

10 Ekim Ankara Katliamı ile ilgili açılan davanın 3 Ağustos 2018 tarihinde görülen karar duruşmasında 19 sanık çeşitli suçlardan değişen oranlarda hapis cezası ile cezalandırılmış ve 16 firari sanığın dosyaları ayrılmıştı.

(07/127) Mardin’de Hakkında Soruşturma Açılan Gazeteci…

Jinnews muhabiri Öznur Değer hakkında sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma açıldığı ve soruşturma kapsamında Öznur Değer’in 20 Temmuz 2022 tarihinde Kızıltepe İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne giderek ifade verdiği öğrenildi.

(07/128) Tunceli’ye Girişleri Yasaklanan Müzisyenler…

20 Temmuz 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, 20. Munzur Kültür ve Doğa Festivali kapsamında gerçekleştirilecek Grup Yorum ve Grup İsyan Ateşi konserlerinin valilik tarafından yasaklanmasının ardından, 2 gruba üye müzisyenlerin Tunceli’ye girişinin de 26 Temmuz 2022 tarihine kadar yasaklandığı öğrenildi. Grup İsyan Ateşi’ne üye müzisyenlerin içinde bulundukları aracın Erzincan-Tunceli karayolu üzerinde durdurulduğu ve Tunceli’ye girişine söz konusu karar gerekçe gösterilerek jandarma tarafından izin verilmediği bildirildi.

(07/129) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Etkin Haber Ajansı’na ait https://www.etha43.com internet sitesine Diyarbakır 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin 18 Temmuz 2022 tarihli kararı ile milli güvenlik ve kamu güvenliğinin korunması gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(07/130) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

20 Temmuz 2022 tarihinde Adana’da 2 kişi gözaltına alındı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete K(arınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.